Maminy z protestantských, charizmatických zborov

mimkao
1. aug 2009

Nájdu sa tu také? 🙂 Teda, viem, že áno, takže, rada by som si písmenkovala s niekym, kto pláva proti prúdu... 😵 🙂

deborah1
24. aug 2011

Dievčatá-katolíčky,pozrela ste si niektorá ten film,čo sa dala naň @myzma link-"Katolicizmus,krize víry"?Zaujímalo by ma to..či vám to niečo dalo,či vás to zaujalo,z úplne objektívneho pohľadu..

deborah1
24. aug 2011

Ja si myslím,že tu beží úplne normálna-fér diskusia.Každý má právo vyjadriť svoj názor,to čomu verí a čo je podľa neho nesprávne..Ak sa niekto urazí,je mi to ľúto,no je to jeho vec 😔 Podľa mňa by nebolo odo mňa pekné,ak by som nepísala pravdu /o čom som ja presvedčená,že je pravda/,keby som písala čo lahodí ušiam iných a nie to,čo ja považujem za správne,nebolo by vo mne lásky,lebo by to bolo falošné.Píšem o pravde,ktorej verím,o Ježišovi Kristovi,mojom Pánovi,ktorý ma miluje a ja milujem Jeho,zachránil ma a zmenil môj život.Nepíšem o náboženstve.Nepropagujem protestantov.Chcem byť priama a úprimná, píšem zo srdca.Nemám v úmysle niekoho uraziť.

myzma
24. aug 2011

....aby som tu nenechala niekoho v pochybnostiach, ci v otvorenych otazkach, moj posledny prispevok znie, ze nie som urazena, len zranena a zial, nemam zaujem v tejto debate pokracovat, nakolko si myslim, ze vsetko podstatne uz bolo povedane z Bozieho slova... zmenilo sa to tu na bojove pole v poznamkach a urazkach a ja take veci neznasam (ak su est enamierene na moju osobu zvlast), ak som sa skutocne niekoho dotkla, bolo to velmi nechcene a velmi ma to mrzi, ale laska k Bohu a ludom mi neda byt lahostajnou a preto hovorim slovo Bozie

etuska
24. aug 2011

@myzma
naozaj sa ti to tu zdalo take ostre? 😕 vacsina mojich priatelov a znamych su katolici aj viac ako polovica rodiny,sama som bola "vychovavana" v protestantskom duchu-nemam problem sa rozpravat s hocikym o otazkach viery.

Myslim ze si vyznamne obohatila toto forum a nikdy som nemala pocit ze nepises inac ako uprimne a nikdy nie urazlivo 😔
....rada citam nazory inych krestanov, v mnohom sa od nich ucim a necham vyucovat....takze osobne si s tebou velmi rada pokecam 😉
myslim ze zmyslom tejto temy nie je a nikdy nebolo sa urazat/ale sa vzajomne povzbudzovat vo viere 😉
budem rada ak ostanes,ale samozrejme je to tvoje rozhodnutie 😉 prajem vela pozehnania 😵

deborah1
24. aug 2011
deborah1
25. aug 2011

...môj príspevok nebol smerovaný myzme...už sa to tu trochu zamotalo... 😔 ☹

daniela1983
27. aug 2011

Dnes skonciil tabor s dorastakmi, tak to bola sila, super pecka, davno som sa tak pubertalne neodreagovala 😀totalna uzivacka
a to som im varila, robila cely program, chodila s nimi na vyse 15km tury, hrala frisbee a bola s nimi do druhej hore, nosila im ranajky sorko do postele a skoro vobec nie som unavena... len tu kazen na zajtra keby niekto napisal miesto mna 😀

maruska74
27. aug 2011

@daniela1983 sanka dolu sefe 😀 😀 😀

evkasus
28. aug 2011

myslim, ze najvacsim prekvapenim pre protestantov bude spoznanie pravdy o P. Marii... 😔

etuska
28. aug 2011

@evkasus
??????? 😕

leishmania
28. aug 2011

@evkasus a v com?

deborah1
28. aug 2011

@evkasus to veru áno,keď som zanechala katolícke náboženstvo a odovzdala som svoj život Ježišovi,spoznala som pravdu o Márii,až vtedy som spoznala pravdu o kulte kráľovnej nebies.

deborah1
28. aug 2011

Ján 14:6
Ježiš mu riekol: Ja som cesta i pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.

Jeremiáš 7:18
Deti zbierajú drevo a otcovia zakladajú oheň, kým ženy miesia cesto, aby pripravili koláče kráľovnej nebies a obetujú úliatby iným bohom, aby ma zarmucovali.

