Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

maya30
11. aug 2013

baby co robite kvetinky, uvedte ma prosim do obrazu...chcem si kupit takyto nejaky zilkovac http://www.cukrarskepotreby.eu/1256/Poppy-Vlci-... tak vyvalkanu hmotu aj drotikom vlozim do toho, otalcim a potom co ? Ten tvar len od oka vyrezem skalpelom alebo mi na to treba este nejaka vykrajovacka ?
A este jedna otazka - cukr. shopy predavaju dekoracne droty v roznych farbach (nie tie floristicke) to sa na co pouziva ?

maya30
11. aug 2013

@florentina nahodou je ten batman super, ved spravit postavicku na "stojaka" v nejakej poze nedokaze len tak hocikto 😉 mozno je len manzel prilis uzkostlivy ked to slo k nemu do prace a videl aj to co tam nebolo, ale ten tringelt ho snad presvedcil 😅

maya30
11. aug 2013

@nika266 to co si nasla je asi vlanajsia sutaz podla datumu, ci ? @lamps aj by som ti dala hlas, ale nenasla som to... 😔

jakelina
11. aug 2013

@maya30 já mám takové žilkovače. Vykrojím lístek, dám do něj drátek a pak to celé dám do toho žikovače a i s tím drátkem zmáčknu, on se v tom listu krásně upevní a pak se ti ten lístek na tom drátku netočí. 😉

florentina
11. aug 2013

@jakelina děkuji Majko 😉 a víš, že je to i tvoje zásluha? Jak jsme tu řešily ten čokoganache pod potah, tak jsi říkala, že přidáváš do másla taky čokoládu a já to tak začala dělat a hrozně mi to pomohlo. Tuhne to mnohem lépe a krásně se mi pak dortík zarovnává 😎

@monline Kittyna byla z Smartflexu. Mě se lépe modeluje z marcipánu, ale když není čas na vytvrdnutí a nebo jsou vedra, tak modeluji z něj, neb rychleji schne.

@elamaslakova děkuji zlato 😉

@mamcas já mramorák nedělám, ale můj postřeh...pečení je takový živý proces, tak v 90% i když peču velké korpusy nezakrývám, ale někdy se to prostě peče déle /i když mám stejný recept, stejnou teplotu/ a tak když vidím, že z vrchu už to zlátne a vevnitř je to stále syrové, tak přikriju alobalem, aby se to zbytečně zvrchu nevysušovala a netvrdlo. Zrovna tak nevím čím to je, ale doteď jsem měla sopku z každého dortu, i když jsem pak otočila dnem vzhůru a po vychladnutí zpět, tak se to zlepšilo, ale kopeček tam pořád byl a tak jsem prostě seřezávala a bylo alespoň doma ke kávě, ale poslední dobou mám korpusy nahoře rovné a nic jsem nezměnila a vůbec netuším, čím by to mohlo být.....takže radu pro tebe nemám žádnou 😝 😅 😀 , jen jsem chtěla říct, že některé věci jsou mezi nebem a zemí a i když to dělám stále stejně, výsledek je pokaždé jiný 😵 , ale co je hlavní, že je dort vždy chutný...

florentina
11. aug 2013

@maya30 takovéto druhy žilkovačů jsou podle mě nej..., jak píše Majka...ten drátek se v tom krásně zmáčkne a drží a jak píšeš, můžeš lístek buď vyřezat, nebo vykrojit... v některých fotopostupech bývají obrázky těch tvarů lístku, tak já si to obkreslila na tvrdší papír, vystřihla a obřezávám dle toho, když nemám potřebnou vykrajovačku. A ty drátky, to by mohlo být třeba na zapíchnutí různých motýlků do dortu a tak, ne? Nevím, jen odhaduji....

florentina
11. aug 2013

@maya30 děkuji, moc mě to těší, že se ti zamlouvá 😉 .
A manžel, to je kapitola sama pro sebe...on je hrozně kritický, nemyslí to zle a bohužel vždy má pravdu a často mi i jeho názor pomůže danou věc vylepšit a máš pravdu, tím že to bylo k němu do práce, tak z toho byl i nějaký nervozní, jako že mě doporučil...ale přece jen občasná pochvala, nebo alespoň ocenění toho co se povedlo by neuškodilo, hrozně mě to vždy stresuje, ale je fakt, že určitě i posouvá dál...

