Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

rapunzel1
21. okt 2013

@daja55 ďakujem, dá sa to pri správnej organizácii :D podložky si chystám skôr, na každú si dám lepku, aký korpus, plnku... a výzdobu si chystám dopredu 🙂

rapunzel1
21. okt 2013

@gumidekmomo mixérom klasicky nad parou, a z jednej dávky vychádza tak na 24 rku priemer na 3 plnenú, do veľkého srdca robím dve dávky na 4x plenené, snáď som pomohla....

rapunzel1
21. okt 2013

@lucula73 nie nie je, je to obľúbená kombinácia, aj v tejto salko verzii, aj pri čokoládovej, tam je 6 vajec,300g cukru, čokoláda a kakao + dve maslá potom, aj tá je super

dada2007
21. okt 2013

baby, prosím vás.......3Dauto.....maslový krém a váha okolo 5kg.........asi aká velkosť to je? typnem 20*30cm?

rapunzel1
21. okt 2013

@lienka_1 ja robím veterníky hooooodne často,a j častejšie ako by som chcela, takže poleva je upáliť 50 g kryštálového cukru, potom pridať 4 polievkové lyžice mlieka s jednou lyžicou oleja, prevariť a rozpustiť, horúcu zmes vliať do 220 g práškového cukru a miešať mixérom nožičkami na cesto a veľmi rýchlo štetcom na potieranie ponatierať vrch veterníkov, a hotovo. Za chvíľu už nesteká nič a o hodinku je to tuhé ako kameň a nestečie ani kvapka a zostane krásne lesklá bez praskania..... nech sa darí

rapunzel1
21. okt 2013

@dada2007 myslím, že asi tak by to mohlo byť váhovo

jakelina
21. okt 2013

@grasie můžeš přidat na chuť co chceš, jakoukoliv příchuť, třeba trochu nugety, rozpuštěné čokolády, kakao. Záleží na chuti.

gumidekmomo
21. okt 2013

@rapunzel1 Jasne ze si pomohla velmi pekne Dakujem :D

sven
21. okt 2013

ahoj, dobré duše, poradíte prosím odkaz s postupem na modelování nějaké pěkné (jednoduché) kočky? 🙂.
A ještě dotaz - dá se potahovka zamrazit a pak normálně použít? Nerozpadne se to?
Díky moc!

jakelina
21. okt 2013

@sven proč chceš mrazit, kupovaná má trvanlivost i rok, tak to nechej jenom v sáčku v chladu. Nemusí být asi v lednici.

sven
21. okt 2013

@jakelina - ta co jsem koupila právě má trvanlivost asi jen do dubna 2014 a potřebovala bych jí i trochu později (pokud teda něco zbyde), tak proto 🙂

jakelina
21. okt 2013

@sven mrazit se nemá, to upeč něco pro vás jenom tak, spotřebuj a pak si kup čerstvou. Alespoň já bych to teda nemrazila, navíc rozmražené věci mají mnohem kratší trvanlivost. 😝

jorsulova
21. okt 2013

baby prosim prosim , nejaku inu cokoladovu plnku ako pudingovo maslovu poradite??? hlavne aby bola husta, potrebujem surne dakujeeeeeeeem

jorsulova
21. okt 2013

@dada2007 dakujem a nevies na konkretne aku tortu, myslim priemer torty je mnozstvo tejto plnky? vyzera veeelm idobre, len aby som neurobila malo

dada2007
21. okt 2013

@jorsulova

alebo toto Plnka z ľadových gaštanov:
Ja robím takúto: 200 ml mlieka, 2 PL vrchovaté polohr.múky, 1 lyžicu kakaa, 50 g Cery, 200 g čokolády /ladové kaštany, milena, horká čoko/ - ja dávam dve tyčinky kaštany a jednu horkú čokoládu, 250 až 500 g masla, 100 g prášk.cukru
Z mlieka a múky uvaríme hustú kašu /ak robíme z viac masla - pridáme do mlieka kakao/. Po uvarení hneď vvmiešame ceru a na kúsky nalámanú čokoládu. Miešame do úplného rozpustenia, potom necháme vychladnúť. Maslo vyšľaháme s prášk.cukrom a pomaly zašľaháme kašu.
Na túto plnku môžeš v pohode dávať aj poťahovku.

alebo

Čokoládový krém s likérem
200 ml mléka
2 vrchovaté lžíce polohrubé mouky
1 lžíce kakaa
100 g čokolády na vaření
30 g 100% tuku
500 g másla
150 g moučkového cukru
cca 1 dcl likéru Baileys (nebo čokoládového likéru)
Z mléka, mouky a kakaa uvaříme hustou kaši. Hned po odstavení z plotny do ní vmícháme 100% tuk a nalámanou čokoládu na vaření. Mícháme až do úplného rozpuštění. Změklé máslo vyšleháme s cukrem ho světlého krému, postupně zašleháme čokoládovou kaši, šleháme dál a opatrně přiléváme likér. Hotový krém můžeme použít i pod marcipán a další potahové hmoty.

