Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

zdenkakl
30. apr 2010

veronika, napis ci si to s tym slepacim hnojivom "nepohnojila", som zvedava, ci treba to mocit rok alebo staci len chvilu zatial som sa k tomu nedostala

milocka29
30. apr 2010

ja som ale pred par rokmi tiez robila s typ slepacim hnojivom, ale to som nasypala do suda a uz mozno po tyzdni som s tym polievala. Najprv som riedila len malo, lebo to este nebolo poriadne vyluhovane. Neskor som uz hnojiva davala menej, len tak asi 1 vedierko 1l od horcice na 1 polievacku vody. Tiez to poriadne smrdi ale uroda bola pekna. Polievala som to iba ku korenom, aby nesmrdeli aj plody.

veronika13
30. apr 2010

zdenkakl, zatiaľ sa zdá byť všetko ok, jahody vyháňajú kvetné puky ako divé 😀 a určite sa to nemusí luhovať rok, suseda 75-ročná tým hnojí už dlho a hovorila, že deň-dva stačí. Len treba slabší alebo zriediť, lebo je to sila 😵

s tou žihľavou budem skúšať, aj tá praslička vyzerá fajn, tá je dobrá na čo? vďaka za typy 😉

zdenkakl
2. máj 2010

veronika, diky oskusam to aj ja mna to odradzalo prave kvoli tomu dlhemu cakaniu a ako hnijivo to je urcite super

filipal
2. máj 2010

citam kocky, ze tu pisete o biozahradkarceni....ani ja nepouzivam v zahradke vobec ziadnu chemiu.
vsetko kompostujem, vacsi odpad (konare a pod) drvime a davame do kompostu a tiez pouzivam vyluh zo zihlavy.
ja si s takym 2-dnovym vyluhom, normalne polievam casti rastlin napadnutych voskami a stieram ich rukami. (az tak sa mi to nehnusi, lebo myslim na rastlinku 😝 😀)
takyto cerstvy vyluh este nesmrdi. zachranila som tak uz vela rastlin. ked zacne smrdiet vylejem ho do kompostu, ten sa aspon urychli....

veronika13
2. máj 2010

možno práve to smrdenie odpudzuje škodce
ja nie som až tak striktná bio, keď už nič nepomáha použijem aj chémiu...
ja kompost nemám, ale máme plno statku (bývam u svokry a oni ešte veľa chovajú) tak tam sa to spotrebuje

filipal
2. máj 2010

ja som zakladala uplne novu zahradku (pred 3 rokmi), pri novostavbe na byvalej role.... 😝 bola to fuska!
a strasne som to chcela vyskusat bez chemie... uz mam plno vtakov, lienok a zahradka ma svoju rovnovahu...ale tiez mi obcas nieco uhynie....
a Veronika, co robite so zelenym odpadom, ked nekompostujete? ahaa, uz citam, vsetko zjedia "zvery". 😀

linnetka
3. máj 2010

ahojte, mna tiez zaujalo to biozahradnicenie 🙂 zihlavu urcite skusim, ale momentalne riesim nejaku chorobu marhul - (otec spominal huby), tak som tukla do google postrek so zihlavy a vyhodilo mi tento zaujimavy clanok
http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/biologia...

tam sa spomina odvar s praslicky proti hubovym chorobam - su tam aj recepty na pripravu tychto bio postrekov, spominaju aj cibulu a cesnak, tak sa celkom tesim. len este musim zistit, ci niekde v tomto obdobi viem zohnat praslicku. oco ma zrusil, vraj teraz nie a odporucil mi nejaky postrek, aby mi tie marhule uplne neodisli. svokra ma pozriet dnes u nich pri potoku. ak nie, tak pripadne skusim cesnak co spominaju v clanku 😒
a pred 2 dnami sme s muzom postavili kompostovisko, tak uz mam kam davat odpad zo zahradky.
a neviete mi povedat, ci tam mozme hadzat aj psie hov.a? 😉

filipal
3. máj 2010

Linnetka, aj mna vsetci nahovaraju na bezne postreky...a tazko vydrzaz, ked vidis nejaku chorobu...ale ide o to, ze prve roky musis vytvorit stratenu rovnovahu....prave som stierala zihlavovym vyluhom vosky.... ☹

pokial viem, tak do kompostu moze ist len trus z bylinozravcov...

