Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

florentina
2. sep 2013

@vladiella ještě k těm poměrům, napsala jsi ks šlehačky a ks čokolády, ale jakou gramáž...to bude ještě menší poměr než 1:1 ne? Neb šlehačka je většinou 250 a čokoláda 100g. Ty poměry co jsem psala já nejsou v ks, ale v gramech...

vladiella
2. sep 2013

@florentina fuuu, snazim sa, uz som si to nastudovala, ale asi to bude tym marcipanom, on sa i trhal, i lepil...

vladiella
2. sep 2013

@florentina nooo, tak to netusim, smotna OLMA 33% ke slehani ml netusim a coko z albertu chocolat de Napoleon Nour 80% pur... 100g

vladiella
2. sep 2013

@florentina v chladnicke to ztuhlo, bolo tvrde, dokonca pri natierani to nebolo ani tekute ani riedke, skor huste, tahsie sa roztieralo...

florentina
2. sep 2013

@jakelin Majko, myslím, že už tady bylo řečeno vše, tak jen dodatečně posílám oporu a pozitivní energii. Na tu hloupou ženskou se povznes a nenech si kazit radost z "dortování". Jsem naprosto přesvěčená, že neměla pravdu. Zaprvé věřím tvé práci a za druhé jak tu zaznělo, pochybuji, že by jí to na svatbě kdo kritizoval. A navíc jak píšeš, jiní ti to chválí na FB, takže o tvém dortu to není. Je otázka, proč měla potřebu tě takto ranit, ale je to její problém a né tvůj. Ten dort byl luxusní a určitě i moc dobrý. Já sice chápu, že jí třeba Smartflex nechutná /víš, že mě také ne/, ale to přece vůbec není tvůj problém. Ty nabízíš standartně takovou hmotu a když jí nechce a nedomluvíte se jinak, ať jde jinam. A když si objedná a toto s tebou neřeší, nezajímá ji co tam dáš, tak si pak přece nemůže stěžovat. Jak mohla očekávat mléčný marcipán...? Tak buď žije v nějakých svých bludech, neb něco chce a nezeptá se, zda to nabízíš /tudíž by se nezeptala ani jinde a byla zrovna tak zklamaná, protože mléčňák popravdě dělá málo kdo, většinou jen pro domácí potřebu, cukrárny minimálně a domácí pekařinky zrovna tak/ a nebo ví, že děláš běžně z Smartflexu a na vyžádání, výjimečně a pokud vím tak i nerada 😀 , děláš z mléčňáku /protože už od tebe dort měla a musela s tebou tento specifický požadavek řešit/ a pak si prostě měla výslovně přát ten, protože když je to něco co běžně neděláš, nemůžeš jí číst myšlenky, že zrovna teď to tak dělat máš....takže podle mě to není vůbec tvůj problém...takže i když je to těžké, hoď to za hlavu a raduj se z těch pozitivních ohlasů, co tu máš na dortík od nás...protože my tomu rozumíme 😀 a tak víme co vidíme a říkáme!!!!

vladiella
2. sep 2013

@florentina takze smetana ke slehani 210g 2x a coko 100g 2x, ale coko 80%, a stvrdlo to...

florentina
2. sep 2013

@vladiella marcipánem to podle mě opravdu není, nechci tě zklamat, ale já potahuji z 99% jen s ním, taky ho kupuji v Dortisimu a ano, ze začátku se mi také lepil a trhal /má jiné vlastnosti než např. Smartflex/, ale po pár dortíkách jsem zjistila jak na něj a potahuje se mi s ním dobře....vyvalovat musíš na solamylu, pak se nelepí /nebo na cukru, ale ten jde hůř dolu, když ti zůstane na potahu/...dřív jsem sypala z obou stran, teď už jen ze spodu a trhá se, když s ním pracuješ pomalu. Nesmíš mít moc silnou ani slabou vrstvu /slabá se trhá/ a silná táhne tíhou marcipán dolu a trhá ho taky 😀 ...chce to prostě vychytat a musíš to dělat rychle, když to přenesu pomocí válečku na dort, musím hned vrch a horní hranu uhladit a rychle to dodělat, jinak se to začne trhat...ale je to opravdu o praxi, potahuji s ním teď na první dobrou a bez problémů....věřím, že se snažíš a určitě to půjde...ale je fakt, že prostě marcipán je asi na začátek těžší, s jinou hmotou ti to asi půjde dřív. Ale u mě nikdo nic jiného než pravý marcipán nechce a tak jsem se prostě rovnou naučila s ním a zbytečně se nenamlsala na Smartflexu, aby mě to pak neodradilo.

vladiella
2. sep 2013

aktualne pre info k surovinam...

http://www.dtest.cz/clanek-3070/temer-polovina-...