alebo

Čokoládový krém s kaší a jeho obměny
200 ml mléka
2 vrchovaté lžíce polohrubé mouky
případně ještě 1 lžíci tmavého kakaa
50 g 100% tuku (ztuženého, na smažení)
200 g čokolády na vaření
250 až 500g másla nebo Hery nebo kombinace obou tuků
cca 100 g moučkového cukru (podle chuti)
Nejprve si uvaříme hustou kaši z mléka a mouky. Pokud budeme dávat másla více než jednu kostku (na větší dort), přidáme do mléka ještě i tmavé kakao. Uvaříme hustou kaši, do které hned po stažení z plotny vmícháme 100% tuk a na kousky nalámanou čokoládu. Mícháme do úplného rozpuštění a necháme kaši zcela vychladnout. Máslo a Heru necháme změknout při pokojové teplotě a s cukrem vyšleháme do světlého krému. Pomalu zašleháváme po částech i čokoládovou kaši. Krém má skutečnou chuť čokolády a ne jen kakaa. V dortech jej můžeme proložit třeba banány nebo borůvkami. Na tento krém lze dávat i marcipán nebo jiné potahové hmoty. Tento krém lze také mrazit a po pomalém rozmrznutí při pokojové teplotě jej znovu vyšlehat a použít.
Obměny: Místo čokolády na vaření můžeme použít i jiné druhy - hořkou, mléčnou, oříškovou nebo mandlovou, nebo i ledové kaštany. Postup při výrobě krému je stejný.

lienka_1
21. okt 2013

@rapunzel1 Velmi pekne dakujem. Jeden z receptov na veterniky mi v receptari svieti aj od teba 🙂 O dva tyzdne ich budem robit znova, tak urcite vyskusam.

levandulka3
21. okt 2013

@lucula73 ja som ho robila presne podla postupu od lorny kt. má na fb a podvozok som si urobila s hrubšieho aranž. drôtiku a kolečká normálne z hmoty lebo ona píše že si ten podvozok niekde kupila ja som sa tiež pozerala po nejakom kočíku z kt. by sa dal použiť ale nič som nenašla

jorsulova
21. okt 2013

@luciahromadkova ahoj, ten visnovy s mascarpone si prosim ta ako robila, mozem poprosit recept?

dada2007
21. okt 2013

@jorsulova len ja dávam maslo, nie heru 😉 .......no dá sa povedať, že to je na kruh cca 24cm(možno aj menej?!) alebo tak cca. Ja som si to ale prerobila a mám to tak, aby som dala cca400g masla-vtedy to mám na 26cm priemer a mám toho dosť.....Ale napr. minule som nemala dosť vajíčiek, tak som dala viac múky......a dalo sa to v pohode.

jorsulova
21. okt 2013

@dada2007 perfis dakujem, ukladam 🙂

bubobubina
21. okt 2013

dakujem pekne @jakelina aj tebe @lucula73 vsak uvidime, co z toho bude, mozno mi oblatka do piatku ani nepride, kedze mladez je nerozhodna pri vybere toho NAJ obrazku 😒

levandulka3
21. okt 2013

ešte k tomu kočíku stojí 3,50 a je tam písané 2 kusy v balení ale musíte sa tam zaregistrovať ale iba ako firma a majú 96 ks na sklade a rozmer 24 x 22 cm ale podla mna to bude ta krabička kde su zabalení

akzuzs
22. okt 2013

@lamps súhlasím s vami je s tým roboty a keby to nebavilo každu jednu z nás nerobíme to aj keď vieme že hoci kedy nespokojný zákazník nás šokne. Ale čo sa mne včera stalo som bola v šoku kámoška sa dozvedela že pečiem (lebo ja sa s tým neviem chváliť) a mi vraví že či jej neupečiem pre manžela a ja že hej a ona koľko berieš za tortu a ja že 10 eur od kila a taká bežná má cca 3kg a ona to berieš mááááálo 😀 😀 😀 😀 Tak ma to pobavilo že jej vravím dobre tak že si to Ty tak 12 eur od kila 😀 😀 😀 😀 😀 Akcia 😀 😀 😀 😀

grasie
22. okt 2013

@jakelina ďakujem 🙂

maya30
22. okt 2013

@levandulka3 mojej znamej poslali 2 kociky za 12 ajs postovnym...nie je podnikatel, a pani bola velmi ochotna, tak isto sa da dohodnut...ja som ich este nekupovala, lebo to by mi nikto nepreplatil 😅

lucula73
22. okt 2013

@maya30
@levandulka3 kočky čakám na odpoveď........a podľa ceny poviem tej kočke,že ak mi to preplatí,tak objednám,inak nie..........ona to veľmi chce,dala som si námahu,aj vďaka vám,že sa to pokusim zohnať a som zvedavá,možno si to nakoniec rozmyslí 😉
A levandulka,máš niekde foto toho kočíka?ako to vyzeralo?ten tvoj...ja neviem,či by som to dokázala upatlať z drotika 😉

sikag
22. okt 2013

@lokalistin nie je neskoro 🙂 az cez vikend peciem. je kakaovy ten krem, ale zaklad ma teda zlaty klas alebo skrob s kakaom, som si povodne myslela ze je to coko puding 😉 tak drz palce nech vyjde to cesto a dakujem za rady

sikag
22. okt 2013

@akzuzs aj podla mna je to velmi nizka cena, naozaj, namakate sa na torticke a zisk mas kolko, 10-15 eur? za 2 dni prace..... manzel hovori ze za to by ani cigan nekopal 😀 😀 😀 😀