Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

duskaf
autor
23. apr 2008

veronika- sliepky jedne neposlušné takto Ti ničia kvietky, možno aj na ne by platil nejaký trik, nevieš o niečom krajcoanka. A aké máte pieskovisko?

veronika13
23. apr 2008

asi len elektrický plot 😀

bubulik
23. apr 2008

Ahojte kocky, tak pred dazdami som stihla docistit zahradku od buriny. Len som este chcela vysiat kvety, ale neva ved to stihnem.
Duskaf, pekne pieskoviska som videla v tescu. My sme pozerali, ale kupovat budeme az na rok, lebo Hanka by sa este nevedela hrat s furmickami. 😉
Teraz je vonku teplo tak som skoro stale vonku, alebo na zahradke, ale aspon precitat sa snazim vzdy. 😉

veronika13
23. apr 2008

u nás je kosa, ešte sa tu ani nesadí, ale do týždna by sa to malo rozbehnúť

bubulik
23. apr 2008

Veronika aspon mate dlhsie fraj... 😉 😉 😵

rusovcanka
24. apr 2008

Veronika13,aj moja svokra chová sliepky a tiež musím mať oči na stopkách,aby v mojom kúsku záhrady aspoň niečo ostalo 😠 A presne viem o čom vravíš,keď vravíš,že sa ti svokrovci starajú do záhradky 😖 Ja som chcela svokre pomáhať,ale ona mi stále chodila v pätách a stále len-ona to robí tak,toto sa robí inak...na infarkt!
Potom som mala čo robiť okolo malej,takže záhrada ma nezaujímala,no a tento rok sme sa so svokrou dohodli a vyhradila mi kúsok záhrady len pre mňa.Asi tušíš,že to nefunguje 😀 Mám už niečo posadené,niečo ešte len chystám, no a svokra minule zasadila do môjho kúska plno šalátu.Keď som prišla domov,tak sa pýtam,že čo to má byť a ona vraví:aj tak si tam nemala nič zasadené a ja už ten šalát nemám kam sadiť.Tak som to predýchala a som pevne rozhodnutá urobiť si pidizáhradku na balkónoch-máme 2-a na veľkú záhradu ísť akurát tak obrať svokrinu úrodu 😀

lenadka
24. apr 2008

ta folia je uz dolu, ale aj tak radsej ten kusok cvikle zasejem znova-nech je poriadna nie cintlavka, ved casu je dost 😉

krajcoanka
24. apr 2008

duskaf, sliepky jedine do polievky 😀 .Pieskovisko-vlastna vyroba-kryté.kuknem či mam foto, potom kukni album.

krajcoanka
24. apr 2008

rusovčanka, aj my sme to mali podobne. 😀 Svokra mala v zarade medzi mrkvou aj tulipany 😀 a tiež sa starala.ale z odstupom času sa na tom smejeme. Aspon budeš mať na čom spomínať 😀

veronika13
24. apr 2008

fu, my odľahlo, že nie som ja ta, ktorá je veľmi precitlivená na tieto veci, ale fakt mi to vadí, keď sa mi do toho stara. Ale už to beriem s nadhľadom, aj minule som začala okopavať záhradku, kde sú kvety, len som to nedokončila v jeden deň, lebo je toho veľa, tak som asi do polovičky prešla, na druhý deň sme boli preč a keď sme sa večer vrátili, už bolo prejdené do 3/4, ma to najskôr nahnevalo, že kebyže som nezačala, tak by to neokopavala, ale takto už sa musela starať, ale potom ma to prešlo, že čoskoro budeme preč, nebude sa starať, bude to všetko na nej, tak som si to potom dokončila a viem, že aj do zeleniny sa mi bude starať, najskôr som nechcela sadiť nič, práve kvôli tomu, ale potom som si povedala, že potrebujem nabrať skúsenosti, tak idem sadiť, ale len také nenáročne zeleniny, tak uvidím. Len tie svine sliepky, už aj narcis odfaklili 😠 Krajcoanka, som sa dobre zasmiala, že jedine do polievky 😀 😀

krajcoanka
24. apr 2008

no dnes som akurat pokosila travu a posadila kukuričku.Ešte musim :neskoru mrkvu, por, a rajčiny s paprikou, ale to je čas 😉 😎

veronika13
24. apr 2008

ja dneska nič, ale aj zajtra je deň a má byť pekne, tak by som aj mohla 🙂 uvidíme čo povie dieťa 😀

duskaf
autor
24. apr 2008

Kočky, ja už dva dni nič, ale zajtra... Sliepky do polievku zas tu podskakujem od smiechu. Skúšal niekto sadiť brokolicu a neviete, či sa dajú zohnať semienka zázvoru?

veronika13
24. apr 2008

duskaf, ťažké otázky na túto nočnú dobu 😀 dneska som sliepky krmila kukuricou a dúfala som, že sa zadrhnú 😀 ale nie, len ma to tak napadlo, ale im to chutilo 😀 😀

krajcoanka
24. apr 2008

ja som mala brokolicu iba listy. aspoň sa zajace nažraly, ked sme my z toho nič nemali. 😀 Mne sa brokolici nikdy nedarilo. Nevieš prečo, bubulik?