nika266
11. aug 2013

@maya30 to nevadi nabuduce,ked sa do sutaze poprihlasovali take hociake torty 😝 ,tak vy žienky by ste povyhravali prve miesta skoro vsetky z vasimi krasnymi tortičkami,bola by to prva sutaz kde by nemali prve miesto jedno, ale trica 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 pekný slnečný deň všetkým pekáročkám na tomto fore

jakelina
11. aug 2013

@florentina to jsem ráda, že se ti čokoláda osvědčila. Já to tak dělám skoro pořád a obzvlášť, když je krém s ovocem. Ono to tam pěkně utěsní tu šťávu .

pristela
11. aug 2013

@mamcas ja peciem mramorak, casto aj vo velkych formach ako je 32cm kruh , nic neprikryvam, peciem na 150-160°C na strednej priecke rury bez ventilatoru hodinu a pol a je to v pohode
@dada2007 /asi 😀 😀 😀 / už viem co si pisala ze do velkej formy z 9 vajec!!!! ma to vcul napadloooooo 😀 😀 😀 😀 chaaa, cicuska vsak ty mas ale domace mega vajcia 😀 😀 ja peciem klasika z kupovanych , tusin M ale tak to su tiez take prťky , raz mi kupil drahy iniciatívbny ze v zlaveee eska 😀 😀 😀 hovorim ze uuuzasne nech ci prepocita aka zlava to je , ked som musela davat nie jedno ale dve-tri vajcia 😀 😀

dada2007
11. aug 2013

@pristela aha áno....to máš veru pravdu..........minule som robila volské oči....a mal sme mega velké vajíčka....a rozbila som na panvicu tri vajcia......a mala som 6 žltkov 😅 😅 😅 v každom vajíčku boli po 2 žltka 😉

mysiatkoo
11. aug 2013

nestiham momentalne docitat, len naryxlo pridam tu posxodku.... som si zas usila budu na seba 😠 dokoncila tortu a zistila, ze mi ten bon-parovy anjel nedrzi ako potrebujem, tak doslo aj na obalovanie polystyrenu 😀 😀 😀 ta pologula - je to tam ako pes na oko, no hold to tak dopadne ked sa robi vsetko na poslednu xviiiiilu.... dufam,ze to prezije prevoz a spolu s tym anjelom sa modlim, aby sa aj pacilo, lebo zadanie bolo ze elegantna, co si teda nie som celkom ista, ci sa podarilo...

lucula73
11. aug 2013

@mysiatkoo a prečo sa tam vlastne ten polystyren musela dať?inak je pekná tá tortička,len tú guľu by som tam asi nebola dávala..........ale keby som nemala inú možnosť 😀

a ďakujem za všetky páčitkááááááááááá................inak mne sa tá torta vobec nejak nepáčila,ale kolegynka bola nadšená,chcela tam mať toho anjela ,ako aj na krst.košielke majú a ružové volániky 🙂 ,tak mala čo cchela 😉

mysiatkoo
11. aug 2013

@lucula73 no v unavenej hlave mi to prislo ako jedine riesenie ako ho dat na stojato a je to take velke, aby to malo dostatocnu stabilitu... a kedze som trubka, tak som si to len polozene bez polystyrenu neodfotila 😝 teoreticky by sa mohol zapixnut rovno do torty, len neviem, ci by to ustal....a vobec, sklamana som a idem utesovat s detvakmi vonku .. krasny den vsetkym 🙂

gumidekmomo
11. aug 2013

tak kocky ja pridavam dalsiu do zbierky pre vstupenie do rádu frantiskanov je jednoducha ale hlavne ze boli spokojny...

gumidekmomo
11. aug 2013

tak kocky moja dalsia do zbierky ..dakujem za pomoc esteze vas tu mam :D

maya30
11. aug 2013

@florentina @jakelina dakujem za vysvetlenie 🙂 ja som si na skusku kupila listok ruze, ale ten ma take zubkate okraje a nevedela som to tak orezat tak som ich spravila hladke, keby bola k tomu aj vykrajovacka tak by to bolo super, ale inak som spokojna neda sa to porovnat s tymi obycajnymi...teraz som si objednala pivonku a ibistek, tak som zvedava 😅

florentina
11. aug 2013

@mysiatkoo zlato, smekám před tebou...protože tvůj potažený dort je hladší a dokonalejší, než ten potažený polystyren a to je prostě umění!!!...jsi fakt šikulka, tak nesmutni, dortík je krásný. Ten polytstyren tam je opravdu trochu navíc, ale každý bude koukat na dokonalý dortík a neobvyklého andílka a toto řešit nebudou, určitě se bude líbit a chutnat....