aleela
3. máj 2010

Ahojte, linetka, tie psie hovienka by som tam nedavala, mozu obsahovat vajicka skrkaviek (napriek tomu, ze pes je pravidelne odcervovany) a tie neznicia ani velke mrazy, ani vyskoe teploty....prezivaju dlho, a dostanu sa ti potom zase do pody, ak by tam nejake boli....hovienka urcite do normalneho odpadu...
ja musim tiez rychlo zarobiit zihlavovy vyluh, nasla som vosky na egresoch. Inac snazite sa pestovat aj podla toho, ktore rastlinky sa vzajomne znasaju a neznasaju? Ja napriklad sadim bylinky k ovocnym krikom, pestujem nechtiky a askiemitnice pri paradajkach, ze vraj tie kvety lakaju hmyz a potom lepsie opeluju aj paradajky.
a k tym beznym postrekom.... skoro som ubila muza, ked mi zahlasil, ze kupi postrek na burinu aby nerastla a postireka chodnicky medzi hriadkami.....radsej budem trhat a trhat a trhat, ako by som z vlastnej zahradky mala jest jedy 😠

linnetka
3. máj 2010

no super, dakujem za rady - vykaly pojdu do zumpy 🙂

aleela, ja som zacala tento rok na radu mojej svokry tie spolocenstva rastlin skusat. ona to tak robi uz 2. rok. len este v tom nemam uplne jasno. a idem sa skusit riadit aj podla lunarneho kalendara - sadit a zberat urodu podla toho na co mesiac vplyva (koren, list, kvet, plod) - tak uvidim

filipal
4. máj 2010

ak vas zaujima biopestovanie, tak v Trencine sa tym zaobera roky Rišo Medal, hlavne jeho manzelka. robili aj v BA prednasku.
v Trencine maju bio- predajnu a aj cez net sa u nich da kupit nejaka literatura...
ja mam jednu knizku o tych spolocenstvach, ale zda sa mi to velmi zlozite. ja si pestujem tak intuitivne a vsade mi rastie, mäta (ta sa strasne rozrasta) pazitka, ano aksamietnice su dobre, vraj posobia aj proti skodcom, aj cesnak....
teraz mam strasne vela slimakov....som ich aj vyzbierala, ale neviem co s nimi.. ☹

lenka386
4. máj 2010

Jeej, tu to hyri zdravim opestovanim... Ja sa na take nieco tesim, az ked budem mat vlastnu zahradku..Teraz svokrovci vsade sypu take biele gulicky, ani neviem, co je to ale nasypali mi to este aj do muskatov. Neviem, ci im neuskodili, nejake ostali divne.. 😝

filipal
4. máj 2010

Lenka, to mohlo byt len mineralne hnojivo....neboj sa, ale povedz, ze si chces hnojit ekologicky. da sa kupit aj mastalny hnoj, granulovany...

milocka29
4. máj 2010

linnetka tvoj oco s tou praslickou ma pravdu, teraz este nieje. My jej mame stale na zahrade strasne vela, ale teraz, ked som sadila zeleninu tak este len korienky som zbierala.

filipal
5. máj 2010

dievcata a nieco na tie slimaky (slizniaky bez ulity) nepoznate? 😖

linnetka
5. máj 2010

milocka, dik za odpoved. nasla som aj ja, ze praslicka rolna (to je ta lieciva a ta sa asi pouziva aj na tie vyluhy, ci?) je vhodna na zber az v juli :(
tak teraz neviem, skusim ten vyluh z cesnaku a cibule. idem prave vytriedovat co mam zasoby a su tam take zmeknute a nahnite, tie by mohli byt vhodne, alebo musia byt len zdrave cibule na postrek ?

veronika13
5. máj 2010

myslím, že minulý rok sa tu rozoberalo o slimákoch, len som si nezapamätala, lebo našťastie u nás slimáky až tak nebývajú, skús pozrieť

veronika13
5. máj 2010

praslička sa dá kúpiť aj sušená, len neviem či to má tiež rovnaký účinok

linnetka
5. máj 2010

veronika, nasla som aj ja susenu praslicku v predaji. a cena ze 0.92€ za 30g, na vyluh potrebujes asi 1 kg 😀

veronika13
5. máj 2010

v tom prípade je to nereálne 😀 myslela som spraviť z menšieho množstva na akútnu potrebu, vo veľkom množstve sa to jasné že nevyplatí kupovať

aleela
5. máj 2010

linnetka, skus ten z tej cibule a cesnaku, som zvedava ako to zaberie, daj potom vediet....slimaky tiez neviem cim sa nicia, ja som zatial v zahrde nenasla ani jedneho 😅 mame tu nejaku bezslimakovu zonu.
Hlasim uhorky uz v zemi, aj cukiny a cvikla a skusila som cinsku kapustu, nejaka celorocna...som zvedava ci z nej nieco bude.... a suseda uz sadila priesady - paradajky, moje su na balkone zatial, otuzuju....
a hrasok uz trci von 🙂 aj mrkva, ale nejako biedne.... a jahody su obsypane kvetmi, dufam, ze teda aj tak zarodia. Hadam im to pohnojenie tym slepacim trusom pomohlo...fakt su krasne, aj 30kvetov na kazdej jahode.....mam ich na ciernej folii, a aspon nemusim trhat burinu.
Mate niektora aj sklenik?