Lukáš 11:27
Keď to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala Mu: Blahoslavený život, čo Ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval! 28 On však riekol: Omnoho blahoslavenejší sú tí, čo počuli slovo Božie a zachovávajú ho.

1 Timoteovi 2:5 Jeden je totiž Boh, jeden aj Prostredník medzi Bohom a ľuďmi, človek Ježiš Kristus,

Matúš 12:48
Ale On odvetil tomu, ktorý Mu to hovoril: Kto je moja matka? A kto sú moji bratia? 49 Ukázal rukou na svojich učeníkov a riekol: Ajhľa, moja matka a moji bratia. 50 Lebo každý, kto činí vôľu môjho Otca, ktorý je v nebesiach, mi je bratom aj sestrou, aj matkou.

Lukáš 8:21 On im však odpovedal: Matkou a bratmi sú mi tí, čo počúvajú slovo Božie a zachovávajú ho.

deborah1
28. aug 2011

Rímskokatolícke učenie:
Máriino vyhlásené nepoškvrnené počatie
Máriino miesto v milosti a spasení
Máriino vyhlásené vstúpenie do neba
Mária je prehlásená za Kráľovnú nebies
Mária je prehlásená za prostrednicu
Mária je prehlásená za pomocnicu a zástankyňu
Mária je prehlásená za prímluvkyňu

Biblická pravda!!! :
A. Pánova jedinečná bezhriešnosť
B. Len v Kristovi je milosť a spasenie
C. Vstúpil na nebo
D. On sám je Kráľ kráľov
E. Ježiš Kristus je jediný Prostredník
F. Svätý Duch je poslaný, aby pomáhal a potešoval veriacich
G. Kristus sám a Svätý Duch sa prihovárajú za veriacich.

daniela1983
29. aug 2011

hmm no pozri, nech by nakoniec pravda o Marii bola akakolvek, tak nas to trapit nemusi. 🙂 Boh hovori ze spaseni sme z milosti pre obet Jezisa Krista, pre nic ine. Ak teda by sa teorieticky ukazala, ze sa verili nieco nepresne oMarii tak nas to rozhodne nepripravi o vecny zivot. Hmm ale niekomu inemu sa kludne moze stat, ze sa o vecny zivot pripravi ked vlozi svoje dufanie do niekoho ineho mimo Krista. Takze ja to s tou MAriou risknem a budem verit tak ako doteraz. 🙂 Verim ze ma Boh preto neodsudi. No co nanajvys raz priznam ze som sa mylila, ale vecny zivot mi to nevezme. 🙂

evkasus
29. aug 2011

Maria nas privadza blizsie k Jezisovi, svojmu synovi...pozornost nie je na nej...
Prave som sa vratila z Medjugoria a tak je mi tazko nereagovat.

evkasus
29. aug 2011

@deborah1 to porovnanie katolickeho ucenia a biblickej pravdy, ktore si uviedla hore je cele zle...akoby si porovnala to, co nepoznas...
i katolici vyznavaju ze iba Kristus je nas jediny Spasitel, ze je Kral Kralov, ze Duch Svaty je poslany aby nam pomahal a potesoval nas, ze Kristus vystupil na nebo....
Ty to davas do protikladu s katolickou vierou, ktora akoby hlasala opak a pritom to tak nie je. Vyznieva to potom skreslene.

evkasus
29. aug 2011

@daniela1983 mas pravdu, ze nepresnosti v tom co veris o Marii ta nepripravia o spasu...Jezis je ten, ktory stoji v centre a je ten jediny, ktory nas spasil...
Maria sa vsak moze pred svojim synom za nas prihovarat...neodsudzujem nikoho, kto si necti P. Mariu...len si myslim, ze sa tym zbytocne ochudobnuje a pomoc a orodovanie, ktore by mohol i cez nu dostavat...
Milost je iba od Boha, nie od Marie....ale i cez Mariu si ju mozeme vyprosit...

etuska
29. aug 2011

@evkasus
protestanti netvrdia ze si nectia P.Mariu-mame ju v ucte ako Jezisovu matku 😔
Osobne-nikdy som nemala pocit ze som o nico ochudobnena 😔 skor sa o to viac sustredim na Jezisa a jeho obet za nas 😔 nevidim dovod preco prosit o pomoc a orodovanie Mariu,ked sa modlim priamo k svojmu Otcovi Nebeskemu v mene Jezis 😔
Maria mnohych veriacich odputava od biblickej pravdy 😔

deborah1
29. aug 2011

@evkasus síce som to skopírovala,ale poznám to viac,ako si myslíš.Bola som katolíčka.

