Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

mariann2
23. feb 2013

@reruna to ty máš robiť 50 ruží na tortu, však, chcela som ti ukázať tortu, čo som robila včera, bolo tam 20 ružičiek, boli aj veľké, aj v pukoch, ale pozri je to takmer plné, tak asi musíš robiť tie ruže malinké, aby sa ti ich zmestilo na tortu 50 kusov

reruna
23. feb 2013

@mariann2 děkuji, jaký jsi měla průměr toho dortu prosím tě?

tamianati
23. feb 2013

3D Kitty

mariann2
23. feb 2013

@reruna 25cm

pristela
23. feb 2013

@levandulka3 naadherne vsetky !!!! Vedú u mna 50tka , a zlatu rybku som si prosto musela ulozit 😵 😵 😵 nadherna a ta voda je uzasne urobená 😵 😵 😵 no a posledna , este že sme tu rozpravku tu nedavno preberali 😵 😵 😵

eliska22
23. feb 2013

@levandulka3 krásne všetky tortičky 🙂

bambula1307
23. feb 2013

@miciatko
@zuzana92101 tie skryte zavady sa tusim tykaju motora..aj nam tak v autobazare povedali. To ste sami predavali..ci cez bazar?

pristela
23. feb 2013

Holky ja uz chladničku prázdnu tak možem vložiť. Aj by som vam sem hodila čučoriedkovu tortičku čo som robila @lamps Andrejke ale vsak zabila by ma 😀 😀 😀 ale ked su na tej fotke také vyškereneee, užasne baby má , a aj v reále sú to take male opice sladké 😵 😵 😵

dadka212
23. feb 2013

ahojte moje včerajšie

macamac
23. feb 2013

baby a ako rozrezujete korpus? klasicky nožom? alebo máte aj na toto nejakú radu?
ďakujem 🙂

eliska22
23. feb 2013

@macamac ja normál nožom, ale baby používajú aj takú tú pilku na korpusy 😉

macamac
23. feb 2013

@eliska22 ďakujem 🙂

pristela
23. feb 2013

@dadka212 Dani , na tych okruhlych podložkach maju tie tortičky aku vahu ? a jasne ze su užasne aby som nezabudla 😀

dadka212
23. feb 2013

@pristela tieto boli maličké všetky okrúhle mali cca 2,5kg ale jedna je pre kamošku a dve pre jednu kočku

