Maminy z protestantských, charizmatických zborov

mimkao
1. aug 2009

Nájdu sa tu také? 🙂 Teda, viem, že áno, takže, rada by som si písmenkovala s niekym, kto pláva proti prúdu... 😵 🙂

mimkao
autor
1. aug 2011

@deborah1 tak vidíš, a zásadný rozdiel medzi mnou a tebou je ten, že pre mňa je požehanie to, že poznám Pána Ježiša. Nič viac mi netreba! Nič viac nepotrebujem. V ňom mám život. Netúžim po miliónoch, netúžim po prepychovej vile. Chcem len žiť jeho vôľu, život v posvätení, a ak to má byť v chudobe, bude to v chudobe. Ak to má byť v bohatstve, bude to v bohatstve. Dosť mám na Božej milosti. Boh je zvrchovaný Boh.

deborah1
1. aug 2011

@mimkao neber to v zlom,ale nič ti netreba,lebo všetko máš.Prepáč,ale nebudem opakovať stále to isté..keby si bola chorá, ty alebo tvoj muž alebo dieťa /vďaka Bohu,že nie ste! iba to chcem vyjadriť/ alebo ak by tvoj muž nemal prácu,ak by ste nemali na chleba alebo nemali kde bývať...buď si istá,že by si rozmýšľala inak 🙄 Tu nejde o milióny alebo o vilu 😠
Pre mňa je Ježiš všetko,je môj život a vezmem od Neho všetko,čo mi vydobil z lásky na kríži,lebo verím,že mi to chce dať,lebo ma miluje.Prežila som mnohé ťažké veci v živote a Ježiš ma zachránil,celú moju rodinu..Som Mu za to nesmierne vďačná a nielen za to,že mám večný život,ale aj za to,že už tu na zemi nám dáva svoje dobré dary.

Je na každom,či bude o niečo prosiť Pána-či už je to zdravie alebo finančné požehnanie..je to na každom.Kto má zdravie,môže sa modliť,aby ho mal naďalej a kto nemá,môže prosiť Pána,aby bol zdravý..môže a nemusí-nech sa každý slobodne rozhodne...

leishmania
1. aug 2011

moj nazor na to liecenie...hmmm sama neviem nebola som tam, neviem posudit, aj ked ta propagacia sa mi nepaci, ale nesudim...pekne to ale napisala @daniela1983

sa mi zda ze ste sa niektore do @deborah1 pustili jak keby tu pisala ze dolezite su peniaze a zdravie, pricom od zaciatku pisala tak, ze bolo jasne ze jej je boh najdolezitejsi, ani nepisala, ze boh nema posledne slovo pri rozhodnuti o tom ci uzdravi/ neudravi, da/neda financie.... @mimkao a je myslim ze jasne ze pre nu ze pozna jezisa taktiez pozehnanie z toho co tu pise, tak mi to tu pridu uz take spory o slovickach..a ked vam dal boh dost penazi ze mozte vychovavat 5 deti, tak to je pozehnanie tiez predsa...

mimkao
autor
1. aug 2011

@deborah1 predstav si, že všetko toto, čo si písala sme zažili. Vďaka Bohu za to. Bolo to na budovanie mne aj môjmu manželovi, aj ľuďom, ktorí o tom vedeli. Sláva Bohu.

deborah1
1. aug 2011

@mimkao 😉

deborah1
1. aug 2011

@leishmania 🙂

terrs
3. aug 2011

Ste tu nejaké baby aj kalvínky? (to slovo mi znie strašne čudne, vždy som si zvykla hovoriť len kalvín a kalvíni, v ženskom rode nikdy 😀 )

daniela1983
4. aug 2011

@terrs ja som luteranka, ale robim fararku v zbore s reformovanou tradiciu, 😀

maruska74
4. aug 2011

@daniela1983 Si fararka? obdivuhodne, je to obrovska zodpovednost. Ako sa ti dari to zvladat spolu s rodinkou? Musi to byt naozaj intenzivne a vycerpavajuce, ale take situacie nas vacsinou privedu najblizsie k Panovi.