milocka29
5. máj 2010

Aj ja uz mam priesady paradajky aj papriku od soboty vysadene na zahrade. Ja takto na 1.maja sadim uz roky, ale davam na ne pre istotu plastove flase, Aby ich nahodou hlavne papriku nespalil silny studeny vietor. Zatial sa mi takto darilo stale a potom aj urodu mam skoro vlastnu.

veronika13
6. máj 2010

uhorky mne už trčia zo zeme asi 5cm, cukety mám ešte na okne, ale len čo prestanú tieto lejaky, tak ich už popichám do zeme.
Na paradajky sa tiež chystám, len musím kúpiť priesady. Zakrývam ich igelitovým vrecom-osvedčilo sa mi to tu.

super, že ti jahody tak zakvitli, na mojích je zatiaľ zopár kvietkov, ale na to že som ich len teraz na jar sadila ma prekvapuje, že vôbec nejaké sú 😀

skleník nemám, ale chcela by som do budúcna, len taký menší foliovník, tam mám priesady kapusty a kalerábu a uhorky. Keď vyhodím kapustu, uhorky musím rozsadiť, lebo sú teraz dosť nahusto

linnetka
6. máj 2010

ja uz mam tiez posadene, uz 2 dni konzumujem vlastnu redkovecku 😝 a dnes som vytiahla aj prvu cibulku.
hrasok mam uz kraasne velky, uz som dosadzala aj 2. varku, nech mame aj neskor.
a priesady mam posadene tiez, tak dufam, ze sa vsetky chytia. cuketu som sadila napriamo, ako tekvicu, vy to sadite cze priesady?
a vcera som sadila cesnak. tento rok sa naozaj snazim, tak dufam, ze uroda bude podla zasluh 🙂

veronika13
6. máj 2010

linnetka, šikovnica, že už papá redkovku 😲
cuketu aj napriamo, ale teraz som si ju predpestovala, lebo tu bolo dlho dosť zima aj teraz sú lejaky a je dosť chladno, tak keď sa umúdri počasie, tak to už všetko napichám do zeme, aj fazuľu
nie je na cesnak už neskoro? ten sa sadí už na jeseň prípadne skoro na jar (marec)

lara1705
6. máj 2010

ja vam napišem aky zazrak som mala ja. Minuleho roku sme zasadili ovocne stromčeky na jar -niekedy v aprili asi....a, čuduj sa svete, urodili nam 2 jablčka na jablonke, a pritom bol taky maličky stromček. ja som až oči otvarala s manželom. teraz mi už kvitnu pekne, tak dufam že aj tento rok dačo bude. 🙂

mirkita
6. máj 2010

ahojte. chcela by som poprosit o radu...nie je to celkom zahradka ale izbovy kvet... 😒
ide o Gardeniu - ked som ju dostala minuly september, bola absolutne uzasna - krasne voskove zelene listy, nenormalne vonake a krasne kvety....odkedy ju mam v byte, zacal chradnut a takmer uplne mi odisla...zacalo to tym ze listy akoby uschynali, cerneli, odpadavali, nakoniec aj cele stonky. teraz su z nej 2 stoky s listami, ako -tak ju zachranujem....vsimla som si len nedavno ze su na nej akoby take biele malicke zvieratka - nejake musky alebo co. su uplne miniaturne, maju tak 3 mm, max. 5 mm. neviete ako sa ich zbavim? zacala som ich kazde rano pucit - roztlacim ich prstom, zda sa ze ich je menej a kvetinke sa konecne podarilo vyrobit a udrzat aj nove zelene listky.
uz som to mala aj na orchideach...zbavovala som sa toho rovnako. neviete co to je? drzi sa to v bytoch? co s tym?
mockrat dakujem za rady

linnetka
6. máj 2010

veronika, tak to teda neviem, kedy sa sadi cesnak 😒 kazdopadne mam ho tam, ci z neho nieco bude nemam ponatie, sadila som 1.krat
ale dnes sa nasou oblastou prehnala smrst aj s krupami, tak som zvedava, co na to povedia moje priesady 😖 lialo ako z hadice a normalne zostavala na zemi vrstva ladu ☹ som ich vcera sadila, piplala sa v blate, lebo este stale bola mokra zem a porazi ma,ked budu ubite 😠

lara1705
7. máj 2010

veronika, cesnak sa sadi na jeseň, cca tak v oktobri, ja tak sadim stale a teraz mam krasny veľky ale sadi sa aj skoro na jar, cca tak v marci. tiež zaleži aj na počasi či neleži ešte sneh.ked nie tak kľudne.ale ja radšej na jeseň .