Téměř polovina medů nevyhovuje předpisům Vydáno: 29.8.2013
Med je zdraví prospěšný - to je známá věc. Můžeme se na to ale spolehnout ve všech případech? V testu medů, který časopis dTest zveřejnil v loňském roce, byly zjištěny závažné nedostatky u třetiny testovaných vzorků. Dlouhodobě neuspokojivou situaci v kvalitě medu v české maloobchodní síti nyní potvrzují i aktuálně zveřejněné výsledky testu provedeného Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.
Téměř polovina vzorků (12 z 25) byla v testu SZPI vyhodnocena jako nevyhovující, nejčastěji kvůli použití cukrů, sirupů, barviv a dalších příměsí. Inspekce zakázala prodej nevyhovujících šarží a s prodejci zahájí správní řízení o uložení sankce. Nejhůře v testu dopadly medy dodávané výrobcem JSG med a.s. – plných 9 z 12 nevyhovujících vzorků jsou z jeho výroby. Dva nevyhovující medy byly od distributora Grocery CZ s.r.o. a jeden od Alnatura GmbH, prezentovaný jako bio výrobek. Také v minulém roce v testu SZPI nevyhověla takřka polovina produktů.
Že označení BIO nemusí být zárukou kvality a nezávadnosti potvrzují i výsledky testu časopisu dTest (zveřejněno v čísle 5/2012) - díky obsahu pesticidů v testování nevyhověly hned dva produkty s označením bio - Albert Bio med květový a Billa Naše Bio/Med lesní květový smíšený. Ve stejném testu dále díky nedovoleným příměsím propadly JSG Med luční od JSG med a.s. a medy Honey Floral med květový od Kauflad Stilla Fiori, Včelí med květový nektarový od značky Včelařský dvůr a Med včelí květový lesní prodávaný pod značkou Product Bohemia. Nejlépe v testu dopadl med přímo od včelaře.
Legislativa EU i ČR definuje med jako potravinu přírodního sacharidového původu vytvořenou včelami. Aby byl med skutečně medem, nesmí se do něj přidávat nic jiného než zase jen pravý včelí med. Ten je však samozřejmě dražší než med nastavovaný, což některé výrobce vede ke snaze zvýšit zisky jeho falšováním na úkor spotřebitele, jeho peněženky i zdraví. Výrobci med mísí s cukry, sirupy či barvivy, které do medu v žádném případě nepatří. Další prohřešky vznikají pochybením při zpracování.
Celý test medu publikovaný v časopise dTest 5/2012 najdete na www.dtest.cz/medy

florentina
2. sep 2013

@vladiella ale to že to ztvrdlo není ukazatel toho, že to nerozpustí potah!!! Prostě ten poměr, co jsi právě konkrétně uvedla není na toto dostačující....dokonce je přesně opačný, zjednodušeně 2:1 šlehačky k čoko, ale musí to být přesně naopak 1:2 šlehačky k čoko...to co jsi udělala je prostě pařížská šlehačka a ta je vždy pevná, ale pod potah nesmí!!!

florentina
2. sep 2013

@vladiella a proto máme od loňska včelky vlastní a med domácí 😉

vladiella
2. sep 2013

@florentina a presne to tak je ako to pises! na tretej torte v mojom zivote to uz snad trafim... a ten pomer si budu hlidat! no teeeda je to makacka... a stym marcipanom je to u nas rovnako. vsetko prirodne. dokonca i farby, len zatial som objavila len cierne uhlie na ciernu a kako a typ od teba s coko+med na hnedo... tak asi budem robit len z tychto farieb, no to bude celkom morbidne 😀 😀 😅 dokonca som vychovavana len na maslo, ziadna rama a podobne... takze ziadne zjednodusovacky a ulahcovatka. a naviac manzel novo celiatik. na prvu tortu som minula 27 vajec nez som trafila korpus... ale budem bojovat. pokial ma to bavi 😅

vladiella
2. sep 2013

@florentina ale prave som sa dozvedela ze viem robit parizsku slahacku, haha aspon nejake pozitivum... 😅
a medik domaci super. si z prahy?

katycat
2. sep 2013

ahoj,chcela by som recept na opiteho izidora ,overeny a fakt dobry,Dakujem 😉

florentina
3. sep 2013

@vladiella určitě se to bude zlepšovat, moc ti držím palce! S každým dortem se to zlepšuje, zrychluje, zjednodušuje...stále se mám mnoho co učit a ten minulý byl můj 50. dortík. Ale už tak od 10 dortu jsem cítila, že se u toho potáhování tak netrápím(ale jakž takž hladké a bez trhlinek jsem to začala mít až později)...ale zase jsem se trápila ostatním na dortu🙂...ale časem se to poddá a když tě to baví, je to taková malá závislost a to tě nenechá to vzdát 😀 . A mám jednu kamarádku, co je celiatik a ta říkala, že příští rok bude chtít dortík, tak pěkně zkoušej a já pak alespoň vím, kde se budu ptát 😵 ....A ano, jsem z Prahy, kdyby jsi chtěla medík, napiš do IP, máme ještě cca 20kg k prodeji 😉....
A co se týká těch barev, nevím zda se nepletu, ale tuším @sisix psala, že jsou nějaké značky, které jsou přírodní....???

