Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

duskaf
autor
14. máj 2008

Ahojte kamarátky.
Tak nám včera poriadne zapršalo a mali sme z toho velikánsku radosť, z chatky sme pozorovali ako leje a ako tečie zo strechy voda do suda.
My sme dnes sadili suchú fazuľku, manžel mi do zeme zapichol také dve konštrukcie na ktoré potom priviažeme nejaké šnúry, aby sa mohla ťahať. Filipko hádzal do jamok fazuľky, jóóój strašne ho to bavilo.
Rusovčanka, veľmi si ma potešila, že mrkva ide pomaly, lebo po tej našej ani chýru, ani slychu a to Veronke zachvíľu začínajú príkrmy.
Tak nech aj Vám poprší- všetkým, aby sa naša radosť znásobovala.

csilla76
14. máj 2008

duskaf aj u nas dnes prsalo,a tesili sme sa tiez.ja zvyknem sadit krickove fazule. 🙂

rusovcanka
15. máj 2008

U nás včera hrmelo,ako keby mal prísť koniec sveta,ale voda žiadna nepadala ☹ Takže som večer zase polievala,lebo inak by sa priesady neprijali-všetko je otrasne suché.
Barilla,ja mám cviklu už celkom peknú,siala som ju niekedy v marci 😀
Csilla,tak to ťa obdivujem-mňa by nedonútil nikto zavárať také kvantum zeleninky a ovocia 😀 Ale tento rok sa asi premôžem a zavarím cviklu,ostatné nechám na svokru,nech sa realizuje 😉
Duskaf,ak budeš Veronku dokrmovať od 6tich mesiacov,tak to by sa už nejaká mrkvička mohla ukázať 😝 Bude asi ešte dosť maličká,ale zase bude sladučká-mňam.

barila
15. máj 2008

Fajn tak sa dnes pustim do siatia cvikle. Este poradte ako sadit. Do riadku a potom rozsadzat? Ci priamo na zahon? Ako daleko od seba? Cviklu idem siat 1. rok.
Inak som uz prisla na to, ze planty mi likviduju mravce. Len co s nimi, ked su v zemi a nie je ich vidno.

lenadka
15. máj 2008

barila ja ju sejem do riadkov a potom pretrhavam ked vzide husto, ale mam uz cca 4 rocne skusenosti tak ju uz vysievam redsie nech zbytocne neplytvam semienkami. Teraz mam uz na nej tiez take cca 4 listky tak sa ju chystam pretrhat a vypliet. Ked ju rozsadis prijme sa ako ktora, mne vzdy tie presadene narastli len take krpate, ovela krajsia je ked narastie priamo. Medziriadkovu vzdialenost mas na sacku, moja ma cca 30 cm medziriadkovu vzdialenost a v riadku od seba ju nechavam cca 20 cm 😉

csilla76
15. máj 2008

rusovcanka ja tie zavaraniny robim odjakziva,este za slobodna som pomahala mamke,teraz zase ako vydata uz 9 rokov,ale to rada robim,mame obrovsku zahradu.predstavte si takych 50 ovocnych stromov,takze ked je uroda tak mame co robit...ale zase to ma vyhodu lebo je to lacnejsie ako v obchodoch.uz sa tesim na jahody,chcem lekvar spravit,ten lubime nadovsetko 🙂 😉 a este posepnem ze aj vinko aj palenku robime z ovocia 😀 😝

barila
15. máj 2008

Ok Lenadka tak diky za rady. Posejem ju priamo na hriadku. Snad nieco z nej zavarim 🙂 My robime z cvikly sterilizovany salat.

wien
15. máj 2008

Ahojte záhradkárky, mňa by celkom zaujímalo, či v záhradke nemáte problémy s krtonožkami. Každý rok mi pre ne padne asi tretina priesad, lebo ohrýzajú korienky a to potom uvädne a musím to povyhadzovať. Neviem, či sa to tak volá aj odborne, je to toto zvieratko:
http://www.skudci.com/images/020313kera2.jpg
Ocenila by som nejaký osvedčený spôsob ako ich vyhubiť alebo aspoň z našej záhrady vyhnať, lebo už ma to s nimi nebaví 😝
Čítala som, že im treba do dier naliať jarovú vodu, ale či to aj funguje?!?
Ďakujem.

lenadka
15. máj 2008

wien my ich volame "medvediky" ale nemame ich v zahrade tak neviem poradit 😅

wien
15. máj 2008

šťastná to žena, to ti poviem 😅

rusovcanka
15. máj 2008

wien,ja som "medvedíky" tuším ešte ani nevidela "naživo",len na fotkách 😀 Neviem,či je jarová voda dobrý nápad...aby ti to nepoškodilo aj rastlinky...

wien
15. máj 2008

rusovcanka, kedysi ani ja nie 🙂 ale odkedy sama záhradkárčim, tak sa mi stále ukazujú 😖
vraj to rastlinky nepoškodí, ale tiež sa mi to nepozdáva. preto zháňam nejaký iný zaručený recept na ich vyhubenie...

