Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

vlada111
12. dec 2011

@mariann2 @marci2305 kúpila som jedno Tesco mascarpone a jedno to, čo majú v Lidli, tuším Libela či ako sa volá. To z Lidla je omnoho chutnejšie.

vlada111
12. dec 2011

@lija15 určite deň dopredu. ale čím skôr, tým lepšie.

vlada111
12. dec 2011

@lija15 no ešte mi napadlo, nie z každej hmoty sa dajú postavičky dobre urobiť. Akú hmotu máš ty?

adrianai
12. dec 2011

joooj, skúšala som dnes urobiť ľaliu - tak na toto som totál krivá, vôbec mi to v tých rukách nechce poslúchať 😠 a ešte prosím vás, ako tieňujete kvety? prvý krát som skúšala práškovú farbu, ale neviem to tak "dostratena"...no hrôza 🙄

vlada111
12. dec 2011

@mia1111 daj do cesta kakao. Ja som ešte horúce potrela rozmiešaným žĺtkom s troškou vody a hnedou gelovkou a dala na minútku do rúry. Boli krásne. Ešte nemám stiahnuté foto, ale zajtra by som sem hodila, aký mal farbu adventný veniec. Hádam nezabudnem. Tak to potiera aj Sofia.

vlada111
12. dec 2011

@adrianai lepšie sa tieňuje na sucho. To ti pôjde do stratena samé.

vlada111
12. dec 2011

@adrianai jeeeej, veď ty si z Trnavy 😀 . Môžeme hodiť u teba stretko, ukážem ti ľaliu ako sa robí keby si chcela.

vera_vila
12. dec 2011

@alex21 Já je potírám hned po upečení rozšlehaným celým vejcem... Když se natřou před pečením, tak ten povlak dost často popraská a už to není tak krásné... Tak to dělá babička a není to ono...

vera_vila
12. dec 2011

@lucia80 Já jsem začínala s potravinářskými barvami z drogerie... Teď postupně nakupuju gelové barvy, protože jsem potřebovala nedávnou černou na kola a ta se v těch klasických práškových z drogerie nedělá (kupovat v cukrářských obchodech, zeptat se v cukrárnách, kde pečou cukroví a zákusky a dorty)... Jinak jsem si nakoupila nějaká písmenka a nějaké vykrajovačky kytiček, teď budu postupně kupovat formy na korpusy (mám kruh, budu dokupovat srdce, šestihran, čtverec a obdélník), kdyby chtěl někdo něco jiného, než jen kruh... Taky dělám zatím jen pro rodinu a třeba kamarádům k narozeninám místo dárku, teď mám jednu zakázku pro tatínka kamarádky...
Těžko poradit, jaký dort pro 11letého chlapce... Co má rád? Co rád dělá? S čím si rád hraje? Sportuje? Jaké filmy má rád? Inspirace je všude spoustu, jen se zaměřit na to, co by mu udělalo radost... Já jsem taky třeba nevěděla, co synovi k narozeninám. Tehdy hrál fotbal a hodně rád a tak jsem mu udělala fotbalové hřiště... A byl nadšený...

dm1
12. dec 2011

@mia1111 ja davam do toho lusilkinho receptu este lyzicu kakaa 😉

@alex21 potieram hned po vybrati celym vajickom rozslahanym z kavovou lyzickou mlieka

vera_vila
12. dec 2011

@mia1111 Čokoládovou mám uloženou tuto (pro začátečníka jsem si ji taky stáhla, ještě jsem ji ale nezkoušela, nebylo na čem, asi bude teď na vánočním dortu):
15 dkg. cokolády
1dcl. mlieka
1 van. cukor
3 žltka
15 dkg. kryš. cukru
25 dkg. hery
Do pískacieho hrnca alebo do hrnca z hrubým dnom dáme 15 dkg cokolády, 1dcl. mlieka, VC, 3 žltka, 15 dkg kryštál. cukru. Za stáleho miešania povaríme do zhustnutia a necháme dobre vychladit a potom po kúskoch pridávame 25 dkg. hery.
Dobrá rada: Žltky je dobré rozšprudlovat v mlieku a tak vliat do hrnca aby sme si neurobili praženicu.
Ešte na doplnenie ked zacne vriet treba stíšit teplotu a za stáleho miešania povarit cca 5 až 7 minút.

A nebo tuto, taky vařenou (také jsem zatím nezkoušela):
10 pl kryštálového
cukru
6 pl vody
30 g kakaa
50 g cokolády
250 g masla
1 žltok
Cukor, vodu, kakao a cokoládu uvaríme na sporáku - pozor, treba castejšie miešat-prihára. Po vychladnutí v miešame do masla vyšlahaného so žltkom. (ja ten žltok dávam do hmoty na sporáku). Ja pridávam ešte na kúsky najkrajanú cokoládu.

