Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

krajcoanka
2. júl 2008

wien, tak gratulacia k babätku-Marekovi.Nechaj burinu tak, aspoň bude lepšia úrada a bude mať viacej vlahy, ked cez burinu slnko tak nebude paliť. 😀

barila
2. júl 2008

Moja zahradka zostava na druhej kolaji, nakolko som zistila, ze som tehotna. 😀 Povedala som si, ze budem robit tie najdolezitejsie prace. Uz tam predsa len nie je tolko prace ako na jar. Burina rastie ale kazdy den troskou snad nieco porobim. Necitim sa najlepsie a hlavne mi je "blbo" tak sa slnku vyhybam.
Ale pomaly mi vsetko dozrieva. Cukiny uz papame vo velkom. Aj papriky uz oberame, uhorky zavaram kazdy den tak 4-6 poharov. Aj salatovky uz papame. Este cakam na paradajky tie mame stale zelene. A nie a nie dozriet.

rusovcanka
2. júl 2008

Barila,gratulujem!!! 😀 Tak sa teraz šetri,záhradka si nejako poradí aj sama...Čo sa týka paradajok-ani tie naše nechcú za ten svet dozrieť.
Wien,ty si fakt číslo 😀 Týždeň po pôrode chceš makať v záhradke?Tak to klobúk dole,asi sa ti všetky "boľačky" rýchlo hoja 😉

lenadka
2. júl 2008

barila, tak sa setri kocica 😉 😀 nech je babatulko zdrave a silne 😉

krajcoanka
2. júl 2008

barila, gratulácia, moc to nepreháňaj v tej zahrade. 😉 Prvé teho si mala bez problemov?

krajcoanka
2. júl 2008

no tak ja som dnes pozavarala uhorky a všimla som si že mi začali padať marhule. Nie su moc mäkke. Aj vy máte taku skusenosť?

venonna
2. júl 2008

krajcoanka, MM mi vravel, ze to niektore stromy v suchach robia, lebo nestihaju vyzivovat vsetky plody... Skus poliat, ale chce to aj zopar vedier... a prip. okopat, nech voda nestecie po povrchu, ale ku korenom... 😉

barila
3. júl 2008

Kocky dakujem Vam vsetkym. Setrit som sa uz zacala, ale to viete pozerat sa na burinu nedokazem. A hlavne mi prekaza to priserne teplo-dusno. Krajcoanka prve teho som ani nevedela, ze cakam babeno. Ale tentoraz to asi tak nebude.
Tiez kazdy den zavaram uhorky. Ja zavaram take mensie, tie mame radsej ako velke. Tak oberam kazdy den.
Salatove uhorky mam velke ako obusky. Vcera som obrala 7 mega uhoriek. Uz to rozdavam po rodine, lebo je ich az az.
Manzel mi ma priniest 6 kg malin. Neviete nejake overene recepty s malinami. Dzem alebo sirup alebo stavu??

wien
3. júl 2008

ahojte 😉 ďakujem za gratulácie. cítim sa výborne, rany sa mi zahojili ešte v nemocnici, tak som fit 😀 Marek takisto zatiaľ poslúcha, len to horkoooo... ale už sme s drahým tie papriky a rajčiny objavili - teda - väčšinou on, tak ich musím dnes povyväzovať, aby tam niečo dorástlo 😲 barila - veeelmi srdečná gratulácia odo mňa k tehotenstvu - želám ti, nech je bezproblémové a pohodové 😉

krajcoanka
3. júl 2008

barila, ja som maliny prepasírovala a urobila som zo želírovacieho cukru džem.tortu som robila klasika:piškoty, jogurt, navrch maliny, zaliala zo želatinou. 😉

venonna
4. júl 2008

zahradkarky, nespite! 😀
Aj u vas riadne naprsalo? Ja som sa vcera trochu bala, ked hlasili silne burky, ale u nas len pekne prskalo, ziadne horory. Ma niekto nejake skody?

rusovcanka
4. júl 2008

Ahoj,my nemáme škody-pekne pršalo,vietor skoro nefúkal a konečne sa trošku ochladilo 😉 Dúfam,že táto vlaha vydrží záhradke aspoň 2-3 dni,kým bude zase všetko vysušené...

duskaf
autor
4. júl 2008

ahojte gratulujeme ku krásnym novinkám, narodeniu a zrodeniu nového zázraku.
Opatrujte sa, v záhradke nepreháňajte.

wien
4. júl 2008

ďakujeme, duskaf 😀 teraz preháňať v záhradke nič nebudem, lebo aj u nás napršalo. ale včera som tie rajčiny povyväzovala a dnes sa mi do toho mokra nechce ísť hodiť oko, tak neviem, ako záhradka po noci dopadla. ale asi nebola žiadna veľká búrka, lebo sme spali aj s drobcom v pohode bez prestávky až do piatej do rána 😎

krajcoanka
4. júl 2008

no super, že aj nám napršalo. Včera som trochu lenivela u susedy v bazéne, tak sa mi nič nechcelo. Ani som nepolievala. Ešte že poriadne napršalo.
No, nám sa spalo super, spali sme až do 10,30. To sa mi naposledy prihodilo tušim za slobodna. 😀 😀 😀

wien
4. júl 2008

krajcoanka no nehovor 😲 tak dlho som nespala ani nepamätám. a to som donedávna bola ešte bezdetná 😕