aduskatt
23. feb 2013

@macamac nozom

ladydia
23. feb 2013

@njonja prosim ta ako si robila tuto mapu, myslim cim si tienovala? dakujem 🙂

florentina
23. feb 2013

@artepf
ahoj, musím se vyjádřit k tomu, co jsi mi psala. Ale že jsem tu teď nebyla tak s dovolením tvůj příspěvek nejdřív kopíruji, aby bylo jasné, na co reaguji. Předem se všem omlouvám za dlouhý příspěvek, ale vzhledem k tomu, že tady často zaznívá něco podobného, nedá mi to prostě k tomu nenapsat. Ale předesílám holčičky, že vás tu mám všechny moc ráda, nechci se tu nikoho dotknout, ani prosazovat svůj názor, jen mám tu potřebu to napsat, aby můj pohled na věc byl kompletní a slibuji, že už se k tomu víckrát vracet nebudu.
Psala jsi: „ahoj, pročítala jsem tady, jak jste se bavily o té kalkulaci dortů a máš pravdu, že by se mělo naúčtovat zákazníkům vše, všetně třeba balícího papíru atd., jak to určitě dělají třeba v cukrárnách, ale kdybych tady u nás chtěla za dort rozměrů 17x19 cm, což je minidortík, 930,-, tak už by si asi u mě nikdo nic neobjednal . Já i když udělám dort 25x25 za 850,-, tak mi přijde, že se to lidem zdá moc“ .
No a to co chci k tomu já říct je asi tolik, že je úplně jedno, jak si kdo ve finále stanoví cenu, zda jako já kalkulací konkrétního dortu, či cenou za kilo. Podstatné však je, že všechny náklady na výrobu dortu, které jsem zmínila /včetně i té vody, tablety do myčky a jiných zdánlivě nesouvisejících věcí/ musíme my při výrobě dortu zaplatit. I když to není třeba hned, tak se ta spotřeba těchto věcí prostě promítne do následných nákupů drogerie, účtů za elektřinu, vodu atd. Takže je úplně jedno, zda se mnou souhlasíš, že by se to mělo zákazníkům naúčtovat, nebo ne, či zda to tak děláš nebo ne. Na věci, že to zaplatíš to nic nemění. Takže jediné o čem tu můžeme polemizovat je výše našeho čistého zisku.
Píšeš, že nemůžeš naúčtovat lidem dort 17x19cm za 930Kč. No tak náklady na ten dort byly ve výši 576Kč. Jako každá z nás by tady došla k jiné ceně, každá máme jiný postup, spotřebiče s jinou spotřebou, používáme jiné hmoty a suroviny. Myslím, že třeba na potahovce se dostávám vysoko /kupuji pravý marcipán za 120Kč/kg, ale tuším smartflex je ještě dražší/ atd. Byl to vanilkový korpus, mascarpone krém, broskve. Ale tak prostě vycházejme pro ilustraci z této ceny. Kdybych si řekla cenu za kilo, třeba těch 10eur, tak za něj dostanu 750Kč. Takže za práci bych dostala 174Kč. Já nevím, jak by zdatné pekařinky tu na takové zahrádce dělaly dlouho, ale já jsem na tom včetně úklidu kuchyně, barvení hmoty atd. strávila minimálně 4,5hodiny. A to nepočítám čas na domluvení dortu,nákup surovin atd…zase pro někoho zajímavá položka, ale také prostě k tomu dortu patří. No takhle jsem dostala za práci 354Kč. Jako obě ty částky jsou nízké tak jako tak a to že tu na tom nikdo z nás nezbohatne je jasné. Každý si musí stanovit, co je pro něj přijatelné a za co mu stojí trávit noci v kuchyni. Většina z nás to tu dělá po nocích a i když to děláme, že nás to především baví, tak myslím motivem je i alespoň nějaký ten přivýdělek k mateřské či aspoň vydělat si na „ty“ pomůcky atd. Je na každé z nás, a já to vůbec nehodnotím, stanovit si za kolik je ochotná to dělat. Nikdo mi neřekne, že 350 je dost nebo málo. A samozřejmě spousta lidí má svůj koníček a peníze do něj jen dává a nemalé, takže i jakýkoli přivýdělek v tomto světle je vlastně bonusem. Ale zase přiznejme si, že pokud někdo má koníček jako třeba sport, keramiku, sbírání známek atd., tak ho většinou dělá ve volném čase a netráví tím každý týden nějakou tu noc a i některé volno na úkor spánku či někdy i dětí. Takže si myslím, že ten finanční motiv za tím prostě nějaký minimální bude. Já se rozhodla, že pokud mám stát po nocích v kuchyni, tak to musí stát aspoň za to, abych za to mohla vzít dcerku třeba do ZOO či s ní jinak strávit příjemně den. A podle toho prostě já sobě stanovuji tu cenu za práci, tedy zisk.
Argument, že to nejde, protože to lidi jinak nekoupí, moc neberu. Myslím si totiž, že když už si někdo kupuje takovýto zakázkový dort a dělá to u nějaké slavnostní příležitosti, tak už mu ve finále je jedno, zda za to dá o těch 180Kč více. Spíš je problém v tom, že ať už je to 750 či 930 zdá se to prostě lidem za dort hodně. A já to i chápu. Než jsem dělala dorty, přišlo mi to také tak. A proč mi to teď nepřijde? Protože vím, kolik surovin a ostatního a práce do toho dortu jde a co to stojí. Z toho vyplývá jediné. Lidé jsou málo informovaní. Většina lidí podle mě není zlá, závistivá ani hloupá, jen je prostě nenapadne jak to je. Prvních pár objednávek proběhlo stylem, hele to je nejdražší dort, o jakém jsem slyšela, to nechceme. Když jsem ale ukázala kalkulaci, změnilo se to v …aha, to mě nedošlo, tak to je v pořádku…. Já tak ke každé kalkulaci posílám cenu celkem a do závorky co z toho je celkem za materiál, režii, práci a kolik hodin výroba zabere. Asi dvakrát se mi stalo, že jsem dostala otázku, zda můžu ukázat rozpis té kalkulace. Ale dál to pak proběhlo v pohodě.
Ale samozřejmě i tak se může stát, že někdo prostě dort kvůli ceně odmítne. Ale pokud tedy není motivem čistě to, že mě to baví, ale i ten přivýdělek, tak pak jsou ty počty jednoduché. Na tom jednom dortu za 930 vydělám to samé co na dvou za 750, takže i kdyby půlka zákazníků po zdražení odpadla, vyjde mě to na stejno. Vlastně tedy spíše lépe, neb budu mít půlku práce.
Jinak pro úplnost, protože jsem ze začátku ty ceny dost řešila, tak jsem i porovnávala jak to vychází tou kalkulací oproti ceně za kilo /když jsem brala těch 250Kč za kilo/ a vycházelo mi to zhruba tak, že u dortů cca do 4kg ta cena kalkulací vychází dráž, u těch dortů od 4do6kg to vycházelo vcelku podobně a u těch větších naopak kalkulace vychází levněji, než cena za kilo a to i když jsem si stanovila i ten zisk větší. Samozřejmě je to individuální záleží na zdobení a tak….takže jsou –li zakázky váhově ve všech kategoriích, tak se to nějak zprůměruje, může to být ve finále jedno, ale z mé zkušenosti je to spíše tak, že většina lidí chce menší dortíky, kolem těch 3kg a proto jedu na ty kalkulace, kdybych jela cenu za kg, dost bych na tom tratila. Někdy u menších dortíků, které mají dražší krémy a složitější zdobení bych nevydělala nic a já nechci nikoho sponzorovat, ať už svým časem či penězi, to raději přispěji na charitu.
Děvčátka vím, že většina z vás tu má cenu za kilo a většinou kolem těch 250Kč. Já ani nevím, jak se kdo konkrétně k takové ceně propracoval /tedy na základě čeho/. Já jsem tímto příspěvkem nechtěla v žádném případě šmahem odsoudit všechny za to, že to děláte špatně a já jediná mám patent na rozum. Tak to vůbec není, jen jsem chtěla ukázat taky jiný pohled na věc a říct, že si myslím, že každý kdo začíná (a neudělal to) by si měl nad těmi výpočty jednou sednout, aby věděl jak na tom je a co z toho opravdu bude a na základě toho tu cenu stanovit, klidně cenu za kilo. Vím, jak je to těžké si vybudovat síť zákazníků a s hrdě vztyčenou hlavou odprezentovat svou práci i cenu. Vím, že většina tady dělá tuto práci s láskou a dává do toho celou duši a to je k nezaplacení. Všech si vás tu moc vážím, přeji všem hodně spokojených zákazníků!.
P.S. za případné hrubky se omlouvám, ale píšu v rychlosti a jdu dělat, papa

