Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

mrka2
17. dec 2013

@zuziq to pisala Lucka na FB Ahojte zienky!!! Idem sa s vami podelit o super receptik na domace salko ktory som objavila... Uplne jednoduchy, a salko je perfetkne! Liter mlieka zmiesate s 330g krystaloveho cukru a 60g masla. sup na sporak, a za staleho miesania varit 25-30 minut. (ak robite mensiu davku - z 300ml mlieka, staci tak 10-15 min.). A mate cca 400g supertuheho salka! Je tuhe asi ako ked kupite skaramelizovane salko. Okrem toho ze je to nechemicka domaca verzia, tych 400g vas vyjde priblizne 1,30, co tiez nieje na zahodenie Hlavne pred vianocami, ked je spotreba salka ukrutna

dm1
18. dec 2013

@macickarebeka a predsa este ku kremu. Ako sa mozes opytat taku zakladnu vec co pod potah ked sme ti to tu napisali v minulosti uz x-y krat? ja toto nechapem ako poradit nemam problem stale dokola ale ked si to niekto nezapamata ani po x-ty krat a opyta sa co robim zle ked mi potah tecie no neviem ehm....
Co sa tyka postaviciek davali sme ti tu pred casom rovnako vela rad tusim vsetky stale prispievatelky ti radili ako to robit, co zlepsit davali navody, ze treba len skusat dokola podla obrazkov najst si mozno obrazok vymodelovanej postavicky a skusat skusat kym sa to nebude co najviac podobat na tu predlohu.

zuziq
18. dec 2013

Ja tuto temu len citam vacsinou ale macickarebeka mi pripada ako ta ista osoba ktora tu pred casom chodila a tiez sa chcela stale zlepsovat a vsetky vase rady negovala lebo oni sa to takto ucili v skole...prezyvku si uz nepamatam... nechapemtakych ludi..asi nemaju nic lepsie na praci 😕

zuziq
18. dec 2013

@mrka2 dakujeeem...mozem ja tu v teme hladat a hladat 😀

eliska22
18. dec 2013

@macickarebeka nedá mi to ti nenapísať, podľa mňa takýmto prístupom k tortám sa nikdy nezlepšíš, zbytočne tu prosíš o rady, keĎ si stále robíš aj tak po svojom a opakuješ tie isté chyby.

halienka
18. dec 2013

Babky, ja len tolko k macickarebeka som chcela, že ja si myslím, že ono chúďa má nejaký mentálno fyzický postih a asi nemôžme očakávať, že bude chápať a konať tak ako my. Preto je asi zbytočné sa na ňu hnevať a očakávať to od nej. Jednoducho jej asi chýbajú tie schopnosti aby to chápala, možno aj pochopí, za 2 mesiace zabudne, čo narobíme, mozog vie veľmi čudesné veci dorábať, keď tam sú nejaké zmeny. ☹ Berte to tak ako keď má niekto zlomenú ruku, tak s ňou nemôže kadečo robiť, no a ak má mentálne postihnutie, tak zas toho veľa nedokáže chápať, ani správne reagovať, preto možno aj ten hnev obracia na nás, ona si to vlastne ani neuvedomuje asi. Asi to ani sama nemá ľahké v živote s takýmto niečím. ☹

dm1
18. dec 2013

@zuziq je to ta issta kocka hned nam to bolo jasne aj pisala ze ma novy nick

evicaka
18. dec 2013

Dievčatá, tak ja som konečne skončila s medovníčkami (tento rok), tak pridávam aspoň malú vzorku. Pekný dník prajem... 🙂

mimcak
18. dec 2013

Ahoj kočeny len tak zbežne som vás prečítala,lebo nejako nestíham. No vidím,že sa tu znova objavila tá istá osôbka čo chce provokovať 😠
@muffinka8 dobre si jej napísala 😉 súhlasím s tebou.