lenadka
5. júl 2008

barila, ja som vcera robila malinovy lekvar, ale nie cisto malinovy, bolo tam aj cca 1/3 jahod a visni a je suprovy. Maliny som ani nepasirovala nic len roztlacila v dlaniach a povarila s gelxifom je to raz dva hotove podla navodu to varis 1 min. s gelfixom a potom pridas cukor-podla mnozstva ovocia a povaris este 5 min. este horuce s plni do poharov, zavrie otoci hore dnom a je to 😉

krajcojanka aj ja tak chcem spáááát 🙂 😔

wien, maly je krasnucky a super ti spinka 😉 😵

barila
7. júl 2008

Lenadka tiez som spravila z malin dzem z gelfixu. Gelfix pouzivam uz asi 3 roky. Je to rychle a to sa mi "ráta".
Urobila som aj mojej polovicke kokteil, dala som do mrazaku a urobila som malinovu stavu-sirup.

lenadka
7. júl 2008

barila, ako robis malinovu stavu? Je viac postupov, ale neviem, stale sa mi to nezda, teda zatial viem len o takych ze dat do pohara na slnku nechat kvasit zo 2 dni...a to sa neviem odhodlat. Napis mi svoj postup prosim, prosim... 🙂

lenuska74
7. júl 2008

lenadka ja šťavu robím všetku tak a zatiaľ je super 😉 maliny,jahody apodobné ovocie nechám tak 2-3dni a čierne viničky nechávam tak 7 dní /alebo podľa toho či už sa objaví na spodku šťava/ inak z čier.ríbezli je takýto sirup dobrý na chudokrvnosť /ja som s tým mala obrovský problém ale od kedy viem o tom recepte tak musím poklopať ani ja ani moje deti s tým už problém nemajú/ ale tento sirup na neprevára /ostatné po pretlačení cez gázu preváram a dávam koľko šťavy - toľko cukru pri tom neprevaránom si treba dávať pozor na to že sa všetko robí v plaste /je treba iba pretlačiť šťavu cez suchú gázu a miešať cukor pokiaľ sa nerozpustí /ja ho dávam pre istotu do chladničky a pri chudokrvnosti jeden štaperlik každe ráno na lačno/ 😉
Ešte ma napadlo niekedy sa ti urobí taká mala plieseň na vrchu je treba ju dať ihneď dole /pozberať ju s naberačkou alebo nejaké chrobáčiki a mušky tie treba dať tiež dole aj počas kvasenia ale keď je slniečko tak sa to zvyčajne nenarobí 😉 /

wien
7. júl 2008

lenadka, ďakujem 😵 ja som pred 2 rokmi robila džem malinovo-višňový a musím potvrdiť, že bol výborný. len tento rok som to nejako nestihla 😅 okrem toho nám kopa malín vymrzla, tak tam máme len také pozostatky. lenuska, tá malinová šťava vyzerá dobre. a z čiernych ríbezlí - mňam. škoda, že tie nemáme. prchám von, ideme sa vyvenčiť 😉

kacenqa
7. júl 2008

baby caute sory ze vam sem takto skacem, chcem sa opytat, na balkone mam zasadene rajciny ale cez vikend miburka zlomila jednu vetvicku, na ktorej je asi 8 rajcin. myslite, ze ked to bude v pohari vo vode, ze tie rajciny dozreju? ci sa mam vobec namahat....

titkovamiriam
7. júl 2008

zelene rajciny poloz kludne na okno a dozreju sami,ja tak robim z rajcinami ktore nedozreju na jesen,na okne pekne dozreju a nemusia vist navnivoc.

kacenqa
7. júl 2008

aj ked su take malicke? asi 3-4cm v priemere

wien
7. júl 2008

kacenqa - tak to pochybujem 😖 tie už asi nezachrániš.

duskaf
autor
7. júl 2008

Ahojte kočky, u nás sú teraz krstniatka, Naty je malá maliarka, kúpila som jej špeciálne hobby akrylátové farby a vymaľovala sudy v záhrade, chytilo to aj nášho Filipka, tak máme zaujímavé moderné umenie. Príďte sa pozrieť.

venonna
7. júl 2008

dufkas, vyfot nejake tie diela a daj do albumu, pre inspiraciu 😉

wien
11. júl 2008

ha. nejako nám to tu viazne 😲 ja som s rozhodla, že ak ma syn a počasie pustí, tak zajtra čosi porobím doobeda v záhradke. lebo už by taaaak bolo treba....

lenadka
14. júl 2008

tak som tu stavu robila maliny+cierne ribezle, z 3 kg ovocia mam 7dcl flasu 😅 lebo mi dobre nefunguje odstavovac-smarim ho do smeti 😠 tak som z toho zle odstaveneho navarila este 1,5 kg lekvaru 😉 ale ta stava chuti celkom fajn 🙂

krajcoanka
14. júl 2008

ahojte, ja mam čierne ribizle a neviem čo s nimi. Dá sa z nich spraviť aj džem?Maliny už davno nemame. 😒

Inak zavaram stále uhorky, už to ani nerátam. Medzitým sme boli s dadom v nemocke na 3 dni-ma prasknutu lebku(spadol), takže som to zavaranie zanedbavala a teraz sa na mna všetko sype:zavaranie, žehlenie, upratovanie..... 😖