Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

lenadka
3. jún 2008

mne zacinaju jahodky dozrievat, hrasok ma struciky ale zatial prazdne...zemolez je uz spapany...
pravda je rozdiel medzi tou predpestovanou kukuricou a tou co narastla priamo vysiatim? 😉 Ta moja je o polku vacsia od tej co som normalne siala, uz sa tesim ked bude jedla 😀

barila
3. jún 2008

Tak my uz od vcera aj hrasok papame. A to nasa princezna minuly rok odmietala vsetko od zeleniny a ovocia. A tento rok bez problemov. Ceresne ideme dnes obrat a nieco si zavarim a dam aj do mrazaku. Este chcem dnes stihnut bazovy sirup urobit, lebo ide na dračku. Takže mam prace az az. Snad to moje "dietatko bude dnes poslusne". 🙂
Paradajky mam uz take vysoke, ze musim vymenit opory, lebo ich mam nizke. Aj Vam tak divoko a rychlo rastu?

lenadka
3. jún 2008

barila mne rastu ale tak normalne ziadne tornada, aj ked medzi nimi tornada su 😀 ale asi zabudli ze su tornada 😅
moja mala tiez odmieta vacsinu zeleniny 😅 napr. taky hrasom vlani ani do ust dat a jahody? Este ze mam aj tie male /mesacne/ lebo len tie chce aj ked vcera zjedla aj 3 velke co je zazrak. Ale mrkvicku schrumka aj kalerabik aj brokolicku co som priamo v zahrade odtrhla, ale rajcinu nieeee, salat ee, paprika nehrozi, redkovka ako kedy, cvikla zase nie...najviac ma stvu tie rajcinky pre nu pestujem aj tie chery aj male hrustickove a ona to nechce, ale zasadim zakazym dufajuc ze tento rok si to rozmysli 😉

veronika13
3. jún 2008

barila, hoď recept na bazový sirup, tiež ho chcem robiť, u nás baza ešte len bude kvitnúť 😀

lenadka
3. jún 2008

mala by som aj ja bazak urobit aj by som keby byvame uz vo vlastnom, ale nemam ani flase prazdne, sa kaslem na to o rok si spravim 😉

duskaf
autor
3. jún 2008

Ahojte, nám ešte len teraz pomaly dočervenajú jahôdky. Čerešní je málo, ale chlapci si pochutnávajú. Dnes som sa v záhradke mohla vytešovať z práce, manžel uspal malú a dlho ju vozil.
Potom nám natiahol medzi stromy hojdaciu sieť a bolo nám ako v raji- postupne sme sa v nej striedali.

barila
4. jún 2008

Veronika ja som brala recept na bazovy sirup na MMB. Ale je ich tam tolko, ze ani neviem ktory. Ale mam ju od vcera namocenu vo vode, tak dnes ju idem robit. Najdem recept a napisem.
Baby, kedy sa zacinaju zberat zemiaky? Ako zistim, kedy mozem?

lenadka
4. jún 2008

barila, no mali by ti odkvitnut a vnat zacina usychat-tak vtedy.../tie skorsie odrody/...u nas sa zberaju koncom leta koniec augusta az do oktobra-podla toho kedy kto sadil az vtedy ked je vnat sucha 😉

danielitka26
4. jún 2008

barila vtedy sa môžu keď ti už zemiak ako plod zo zeme nedrží na koreni vňate vtedy je dozrievanie ukončené

alami
4. jún 2008

dnes som "dusila" mravce - MM na to vymyslel vriacu vodu. Tam kde zakopem a vidím, že sa to tam doslova hmýri mravcami ...bežím do konvice dať zovrieť vodu - a šup na ne....je to kruté, ale čo s nimi

danielitka26
4. jún 2008

u nás už začala kvitnúť baza ...babulky dajte do IP nejaký odskúšaný dobrý receptík na bazový sirup 😉 vopred díky

wien
4. jún 2008

danielitka, treba kuknúť do receptov na MK:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

duskaf
autor
4. jún 2008

Ahojte kočky, neviete, čo sa mohlo stať, že nevyšla žiadna tekvica, najprv sa nám zdalo, že vyšla, ale teraz je všetko fuč, tak som dnes kúpila priesady také už poriadné silné a pekné, tak snáď z nich niečo bude.