rusovcanka
25. apr 2008

Duskaf,zázvor môžeš kúpiť v obchode-normálne ich predávajú celé korene.V tescu ich majú v oddelení ovocia a zeleniny,treba trošku popozerať 😀 Kúpiš si pár kúskov,ale doma ich nespotrebuješ v kuchyni,ale pekne zasadíš do kochlíka s hlinou a čakáš 😎 Mne začal pučať normálne na miske s ovocím,kde čakal na svoju kuchynskú úpravu,takže by to nemal byť problém 😉 Niekde som to aj čítala alebo počula,že ho stačí šupnúť do zeme a počkať,tak to vyskúšaj.
Brokolica sa u nás pestuje ťažko,nepoznám nikoho,komu by sa to darilo-všetkým narastie plno listov a tým to skončí 😠
Veronika13-s tou kukuricou to bol dobrý nápad 😀 Lenže tie naše mrciny sú také rozmaznané a vyberavé,že kukuricu zožerú len zošrotovanú 😠

lenadka
25. apr 2008

mne na brokolici rastli take nensie brokolicky, ale rastlina fakt ohromna veeeelika, este ze som mala len 2 😀 , tak som ich pridavala do zeleninkovej polievocky zakazdym tak akurat stihli dorastat, ale taka ako predavaju v obchode mi veru nenarastla 😝
a jeden rok sa mi nadherne vydaril karfiol normalne som nechapala musela som ho, rozdavat, zavarat!!!lebo ho bolo ako nas...te 😀 a krasne hlavky. este teraz je par poharov zavareny s mrkvickou a cibulkou a troskou uhoriek, vtedy bol taky dazdivy chladnejsi rok, odvtedy mi narastu len take male 😝

labutienka
25. apr 2008

keď ste tu písali, že máte figovníky a mandľovníky, odkiaľ máte stromčeky? kde sa dajú kúpiť, lebo zatiaľ som ich v žiadnom obchode nevidela. citrusy hej, ale figy a mandle nie...

charlinka
25. apr 2008

Ahoj , chtěla jsem se zeptat vás zkušených, jestli máte doma banánovníky??? mám dva, jeden je pul metrovej, druhej má už dobře pres metr. jenže nejdřív jeden a pak i druhej se mi listy začali naklánět na jednu stranu a i když ho otočím na jinou stranu tak se to nechce dát nazpět. Není potřeba ty listy u kmenu prorezat?? a měli by se něčím hnojit?? zalévam tak dvakrát do týdne a občas postříkám vodou. krásně rostli, když jsme je dostali, nechci aby se to ted pokazilo. Dík za radu.

rusovcanka
25. apr 2008

Charlinka, skps si toto prečítať, možno tam niečo nájdeš...
http://zahradkar.com/index.php/Bananovnik-v-byt...

lenadka
25. apr 2008

jejda bNnovnik!!! 😲 😲 😲 😲 zabudla som nan, dala som ho do inej kancelarie a je nepoliaty

kangaroo
25. apr 2008

labutienka, ja som figovník kúpila minulý rok na agrokomplexe 😉

veronika13
25. apr 2008

žienky, potešili by ma informácie a vaše skúsenosti s pestovaním mandarínok, citronov zo semienka. Mám pár asi ročných rastliniek a jednu asi 5-ročnú, chcela som ho zaštepiť, aby rodil, no štepy sa minulý rok neujali, ako sa to robí správne a ako sa správne o citrusy staráte?

duskaf
autor
26. apr 2008

Ahojte kočky, ja som sa práve doučila na zajtrajšiu skúšku a som taká prebratá, že ešte nespím. Rusovčanka, ďakujem, skúsim ten zázvor dať do záhradky.
Banánovník sa mi ešte nikdy nenakláňal a to ich pestujem roky, tak stále rozmýšľam, kde je chyba, že sa tak nakláňa.
Citrusy tiež už roky pestujem, najprv len také zo semienka, ale nikdy mi nekvitli, len rástli, potom som si kúpila dva zaštepené, jednu mandarínku, tá rástla a rodila dva roky, potom sa niečo stalo a odvtedy je taká poslabšia a nerodí, ale môj druhý citrus je limetka a to je naozaj kvalitný stromček a krásne kvitne a rodí, vždy na Silvestra si z našich citrónikov robíme citronádu, vonia celý byt, nemá kôstky a má milimetrovú tenučkú šupku, celé leto som ho doteraz mávala na balkóne, ale toto leto, ho chcem dať na záhradku.
Viem, že také zo semienka sa dajú zaštepiť v citrusárskych kluboch, ktoré zvyknú byť v botanických záhradách, ja som si kúpila v Hornbachu.

krajcoanka
26. apr 2008

ho, ho , ho, ale sa to tu rozbehlo! 😀

abbi
26. apr 2008

ahojte tak ja som tu davno nebola. ja mam uz hrasok vonku a pod foliou mam paradajocky a papricku a uz mi kvitne 😵
a dnes som zasadila kukuricku.... tak sa na nu teeeeesssssiiim. 😝
duskaf teda ta limetka sa mi velmi paci....skusim po takom niecom pozriet. 😉

krajcoanka
26. apr 2008

mne ten hrach ide len kde tu. 😠 Ako je to možné?Môžu za to jahodý??? 😖

veronika13
26. apr 2008

duskaf, to supre, že máš takú úrodu limetiek, tiež by som chcela, a koľko taký stromček stal v tom Hornbachu? Čo som videla v Starkli tam ich mali za cca 500,- no veľa ste písali, že ste so Starklom neni spokojné, že vám rastlinky uschli, nám sa stalo to isté s ťahavou jahodou, tiež uschla, vlastne keď prišla mala asi tri lístky, no na silnú a zdravú rastlinku nevyzerala ako sľubujú v letáku, no ale zas švagrininé ríbezle odtiaľ sú krásne, tak neviem, asi je to 50:50, alebo radšej kupovať v obchodoch

veronika13
26. apr 2008

dnes mám za sebou kus roboty, no nie som moc spokojná, zemiaky som dala dosť plytko, ale muž ma uistil, že výjdu a potom ich prihrnieme. Plánovala som záhradku so zeleninou asi 2x2m a je z toho 10x10m 😝 ale teším sa, keď to začne vychádzať von 😀