daniela1983
4. aug 2011

@maruska74 tak zatial sme s manzelom sami, okrem toho mam dva male zbory, takze sa to zatial da zvladat v pohode relativne. a vacsina tej prace ma bavi. takze napr take tabory, alebo vyucovanie konfirmacie ci nabozenstva beriem ako povyrazenie 😀 aj kazat ma bavi. najtazsie je asi niekedy prekonat zazratu tradiciu, ale s tym mam problem iba v jednom zbore ktory zastupujem vo vlastnom nie. no a pohreby nerobim rada, ved kto by robil. ale zase su to male zbory tak ich mam velmi malo. pokial to nie je clovek, ktoreho som velmi dobre poznala, tak sa to da pomeren dobre zvladnut. ale pokial je to take ako minuly rok ze som pochovavala dieta z nabozenstva, tak to je nazoj velmi vycerpavajuce a z toho som sa davala dokopy niekolko mesiacov

terrs
4. aug 2011

@daniela1983 🙂 ja som chcela ísť na evanjelickú teológiu (máme to v rodine, mama tiež faráruje 😀 ), ale akosi to padlo, a aj čo som počúvala od farárov v Nemecku na Kirchentagu tak je fakulta na tom naozaj zle, takže to asi istí škola tu.. len sa najskôr musím naučiť islandsky 😠
a viem si predstaviť aké to musí byť ťažké pochovávať akékoľvek dieťa, nieto ešte také, čo poznáš.. Mamina pochovávala svoju prvú konfirmandku a skoro to psychicky neuniesla..

a ty na to máš školu, ty budeš vedieť 😀 aký je rozdiel medzi kalvínmi a luteránmi? 😀

myzma
4. aug 2011

sa tu zacala ina debatka, vid vyssie, tak poveim len kratko najmä pre @leishmania...

mrzi ma, pokial sa ti zda, ze som sa pustila do @deborah1... uvadzala som svoj pohlad na temy, o ktorych sme tu zacali hovorit ... svoje prispevky som sa snazila podporit Pismom a co tam vidim... v ziadnom pripade to nebolo proti danke a dufam, verim, ze to vie... je mi velmi vzacna 😵 😵 😵 😵 ale to tiez neznamena, ze spolu musime vo vsetkom suhlasit.

je dolezite dbat o seba navzajom v laske, hovorit si pravdu v laske... tu nejd;e o to, kto ma pravdu a ze ideme v tom sutazit... ide o to, co hovori Pan a ci su nase zivoty v sulade s Jeho slovom

verim, ze mame pomazanie Ducha svateho, ktore nas vyuci o vsetkom.... ale viera tiez z pocutia a pocutie skrze slovo Bozie... nie vzdy som mala taky nazor na "prosperitu, krestansky zivot, rozvod, opätovny sobas, desiatky a pod" taky nazor aky mam a myslela som si, ze je to v poriadku, vsak sa to to bezne uci, nielen u nas a pod... az ked mi nejaki ludia ukazali v Pisme niekotre state ktore hovorili opak toho, co sa u nas STALE uci, bola som sokovana, akoze som to predtym nevidela... a verim, ze Pan zacal jednat, otvaral mi oci viac a viac, zrazu som citala Pismo s inym postojom... a moje postoje a nazory boli menene nie pod vplyvom ucenia denominacie ale pod svetlom Bozieho slova

je potrebne hovorit pravdu, siat, siat, siat slovo... to je moja zodpovednost pre Panom, ked mi je zjavena pravda, nemozem mlcat... a nenavidim hadky, ako novoobrateny krestan som si ich uzila dost... tadial cesta nevedie a nie je na slavu Boziu... nenachadzam vsak svoje svedomie poskvrnene, zeby som to pisala so zlym postojom... i ked len Pan vie

tot vse zatim.... 😉 😉 😉

v laske

J

inkinka
4. aug 2011

@terrs kalvinizmus učí o predurčení a Božom vyvolení tých, ktorí budú spasení. Kalvinizmus je definovaný TULIP-om. Kalvínske kostoly sú jednoduchšie, menej vyzdobené ako ECAV a čo som mala možnosť porovnať, aj obrady.

myzma
4. aug 2011

@terrs za seba mozem povedat, ze som krestanka, ucenik Jezisa Krista, navstevujem zbor, ktory je sucastou "nejakeho" hnutia, denominacie, ale nechcem sa tym nechat oznackovat, chcem byt len oznacena a zapecatena Duchom svätym 😀 😀 😀 xixixi

ale ked sme pri kalvinoch, cim su odlisni od inych protestanskych spolocenstiev?
@inkinka i Pavol hovori v Rim 8:29-30 o predurceni a ospravedlneni...

