Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

sasanka78
9. feb 2009

Duskaf ahoj,
strasne som rada, ze si mi odpisala, uz som myslela, ze mam smolu... 😉 Prosim ta, aku podu si pouzila, ako si hnojila a zalievala? Ja mam balkon na juh, tak predpokladam, ze sa im bude darit... 😎

valka
9. feb 2009

kili, asi poznas ten co ja - niekde na laurinskej alebo dunajskej alebo proste niekde tam pri tescu...a tam urcite nieco najdes...pripadne sa mozeme dohodnut a pojdeme spolu...postrazim ti malych a kriticky zhodnotim vyber 😀

kili
9. feb 2009

val, to by bolo super, sa môžme niekedy dohodnúť

kili
9. feb 2009

alebo skôr, ty pôjdeš vybrať knihu a ja zostanem hore 😀

bibinka
9. feb 2009

ahojte babuľky, sem tam čítam vašu témičku a teraz prichádzam ku vám s prosbou: chceme do záhrady jabloň, poznáte niektorá nejakú odrodu, ktorá by: bola nenáročná na pôdu, nízkokmenná, jabĺčka sladké a šťavnaté , vhodné na dlhodobé skladovanie ,nech vydržia 3-4 mesiace. A ako sa presne volá odroda a či je aj bežnje k dostaniu?
Záhrada je orientovaná tak, že na ňu celý deň svieti slnko. Máme tam už staré 40 ročné jablone a tie síce rodia pekne, ale už to nie je ono. ďakujem vopred za odpovede.pá.

valka
9. feb 2009

bibinka, v predajni ti neporadia? 😉

bibinka
9. feb 2009

valka- no ,ono u nás sú asi divní predavači, máme z nich pocit(my s mužom), že nám chcú predať neprejadné odrody a trieskajú dve na tri. Preto som sa obrátila na žienky,ktoré mi možno dajú tip 😎

alon111
11. feb 2009

moze mi niekto poradit ako sa mam starat o orchideu v črepniku

wien
12. feb 2009

jéj, ahojte. ani som netušila, že aj v zime fungujú záhradkárky. som to sledovala začiatkom zimy a nič sa tu nehlo, tak som po vás ani nekukala 😉
ja som zvedavá, ako dopadnenme tento rok so záhradou my. či budem mať na ňu čas, keď mi bude drobec akurát začínať behať 😅
alon, skús tému kvetinky alebo tak nejako - tiež vo voľnej diskusii

valka
13. feb 2009

bibinka, napisala som kamosovi ohladne tej jablone, tak dufam, ze odpise... 😉
wien, ak uz zacina behat, tak to je super...nechas behat po zahrade...lucka zatial iba lozi a chodi okolo opory, tak budem musiet pockat, lebo na jar by som sa bala ju nechat lozi...

bibinka
13. feb 2009

valka- ďakujeeeeem 😉 😉 😉

duskaf
autor
13. feb 2009

Ahojte kočky.
Sasanka- ja som nemala nejakú špeciálnu pôdu- normálnu takú na presádzanie kvetov som dala- ale možno v inej by sa im ešte viac darilo, idem pohľadať na nete v akej pôde sa darí jahodám.A ani som nehnojila. Odkedy mám deti prestala som hnojiť aj izbové kvety.

duskaf
autor
13. feb 2009

Sasanka- tak som našla aká by mala byť pôda, len ako takú namiešať do kvetináčov na balkón, že?

Pre dobrú prispôsobivosť klimatickým a pôdnym podmienkam možno jahody pestovať takmer na celom území SR (vo vhodných lokalitách do nadmorskej výšky 600 m). Najlepšie sa im darí v stredných hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké ilovité pôdy sú na ich pestovanie najmenej vhodné.

Jahody vysádzame na dobre pripravený záhon bez burín, zásobený potrebnými živi­nami, napríklad kvalitným, dobre vyzretým maštaľným hnojom alebo kompostom v dávke 40 až 60 kg na 10 m2 a 500 až 600 g viaczložkového hnojiva, a to na miesto, kde sa jahody nepestovali najmenej tri roky. Najvhodnejšími termínmi výsadby sadeníc sú august a začiatok septembra.

pyroff
21. feb 2009

Zdravim vospolok
viete mi niekto poradit stranku, alebo priamo odrody mensich ovocnych stromov? (na jeden viem vyhradit tak 3 x 3 metre priestoru aby prilis nezavadzal inym veciam a neprecuhoval k susedom...
dakujem 😉

duskaf
autor
25. feb 2009

Ahojte záhradkárky.
Chystám sa tohto roku pripraviť si prvýkrát priesady papriky. Chcela by som sa opýtať, či naozaj potrebujem ten agroperlit, alebo to môžem skúsiť aj normálne do kelímkov s hlinou. Aké máte skúsenosti. Ďakujem.

zuzitka
25. feb 2009

vcera som prepisovala maminu objednavku na LALIE 😀

kuk:
http://zuzitka.blogspot.com/2009/02/lalie-pre-b...