Nie je to skreslené,je to doslovné. keď je len v Kristovi spasenie,tak je len V ŇOM. Mária v tom úlohu nemá.Ak niekto tvrdí,že má,je to lož.
Ak je Ježiš jediným prostredníkom medzi Bohom a človekom,čo je-lebo je to v Biblii napísané-Mária prostrednica nie je-ak niekto učí,že je,je to lož.
1.Tim. 2,5 :" 5 Lebo je jeden Boh, jeden aj pro­stred­ník Boha a ľudí, človek Kris­tus Ježiš, 6 ktorý dal sám seba ako výmen­né za všet­kých, svedoc­tvo to vo svojich časoch"
Ježiš je bol ukrižovaný,umučený za naše hriechy,pochovaný..no 3.dňa vstal z mŕtvych.vstúpil do neba,sadol si po pravici Otca,kde kraľuje-je Pán Pánov a Kráľ Kráľov.Bodka.Je veľký Pán,mocný,všemohúci,najvyšší,zvrchovaný,dokonalý..patrí mu všetka chvála a sláva a vďaka za to,čo pre nás vykonal na kríži.Jemu a nikomu inému.Bodka.
Žiadna kráľovná v nebi nie je,to je lož.Ak niekto tvrdí,že je,má problém.Lebo dáva do roviny Boha-Kráľa ešte niekoho a tým porušuje Božie prikázanie: Nebudeš mať iných bohov predo mnou.
Ak si niekto myslí,že návšteva nejakého mariánskeho pútnickeho miesta ho privedie bližšie k Bohu,je to nezmysel-bez urážky-neprivedie to bližšie k Bohu,ale odvedie pozornosť od Boha a pripúta pozornosť na "tajuplnosť" a dôležitosť márie-tzv, "kráľovnej nebies"

Marek 12,29-31: "29 A Ježiš mu od­povedal, že najpr­všie od všet­kých pri­kázaní je: Čuj, Iz­raelu, Pán, náš Boh, je Pán jeden! 30 A: milovať budeš Pána, svoj­ho Boha, z celého svoj­ho srd­ca, z celej svojej duše, z celej svojej mys­li a z celej svojej sily. To je prvé pri­kázanie. 31 A druhé podob­né je toto: Milovať budeš svoj­ho blížneho ako samého seba! Iného pri­kázania väčšieho nad tieto niet."

Milovať budeš Pána, svoj­ho Boha, z celého svoj­ho srd­ca, z celej svojej duše, z celej svojej mys­li a z celej svojej sily!

Nehovorí to za všetko??? @evkasus tvoja odpoveď musí byť ÁNO alebo NIE.Nemôže byť predsa áno,ale..Tak si vyber.

Keď som bola katolíčka a Ježiš sa dotýkal môjho srdca...už som nechcela "venovať" čas márii...nechápala som,prečo sa mám modliť k márii,keď ja sa chcem modliť k Bohu..prečo mám ten čas dávať márii a nie Bohu!Prečo mám v kostole spievať piesne márii,keď ja som chcela spievať Bohu!Prečo chcel farár,aby som urobila nástenku o márii,keď ja som chcela urobiť o Ježišovi!
Prečo mať v myšlienkach máriu,prečo o nej hovoriť a modliť sa k nej,keď je jasne napísané: Milovať budeš Pána, svoj­ho Boha, z celého svoj­ho srd­ca, z celej svojej duše, z celej svojej mys­li a z celej svojej sily!

Ja som si vybrala Božie Slovo-Ježiša,ktorý je CESTA,PRAVDA a ŽIVOT.
Nechcem náboženstvo s tradíciami a "omáčkami".

