Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

romanacka
15. apr 2010

no tak to by bolo super

veronika13
15. apr 2010

celkom dobrý článoček, a je tam aj nakreslená aj tá pyramída, tak nemusím fotiť 🙂 rozmer mojej je: spodné poschodie 160cm, druhé 120cm, tretie 80cm a posledné 40cm. Celkovo som vysadila 40 sadeníc a to tak, že na spodnom poschodí 5ks na jednej strane, ďalšie poschodie 4ks, potom 3 a na poslednom 2.

http://urobsisam.topky.sk/zahrada/rok-v-zahrade...

tana74
16. apr 2010

Veronika, pyramída vyzerá super, asi vyskúšam, vďaka za link. 🙂

romanacka
16. apr 2010

Konečne som si kúpila muškáty. A ide sa sadiť. Dúfam len, že mi vydržia dlhšie ako po iné roky surfínie. 😉

romanacka
16. apr 2010

Pyramída vyzerá super, len teraz zozháňať kopu vhodnej zeminy 😒 . Veronika tiež ju máš ohradenú doskami? A neodhníva to, predsa je to drevo.

linnetka
16. apr 2010

ahojte, krasna tema 🙂 ja tiez zahradnicim, toto je 3.sezona, takze sa stale ucim.
pozerala som tu pyramidu na jahody a vyzera to sqele. riesim, kam na jesen presadime jahody, lebo sme premiestnovali zahradku a bude treba aj jahody.
tukla som do googla a toto mi vyhodilo http://www.poradte.cz/rostliny-a-pestovani/739-...
nemam to nastudovane, ale pustim sa do toho. tak som zvedava.

baby a vyuzivate pri zahradke aj lunarny kalendar? moja svokra sa tym riadi a obcas mi nejake rady podsunie. tento rok mi hovorila nieco o spolocenstvach. vraj co sa s cim neznasa a znasa. napr. hrach vedla rajcin (mala som to tak min. rok a hrasok nula bodov)
tak tento rok to idem skusit podla nej. 😉

tinka5
16. apr 2010

ahojte, ja som tu nova, chcem sa opytat, objednava si tu niekto nieco zo Starklu? 😉

romanacka
16. apr 2010

Ja som mala odtiaľ balkónové jahody a boli to také biedne sadenice 😢 a ani z nich nič nevyrástlo aj sestra mala od nich šípy a tiež jej pokapali, ale kamarátka už niekoľko rokov u nich objednáva muškáty a tie má vždy krásne. Možno je to o vydarení, tak treba vyskúšať 🙂

zdenkakl
16. apr 2010

ja som mala vela rastlin od Starkla, ale ani jedna nezije. Sme uplne v inom klimatickom pasme, oni tam rychlia rastliny v sklenikoch, specialne hnoja...preto sa dost tazko ujkimaju. muskaty som mala aj ja pekne, ale ani jeden neprezimoval

zdenkakl
16. apr 2010

linnetka, to so znasanlivostou rastlin je pravda.niee kazda sa znasa s inou, bolo to tusim napisane (ten rozpis, resp.tabulka) aj v zahradkarovi, ale uz som sa s tym stretla aj inde

romanacka
16. apr 2010

No aj to je pravda, že tá kamarátka muškáty neprezimováva, ale každý rok kupuje nové.

veronika13
16. apr 2010

áno, mám to obité doskami, určite že časom odhnijú, ale pár rokov určite vydržia 😉
tiež sadím podľa znášanlivosti, konkrétne jahodám sa darí blízko cesnku, dokonca sa odporúča medzi jahody pichnúť kde tu cesnak, odpudzuje to škodcov 😉
ťahavá jahoda zo starklu vykapala aj nám, teraz som odtiaľ chcela objednávať jahody, no našťastie suseda mi dala dosť, tak nemusím. Švagriná má odtiaľ stromčekové ríbezle a tým sa darí veľmi dobre.... ťažko povedať, ale určite je to taká kúpa naslepo, pekné fotky majú, ale radšej kupujem to čo si môžem aj obzrieť

romanacka
16. apr 2010

Ten cesnak medzi jahody dávala a moja babka a mávala úžasnú úrodu na jahody. A konečne viem načo ten cesnak tam bol 😀

veronika13
16. apr 2010

určite tie úrody nezáviseli len na cesnaku, babka bola asi veľmi šikovná záhradkárka 🙂
jeeeeeeeeeej, až teraz som si všimla, že máš tiež 3-ročného Riška 🙂

romanacka
17. apr 2010

Tak to bola. A ty nemôžeš spávať, keď píšeš vždy tak neskoro. 😅 Náš Riško je augustový a ten tvoj?

veronika13
17. apr 2010

keď ja som taká nočná sova 😀 Náš je marcový 🙂 možno budú spolužiaci niekde na strednej 😎

romanacka
18. apr 2010

Baby potrebujem pomôcť s okrasnou záhradou. Moja svokra chce všade sadiť tuje, tak jej chcem urobiť kúsok okrasnej záhrady, kde bude mať tie svoje tuje a potom sa pustím do mojej zeleninkovej záhrady. No chápete tak ona chce dať prednosť jedovatým tujám pred zdravými malinami ☹

milocka29
18. apr 2010

Ahojte zahradkarky, ja som si vas zatial len citala a zbieram rady, nakolko tie su vzdy potrebne a nikto nevie vsetko. Ja aj ked som uz niejaky ten rocik zahradkarka ale stale sa mam a chcem poucit daco nove. Ja ked vysievam mrkvu tak davam jeden riadok mrkvu, druhy cibulku. Vraj to odpudzuje skodcov aby mrkva nebola cerviva.