ladydia
23. feb 2013

a pridavam moje posledne...

levandulka3
23. feb 2013

@pristela dakujem pekne, od teba to poteší dvojnásobne, tvoje tortičky sú úžasné 😉

florentina
23. feb 2013

@vecernicci juj, jsem ráda, že využíváš srdíčko. Já od té doby co od tebe mám tu nastavitelnou kulatou formu, tak nepeču v ničem jiném...takže také děkuji 😉

vecernicci
23. feb 2013

@dadka212 kráááásný dortíky, akorát tomu koníkovi udělej jiskru do oka, jestli je ještě doma 😉

monikapo
23. feb 2013

Kinderko aj s 3 hrackami-darcekmi v brusku:O)))

vecernicci
23. feb 2013

@florentina já miluju ty tvoje megaaaaa příspěvky 😉

eliska22
23. feb 2013

@ladydia perfišné torty a to auto je úplne vymakané 🙂

vecernicci
23. feb 2013

@florentina já se v něm teď taky naučila péct a používám ho nejvíc 🙂

florentina
23. feb 2013

@vecernicci já vím 😅, ale já prostě muselááááá 😀 😀 😀 😀 A hlavně, nemám teď moc času sem chodit, tak mám absťák a musím si to pak vynahradit 😅 , je mi vás upřímně líto 😀 😀 😀 😀 😀

vecernicci
23. feb 2013

@ladydia supeeeer dortíky a auto je honda CRV? nebo se pletu? 😀

mizulienka
23. feb 2013

@levandulka3 nadherne vsetky 😉 a tie tulipany krasne...ja so mala ist dnes na ten kurz v modelovani kvietkov a bol tam aj strapkany tulipan, aj ibistek, joj, ale muz ochorel, nemal kto byt pri detoch, tak som to musela zrusit 😕 😕
idem sice buduci tyzden ale mame tam, ze tigrovana orchidea, ruza a anemone 😕

vecernicci
23. feb 2013

@florentina neboj, my to přežijem 😀

mizulienka
23. feb 2013

@jakelina nadherne tie lekna, ty mas taku krasnu, cistu pracu, taku jemnu, ozaj prekrasne.