Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

gabkazabka
12. okt 2010

Ahojte,
potrebovala by som poradit,ci nahodou neviete,ci je v Prahe nejaky specializovany obchod s cukrarskymi pomockami....o 2 tyzdne cestujem do Prahy a rada by som si nakupila nejake pomocky na zdobenie....dakujem

hejdita
12. okt 2010

@duplicka pracujem s cukrikovou hmotou raz som si kupila ale neslo mi to pekne vyvalkat a bolo to take divne jako ked som to chvilku drzala v rukah sa to topilo a kvetinky sa mi rutili z toho.....

duplicka
12. okt 2010

@hejdita a robis ju z haribo? ja som parkrat z jojo a ak su haribo lepsie,tak skusim radsej tie. dokonca som robila aj z marcipanu,ale marcipan nakoniec nik nejedol 😀 😀 😀 😀 😀 takze draha zalezitost isla do kosa 😒

hejdita
12. okt 2010

@duplicka ja robievam aj aj podla toho ci sa mi chce ist do lidla 😀 z jojo sa mi zdala skor takova gumova ze sa mi akoby vracala o kusok spat ale to mohlo byt skor nedostatocnym roztopenim cukrikov 😉 🙂 no ani mne prave nechceli jest tu kupovanu zdala sa im prilis sladka ..... kedze som najskor piekla pre rodinu aby som sa to mala kde naucit ale neskor skusim WI alebo K2 alebo RDI neviem uvidim ale to je do buducnosti a este pastu dama top tu by som tiez skusila no jednoducho chcem raz skusit vsetky dostupne potahovky na trhu aby som vedela porovnat 😀

hejdita
12. okt 2010

@zdenallicka no my asi budemem citit vzdy ze to nieje z masla lebo vieme rozoznat tu chut ked mame toho tolko za sebou.....a vieme ako chutna maslo s cukrom a margarin asi by som tiez nakombinovala uvidim ale sa mi nechce.....

ozaj kolko vam v priemere vychadzaju len suroviny na tortu??? ja budem piect dve a budem na jednu potrebovat 400 a na druhu 600 a to este nemam zapocitane orechy ak nezozeniem od babicky.... 😒 ale je to z hruba plus minus 100 korun u obydvoch lebo treba muku nespotrebujem kilo a ani cukor dve......ale tak ked som to pocitla ze keby som musela vsetko si kupit lebo by som bola niekde v cukrarni a nic tam nemala bo by som prikladom zacinala tak takto mi tie suroviny vysli 😀 😀 😀 😕

dm1
12. okt 2010

@hejdita ono sa to tazko priemeruje ked do kazdej torty ide iny krem alebo korpus. Ja si vzdy ratam aspon material ten zakladny aby som vedela aspon zhruba kde sa pohybujem. Bola torta kde som dala dokonca az 6x salko a 1,5kg masla 😝

vinka
12. okt 2010

Baby a ten višňovy krém to idú oba na seba?Myslím ten maglajz aj tá druha polovica čo je s maslom? 😕

hejdita
12. okt 2010

aha ale tak klasika gulata som myslela do premeru tak 26cm len tak od oka ,.....viem ze slahackovy krem vyjde lacnejsie ako maslovy krem ale tak ma to zaujimalo .....lebo ked to tak clovek vezme zakaznici by chceli torty tak za 500Kc a pritom len material vychadza na tolko......u toho priemeru 26 ked si vymyslia maslovy krem a ovocie a prelievane rumom a cojaviem aky mozny korpus ale ja vacsinou obycajne miniem 20 vajec na tortu bo s tym praskom do peciva mi to tak jako tak nenabehne neivem co robim ze ale uz sa mi to tolko krat satalo ze radsek urobim korpus z viac vajec a peciem dva korpuse ktore rozrezem na polovicku......aby bol vyssi....tak ale to uz som sa rozpisala uplne niekde inde.....

ale ved mozete davat len tak informativne mna by to zaujimalo

ja si chcem pytat 9euro za kg..... a podla zlozitosti pridam ak tam bude vela kvetin tak proste si za tu pracu stravenu s vytvaranim kvetov pripocitam......chapes/te ma 😕

mokiri
12. okt 2010

Ja uz rozumiem, dievcata, preco si tie najuzasnejsie torty - 3D diela - robia cukrarky iba pre seba a svoju rodinu. Lebo zakaznik by sa nedoplatil... Nedocenenu robotu robite, vy co peciete na zakazky... malokto vie ocenit, kolko hodin doslova umeleckej prace si to vyzaduje. Ta cena za suroviny, to by mala byt len tretina z celkovej ceny, podla mojho nazoru. (Skusili ste sa niekedy zamysliet pri tej a tej torte za tu a tu cenu, kolko ste od zakaznicky dostali hodinovu mzdu za pracu?).

