Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

nika222
8. feb 2013

@alex87 a z akej davky a do akej formy si ho robila?

dm1
8. feb 2013

@alex87 a v akej velkej forme si robila a z kolkych vajec ked len 3 cm? a vykrajovacka na tie bodky myslis? staci ked je na sacku dierka a bielkovou zdobis tak zatlacis rovnako a mas rovnako velku bodku

pipka
8. feb 2013

@alex87 no ja by som asi pouzila spicku na zdobenie kremom...tu kovovu s gulatym otvorom a po jednom by som vykrojila, sparatkom vytlacila a nalepila 😉
ale podla mna kludne by sa dalo aj šulkat gulicky..to uz dostanes cvik do ruky a odhadnes rovnaku velkost v pohode 😉

dm1
8. feb 2013

ja som mala len jednu tento tyzden ako logo firmy presne podla predlohy

janula.h
8. feb 2013

druhá víkendovka a na nedeľu ešte Spidermana neviem kolkého 😀

zuul
8. feb 2013

dievcata nemate nahodou ulozenu taku tortusku, bielu s parikom ciernym... myslim, ze sa bozkavaju.... torta bola biela a na nej len obrysy zalubencov. dakujem.

zuul
8. feb 2013

nasla som 4459 😀

lucula73
8. feb 2013

@janula.h ja odpadávam......to je krásna formula..............úžasná............... 🙂

florentina
8. feb 2013

@dm1 no já vím, že některé náklady se dají ušetřit /např. ta trouba, když upeču dva korpusy najednou/. Ale např. krém, i když dělám stejný tak najednou do tříposchoďového dortu neušlehám, mixér to neutáhne. Ale i kdybych to brala tak, že režijní náklady ušetřím, tak čas na sestavení každého patra, potažení, barvení hmoty /zvlášť když je každé patro jiné/ a nějaké ty postavičky a ozdobičky atd. je prostě na každé to patro stejné, ať už dělám solo dort, či třípatrový. A jak si píšu na každý dort ty konkrétní náklady, tak většina je prostě na materiál, něco málo na režii a pak ten čas co strávím nad každým patrem/či jednopatrovým dortem. Takže já to beru tak, že když je pro mě ekonomicky únosné vzít nejmenší dort cca 3kilový, teda já nejedu na kila, ale cenu, takže za 750Kč, tak i třípatrový by měl být cca za těch 3x750 /zjednodušeně - na to menší patro to může být méně a na to největší více/. Jako jasně, můžu jít s cenou trochu dolů, ale prostě né na půlku. Ńa cca 22cm dort mi vychází náklady většinou 400-550Kč /dle krémů a tak/, ale stále se motam kolem těchto hranic, takže pokud bych pak přistoupila na třípatrový dort tady těch zmiňovaných 5,5kg, tak na tom prostě budu mít mnohem více práce, ale přitom stejný, nebo spíš ještě menší zisk než na tom jednopatrovém. Nevím, zda to píšu všechno srozumitelně, motám tady výpočet na kg a cenu, ale snad je to pochopitelné. Já samozřejmě vůbec nechci říct, jak co kdo má dělat, já i chápu, že někdo třeba vezme i větší dort za nižší cenu, protože si to chce třeba zkusit, nebo prostě ví, že víc by za to nedostal a tak je toto aspoň něco a může to být i z jiných důvodů. Já třeba nechci dělat cenu za kg zaprvé pro to, že bych se asi nikdy nedokázala trefit do té váhy a zadruhé protože to pak automaticky vede k tomu, že většina lidí si sice navymýšlí kde co, ale zároveň chce co nejnižší váhu kvůli ceně. Takže já věřím, že se dá udělat třípatrový dort s nízkou váhou, ale já za sebe, pokud bych měla cenu za kg bych do toho asi nešla, ale zase záleží na složení. ..závěr pro mě je, že bych musela vidět konkrétní čísla, kolik dělají náklady, ale takhle odhadem se mi to zdá jako nevýhodné.
@nika222 jak jsem psala výše, i když vzhledem k váze 5,5kg se cena 65 zdá dost, tak mě se za třípatrový dort, z výše uvedených důvodů zdá málo. Já to vůbec nehodnotím, jen já bych buď navhla těch 5,5 kg jako dvoupatorvý dort a nebo bych prostě chtěla vyšší cenu, při stejné váze za třípatrový...takže bych možná byla bez kšeftu😀...ale jak už jsem psala, musela bych si spočítat konkrétní náklady a viděla bych podle toho.