romanacka
18. apr 2010

milocka29 super rada, určite vyskúšam 😉

aleela
18. apr 2010

Ahojte, prosim vas viete niektora, ci treba pretrhat vzideny spenat, a ak ano, na aku vzdialenost? Dakujem 🙂

toscany
18. apr 2010

Ahojte zahradkarky 😵.
Precitala som si zopar prispevkov a nasla som tu velmi super napady a pomocky .... ste fakt sikovne. Ja sa orientujem zatial len na kvetinky, pretoze zahradku este nemame. Minuly rok som si zasadila nove kvetinky, ale v zime mi vsetky zamrzli. Tento rok chcem zacat prvy krat sadit tahave muskaty (mozno je uz aj neskoro). Mate niektora skusenosti? Pridam fotky minulorocnych kvetiniek.

veronika13
18. apr 2010

milocka, minulý rok som tak sadila, no moc sa mi to neosvedčilo... niežeby to bolo vyslovene zlé, ale vňať mrkvy veľmi vyrástla a potom mi tá cibuľka medzi tým dosť zahnívala... tento rok som si spravila radšej osobitne hriadky, ale mrkva a cibuľa susedia 🙂

k tomu špenátu, ja som nepretrhavala a vyrástol pekný.... netreba siať moc nahusto, tak akurát 😉

veronika13
18. apr 2010

toscany, krásne kvietky, aký je to druh? akosi nespoznávam

lenka386
18. apr 2010

Ahojte!
Toscany, ja pravidelne sadievam tahave muskaty o takomto case. V TN byva v takomto case vystava kvetov (Zahradkar), tam som si vzdy kupila, a doma zasadila. Takze vobec nie je neskoro. Tento rok sa mi ich podarilo celkom slusne prezimovat, tak uvidim.

Ozaj a je tu niekto, kto sa venuje pestovaniu liecivych byliniek? Ja som sa na to chystala, ale nejako nestiham...

toscany
18. apr 2010

Ahojte dievcata. Dakujem za vase odpovede 🙂.
Veronika, su to primulky, nazyvane aj prvosienky a potom ten krik je margareta.
Leni, super, ze je cas na tie muskaty. A v com spociva to prezimovanie? Viem, ze vo vnutri, ale treba ich niecim zakryt?

blueshadow
19. apr 2010

toscany, ja prezimovavam muskaty kazdy rok, dokonca teraz mam take, co maju uz 4 roky,Mam ich v svetlej chodbe, kde sa nekuri a kazdy tyzden, dva, ked su suche ich polejem. Je to blbost, ze sa nemaju cez zimu polievat, tak som to skusala a vyschli mi. Aj som skusala vybrat ich z hliny a zavesit do pivnice " dolu hlavou", aj to je nejaka somarina, lebo mi zhnili a tie co nezhnili, uschli. Neprikryvat nicim, musia mat svetlo. Na jar si ich presadim do novej hliny a behom 2 tyzdnov su uz aj zakvitnute. Este ich nemam vonku, ale ked bude tento tyzden takyto cas, uz ich vynesiem na slniecko 😉
A tiez som raz urobila blbost, ulakomila som sa na kolegynine muskaty - ona ich vzdy vyhadzuje a na jar si kupuje nove, a ja mudra, ze si ich zoberiem, prezimujem a budem mat viac kvetiniek - a v tych jej muskatoch boli v hline zalezene nejake hnusne pandravy, co mi znicili nielen tie jej muskaty, ale aj tie moje, vsetky vyschli a v korenoch mali hnusne pandravy s ciernymi hlavami, brrr 😢

zuzubabo
19. apr 2010

Ahojte, poradí mi niekto čo s krtkom v záhrade? Keby bol sem tam krtinec ale minulý rok mali fakt sezónu, spočítali sme 49 krtincov 😝 😝 😝 . Čo je učinné? Má niekto skúsenosti so solárnym plašičom?

lenka386
19. apr 2010

Ja som muskaty poliala asi 3 krat za zimu. Mala som ich v pivnici, s malym okienkom.Ked zacalo na jar vychadzat slniecko, som ich zacala viac polievat, prihnojila som ich a teraz cakam. Vcera som si ich vylozila na balkon, tak snad sa vydaria.

Zuzubabo, ja som pocula o tom - dat na zaciatok hriadky dreveny kolik, na to odrezany spodok z plastovej flase a ten buchot by ich mal odplasit. Nemam osobne vyskusane, ale vydela som to u mnohych babiek po okoli a ako je zname - babky maju na taketo "finty" nos.. 😅

abbi
19. apr 2010

ahojte ja tiez zahradnicim ale tak v mensiom iba pre nas. Ale mam mrkvicku, petrzlenik a uz mi aj vysli po tychto dazdoch, tiez hrasok, dnes som zasadila trochu fazulky a ladovy salatik. Jahody budem mat krasne tento rok, ale uz asi 3 roky som si ich pestovala a tak sa tesim na urodu, snad bude tolko, aby som aj dzemik urobila.
tiez mam maly foliovnik, kde mam paradajky a papricku s troskou uhorkami 🙂
a este sa tesim mojej bylinkovej zahradke.. mam koriander, matu, oregano, vegetku - to je uplne naj vec do polievky, a dnes som zasadila rozmarin, bazalku som si radsej kupila a dufam, ze mi vydrzi cely rok 😉
Baby bazalku mate v crepniku alebo v zemi? u nas je veeeelmi kamenista zem, tak neviem ci by prezila. zatial ju mam vo velkom crepniku