Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

lenadka
20. jún 2008

valka, to si fotila ty? lebo ak hje super fotak ze nafoti take pidi mrsky.
Valka ja som take iste potvorky mala na rajciakoch, tiez som bola vyvalena ze na rajcinach som v zivote nic nemala. Skapali od pyrimoru, vcera som ich po tyzdni kukala a bolo ich tam este par/na zaciatku tooolko ze pozeram to ich mam take spinave, ze su cele cierne?/, tak som ich osetrila, aj listy sa im poskrucali od nich-tie som obrala, poodstipovala som im bocne vyhony, pouvazovala lebo podrastli a este raz postriekala. 😉

lenadka
20. jún 2008

valka, len tieto tvoje su fotene na niecom inom nie na rajciakoch, ja pojdem kuknut detailne som nestudovala tie moje potvory ak nejaku najdem este zivu, su cierne kridlate aj nekridlate, tak si vezmem lupu a potom ti napisem 😀

valka
20. jún 2008

lenadka, to fotil mhd...a je to strasne velke makro - ma zrkadlovku a tam sa daju davat akesi makrokruzky ci co...to je jeho parketa...je to na rajcinach...oni su tak 1mm velke (+/-)...skusime postriekat, tak uvidim...nie je ich moc a vo vacsine pripadov nie su po listoch - skor po stonke...ciciaky hnusne...

valka
20. jún 2008

barila, skus poslat foto...dnes som kupila super knihu o chorobach a skodcoch, tak to tam skusim najst 🙂

krajcoanka
20. jún 2008

Ja som vam sem dnes písala litánie a neodoslalo mi to ☹

krajcoanka
20. jún 2008

Inak my sme porobili džemiky. Zatial: čerešnovo-jahodové, mallinové, ribezlovo-čerešnové,jahodové a zavarili sme čerešne.Takže som celkom spokojná, uvidíme ako to budeme stíhať pri nakladačkách 😕
Burinu sme vypleli, ale už žene od znova 😠

barila, kaleraby čo viem , sú "drevené" ked su staré.A to máš na tých paprikách flaky, alebo na listoch?Ja ich inač polievam ku korienku s odstatou vodou- na večer alebo včas ráno

duskaf, kôpor môžeš sadiť cely rok, je ako burina 😀

Valka, inak moja mama postriekavala papriky tabakovým vyluhom a toto som našla na nete:
tabakovy vyluh:
2ks SPARTA (moze byt cokolvek, mama davala tabak 😉 )
1l vody

rozbit cigarety, tabak vsypat do vody, varit cca 20minut. Nechat vychladnut, scedit.
Vyluh zriedit 1:1 s vodou a aplikovat.

Pozor nachava na parapete hnede skrvny. Vidno to aj na listoch ale tie sa daju potom (po odstraneni vosiek) osprchovat 🙂

barila
22. jún 2008

Krajcoanka ja mam skvrny priamo na paprike. Polievam tiez priamo ku korenu odstatou vodou.
KArelaby som vybrala aj male aj velke a oba boli drevnate. Tak neviem z coho.

Ja uz mam na obzore krasnu cukinu na zjedenie. Kazdy den ju s malou okukavame. Nakladacky som prave vcera striekala mliekom, tak snad nic nechytia.
Ten tabakovy postrek vyskusam. Tiez mam na paprikach uz asi 3x. Ale mam tam uz aj male papriky nebude to vadit? Aby mi mala nezacala potom fajcit 😀

valka
22. jún 2008

barila, preco polievas uhorky mliekom? ako ?

krajcoanka
22. jún 2008

barila, skus pozrieť choroby http://pandapepa.webgarden.cz/papriky 😉
Ten tabakový postrek by nemal uškodiť, skus pogoogliť. 🙂

lenadka
23. jún 2008

valka studovala som podrobne tie moje mrsky su to tie co mas ty 😉 ked som ich postriekala pokapali a uz sa tam stahuju dalsie 🙄

lenadka
25. jún 2008

hellou polievate? 😀

valka
25. jún 2008

ahoj...do kelu aj s dazdom...za 2 dni 3mm...a znova to vyzera, ze nebude prsat...polievame, ale neviem, ci to pomaha...
ja som tiez striekala, a zatial je to ok...ale asi ideme striekat co skoro proti plesni na paradajkach..☹ zajtra sa chystam oberat uhorky...

kocky, na cukete - listoch su take biele flaky...je to plesen alebo to moze byt druh cukety? foto v albume http://picasaweb.google.com/valeria.vesela/Zahr...