evkasus
29. aug 2011

@deborah1 ako som ti napisala vyssie, my katolici vyznavame iba jedneho Spasitela - Jezisa Krista...spasa prichadza iba od Neho. Jezis je jedinym prostrednikom medzi Bohom a clovekom...ale to nevylucuje, ze priblizenie k Jezisovi nam sprostredkuju aj knazi, aj proroci stareho zakona boli uz istymi sprostredkovatelmi Bozieho Slova ludu....cize Prostrednik a prostrednik sa da chapat v roznom vyzname a treba vediet kedy je to ako myslene...iba Jezis je Prostrednikom nasej Spasy.
Prve prikazanie je skutocne klucove...a katolici sa ho tymto nesnazia porusit...je tolko veci, ktore sa nas snazi odviest od Boha...v tejto dobe neskutocne vela a je treba byt ostrazity, aby sa nam v nasom srdci nestalo bozikom nieco ine, aby v nom ako jediny kraloval sam Boh. Tak s tym uplne suhlasim.
Moja skusenost urcite nie je ano, ale....tak ako pises....ja sa pokusam davat Jezisovi kazdy aspekt mojho zivota.
Moja skusenost s P. Mariou je iba taka, ze ma privadza blizsie k Jezisovi...ona sa od Jezisa neda oddelit...ona nas nevedie k sebe samej...
Navsteva putneho miesta ma vela krat priviedla blizsie k Bohu a pomohla my zmenit mnohe veci k lepsiemu...to je moja skusenost...ked mi niekt povie, ze to nie je mozne, tak mu jednoducho nemozem verit, lebo moj zivot a skusenost hovoria o niecom inom...
Sme moderni a tato moderna doba nas uci odmietat vsetky tradicie...ludia ale odpradavna stavali na tradiciach...Tradicia a ziva viera, naplnenie Duchom Svatym, charizmy, chvaly v spolocenstve atd...tieto vsetky sa navzajom nevylucuju...ale doplnaju...
Mozno si bola sklamana tym, ze ako katolicka si nezazila vyliatie Ducha Svateho ... prejavy niektorych chariziem...a to je skoda...

rohacka
29. aug 2011

Uz mi to neda, aby som neprispela.
Pan Jezis ma vsetky Bozske vlastnosti - je vsadepritomny, vsevediaci, pocuje kazdeho. Okrem toho chce s nami mat osobny kontakt. Ak sa modlim k cloveku (Marii) - pripisujem mu Bozske atributy. Urcite v Biblii nie je ziadna zmienka ani o tom, aby sa veriaci modlili k mrtvemu!!!! Naopak - 5. Mojz. 10-12 - Nenajde sa u teba nikto taky....ktory by sa pytal mrtvych....je ohavnostou Hospodinu kazdy, kto tak robi....
A to pisem s pokorou byvalej katolicky, bola som zachranena skrze odovzdanie sa Panu Jezisovi a trvalo mi istu dobu, kym som sa vzdala Marianskej ucty.... Nepotrebujeme prihovor Marie, mame priamy pristup k Bohu.
Okrem toho - hned prve Bozie prikazanie nam hovori: Ja som Pan Boh tvoj, nebudes mat inych Bohov okrem mna. A pokial dobre viem, tak Boh, to su TRI Bozske osoby - Otec, Syn a Duch svaty. Ked som sa obratila, povedala som si, ze sa nenecham presvedcit protestantmi co sa tyka Marie, ze si to chcem prezit sama. Precitala som celu Bibliu od zaciatku az do konca a snazila sa tam najst Mariu. Okrem jedinej zmienky - Blahoslavit ju budu vsetky narody... nie je ina zmienka. Blahoslavit znamena chvalit, zehnat - podla synonymickeho slovnika. Maria si zasluzi nasu uctu, bola to naozaj Bozia zena, ale jednako furt bola LEN clovek.

evkasus
29. aug 2011

@rohacka nikto z katolikov nedava Marii Bozske atributy a nik nehovori, ze nebola clovek.
Ta zmienka ale bola trefna...Blahoslavit ju budu vsetky narody...preco?
Kazda veta v biblii je hodna nacuvania.
O prvom Bozom prikazani som sa uz vyjadrila vyssie. Z Marie si nerobime modlu, ani jej nepripisujeme bozstvo.
V ziadnom pripade Maria neumensuje autoritu Boha v nasom zivote. Jezis je Jediny.
Mam ale pocit, ze v protestantizme sa snazia Mariu uplne dostat niekde nakoniec a neustale sa opakuje, ze to bol iba clovek a tak ju netreba spominat, netreba premeditovat jej zivot, to co ona prezila s Jezisom, dokonca je to vnimane ako previnenie ak sa jej meno co i len spomenie. Jezis sa mocne dotkol tolkych ludi, pocas svojho ucinkovania a my o tom citame v biblii a Boh nas tym uci mnohemu. Maria mala s nim kazdodenny kontakt...povieme si teda, ved ona bola iba clovek, nehovorme o nej?
Myslim, ze ten. kto nezazil nepochopi. Vsetko, co Maria robi je iba to, ze priblizuje k svojmu Synovi.
Citaty z pisma, ktore boli vyssie spomenute a v ktorych sa Jezis o Marii vyjadruje ako o zene...maju ovela obsirnejsi vyznam. Jezis to robil vzdy so zamerom objasnit nieco viac, ale nie preto, aby nam ukazal...toto je iba zena, ktora ma donosila.

inkinka
29. aug 2011

@evkasus mohla by si sa nam zverit, z coho prameni tvoj pocit, ze hlavna napln viery protestantov je protestovat proti marianskemu kultu? 😅

deborah1
29. aug 2011

@evkasus nerobíte si z Márie modlu??
A napr. toto je čo?

deborah1
29. aug 2011

Viac tu:
http://sites.google.com/site/milann77/katolicizmus

A ešte niečo zaujímavé tu:
http://www.milost.sk/logos/clanok/co-sa-stalo-s...