mariann2
11. aug 2013

@jakelina prosím ťa, dlho som tu nebola, o akej ganage to @florentina písala?

florentina
11. aug 2013

@mariann2 nedávno sem @mysiatkoo dávala popis, jak dělá svoje dortíky, má to na FB, používá pod potah místo másla ganache (šlehačku a čokoládu) a vypadá to fantasticky a určitě i chutná. Tak jsme to probíraly a i z hlediska ceny a pracnosti aj...a mě se to líbilo, ale není to to pravé pro mě a @jakelina právě při té příležitosti psala, že dává čokoládu i k máslu...tak já to tak začala dělat, normálně si rozpustím máslo a čokoládu v mikrovlnce a mnohem lépe to pak tuhne a mě se s tím dobře dělá...

jakelina
11. aug 2013

@mariann2 do šlehačky dáš rozpustit čokoládu a tím potřeš dort, jak to ztuhne, tak je pak krásně rovný a neudělá to ty kulaté okraje. Nevím ale přesně kolik čeho.
http://recepty.chytrazena.cz/cokoladovy-ganache...
Tady je jeden recept, ale nevím jestli se to dělá přesně v tomhle poměru, já to nedělala. 😒

jakelina
11. aug 2013

@maya30 já mám na vykrajování lístků růží tu obyčejnou pístovou od ťamanů ve třech velikostech.

wera.g
11. aug 2013

ahojteeee šikulky 🙂) tak dnes odovzdaná posledná a konečne 2 týždne oddychu predomnou, tento týždeň maa čaká len jedna a budúci len 3, tak sa tešíííím, že si oddýchnem.. trošku vám to vytapetujem, pridávam moje posledné 😉 prvých 6 som robila ešte tuším 2 týždbe dozadu ale som zabudla na ne 😀

florentina
11. aug 2013

@wera.g krááásné!

maya30
11. aug 2013

@jakelina majka a ked si ten listok vykrojis tak este stensujes okraje, ci to uz nie ?

maya30
11. aug 2013

@wera.g su nadherne

muffinka8
11. aug 2013

@mysiatkoo chcem sa opýtať, na tie volániky okolo torty, jeden volánik máš z jedného kusu, alebo z viacerých?

@wera.g ja toľko toriet spravím za pol roka čo ty za 2 týždne 😅 😀 to vládzeš? uff vás obdivujem a aj sa vám čudujem 😕 že si toho toľko beriete.

vecernicci
11. aug 2013

@wera.g téda, ty máš ty kytičkový taaaaaaak krásný 😵 😵 , asi nám uděláš kurzík na květinky 😉 😉

vecernicci
11. aug 2013

a ještě můj poslední a vezu děti k našim a manža jede na vandr, takže mám před sebou celý týden jen pro sebeeeeeee 😉 😉 😉 😝 😀

florentina
11. aug 2013

@mariann2 @jakelina

měly by to být tyto poměry na ten ganache:
Na 100g minimálně 35%smetany 200g čokolády tmavé a nebo 300g čokolády bílé. Smetanu zahřát, dát do ní rozpustit čokoládu, pak položit igelit, ať se neudělá škraloup a nechat vychladit do druhého dne…dál už se s tím nic nedělá, nešlehá…dá se dát místo krému, ale i okolo dortu místo potahu a nebo i přímo pod potahovku!Na dort průměr 16cm stačila dovnitř i okolo dávka ze 4čokolád a dvou smetan!

Já jsem sehnala u nás jen klasika šlehačku s 33%, tak nevím jak je to důležité, dělala jsem s ní a v pohodě. Jinak jsem to chtěla zkusit i místo krému do dortu, dělala jsem do toho čokoládového a jako krém, pokud se dělá jen s hořkou čokládou je to až moc čokoládové, tak jsem dala kus stranou, to jsem dala okolo dortu a dovnitř jsem ten ganache ještě naředila šlehačkou, ale i tak tam toho bylo mnohem víc než v pařížské a tak to mělo u oslavence, "čokoholika", opravdu velký úspěch....