Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

krajcoanka
1. apr 2008

radšej si počkajte a poriadne to preverte!!! 😉

kangaroo
1. apr 2008

ahoj záhradkárky, poradíte mi niekto, dopočula som sa že z foliovníku sa uvolnujú skodlivé ftaláty, že pred pár desatročiami boli v Holandsku aj zakázané.... máte o tom niekto info, je pestovanie vo foliovníku zdravé a hlavne zdraviu neškodné?

krajcoanka
1. apr 2008

myslím že to nieje moc zdravé. Ale to je len môj osb. názor.Skleník je ok-myslím. 😉

alami
2. apr 2008

tak tuniekto ponocoval 😉
krajcoanka - to všetko chcem sadiť do pareniska, alebo do kelímkov - neviem čo kde - na predpestovanie. nechcem ešte sadiť von!!

pacna
2. apr 2008

niekde som čitala že je dobre predsadit semienka uhoriek do škrupin od vajičok a potom zasadit do zeme aj so škrupinkou. Polovičky škrupiniek dame do papier.obalu alebo plastoveho v ktorom sme kupili vajka a zasadit celkom dobry napad no nie? 🙂

whizzy
2. apr 2008

Ahojte.
Pestujete niektora tulipany? Mam s nimi problem ☹ Pekne mi vyrastli, niektore uz maju puky,ale nasla som zopar zvadnutych a ked som ten zvadnuty listok chytila, ostal mi v ruke. Nieco ho v zemi odkuslo ☹ Aj cela stonka s pukom taka zvadnuta a odkusnuta. Nieco zozralo cibulku ☹ Neviete co to je?
Dakujem.

pacna
2. apr 2008

ja mam tulipany a nedavam priamo do zeme dam do nejakej nadobky (mam z masa z umelej hmoty) urobila som si tam male dierky a tak ich pekne cele vyberiem ak ich chcem presadit.
možu to byt myši alebo hraboši.
su aj take košiky na tie cibulky. 😀

bubulik
2. apr 2008

Nazdar kocky, tak vcera som tu nebola, lebo som sa uplne dorobila na zahradke a potom som odpadla skoro mrtva. 😝 😝 Takze prvu tohtorocnu svalovicu uz mam. 😀 😀 😀 Teraz dieta spi tak skusim rychlo nieco napisat 😉
Takze som makala Krajcoanka
😀 😀 😀

bubulik
2. apr 2008

Alami,Tak najlepsie bude ak tento rok nechas zem uplne bez vsetkeho, mala by byt v plnej sile. Ak by sa nahodou niecomu nedarilo, tak daj vediet a ja Ti poviem aky prvok, resp. hnojivo treba dodat 😉

bubulik
2. apr 2008

Alami, este k tym priesadam, tak z toho co si mi napisala musis robit priesady z baklazanu, zeleru, melona, paradajok, ( ale to uz neviem ci nie je neskoro), karfiolu. Spenat treba vysiat priamo von co najskor, lebo ked je teplejsie, tak vybieha do kvetu a uz ho potom treba vytrhnut. Tak ten sa seje len skoro na jar, alebo na jesen, ked skoncia horucavy. Ak chces tak mozes urobit priesady z uhoriek, pripadne tekvic, ale nic sa nestane ked sa vysadia priamo von. Inak pri pestovani karfiolu pozor, lebo pri nedostaku Mo vobec nevytvori ruzice. Preto su na karfiol specialne hnojiva, tekute. 😉 😉 A co sa jahod tyka, lepsie im bude v crepnicku, ci truhliku. 😵 😵 😉

bubulik
2. apr 2008

Kangaroo, co sa foliovnika tak som podobnu studiu nikde nevidela. Ale moze byt na tom nieco pravdy. Len potom by sme nemali kupovat ziadnu zeleninu v obchodoch, lebo vsetko je pestovane tak. A co sa Holandska tyka, tak nemaju foliovniky preto, lebo je tam taka klima celorocne, ze vobec nemusia vykurovat sklenniky, takze je to pre nich ovela vyhodnejsie, kedze su to stavby, ktore netreba opatovne stavat. To viem urcite, lebo som bola na skoleni kde nam rozpravala priamo pani z Holandska 😉 😉 😉 😉

bubulik
2. apr 2008

Whizzy, super rada od Pacny. Naozaj by sa Ti asi oplatili tie kosiky na cibuloviny. Okrem hlodavcov to mozu byt aj medvediky. Proti nim je uceny granulovany insekticid. Vola sa basudin, alebo diazinon. Je to to iste 😉 😉 😉

