Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

lamps
22. sep 2012

@miskam1 recept na hmotu MMF máš na prvej strane tejto diskusie, cukor do hmoty odporúčam dávať podľa potreby, každé cukríky totiž zoberú iné množstvo práškového cukru. Cukor je najlepší Považský práškový cukor. Po zarobení hmoty si ju vyváľaj na troške Solamylu na hrúbku asi 4mm a opatrne rukami prenes na tortu. Hmota musí byť vyváľaná väčšia ako je torta, aby sa dala torta pekne potiahnúť. Tu je video: http://www.akosatorobi.sk/video/1500/ako-potiah..., super pomôcka je žehlička - to je to, čím hladí hmotu na torte

lamps
22. sep 2012

@katrin21 váha torty záleží aj od priemeru torty a od toho koľko krát je torta plnená. Ja keď robím 26 cm, dvakrát plnenú má tak do 4,5 kg a poschodová s priemerom 22 cm a 18 cm tiež dvakrát plnená má tiež do 4,5 kg.

lamps
22. sep 2012

@lucula73 inšpirácie uložené nemám, ale ja som robila pre 2-ročného chalana takúto:

dajna11
22. sep 2012

@lucula73 jojo,som laborantka 😀

matamisi
22. sep 2012

ahojte...zas potrebujem poradit...pred rokom ste mi tu velmi pekne poradily,vtedy som pre dceru robila prvu tortu....teraz by som chcela druhu spravit a potrebujem tip...vcera som chcela zafarbit na hnedo smartflex velvet ...kakao som rozpustila vo vode a to som zapracovala do hmoty...len nechapem preco mi to len na bledo capucinovo zafarbilo....ja som chcela tmavo hnedu mat 😕 ... poradte mi ako mam postupovat pri zafarbeni hmoty praskovymi farbami... 😝 prosim,dakujem 😉

lamps
22. sep 2012

@matamisi práškovú farbu si rozpusti v trošičke alkoholu a zapracuj do hmoty, na farbenie hmoty sú lepšie gélové farby. Tej práškovej asi minieš viac, keď chceš mať hmotu tmavohnedú

matamisi
22. sep 2012

@lamps hmm,dakujem...takze nabuduce kupim radsej take a este pod potah sa dava kristalovy alebo praskovi cukor....to som uz zabudla 😲

lamps
22. sep 2012

@matamisi myslíš keď si potrebuješ vyváľať hmotu? Tam si môžeš dať práškový cukor, ale asi je lepší Solamyl. A ak myslíš čo dať pod poťah, keď už dávaš poťahovku na tortu, tak ja dávam maslo s orezkami, ktoré mi zostanú z torty

miskam1
22. sep 2012

@lamps ďakujem veľmi pekne, myslím, že to video som nedávno videla. žehličku som pozerala na jednej stránke ale je ich tam viacero druhov, podľa čoho si vybrať? či to je jedno? postačí mi najlacnejšia?🙂) ešte by ma zaujímalo, či môžem dať pod ten poťah jogurtovo-tvarohovú plnku alebo nemusí byť žiadna?

nika1985
22. sep 2012

ahojte uz vas asi nestihnem docitat cely tyzden som hackovala tak som si aspon vytvori popozerala no krasa ako vzdy. Pozeram ze ste sem podavali vase kuchyne my sme si robili pred dvoma rokmi tento rok sme este predlzovali o umyvacku ale aj tak mi je malo poracovnej dosky. Tento tyzden tiez nepeciem mam popalenu ruku ale citat vas po veceroch urcite budem

aduskatt
22. sep 2012

@miskam1 pod potah nemoze ist jogurt, roztopil by ti ju, musi ist maslovy krem🙂

lamps
22. sep 2012

@miskam1 žehlička ti postačí aj tá najlacnejšia - mávajú ich aj v čínskych obchodoch, jogurtovo-tvarohová plnka nesmie pod poťah, rozpustila by ti ho. Tortu si musíš pred potiahnutím celú potrieť buď maslom vymiešaným s práškovým cukrom ja doň dávam ešte aj zvyšky korpusu, poriadne to vymiešam na hladkú kašičku a celú tortu ňou potriem tak, aby som zamaskovala všetky nerovnosti, potom si tortu dáš poriadne vychladiť a až potom ju môžeš potiahnúť

aduskatt
22. sep 2012

zeny, dnes bol kraaaaasny den🙂)

matamisi
22. sep 2012

@lamps myslim to pod potah ....cim natrem tortu...maslo s cukrom mi minule poradily a nezapametala som si ci praskovy alebo kristalovy.....a ty ked davas odrezky s maslom-neni to potom hrbolate....ci tu hmotu trochu hrubsiu nehas...