leishmania
4. aug 2011

@myzma sa mi sprava neukazala kvoli tym trom bodkam co si mi propojila k nicku 😀 ono niekedy aj pisane slovo na internete "vyznie" inak akoby to clovek hovoril nazivo, hlavne ak niekto pouziva vykricniky a pod. len mi to doslo uz take aby to nezaslo do dakej hadky, hlavne ten predposledny prispevok od mimkao...

hovorite asi vsetky ang. hodim sem link, ak budete mat cas tak som potom zvedava na vase nazory

https://www.youtube.com/watch?v=U1X_xQ3QJRU

toto je prvy diel zo siestich, ale po ukonceni vam to automaticky bude ponukat dalsie

myzma
4. aug 2011

@leishmania mas pravdu, ze inak sa hovori nazivo a inak takto cez mejl.... a casto piseme narychlo, postojacky, s detmi na kolenach na prsniku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

inkinka
4. aug 2011

@myzma Pavol hovorí aj o spasení všetkých 1. Tim. 2,3-4. Myšlienka predurčenia prvý krát ako ucelená filozofia sa objavuje v diele Augustína - aspoň pokiaľ viem.

myzma
4. aug 2011

@inkinka dakujem 🙂 a prezradis nieco o sebe?

inkinka
4. aug 2011

@myzma hej - genealogicky som pol na pol ECAV a kalvinka 😉

myzma
4. aug 2011

@inkinka ma napada inak, ze je dolezite aby sa slovo vykladalo slovom... amen, Pan chce,a by vsetci prisli k poznaniu pravdy a boli spaseni, ale nie kazdy prijme zvest evanjelia... ako tomu potom rozumeju kalvini? ak su predurceni konkretni ludia na spasu, ma vyznam sa potom modlit? ci ako? napises nieco viac?

inkinka
4. aug 2011

@myzma je to dosť komplikované, to chápanie kalvínskeho učenia nie je jednotné ...sú striktní kalvinisti podľa TULIP-u, umiernení kalvinisti podľa preformulovaného TULIP-u podľa Geislera, tí sa ešte delia podľa toho, koľkým bodom veria..5 bodov TULIP-u je napr. tu: http://calvinistcorner.com/tulip ...priznám sa, nie všetko z toho mi je jasné...
a či má význam modliť sa? Ak cítim vnútornú potrebu, áno, ak nie, načo? Ja myslím že úprimne veriaci sa nemodlia kvôli spáse, ale kvôli tomu, že inak nevedia žiť.

myzma
4. aug 2011

@inkinka tu modlitbu som myslela za druhych 😉 kedze je tam kladeny doraz na predurcenie, ze ci to vobec ma podla nich teda vyznam.... bo uz som pocula taky pribeh, ako nejaki veriaci povedali, keby Boh chcel spasit nejakych ludi z Indie, urcite to urobi a preto nie je potrebne, aby tam niekto siel kazat evanjelium z europy (parafraza)

ale nemusis vlastne odpovedat, je to skor recnicka otazka a odpoved mame v pisme 😉

myzma
4. aug 2011

a samozrejme, nesuhlasim s nazorom tych ludi z pribehu

kokazm
4. aug 2011

No to je odvážna téma. Tu je jedno náboženstvo, ktoré stáročia všetko diktuje a kto niečo protirečí, upáliť :D :D Katolícka cirkev má vlastné zákony a katechizmy majú za viac ako sväté písmo. Každý, koho "osvieti" považujú za sektárov. V posledných rokoch vzniklo mnoho cirkví, ktoré čítajúc sväté písmo prišli na to, že tu niečo nesedí. Katolík si nedodržiava ani prvé prikázanie: Ja som tvoj jediný boh. Modlia sa kadejakým svätým, sochám, modlám, uctievajú si kríž viac ako samotného Ježiša, pápeža viac ako Boha, atď.... To by som písala do zajtra. Pritom to sväté písmo odcudzuje. Modliť sa ma priamo Bohu a brána k Bohu je Ježiš. Žiadna panna Mária ani žiadny anjel, ani vymyslený svätý Anton a pod. to je všetko modlárstvo a urážka Boha. Tých, čo to vedia, nazýva katolícka cirkev sektármi. Nuž ja som sektárka :D

maruska74
5. aug 2011

@kokazm No, pockaj, pockaj. Ak by to tak bolo, tak aj ja som sektarka. Ale zdaleka to tak nie je. A tak som katolicka vdacna za svoju cirkev. Skus o katolikoch zistit trochu viac.