😀

duskaf
autor
26. feb 2009

ahoj Zuzi- nádhernéééééééé, až mám zimomriavky z tej krásy. Pozdravujem mamku- taká krása jej rastie pod rukami- pozrela som si všetky fotky jej kvietočkov.

valka
26. feb 2009

duskaf, ja som pestovala v kelimku...ked mali tak 10cm, dala som do sklenika a vyrastli rychlo...papriky som az take velke nemala, lebo tu je dost sucho, ale na prvykrat bolo super...mala som odrody marysa...krasne aromaticka... 😵

duskaf
autor
26. feb 2009

Valka ďakujem.

zuzitka
26. feb 2009

jeeeeej, dakujem za maminu 😀 objednavka je za viac ako 2000 Kc 😀
takze to bude kraaaasa

wanda007
26. feb 2009

priesady paprik:
starigan uz zasial do kelimkov z ramy a veta. Presadza, ked im narastu uz druhe listky, do odrezanych plastovych flias, kazdu papriku zvlast. Ked uz su take cca 30 cm, vtedy ich sibne do sklenika. Ale to vraj zalezi od pocasia. ked je teplo, tak ich tam sibne aj skor.

wanda007
26. feb 2009

druhe prave listky. tie prve klicne sa nerataju.

kili
2. mar 2009

a mimo skleníka mi paprika nenarastie? 😅

kedy sa vlastne dá sadiť tráva? či je to jedno? a ako dlho trvá, kým vyrastie?

duskaf
autor
2. mar 2009

Ahojte kočky- s tou otázkou, čo sa pýta Kili by to teda aj mňa zaujímalo. Dnes sme zasiali do kelímkov papriku, ale skleník nemáme, ja počítam s tým, že bude teplo a keď priesady budú dostatočne pevné, tak by som ich na konci mája chcela dať do záhradky, ale vyrastú, keď nebudú v skleníku? Alebo musia byť v skleníku?
Ja sa totiž na tú papriku veľmi teším, vyslovene som si pozháňala takú dobručkú, sladkú pre deti, bez semienok- HAMIK- sa volá, tak by som sa veľmi tešila, keby sa ujala.

wanda007
2. mar 2009

duskaf, papriku ma strarigan na parapete za oknom, kazdu priesadu zvlast v tej odrezanej 2 L PET. A ked su asi tak 30 cm, vtedy ich dava do sklenika a na zahon. ale nesmie mrznut, inac dovidenia

dnes som nakupila semena, kadejake. bylinky a zelenina. asi dam nieco aj do kvetinacov, lebo som nejake nasla pri kontajneri pred MC. 😀

wanda007
2. mar 2009

s tymi paprikami je to ale zlozite, u nas hore na zahone malokedy dozru. to je loteria. sklenik je isty.

duskaf
autor
2. mar 2009

Wandi a v tých fľašiach má naspodku aj dierky, či nemá, nehnijú mu potom korienky, keď voda neodteká? Si nie, on bude asi riadny záhradník.

kili
2. mar 2009

my sme na maďaroch, tak by to mohlo ísť bez skleníka, nie? 🙂

kili
2. mar 2009

a taká trápna otázka, taká paprika koľko rodí? lebo kôli pár sa mi s tým babrať určite nechce 😅

wien
3. mar 2009

ahojte, my papriky vysádzame normálka von. a nie sme na juhu, sme na záhorí 😉
ale omotám okolo nich radšej takú tú priesvitnú fóliu, aby im bolo teplejšie 😅 v skleníku rodia určite viac, mne sa na každej urodia a dozrejú asi 4 kusy, myslím, že viac nie. ale ja nie som moc dobrá záhradkárka 😔 😅 🙂
preto chodím do tejto diskusie, aby som vyňuhňala nejaké dobré tipy 😉