@zuzana_1 promiň, už je asi pozdě. Ale ne, není vůbec cítit, alkohol vyprchá, ale musím říct, že ta vodka není ani cítit, když je čerstvě natřená....

florentina
8. feb 2013

@pipka nádherná, čistá práce.

lucula73
8. feb 2013

inak neviem kto tu minule písal,že mu lezie p.Janka v Paneláku na nervy........tak dnes vytočili aj mňa.....že cena torty........tak vraj suroviny do troch eur a za prácu malá torta 5 a veľká 7 eur 😕 .akože chápem,že je to seriál,no teraz si ľudia možu myslieť,že koľko na tých tortách sa dá zarobiť,ke´d stoja 30 eur a viac 😝

nika222
8. feb 2013

@florentina no ja som 3 poschodku este nerobila takze toto je taky nacvik resp chcem si to odskusat . Nepride mi to az na robotu narocnejsie ako dvojposchodka, ved to posledne poschodie bude malinke a tu trochu hmoty zafarbim zachvilu.
Ja teda este nepečiem dlho cca 5 mesiacov ale tato torta sa mi velmi paci a chcem fotku do portfolia 😀 😀 No ved dam potom echo ako to dopadlo 🙂

nika222
8. feb 2013

@lucula73 este ze som tuto časť panelaka nevidela, ušetrila som si rozčúlenie 🙂

alex87
8. feb 2013

@nika222 dm1 na prvej strane v postupoch co je som robila...a 23 cm okruhlu formu som mala 😉

lucula73
8. feb 2013

@nika222 presne,inak toľko vecí v tom paneláku preberajú z reálneho života a teda o tortách asi prehľad moc nemajú...... 😕

nika222
8. feb 2013

@lucula73 inak strasne by ma zaujimalo kto im to pečie? Neni tu medzi nami? 😝 Neviem či sa mi marí ale mám taký pocit ze tu niekto predčasom spominal ze ho oslovili z jojky na pečenie ale nemal tuším čas.. Alebo to bol sen? 😀

lucula73
8. feb 2013

@nika222 tak to neviem teda......ale určite za tú tortu dostane viac ako 10 eur 😝 🤐

nika222
8. feb 2013

@alex87 no ja ked robim mramorak zo 4 vajec do 24 cm formy tak ma minimalne 6 az 7 cm. Peciem cca na 160 stupnoch. Nezabudla si dat prasok do peciva?

lucula73
8. feb 2013

@alex87 ak možem....a robila si zvlášť sneh z bielkov či celé vajíčka? 😕 .lebo ja keď urobím zo 4 vajíčok do tej 22cm formy,tak ju mám skoro plnú...........

aduskatt
8. feb 2013

@lucula73 presne nad tymto som sa rozculila, a dokonca este aj moj maly....kks, ze 7 Eur za velku tortu, tak to je des a hruza...... ale tak normalny clovek snad dokaze pochopit, ze za 7 eur sa ani suroviny nedaju kupit....

nika222
8. feb 2013

@aduskatt no neviem neviem, malo je takych co to chapu. Vacsina si mysli, ze ako sa nabalime na tom. Ja ked potom kazdemu vycislim co to stoji a kolko naozaj "zarobim" tak su ticho potom 🙂

lucula73
8. feb 2013

@aduskatt no vidím,že dnes viacerých napalili 😀 .......ja neviem,však za nákup musí vidieť,koľko dala..........alebo je možné,že Billa je taká lacná a hor sa tam nakupovať 😀

nika222
8. feb 2013

@lucula73 @aduskatt baby ja viem kde točia panelak, je to cca 200 metrov od panelaku kde byvaju naši 🙂 asi tam pojdem na "nakup" 😀 😀 😀

lucula73
8. feb 2013

@nika222 😀 a mňa by zaujímalo,kde to točia?to fakt v nejakom paneláku?som myslela že v dákom študiu 😕
a vezmi kilo hmoty,rovno tam zbehni,nech sa režiser pozrie na cenu,koľko stojí,aby potom bludy do éteru nepúšťali 😝

nika222
8. feb 2013

@lucula73 no interier v studiu ale exterier na dolnych v BA. Ale tá zázračná Billa tam je vymyslená, no škoda, nakupila by som aj vám 😀

alex87
8. feb 2013

pravdaze som dala aj prasok do peciva 🙂 ja tomu tiez nerozumiem ale inak ked robim akekolvek cesto tak to nikdy nechce pekne hore ist :( a miesam zlast bielka tak to robim presne ako je to v recepte- postupe..

nika222
8. feb 2013

@alex87 tak potom netusim kde je chyba, mozno aj v tej rúre... Viem ze naše mamy dávali občas pri pečení koláčov hrnec s vodou na dno plynovej rúry.

florentina
8. feb 2013

@mrka2 ten dort je hrozně miloučký, nádherný!