lamps
22. sep 2012

@matamisi do masla len práškový cukor, a ak dávam aj odrezky z korpusu tak cukor do masla ani nedávam, veď poťahovka je dosť sladká. Maslo s odrezkami poriadne vymiešam ponorným mixérom, je z toho potom taká hladká kašička, vôbec nie je hrboľatá a pekne prekryje nerovnosti na torte

lamps
22. sep 2012

@aduskatt a prečo bol taký krásny? čo ťa postretlo?

miskam1
22. sep 2012

@aduskatt
@lamps ani pundingový krém?🙂) :D No, neva skúsim teda maslo vyšľahať s cukrom. v akom pomere by asi malo byť maslo a cukor:

aduskatt
22. sep 2012

@lamps no ved Teba cakaju dievcata zajtra tusim🙂)

lucula73
22. sep 2012

@lamps túto si pamatám,je krásna,len to má byť 3D autíčko,že nejaké pekné 😀
a ty si neni na stretku?či až zajtra?

lamps
22. sep 2012

@miskam1 Ak ti ostane z toho pudingového krému môžeš ho dať pod poťah, ale daj do toho zvyšku, ktorý dáš pod poťah ešte maslo, masla musí byť v tej kaši, ktorou budeš potierať tortu viac ako mlieka, aby sa ti nepustil poťah

@aduskatt áno čakajú ma, volala som s Jankou - Pipkou, ráno im asi budem robiť budíček

levandulka3
22. sep 2012

@dajna11 nádherná 🙂 milujem tvoje muffinky 😉

lamps
22. sep 2012

@lucula73 až zajtra sa chystám a strašne sa tešííííím asi ani spať nebudem 😀 😀 😀 😀 od radosti

miskam1
22. sep 2012

@lamps ďakujem. no som zvedavá ako to dopadne:D:D ešte raz ďakujem za pomoc🙂

lamps
22. sep 2012

@miskam1 nie je za čo 😅 neboj podarí sa

peroli
22. sep 2012

Znáte to přísloví že kovářova kobyla chodí bosa? 😀
I přesto, že mám v počítači uložených asi trilion různých inspirací tak jsem byla úplně bezradná co udělat dceři za dort... :-O fakt jsem si nevěděla rady, nikde mě nic netrklo, neoslovilo (jako třeba u mladšího syna kdy jsem dělala takovej modrozelenej s hlavičkou a pak jako druhý takovej se čtverečkama a nápisem "Luky má 1", oba podle inspirace z netu)..
Nakonec jsem dala na první nápad co mě napad a udělala jsem prostě to, co má momentálně ráda, co se jí zrovna líbí a potažmo co se jí i jakože osobně týká... v listopadu tam totiž jede se školou.. 🙂
Když ho viděla tak měla vážně OBROVSKOU!!!! radost 😵 😵

lamps
22. sep 2012

@peroli tak je všetko v poriadku, keď tortička potešila 😅 😅 😅 a za tie tvoje inšpirácie sme ti tu všetky veľmi vďačné 😅 😅 😅

pralinka25
22. sep 2012

@lucula73 my sme mali takuto k prvemu roku maleho. ale nepiekla som ju ja. to sme dali urobit. nasa mala dve poschodia ale da sa to auto urobit aj ako samostatna torta.

matamisi
22. sep 2012

@lamps dakujem za radu....a trpezlivost... 😉

levandulka3
22. sep 2012

@aduskatt ja si ich vždy vyložím alobalom a vytiahnem v pohode a ani nemusím umývať 😉

lucula73
22. sep 2012

@pralinka25 ďakujem za fotočky, 🙂