myzma
5. aug 2011

@kokazm tych sektarov je nas tu viac... 😀 😎 😎 a nemyslim len seba.... ale ono je to v podstate povzbudive, ved i prvi krestania boli nazvani sektarmi 😎 dnes je vyznam tohto slova zaskatulkovany ako nieco zle... ked si clovek najde definiciu sekty, zisti, ze najvacsia sekta je ta "jedina prava" 😅 ale to urcite vies 😉

paci sa mi, co hovori Paul Washer v jednej kazni, parafrazujem:

nebudem vam hovorit o cirkvi
nebudem vam hovorit o nabozenstve
clovek zlyha, system nedava zivot

ale je tu jeden, ktory je ten isty vcera dnes i naveky, on nikdy nezlyhal, on je cesta, pravda a zivot
Jezis Kristus

on je alfa a omega, skrze neho vsetko a pre neho vsetko
Jezis Kristus

molka
5. aug 2011

Mna vzdy zarazi, ked citam, ako katolici nenavidia inoveriacich, ako ich chceme upalit, dokonca povazujeme za sektarov... Ja som katolicka od narodenia, ale NIKDY v zivote som nepocula od ziadneho katolika, ze by nadaval na evanjelikov alebo sa vysmieval z ich vierovyznania. Skor naopak, snazime sa o ekumenu. Nemam problem diskutovat s evanjelikom o comkolvek, pokial sa budeme navzajom respektovat. To sa netyka len evanjelikov, ale aj moslimov, zidov, ateistov... A urcite by som im nikdy nevyhadzovala na oci, ze su pomyleni a len to nase ucenie je spravne.
@kokazm vycitas katolikom, ze vas nenavidia, ale o com svedci tvoj prispevok? Kto koho nenavidi?

myzma
5. aug 2011

@maruska74 ahoj, maruska, nechcem rypat, len mam otazku: v com sa kokazm myli?

nemodlia sa katolici k svätym? (ten pocet sa asi neda napisat, kolko je ochrancov a patronov a pti tom jeden je ten, v ktoreho toni sa mozeme ukryt)

nemodlia sa k anjelom? (anjelicku, moj straznicku sa ucia uz deti.... a pritom su to duch. bytosti poslani nam sluzit, ktori vyslovene pokarhali ludi, ktori sa im poklonili, im nepatri ucta, chvala ani modlitba)

nepokladaju Mariu za prostrednicku? pritom je len jeden prostrednik medzi nami a Bohom, JEZIS KRISTUS
nemodlia sa k nej? nie je ona vari len clovek? taky ako ty a ja? bola obdarena milostou, urcite mala uzasny charakter, ale je to len clovek, ktory sa narodil v hriechu ako my

nie je papez hlava cirvi podla kat. ucenia? neuci sa ze je neomylny? on je CLOVEK! a kazdyclovek sa moze mylit, aj papez a predovsetkym HLAVOU CIRKVI JE JEZIS KRISTUS A MY JEHO TELO

a amen, i ja to pokladam za modlosluzbu ako sestra hore... druhe prikazanie, je, ze si clovek neurobi zaidnu rytinu, ziadnu podobizen (cloveka, zvierata, cohokolvek a nebude sa jej klanat, ale zial toto prikazanie nejako vypadlo v katolickom desatoru...

a dalo by sa pokracovat do zajtra....

a aby som to uviedla na spravnu mieru, nic proti tebe, ale to ucenie je prekrutene a daleko od BOha a Bozieho slova ☹

mexx
5. aug 2011

Hm. Ako moze byt Jezis Kristus jedinym prostrednikom medzi nami a Bohom, ked On je Boh? 😕

myzma
5. aug 2011

@mexx asi nie si krestanka, ked sa toto pytas.... On je Boh v ludskom tele, zobral na seba telo ponizenosti, stal sa clovekom z masa a kosti, clovek, ktory nikdy zhresil a pritom bol pokusany ako my, lebo mal rovanke telo ako my... On je cesta, pravda a zivot, sam to o sebe povedal a cez jeho obetu, jeho obet na krizi, jeho smrt a vzmrtvychvstanie mozeme skrze Jeho prichadzat k Bohu, v Nom sme prijati, bez neho nas Otec nikdy neprijme...

nepisem sama od seba, to su verse z biblie