bubulik
2. apr 2008

Teraz som zistila, ze som sa Vam vlastne ani nepochvalila, ze od vcera uz mam vysiatu mrkvu (skoru aj neskoru), cibulku, hrach, pertzlen, redkovku, salat, spenat 😉 😉 😉
Este jedna rada: na trhu je jeden skvely casopis vola sa Zahradkar. Su tam skvele rady, a aj ja si v kazdom cisle najdem niekolko. Zaciatocnickam urcite doporucujem 😵 😵 😵 Je to mesacnik a stoji okolo 35 sk, neviem presne 🙂

krajcoanka
2. apr 2008

😀 Myslela som si ked som ta tu včera nevidela, že budeš asi v zahradke. No ja som ešte nenasadila ani 1/2 z toho čo ty. Hanba mi! 😔
Ale mangel mi mal pripraviť pôdu a nieako sa nemá. 😠
Asi čaká, ked začne pršať. 😠
Ináč do toho časopisu prispieva aj ten tvoj prof......z Nitry,že? Niečo som na googli o tom čítala. 🙂
bubulik,čo ty hovoríš na obsah dusičnanov v mrkve? Nemame hnojiť zahradu konsk. hnojom?
Asi pred 3 rokmi sme hnojili a všetko bolo gygant. 🙂

bubulik
2. apr 2008

Hnojom sa ma hnojit raz za 4 roky, Konsky je lepsi ako kravsky, lebo ma nizsi podiel dusicnanov. Cize Ty robis vsetko intuitivne a spravne 😵 😵 😵 A to, ze je nieco gigant, este neznamena, ze ma vysoky obsah dusicnanov. To kombinacia, hnojenie, kvalita pody, odroda, voda.......Treba sa z toho tesit a nie strachovat 😵 😵 😵
Ano prispieva tam vela prof. z univerzity 😉
Inak ja som bola spolu s mm vcera a mne tiez robil s podou, ved sa narobime dost aj bez toho, nie???? 😅

duskaf
autor
2. apr 2008

Bubulík, som veľmi rada, že nám tak krásne radíš a veľmi som Ti vďačná, a keď už budem aj ja v -teréne-, tak sa opýtam konkrétne. Kúpim si aj ten časopis záhradkár. Ďakujem, naozaj veľmi.

bubulik
2. apr 2008

Duskaf 😵 😵 😵 😵

zuzkafuny
2. apr 2008

čo znamená označenie... stanovištný okruh SŠ, Vp1, Kv, S1, Kv1...???

julia225
2. apr 2008

anjeliky...kedy mozem ostrihat ruze a na ako kratko??? 😖

zuzkafuny
2. apr 2008

už som to našla že čo to znamená 😅 ups... 😀

krajcoanka
2. apr 2008

julia, ja mysím že už! 🙂 Moje už vyháňajú.Ako kratko, no cez net ťažko ukazať! 😉

abbi
2. apr 2008

ahojte.. tak aj ja sa pochvalim,, dnes som posadila mrkvicku, petrzlenik, hrasok... cesnacik som rozsadila... a este som kupila v baumaxe jahodky a zasadila som si ich.. neviem ci budu rodit uz tento rok. 😖 no uvidime.

bubulik
2. apr 2008

Abbi pisem IP 😉

krajcoanka
2. apr 2008

no šikovnice ste!abbi ale, hrašok mam už aj ja! 😀 Ak sa budeš dobre starať, možno sa ti odvdačia! 🙂

bubulik
2. apr 2008

Julia, no tak ruze sa prvy krat strihaju po odkvete na jesen a to asi o jednu tretinu. A teraz na jar sa strihaju tak, aby tam ostali asi 3-4 ocka. Teda ak hovorime o ruziach na rez. 😉

krajcoanka
2. apr 2008

bubik, ty si ešte hore? 🙂

bubulik
2. apr 2008

Jasne, konecne si to uzivam na pc, lebo mala chrni 😀 😀 😀

krajcoanka
2. apr 2008

super, aj moj teraz zaspal.aj mangel(ten ešte pred davidkom). Stale mi vyčíta že som na nete. No a čo!Každý oddychuje inak! 🙂

bubulik
2. apr 2008

MM je v praci, tak si to uzivam

bubulik
2. apr 2008

Abbi este k tym jahodam, ak su remotantne ( viacrodiace), tak by aj mohli. Ale ak je to razrodiaca odroda, tak skor nie ako ano