mimcak
18. dec 2013

a ešte pridám fotečky posledných tortičiek. Ten notebook mohol byť lepší,ale stál otvoredný tak mi odľahlo.A nakoniec som sa dozvedela,že vraj ho mama oslávenkyňe odniesla do školy riadiťelke,aby odniesla tortu do triedy a povedala,že ju doviezla doručovatelská služba pre tu a tu .... no a že ona bola z toho hotová o ničom netušila.Až po príchode domov jej mama povedala,že to ona jej tortu objednala. Ale ,že sa každému páčila a,že si ju fotili . Ešte,že som to nevedela dopredu čo s tou tortou zamýšľajú,lebo ešte horšie by dopadla ako sa poznám. 😀 A tá s myškou bola objednávka ,že srdiečko a akokolvek dozdobiť srdiečkami.Ale reakcia bola perfektná ,keby vždy tak reagoval každý. Vychválila do nebies ta pani a och kala a achkala nad tou tortou. 😀 😵

muffinka8
18. dec 2013

@halienka áno, máš pravdu. Nie je v poriadku a nemá to isto ľahké. Lenže už pred pol rokom nejedna z nás jej radili, aby šla tou ľahšou cestou, začala niečím jednoduchším a hlavne skúšala, skúšala. No naozaj je zbytočné niečo jej viac písať lebo budeme len ako papagáje. Radili sme jej aj nech skúsi niečo iné, nech radšej pečie koláče napríklad, proste nech si nájde niečo čo jej ide lepšie a kde sa dokáže posúvať. Píše, že nemá jemnú motoriku, a tej sa nedá proste neučiť. Keď má robiť niekomu tortu nepríde po radu vopred, že akú a ako, čo by bolo najlepšie. Naposledy prišla s tým, že robí košík a rýchlo raďte čo a ako lebo ona to už začala. Keby prišla pár dní dopredu isto by sme jej poradili niečo jednoduchšie, čo by jej možno aj vyšlo. Potom zas napíše že ona nemá čas to tu čítať a neviem čo. Tak ja fakt nechápem o čom to je a na čo potom píše a chce rady, ktoré aj tak nepočúva. 😒
Prečo sa s tou svadobnou neprišla poradiť? Ale bude tu nariekať potom.

lucianak
18. dec 2013

@muffinka8 Ďakujem za tip 🙂 a takú tú oridži kúpim kde?

michaela3011
18. dec 2013

@muffinka8 tot tu je ta vcerajsia nocna, potom som dostala neuveritelnu energiu 😀 tak som poumyvala kuchynu, vsetky dlazky v byte, poupratovala obyvacku, otvorila si radler a upratovala do stvrtej rana 😀 torta sa mi robila nakoniec lahko a rychlo 😀 sob rychlo vytvrdol len jedine s cim som si nevedela rady boli tie dva zelene listy na torte 😀 na tie nemam vykrajovacku 🙄 tak som skusala a skusala kym som nebola spokojna ( kym mi to uz nebolo jedno 😀 )
potom prisiel priatel z nocnej a hovorim mu, ze v chladnicke je torta, nech mi ju okomentuje ako vzdy. este som poznamenala, ze bude ku kave ked pridu jeho rodicia.
asi 5m bol v kuchyni a fotil si tortu na mobil, potom pribehol a pyta sa ma, ze ci som chora, ze to je skoda zjest 🙄 tak sa ma spytal, ze ci ju mozme podarovat jeho kolegovi ( zaroven aj reklama pre ine torty 😀 ). suhlasila som, nemam s tym problem... len my si ju ku kave nemozme mat a jeho kolega ano???!!! 😀 no dufam, ze mi potom povie pravdu, ze ako chutila torta... krem bol totiz skusobny 😅

macickarebeka
18. dec 2013

@eliska22 ja ich poslucham, ja chcem len rady k psotavickam. co mam zlepsit. preco mi necchcete poradit? potrebujem rady, co mam zlepsit na postavickach.

macickarebeka
18. dec 2013

pribeh o tom, ako som pokazila tortu, na ktorej mi najviac zalezalo.