Z článku:
Dve podoby uctievania

Katolícka cirkev teoreticky rozlišuje medzi klaňaním sa Bohu, čo nazýva adorácia, a posvätnou úctou, ktorá patrí obrazom a sochám Márie a svätých.

V praxi to podľa Katolíckeho učenia vyzerá tak, že keď sa katolík pokloní soche, ktorá má zobrazovať Máriu, tak sa jej neklania, ale ju nábožne uctieva. Keď si katolík kľakne pred sochou alebo obrazom Márie a modlí sa ruženec, jeho fyzický prejav nezodpovedá jeho vnútornému postoju, lebo by si akože mal uvedomovať, že sa nemodlí k Márii, ale k Bohu, a že sa vlastne kľačiac pred sochou klania Bohu v duchu a v pravde. Musí v tom byť kus náboženskej schizofrénie, keď tvrdia, že sa neklaňajú sochám, a pritom pred sochami kľačia. Keď sa do kostola vnáša na nosidlách milostivá socha Panny Márie, a ľudia pred ňou kľakajú a mávajú modrými šatkami, ktoré dostali pri vstupe do kostola, tak v tom nikto nemá vidieť zbožšťovanie sochy, či človeka ktorého predstavuje. Je až zarážajúce, že katolíci v takomto prejave voči soche nevidia modloslužbu.

Proti takýmto obvineniam katolíci namietajú, že rozlišujú medzi sochou, resp. obrazom a Bohom. Hovoria, že si uvedomujú, že v duchu a v pravde sa klaňajú iba Bohu.

Keď ale príde do kostola protestant, a nepokľakne pred eucharistiou, vzbudí to pozornosť ľudí. Prečo? Lebo odrazu je fyzický postoj dôležitý. Zrazu už nehľadia na vnútorný postoj človeka. Vidia iba to, že ten človek sa nepoklonil Bohu. Na tomto príklade je vidieť, ako nepochopiteľne si katolíci ospravedlňujú modloslužbu.

Katolícka cirkev je plná rozporov v učení i praxi. Je otvorená pre tento svet a prijíma do svojho učenia mnohé tradície ktoré rozrieďujú Božie slovo. To je v Katolíckej cirkvi záväzné len naoko, a relatívne. Veriacim sa predkladajú skrátené verzie Božích prikázaní. Zákaz zobrazovať a uctievať sochy a obrazy nie je vôbec rešpektovaný. Je viditeľný rozdiel medzi katolíckym učením a cirkvou akceptovanou praxou. Zobrazovanie Márie a svätých vedie k ich uctievaniu a Ježiš sa dostáva do úzadia. V Katolíckej cirkvi sa z času na čas ozývajú hlasy, vyzývajúce k väčšej triezvosti, biblickému a kristologickému pohľadu na Máriu a svätých. Tieto hlasy sú však neúčinné. Zaniknú pod množstvom hlasov vzývajúcich Máriu a svätých. Katolícka cirkev, kde sa nachádzaš? Kam smeruješ? Aké ciele sleduješ týmto kompromisom s modloslužbou? Veď ak sa nejaká osoba, či už Mária alebo iná biblická či historická postava, alebo ich socha či obraz, stane autonómnym cieľom náboženského kultu, môžeme ešte hovoriť o kresťanstve?

deborah1
29. aug 2011

Nechcem nikoho uraziť,iba "nalievam čistého vína".

Mojim cieľom nie je proti nikomu útočiť,iba diskutovať.

Žiaľ,už aj z tohto vidieť,že sú veľmi veľké rozdiely medzi katolíkmi a protestantami...sú to veľmi vážne otázky.
Nie sú to teda moje výmysli,ale realita.

daniela1983
29. aug 2011
https://vimeo.com/28302672

dnes som nasla jeden dokument, je sranda pozerat ho ked ma vacsina ludi, ktori tam hovoria niekolko rokov ucili 🙂 tak zdielam