Ale obě měly hodně pozitivních ohlasů, tak asi nejsou špatné...

dajna11
12. dec 2011

@vecernicci no aj dcera na nich fičí........našťastie som robila draka🙂 😀

alex21
12. dec 2011

@vera_vila, @mia1111 , @dm1 dakujem 🙂

mia1111
12. dec 2011

@vlada111 , @dm1 - ďakujem babulky, idem na to 😵

dada2007
12. dec 2011

@vera_vila že by to bolo pre mňa? 😵 😵 dííííík

vera_vila
12. dec 2011

@dada2007 Ano, bylo... Jsem se uklikla o jeden příspěvek...

adrianai
12. dec 2011

@vlada111 robila som to na sucho, mám smartflex,no mne to nejako stále nejde a táák by som chcela 😀 ak by si niekedy nemala prudko čo robiť, tak ja budem len rada, inak ma aj napadlo, že sa ťa spýtam, ale nechcela som otravovať 😉

lucia80
12. dec 2011

@vera_vila ďakujem moc za rady, čo sa týka tých pomôcok, tak popozerám nejaký e-shop, ja len aby som zbytočne nekupovala niečo čo ani moc nevyužijem, ale zas bez ničoho sa tiež nedá robiť. Tak niečo na začiatok dúfam vyberiem.
No a naše chlapča nešťastné, vlastne len po vonku behá a neplechu asi robí, ničomu takému sa nevenuje nejak dlhšie, všetko je len krátkodobá záležitosť. Teraz práve spomínal že má futbalové tréningy v hale, tak neviem či začal s futbalom... Pokúsim sa ešte pozisťovať a keď ma nič nenapadne, tak skúsim nejakú tú zimnú snáď.
V každom prípade ti ďakujem aj za návod, ktorým smerom sa uberať 🙂 si zlatá.

mizulienka
12. dec 2011

@vlada111 Vladi a kolko to stoji to mascarpone v lidli? dikes

dada2007
12. dec 2011

@vera_vila dakovala 😵 a orechovú máš nejakú uloženú? dík moc 😉

vlada111
12. dec 2011

@adrianai to je v poho, dohodneme sa po sviatkoch, čo ty na to. Ja som so smartflexom spokojná, ide to super. Len do mňa kopni kľudne keby som zabudla 😀

vlada111
12. dec 2011

@mizulienka Luci má super cenu. 1,49 EUR. to je ako to Tesco

vera_vila
12. dec 2011

@lucia80 Já jsem na začátek koupila jen kytičky a písmenka, to si myslím stačí... teď tak nějak postupně rozšiřuji, ale myslím, že kytičkami nic nezkazíš a písmenka se taky můžou hodit... No a barvičky se neztratí nikdy... Ale taky beru jen ty základní (modrá, zelená, černá, žlutá, červená), teď si budu objednávat stříbrnou a zlatou... Určitě se Ti dort podaří a na nějakou inspiraci přijdeš a když ne, tak ten zimní jako neutrální vůbec není špatný nápad...

@dada2007 Ořechovou žádnou nemám, ale pár stránek zpátky tu holky psaly recept na krém s praženými oříšky a moc si ho chválily.. Tak zkus kouknout... Jestli najdu, která stránka to byla, tak ještě písnu...

vera_vila
12. dec 2011

@dada2007 Tady to je - psala to @mizulienka asi pět stránek zpátky, tak snad se nebude zlobit, že to tu znovu zkopíruji:
ORECHOVY S PRAZENYMI ORECHAMI
s praženými orechami . Je velmi dobrý, doma sme takmer misku zjedli, ked som ho robila. Tu je: 1 Salko uvarené na karamel, 125 g cokolády, 1 dcl kávy, 3 dcl opražených orechov a 1 1/2 masla. V uvarenej káve rozpustit cokoládu a nechat vychaldnút. Potom zmiešat so Salkom a opraženými orechmi. Nakoniec vmiešat do masla. Je super.
áno vlašské orechy som ponorným mixérom "pomlela" tak na hrubšie, aby orechy neboli úplne pomleté. A normálne na suchej panvici som ich sprudka len chvílocku opražila. Inak robila som to tiež prvýkrát a tiež som sa pýtala kamošky ako sa to robí. Oni zacnú po chvíli krásne vonat. Salko uvarene v plechovke. Chute sa tam nebili, nám chutila. Plnka je trochu redšia, treba ju dat pred plnením na chvílu do chladnicky.

SVIEZA TVAROHOVA PLNKA
Uvar si normalnu hustu pudingovu kasu z 500ml mlieka, 1 vanilk. cukru a 2 zlatych klasov. Vymiesaj si 250g masla s vanilk. cukrom a praskovym cukrom ( podla potreby) , pridaj 500g tvarohu ( ja som dala 1 jemny a 1 jemne hrudkovity z Lidla ) , citronovu koru. Do tohoto opatrne primiesaj vychladnuty puding a poriadne vyslahaj.

dada2007
12. dec 2011

@vera_vila ďakujééééééééém za vloženie, @mizulienka mi už pár krát poradila......takže dík moc obom!

@mizulienka len by som sa ťa chcela spýtať...pri tej prvej, nič sa nešlahá, len sa to zmiešava? a pri druhej, zmiešava a na konci, ked je všetko v kope, tak vyšľahať? .....dakujem 😵

adrianai
12. dec 2011

@vlada111 super, budem sa tešiť 😉

mizulienka
13. dec 2011

@dada2007 teraz neviem, na co myslis 🙂
pri tej prvej plnke orechovej? ja slaham aj tam, do kavy zaslahavam salko a orechy a potom zaslahavam do masla...
a druha bola ta tvarohova...tak pri tej tiez najprv vyslaham maslo do toho zaslaham tvaroh a potom prislaham puding...dufam, ze si sa pytala na to 😀 😀 😀

marci2305
13. dec 2011

@zlatat 🙂 Ja tom mám ale cca 40 km..

marci2305
13. dec 2011

@vlada111 Ďakujem, zájdem tam dnes to okuknúť 😉

dada2007
13. dec 2011

@mizulienka áno, áno.....na to som sa pýtala 😅 .....či stačí zmiešať alebo šlahať......sorry ak mám primitívne otázky.....hold-začiatočníčka 😉 😵 ďakujéééééééééém