jasterica
5. jún 2008

danielita,akurat si mangel stale zaraba do vody bazovy sirup,sa ho dopit nevie... 😀 minuly tyzden som ho robila... 🙂 30 kvetov bazy umyjes a namocis do prevretej vody-5litrov,das dva sacky kyseliny citronovej,nechas luhovat...na druhy den v litri vody uvaris dve kila cukru,cukor sa rozpusti,nechas to vychladnut a zmiesas s bazovou vodou...naplnis do flias /umele som dala/a sup-sup chladit... 😉

barila
5. jún 2008

Tak ja som robila uz druhy krat tuto sezonu. Moja davka bola dost velka. Mangel natrhal 120 kvetov bazy. Tie som umyla a namocila do 6 litrov vody na 24 hod. Na druhy den som to zliala cez utierku. Pridala 4 kg cukru a 5 ks kyseliny citronovej. Nechala zovriet a povarila 20 min. Horuce naliala do poharov/sklenenych/ a uzavrela. Z tejto davky som urobila 8,4 l sirupu. U nas sa to pije vo velkom. Denne 3-4 dzbany sa urobia. Tak preto to mnozstvo. 😀 🙂

veronika13
5. jún 2008

super, jasterica ďakujem, už som si ho odpísala no pozriem aj na mmb. Už sa teším, keď pôjdeme na bazu 🙂
my zo záhradky akurát vyjedame reďkovky, sú riadne štiplavé marhe jedne 😀

duskaf
autor
5. jún 2008

veronika, naše sú také štipľavé, až mi ráno skrúcalo všetko. Myslím tie biele, chcela som si ich dať na raňajky, no nedali sa jesť. Ale na bazový sirup ste ma navnadili. Normálne cítim tú vôňu.

veronika13
5. jún 2008

ako tie naše sa dajú jesť, no malému by som ich nedala 😝 takto ich každý deň ochutnávame, lebo ich treba aj pretrhať, sú dosť husto, nabudúci rok dám redšie 🙂

krajcoanka
5. jún 2008

no aj ja som robila bazový sirup v minulý týždeň, ale malí mi to nechce piť ☹ .Hovorí že fuj 😠 A manžel si da radšej kofolu.
Ale viete čo skúste? Urobte si palacinkové cesto-hustejšie s vanil.cukrom , ponorte tam 1 kvet baze a z 1 strany to vysmažte-ako palacinky.Mne to strašne chutilo.Jedla som to v rakusku-take pocukrované.Bolo to eňo-ňuňo. 😵

lenadka
6. jún 2008

ja som mala 90% redkovky prevrtanej cervikmi ☹ fakt zacinam mat pocit ze co nepostriekas-nemas 😠

veronika13
6. jún 2008

začínam sa tešiť, že bývame na severe, síce sa tu skoro nič neurodí, ale aspoň mi to nežerú červy a mravce

titkovamiriam
6. jún 2008

nahodou som nakukla-lenadka na rok nasat okolo redkovky zeler a budes ich mat krasne ,a zeler je dobry aj k cibulke a paprikam.

wien
6. jún 2008

mňa by zaujímalo, čo robím zle ja, keď mi každý rok uhynie polovica priesad rajčín a paprík. okrem toho, že mi ich kopa padne vďaka medvedíkom, tak mi ešte aj inak zoschnú a čo ja viem čo. tento rok som aj prihnojovala, aj dávala krúžky z plastových fliaš, aby boli korene ako tak chránené a aj tak som ešte teraz dokupovala 5 ks rajčín, lebo tie mi zoschli. ja sa snáď ani nedožijem toho, že budem zavárať ako sa patrí... tento rok smiem byť asi rada, ak sa nám niečo urodí aspoň na pochutenie 😠

wien
6. jún 2008

zabudla som podotknúť, že pri suchách polievam ako divá. reakcia niektorých paprík - pár ich je krásnych a pár - uvädnutých!!! 🙄

kangaroo
8. jún 2008

ale sa nám to zazelenalo 😀 😝 ani robiť sa v záhradke nedá,.........................a nezaprší a nezaprší 😀 😝

alami
8. jún 2008

baby poraďte čo môže byť mojim paradajkám, všetky majú také malinké ale husté dieročky na listoch...ako sito ☹
a krík s egrešami...krásne začali plody rásť a teraz ich chytá plieseň

a vlani sme mali všetky jablká červivé...niečim sa to dá postriekať, či už je neskoro...odkvitli, ale plody ešte nie sú...dík

krajcoanka
10. jún 2008

tak ja som tu po dlhšom časenakukla. Idem trhať burinu, lebo už ani nieje vidieť čo som nasadila. 😒

zuzitka
10. jún 2008

takze mojej mamine rozkvitli lalie na zahradke, kuk 😉

http://fotoalbumy.azet.sk/zuzot/v-zahrade/?i9=c...

duskaf
autor
10. jún 2008

zuzitka, tie sú nádherné, musia prinášať obrovskú radosť.

My úspešne kŕmime slimákov- slizniakov- padla za vlasť ďalšia krásna tekvicová priesada. Včera sme našli na zemi mŕtveho krtka, neviem, čo sa mu stalo, my ničím okrem slabého saponátového roztoku na vošky nestriekame, normálne mi ho bolo ľúto, som to ja ale záhradkárka, že?

O týždeň už naša malá začne papkať prvý príkrm, tak sa teším zatiaľ aspoň z namrazeného vlastného špenátiku pre ňu.

krajcoanka
11. jún 2008

alami, nepadali u vas krupy ked maš derave listy?