rusovcanka
15. máj 2008

Wien,niečo som si pohľadala,ale nenašla som inú radu,len tú jarovú vodu...ale tam píšu,že vodu treba naliať do dier a potom čakať,kedy vylezú medvedíky von a pozabíjať ich...neviem,asi to zaberie dosť času a aj "zábava" to môže byť celkom dobrá 😀

lenadka
15. máj 2008

ja som videla 1x ziveho a kukala som ako puk ze je to pekny hmyz 😀

rusovcanka
15. máj 2008

Na fotkách je to ozaj krásne zvieratko-asi by mi bolo ľúto kántriť ho,aj keby mi likvidoval záhradku...chápem,že to človeka naštve,ale ja by som ho asi aj tak nevedela čapnúť 😝

lenadka
15. máj 2008

no ved prave ma taky kukuč 😀 ale co s nim keby mi kantrili urodu asi by nemilosrne posli 😉

rusovcanka
15. máj 2008

Ja som asi nejaká divná 😀 Mne síce vadí,ak mi nejaký škodca likviduje úrodu,ale postrekom sa bránim a aj hmyzov nechávam žiť a dúfam,že odplachtia niekam inam a mne nechajú aspoň niečo neobžraté...jedine mandelinky dokážem bez milosti likvidovať 😉

lenadka
15. máj 2008

ja striekam vosky a skocky a mandelinky /ale tie vacsinou treba 1x lebo zemiaciky mame skor ako ostany=nemaju odkial preliezt/ a rucne strucne vrazdim slimakov bezdomovcov - strasne mi plienili zahradku 😠

zuzume
15. máj 2008

ahoj wien ja mam s nimi skusenost tiez ich mame na zahrade ale zatial sa nam nepodarilo ich vyhubit ale ked poriadne polejes zahradu aspom tam kde maju diery tak vylezu a treba hladat hniezda a vynicit ich.

rusovcanka
15. máj 2008

Slimákov bezdomovcov nemáme,vošiek máme požehnane,mandelinky už vyliezajú...takže aj mňa čaká zábava.Mandelinky striekame až vtedy,keď je ich naozaj veľmi veľa,inak ich zbierame ručne a potom likvidujeme,čo fascinuje malú-rada pozerá,ako "chrobáčiky plávu a pekne sa kúpu" 😀 Keď sa prestanú hýbať,malá skonštatuje,že sú unavené a oddychujú a odíde pozorovať niečo iné a ja to rýchlo niekam vylejem 😉

lenadka
15. máj 2008

rusovcanka aj my ich najskor zbierame ale ked sa premnozia striekame. Vlani sme asi ani nemuseli, lebo zemiaky nem narastli skoro ako teraz a ked nalietali mandolinky najviac nasim uz uschynala vnat-tak im moc nechutili 😝 😀

lenadka
15. máj 2008

a bezdomovcov som za vecer zavrazdila kolko krat aj vyse 100 ks 😲 😠

wien
15. máj 2008

zuzume, ďakujem, vyskúšam. Občas sa nám podarí nejakého vykopnúť, ale máme ich toooolko...
rusovcanka, lenadka, krásne je to zvieratko len na tých obrázkoch, mne sa zdajú naživo odpudivé 😒 a skôr zver ako zvieratko 😀

rusovcanka
15. máj 2008

Ja si pamätám,keď sme boli deti,môj bratranec jedného priklincoval v záhrade na stenu chatky-brrrr,hnus!!! 😝
My máme dosť ílovitú zeminu,nedrží vodu,hneď je popukaná a takú slimáky bezdomovci veľmi nemusia,lebo sa im tam nešmýka a musia veľa slizu vyrábať 😀

kangaroo
15. máj 2008

tak ja som si vyrobila cesnakový postrek a skúsim to s ním, minulý vík bol nejaký seminár o permakultúre, no nepodarilo sa mi tam ani zbehnúť, chcela som vediet o čom to je....mrkva a fazula mi už druhý rok nevzišla, a na listoch som objavila také malé čierne potvory. ani neviem čo to je, asi si kúpim nejakú literatúru,... ozaj a figovník žije, velmi ma to teší 🙂 , aj čučoriedky zakvitli, tak som zvedavá či budú aj plody...
my sme mandelinky minulý rok pučili medzi dvomi kamenmi a aj vajíčka na listoch sme pučili
rajčiny z minulého roka sa mi vysemenili a je mi lúto ich zlikvidovať, neviem čo s nimi, teda kam s nimi, aspon nejaké by som chcela zachrániť, lebo tie malinké zlté hruštičkové boli jediné, čo minulý rok rástli bez chorôb a postrekov a deckám najviac chutili

valka
15. máj 2008

ahojte kocky, neviete, co sposobuje dierky v redkvicke? tohtorocna uroda je tak na 90% dierava...postrekovat to nechcem, ale aspon zistit, ze co proti tomu...len ako, ked neviem, co to je 😕

rusovcanka
15. máj 2008

Neviem presne ako sa tie potvory volajú,ale dierky v redkvičke robia takí pidi červíci 😠 Mám skúsenosť,že čím neskôr redkvičku zaseješ,tým viac bude deravá...úplne prvú várku sme sadili niekedy v marci-už je zjedená a nebola tam ani dieročka.Na druhej várke už vidím dierky,takže z nej veľa nebude.

wien
15. máj 2008

Ja reďkovku ani nesadím, lebo je prelezená vždy, štípe ako čert - či polievam, či nie a okrem toho - jem ju sama. Tak ten zväzoček - dva si raz za čas radšej kúpim 😵

lenadka
15. máj 2008

valka a tie dierky su na listoch? ci bulvickach? Na listoch to mozu byt aj skocky - male cierne chobaky co odskocia ked sa ich chces dotknut

valka
15. máj 2008

tie dierky su v bulvickach...rozvrtane cele 😠 aj my sme siali zavcasu (koncom februara) ale az teraz ich jeme...teda chceli by sme 😀 teraz to uz nezachranim, ale aspon o rok by som chcela....

a este otazocka - lebo papriku idem pestovat prvykrat...a ani som to nevidela predtym...treba ju nejak viazat a robit podporu? ako to robite vy?