pativla
3. sep 2013

@lamps Ďakujem, ďakujem, ďakujem pekne.

pativla
3. sep 2013

@florentina Ďakujem za odpoveď musím niečo vymyslieť 🙂

petkaa28
3. sep 2013

@timuss dakujem 🙂 bola podstatne lahsia ako sa zda 🙂)) len troska piplava, kym som dala kazdy lupen na drotik :D

lucik...
3. sep 2013

@luciahromadkova Aha 🙂 to mi nedošlo 🙂 Děkuji 🙂 🙂 🙂

blcha
3. sep 2013

ahojte babulky ja skoro po dvojmesacnej prestavke mam konecne objednavocku a mala by to byt dvojposchodova torta na 40 a mala by tam byt ciklamenova farba nieco decentne jednoduche ak mate neake inspiracie potesite ma
sak ja som uz tusim aj zabudla ako sa torta pecie 😀 😀 😀

katkas1
3. sep 2013

pekne torticky peciete zienky

zoraroz
3. sep 2013

Ahojte šikulky! Viete mi niektorá poradiť recept na hnedý falošný marcipán s použitím kakaa? Nič konkrétne sa mi nedarí na nete nájsť. Zaujíma ma najmä pomer použitia cukru, sušeného mlieka a kakaa. Doteraz som robila marcipán v pomere 1:1 (400g cukor+400g suš.mlieko). Z čoho mám ubrať, aby som mohla kakao pridať a aby hmota bola aj chutná a aj dobre tvarovateľná? Chystám sa piecť iba štvrtú tortu vo svojom živote, takže každá rada mi je vzácna. Ďakujem.

pristela
3. sep 2013

@vladiella @luciahromadkova @lamps
dekovala holkyyyyy 😵 😵 😵 😵 som to vsetko od vas pokrížila a niečo z toho bude 😀 😀 lupene uz mam včuleky , ted idem na tie stredy , musim kooonecne dopredu narobit bo tu je to doležite mat hooodne vytvrdnute 😕 este raz vdaka 😵 😵

@lokalistin zlato ja nejdem objednavat formicku , vyrežem aj bez nej , mne sa nejak orchidee nepacia ako kvety 😝 tak po nich ani netúžim , a nejaky ten hybrit urobím aj bez 😅

cizu
3. sep 2013

Holky, ty krásné písmenka na dortech máte podle nějaké šablony? A kde je kupujete???? Díky moc...

cizu
3. sep 2013

@euka210 Díky.-)

katkak23
3. sep 2013

no som sa uzvieratkovala :o) ale zas na chvilku uz je pokoj :o) aspon s lienkami 😉 uz neviem ako ich robit inak ...
@pipka som sa aj ja trapila so zabou ale tiez som urobila v miske 😀

lokalistin
3. sep 2013

@pristela skoda mala by som ju konecne neva raz sa dokopem a objednam si ju

luciahromadkova
3. sep 2013

@vladiella ganache ti topilo potah lebo zly pomer coko a slahacky... takze na 1 slahacku 250g /250 ml/ musis dat 500 g coko tmavej, teda pomer 1:2, mam odskusane, toto netopi potah,
coko staci aj 52 % z lidla, ta ma hmotnost 200 g (zlatohnedy obal)
ak budes pouzivat bielu coko musis dat pomer 3:1 teda 1 slahacka- 250g /250 ml/ a 750 g bielej coko

pristela
3. sep 2013

@lokalistin andelka , ja uz moc neinvestujem do pomocok, mam ich mraky , pouzivam ale len štvrtinu z toho ☹ a aj to su uuuplne tie prve co som mala take zakladne, tu orchidku som ted napriklad robila z lupeňu lalie a ten stred z tulipánu 😝 žilkovala som ich takymi tymi 4 žilkovacky v jednom balení co su za celkom dobru cenu 😅
jedine co ma stale láka kupovat a mat nove 😀 😀 😀 su abecedy a čísla 😀 a este musim pokukat nieco na listy bo to ma deeeesne nebaví robiť ☹ tak do nich by som aj na silikonky zainvestovala isto , bo listami sa dá tolko "nadniesť " 😀 😀 urobis tri velke listy a jeden kvet a mas plnu tortu, zatial co ja robim kvetov ako ........ aby som vyplnila tortu 😠 som si to tu všimla u jednej šikovnice 😀 😀 dobre to vypada a ušetrená robota 😵

zuzka7512
3. sep 2013

@aduskatt ja som dnes videla leták Tesco a tam je maslo v akcii za 1,19....ja ale nekupujem maslo v tescu,tak neviem aké je...je to maslo Family a také v červenom obale...Ale už aj v Lidli stojí maslo 1,49...skoro mi oči vypadli,keď som to zbadala... 😉

aduskatt
3. sep 2013

@zuzka7512 no, len ja som vcera zrovna nemala cestu do tesca.....inak parada, doteraz mali tocervene za 1,19 normalne a teraz ze akcia za 1,19.......