Inak nam minuly tyzden ta potahovka z praveho marcipanu velmi chutila (najlepsia je naozaj ta prirodna, prifarbene su ovela sladsie). Na torte ako takej som to s cukrom velmi neprehanala (navyse sa snazim pouzivat trstinovy), a ked sme krajali, tak take tenucke platocky, a tam toho marcipanu bol vzdy len taky tenky pasik na kazdej porcijke, co akurat dochutilo tortu (inac my mandle velmi lubime...)

evitkamalicka
12. okt 2010

ja si pytam 10 - 12€ za kilo, zalezi ako je zdobena

zdenallicka
12. okt 2010

Fakt vám to vychází na tolik??? 😲 Já vydělám na dortu tak většinou 2x víc, než jsou náklady.. tzn. že náklady jsou třeba 350,- a já si vezmu 750,-..

sofi07
12. okt 2010

@hejdita dobre si pochopila, nedavaj na tu rucku velmi hrubu hmotu, aby to nebolo tazke a zapichni to dostatocne hlboko, uvidis, ze nespadne🙂 a ten obrusok by som skor prehodila cez kosik, resp. okraj kosika, nie popod ten okraj

@daniz hriby su z WI, ale idem ich skusit z MMF, som ho dlho nerobila, tak dufam, ze sa podari, buduci tyzden mam dalsi kosik. a ten kon....natrapil ma teda dost

@duplicka potahujem aj zdobim s WI, akuratten kon som potiahla RDI,

hejdita
12. okt 2010

http://www.tortyodmamy.sk/narodeninove/na-narod...

@sofi07 mne sa prave velmi pacila ta krajka ako to je u tohoto kosiku ale tento je uuuplne iny nez sme zvyknuty

zdenalicka aj ja idem teraz robit kosik a ten mam naklady asi 300 a pytam si 750 lebo ruzi tam bude a roznych kvietkov tak nech to aspon za nieco stoji .....

a aj tie co dam do nich tu tisicku tak by sa mi mala vratit plus jedna k tomu ved su to dve torty a budu pomerne dost velke .....ozaj ked som u toho mam robit tu budovu a bude do vysky cize podklad tak 20x25 a na vysku 35u nizkej hrany a 40 u vysokej hrany mam to vystuzit ??? neviem ci sa to bude klatit ale aby som to aspon poistila??? aspon slamkou.... 😕 dvomi tromi slamkami som myslela....

zdenallicka
12. okt 2010

@hejdita Určitě to vystuž, aby se to neskácelo...

hejdita
12. okt 2010

@sofi07 vidis a este ma tak napadlo ten konec zahybas toho dratu aby nebyl uplne ostry??? protoze to by asi prodralo tu folii.....a kdyz dam ten krat az po spodek az na podlozku tak si myslim ze nespadne to by musel byt hodne tezky.....ja ho chcu prave delat vysoky aby to bylo takove nobl ale ne moc ....a prave sem si rikala ze kdyz to zapichnu az po podlozku tak by to mohlo udrzet

a jak by si tam dala cislovku......mam ji dat na bok na toavovy nejaky jakoby paltek jakoby oblacek??, alebo mam udelat cislovku a oprit ji o tu rucku??? ale jak udelat cislovku 85 aby hezky drzela vztycena??? vis jak to myslim..... sulanek udelat spicate konce zatocit zamotak zaohybat do potrebneho tvaru a potavit na dort 😅

hejdita
12. okt 2010

@zdenallicka urcite to vystuzim reknu manzelovi at mi donese nejaky drat....ale jak hruby staciii ????? to nevim 3mm je moc???? a naopak 1mm je malo??? nebo je to dostacujici????? 😕

sofi07
12. okt 2010

ja tiez beriem 10-12 eur/ kg torty, ale svadobne 15 eur/ kg, predsa len je tam ovela viac zdobenia...a naklady mi vychadzaju napr. pri 5 kg torte cca 20 eur. dost to zdvihne potahovka, pouzivam WI. cesto vacsinou orechove, krem vajecny cokoladovy alebo puncove. ale ked niekto chce lacnejsiu tortu, tak robim korpus mramorovy a plnku pudingovu.