To ze budem robit tuto tortu som vedela, uz niekede v lete. v duchu som si predstavovala ako ju robim a ako sa mi velmi podari. Ved by bola robena z lasky...Myslela som si, ze ak s am itorta pre vtedy najlepsiu kamaratku, ktora ma ale len klamala a posmeivala s ami, podarila, ze s mi torta pre najlepsich atentokrat skutocnych priatelov podari este viac. Tesila so msa na to, ako ju raz, ked pride tne spravny cas zacnem robit.
Ten den nastal. A pokazila som hadam vsetko. Gulicky, som robila na poslednu chvilu, krem do torty som omylom zamiesala do slahacky na veterniky. A tak sa stalo, ze o pol tretej rano moj brta plnil tortu kremom a ja som ju o tretej zarovnavala a potahovala. Trta tiekla, bol tam jahodovystava.... Pothaovku brat vyvalkal skor a tak s ami pri polozeni na tortu trochu trhala.nedokazala som ju na torte vychladit... kedze dost tiekla, dala som ju zase schladit a isla som si pospat. Vstala som okolo siedmej a tortu dokoncievala.... lepila so mtma ozdoby a gulicky... postavicky mi na torte nechceli drzat a urobili mi na torte priehlbinu, ktoru som zakryvala druhym marcipánom... lepila som glazúrou i bielkom scukrom , okolo nch som omotala kus marcipanu, len aby drzali.... o osmej mi uz volal zenich, ze si pridu po tortu.. ja mu z placom... a ,,nebudes s hnevat?" ,,nie! znela odpoved - ako inak ked on by tu lasku a dobrosrdecnost, co vnom je mohol rozdavat?..... z tje torty som sklamana dodnes... postavicky boli tiez nemotorne a vyzerali ako zombiky.... som zo seba sklamana... bolo to pre najlepsich priatelov a ja som to takto dokalicila☹ ako sa im mam pozriet v nedelu, ked ku mne pridu do oci, ked som tortu s postavickami pokazila?

Zenich mi pvoedal, ze s amu tort a apostavicky pacia a ze sklamani nie su.... ale ja som sklamana zo seba....

ti ludia pre mna tolko znamenaju, tolko pre mna robia a ja i mdam taku hnusnu tortu. hanba mi!

halienka
18. dec 2013

@muffinka8 iste, máš pravdu, len je dosť možné, že ona nevie takto logicky dopredu uvažovať, zvážiť si možnosti a hľadať riešenia, schopnosť sebareflexie tam tiež evidentne chýba. Proste my ju berieme ako dospelého človeka a ona sa tak nechová, to je ten rozpor a preto sa to jej správania ťažko dá chápať. Mne to príde proste mentálne úroveň dieťaťa, ktoré si uzmyslí, že toto chce a aj keď to nejde tak bude zúriť a hnevať sa na celý svet, len si nedokáže uvedomiť, že proste ono na to ešte nemá aby trebars šoférovalo auto, nech sa aj na hlavu postaví. A potom viní všetkých okolo, že mu to nejde a nedaj boh ho odhovárajú alebo dokonca nedovolia. Pred tým pol rokom to aj mňa vytáčalo a už vtedy som mala pocit, že nie je úplne ok, nielen fyzicky, ale teraz ma to už presvedčilo úplne, lebo ak si nepamätá základné rady, ktoré ste jej už viackrát písali, tak to je už vcelku jasné. Aj dieťaťuu treba 300x opakovať kým si nejaké pravidlo zafixuje. Ona to má ťažké, ale určite to omnoho ťažšie majú jej príbuzní a okolie, ako vždy pri takýchto prípadoch, trpí celá rodina. Min. týždeň mi rozprávala kámoška čo som sa s ńou dlho nevidela, ako jej mama ochorela na Alzhaimera, no hrozné situácie, strašne ťažké pre všetkých, obvińovania z krádeží, klamstiev alebo že ju bijú, vymýšľanie, no des. A trvalo 2 roky, kým zistili čo sa deje, potom bol problém ju dostať k lekárovi a liečiť, no hrúza. To správanie sa úplne rapídne mení, aj celá osobnosť, a na to všetko stačí nejaká maličká zmena na mozgu. ☹ Smutné veci toto. Asi najlepšie to ignorovať alebo len v krátkosti napísať radu, aj keď už 10-ty krát a nenechať sa vyprovokovať nejakým obviňovaním. Proste brať ju ako 6 ročné dieťa. 😖