rusovcanka
26. jún 2008

valka-ja mám takú istú cuketu-je to taká odroda,takže kľud,pleseň sa(zatiaľ) nekoná 😉

venonna
26. jún 2008

Cafte kocky zahradkarky! 🙂 Mozem sa pridat? Hoci ako citam, ste tu ovela zanietenejsie nez ja... 😅
Mam otazku - neviete, co treba urobit s rododendronom, aby este raz tento rok zakvitol? Som to kedysi kdesi citala, ale neviem, si spomenut...

bambusko
26. jún 2008

aj ja potrebujem poradit, neviem, ci ste tu uz radili o mravcoch. usadili sa hnusoby male pri cucoriedke a hruske, co som zasadila minuly rok, asi preto, ze boli ohradene a mali tam pokoj - ziadne kosenie a chodenie. ale nechcem tam dat nejaku chemikaliu, aby som si neznicila rastliny. ak viete o niecom stromcek-friendly, pomozte prosim ☹

krajcoanka
26. jún 2008

no tak u nas bola včera poriadna leja-konečne! Včera som obrala prvé nakladačky a chystám sa zajtra zavárať. 😉 🙂

duskaf
autor
26. jún 2008

ahojte kočky, vitaj venonna. Ja som dva dni nebola na záhradke tak uvidíme, čo tam dnes nájdeme.

barila
26. jún 2008

Tiez som vcera privezovala uhorky a zistila, ze uz su vhodne na zavaranie. Tak ich dnes vecer oberiem a zavarim. U nas bola tiez riadna leja aj mi jeden kvet zlomilo a 2 paradajky mam vyvalene. Snad ich dam dokopy.

venonna
26. jún 2008

Cafte!
barila, aj nam znicilo 2 paradajky 😠
ale naprsalo paraaadne, najvyssi cas, uz nam dochadzala dazdovnica v sudoch. Ozaj, aj vy zachytavate dazdovu vodu? Nemate nejaky eko-recept na NE-liahnutie komarov? Sused tu chova svinky, tak je to tu des bes aj s muchami... 😠
barila, kdesi som citala, ze je dobry postrek z vody a postruhaneho jadroveho mydla (tusim sa to da zohriat, aby sa mydlo rozpustilo, ako ked robis sliz na pranie latkovych plienok). Alebo vyluh zo zihlavy... 😉

barila
27. jún 2008

Venonna vyskusam aj taky postrek. Jedna paprika je uplne napadnuta, ani netvori plody.
Ale zato ostatne maju plodov az-az. Vcera som uz aj zavarila 4 pohare uhoriek.
UZ oberam aj salatove uhorky ale tie som mala vsetky horke. Nechapem preco. Z coho je horkost tychto uhoriek?

venonna
27. jún 2008

Horkost uhoriek? Zeby z toho tepla? 😕

barila
27. jún 2008

Venonna vobec netusim. Stretla som sa, ze uhorky boli horke pri koncoch. Ale ja mam cele uhorky horke!!! 😒

venonna
27. jún 2008

barila, pytala som sa aj MM, aj on typuje to sucho... ☹

barila
28. jún 2008

Venonna ale kazdy den ich vecer polievam krhlou.

venonna
28. jún 2008

ved to som si aj myslela, ze ich nenechavas smadne, ale toto sucho, co bolo teraz bolo na jun prisilne... takze mozno preto... ja Ti neviem...

liana
28. jún 2008

baby, čo mi poradíte nasadiť do veľkých plastových kvetináčov ktoré sú umiestnené na dvore? podotýkam že nechcem žiaden strom. 🙂 nejaký kvet, ale takú trvalku, najlepšie takú, kde mi budú kvety z toho kvetináča tak pekne prevísať.

wien
28. jún 2008

ahojte, ale nám popršalo 😲 po príchode z pôrodnice som omrkla záhradu a zistila som, že burina tak podrástla, že rajčiny a papriky musím hľadať lupou 😝 tak teraz musím vystriehnuť, keď bude drobček spať a vonku to trocha obschne a hor sa do záhradky 😉

duskaf
autor
28. jún 2008

Ahojte, aj my zbierame dažďovú vodu. Dnes sme zbierali čierne ríbezle.

venonna
28. jún 2008

cafte! Fakt je paradne mokro a napadlo ma, ze na konovi sme asi jedina komunita, ktora sa tomu potesila 😀
Wien, Ty si herecka 😲 po porode sa uz beries do zahrady... ved si uzi aspon sestonedelie 🙂
dufkas, aj my sme dnes uz skusali ribezle, cierne milujem 😵 , cervene su mi kysle, davam ich radsej na kolac... 😒
liana, napada ma materina duska alebo levadula... ta vona je fantasticka... 😵 ale urcite su aj ine, kvetom krajsie... 😉

lenadka
1. júl 2008

wien, veru radsej este opatrne 😉 oddychuj, burina nema nohy 😀

venona, tak to asi ano, vsak leje v noci, tak nech polieva 😀