sofi07
12. okt 2010

@hejdita jaaaaj, takto, vyzera to super, ja ze chces len obrusok prehodit, som to nepochopila 🙂drzim palce, nech sa ti vydari,

hejdita
12. okt 2010

a to cislo som myslela presne take ake je na tom kosiku ale by nebolo oprete o spodok ale by bolo na vrchu.....

hejdita
12. okt 2010

@sofi07 ja ale nebudem robit takovyto kosik ale takovy aky aj ty mas s tymi hribkami ale toto sa mi velmi pacilo myslis ze sa to tam bude hodit???? 😕

hejdita
12. okt 2010

@sofi07 a prostim ta ako navazujes ten patchwork??? tusim si spominala ze ho mas.....co robis ak je patchvork mensi nez je vyska torty???? tak som to myslela ako navazujes ??? a kolko vyvalkavas?? asi radsej hrubsie vsak? aby sa to potom netrhalo...a vela pritlacas?? asi by som si to mala skusit na kusku hmoty a asi cez mikroten pretlacas???? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

sofi07
12. okt 2010

@hejdita hejdi, urcite si to vyskusaj na kusku hmotu. celkovo valkam vzdy na hrubsie, urcite mi 3-4 mm. patchwork poprasim solamylom a riadne pritlacim, aby sa pekne otlacil ten vzor. a navazujem jednoduho, jedno vedla druheho, aj hore, vacsinou dva rady stacia.otlacim, polozim patchwork tam kde skoncil, aby pekne pokracoval vyskusaj si to, uplne jednoduche

hejdita
12. okt 2010

@sofi07 dakujem verim ze mi to pojde 😅 😀

hejdita
12. okt 2010

@sofi07 dakujem verim ze mi to pojde 😅 😀 lebo musi mi to ist 😀

misa1982
12. okt 2010

ahoj holky, potrebuju radu kde koupit K2 za slusnou cenu?na kulaty dort staci 1kg?jeste bych chtela zehlicku na marcipan a takovy ten ozdobny valecek ...dekuji a mate nekdo dobry recept na korpus a krem na kulaty dort?dekuji moc

hejdita
12. okt 2010

@misa1982 no a kdyz bude zdobit potahovku valeckem tak to budes muset stejne jemne vyhladit rukama aby si si to nezmazala.....protoze zehlickou se to zehli aby to bylo krasne hladke rovne......nevim ale jaky vlaecek by si chtela protoze nektere delaji vzor do hloubky a nektere zase do vysky....
korpusem bych si nedelala halvu bud bych udelala piskot normalni anebo cokoladovy a hotovo a krem je dobry slahackovy je lehky jenom roztopis ve slehacce cokoladu nechas povarit a na druhy den vymixujes a plnis do toho se dodi banany ale pod potah nevim ci i pod k2 ale myslim ze jo tak pod potah maslo s cukrem aby se ti netopil a K2 nevim kde koupis to ti poradi ostatni......jo a jeste k zehlicce tu si klidne porid ja te neodrazuji protoze tu muzes pouzit kdykoliv jindy a valecky skus se podivat na svetpeceni.cz tam by mela byt i ta hmota a i ty valecky doufam ze sem trochu poradila 🙂

dm1
12. okt 2010

@hejdita mne to tak na 28cm korpus vychadza v priemere 15 EUR material. Ja beriem 8 Eur / kg. Ale uz som rozmyslala ze ked sa modeluje vela kvietkov alebo postavicky je to malo... ale zase mam pocit ze by to bolo uz vela pre ludi... neviem mozno sa niekedy k tomu dokopem. Treba brat aj to ze este aj energie tam vstupuju a v neposlednom rade nasa praca

hejdita
12. okt 2010

@dm1 no presne materila tristo a viac energia voda praca a ludia by chceli vela muziky za malo penez 😝 😀
robila som dve torty ze za 500 ale som mala natom stovku takze uz nie tiez si uz zacinam vazit mojej prace....ked to clovek robil pre rodinu tak sa v tom nevedel pohybovat a pytat si od niekoho ked to bola prva zakazka vela tak mi to bolo blbe.....no ale ako uz som pisala vazim si prace takze myslim ze je adekvatne si pytat pretoze torta sa neurobi len za hodinu takze aj ked clovek vyrobi 500 tak je tam voda elektrina a este je to rozlozene na hodiny takze potom z toho je to ze bol plateny treba 50kc za hodinu coz nieje vela na pomery ktore su normalne pracujucemu ....nie? preco sa nechavat okradat 😅 😉 🙂 😀

dm1
12. okt 2010

@hejdita mas pravdu len ludia nemaju ponatia co je s tym roboty ako dlho sa modeluju kvety a postavicky a vobec co stoja pomocky