eliska22
18. dec 2013

@macickarebeka ty si, že úplne beznádejný prípad 😀 😀 😀 nemám slov 😀

lucula73
18. dec 2013

@macickarebeka hneď na tejto strane,druhý príspevok od vrchu, ti napríklad aj @dm1 odpovedala k postavičkám,už neviem po koľký krát...........na postavičky neexistuje žiaden špeci návod,buď si vytlač obrázok,alebo nájdi na youtube postup a podľa toho skúšať,skúšať,skúšať.......... 😝
Nič iné ti nikto neporadí.............A hlavne: nie každý je ale zručný na tip top postavičky,asi by si sa mala uspokojiť s takými,ako vieš urobiť......... 😉

lucula73
18. dec 2013

@eliska22 bingooo 😀

ikula2
18. dec 2013

@mrka2 prosim ta a to urobene salko je aj tmave a chuti ako to skaramelizovane?? Ci chuti ako to sladke mlieko...

ikula2
18. dec 2013

@evicaka paradne medovnicky 🙂))

pipka
18. dec 2013

baby...ja uz sa tu len baviiiiim 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a je jasne, ze nemusim pisat na com 😅 😝 😀 😀 😀

mamcas
18. dec 2013

Babulky sikovne, prosim prosim ako by ste robili topol na tortu? Potrebujem tri a jediny napad je, ze na spajlu kmen a hore len zelenu hmotu dlhuuu, ale bude to vyzerat ako topol? 😕 dakujeeeem za kazdu radu 🙂

jakelina
18. dec 2013

@mamcas bude to jako topol, klidně to tak udělej

macickarebeka
18. dec 2013

@eliska22
@lucula73 ja chcem rady k psotavickam, co mam zlepsit.

macickarebeka
18. dec 2013

@dm1 ved so muz urobila hentie psotavicky. tka sa chcem spytat co mam este zlepsit a nepytala som sa co da tpod potah, ale co robit, aby nebol krivy.

macickarebeka
18. dec 2013

@muffinka8 prosim ved so mrobila postavicky podla vasich rad, robila som podla obrazka...., aj so mdala ako oci dve cierne gulicky, ako ste mi radili, i ten nos. tka co mam na nich este zlepsit?

jakelina
18. dec 2013

@macickarebeka potah máš křivý, protože jsi dala špatný krém a nenechala vychladit dort. Postavičky se nedají naučit tím, že ti řekneme jak dělat oči a nebo co na nich zlepšit. Když jsi věděla dopředu, že budeš dělat figurky na svatební dort, tak jsi je měla dělat třeba desetkrát a pokaždé když se ti něco nelíbilo, tak to zkusit znova a znova až budeš spokojená. I svatební dort dělat v noci před svatbou je fakt risk. Mohla jsi to nakrémovat ve čtvrtek večer, nechat přes noc chladit a v pátek v klidu a pohodě dodělat a ne stresovat v noci. Chce to vše líp promyslet.

adusik0501
18. dec 2013

Ahojte žienky, som zničená a už chápem vaše pohoršenia nad niektorými zákazníkmi ... stredná škola si odo mňa objednala 15 medovníkových stromčekov ... ktoré videli na fotke na fb, spravila som im ich vytešovali sme sa s maminou aké sú krásne, svokre sa páčili, tetám, spolužiačkam .... tie stromčeky boli doručené cez 3tiu osobu, ktorej sa tiež páčili ... ale učiteľka ktorá to mala na starosť to okomentovala že po 1€ (áno predala som ich po 1€) je to drahé, že to nie je natoľko pekné a že keby si dá vyššiu sumu tak to nik nekúpi!!! .... Totálne ma to vytočilo lebo malé jednoduché medovníčky predávali po 1 - 5€ (tie si robili sami) ..... skutočne by vám bolo ľúto dať 1€??

macickarebeka
18. dec 2013

@jakelina ja viem,. ☹ aj viem kde som urobila chybu... tie gulicky som mala robit este davno predtým... ☹ ono ja som potom musela robit druhy krem, kedze som henten dala do slahacky a to ma riadne zdrzalo. . len pri tych postavckach stale enviem, kde so mspravila, zle a co mozem zlepsit.