Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

timotejkabrejkova
21. feb 2013

Žienky a tortu mám natrieť maslom a dať stuhnuť do chladničky, alebo až keď stuhne a ja ju vyberiem tak až potom ju mám potrieť maslom????

florentina
21. feb 2013

@anibas ale však je to pravda, hele já běžně ušpiním při dortu nádobí tak na jednu myčku, ty ne? Jakože já nejedu za cenu za kilo, ale za náklady + práce a jako už takhle je ta cena za práci směšná, když to vydělím počtem hodin, za to dnes nikdo nedělá. Ale když už to dělám a má to být přivýdělek, tak ten zisk musí být konečný a né že z něj pak zaplatím za drogerii, kterou bych jinak doma normálně nespotřebovala. No přiznávám, asi jsem postižená svou prací, ekonom se ve mě nezapře, ale i když to dělám, že mě to baví, odmítám pak doplácet na to, že někomu dělám dort....jako ono se to nezdá, ty nakoupené suroviny na dort jsou prostě zjevné a ta režie, ty jednotlivé položky co jsem popsala jsou korunové na každý dort, ale když si to pak spočítám za rok, tak je to pěkná suma.

florentina
21. feb 2013

@mamina1978 skvělé, těším se s tebou!!!!!! Já teď čekám na tu reakci na ten včerejší dort a taky trošku trnu. Už jsem se uklidnila, díky vám, ale teď se mě mamka co viděla foto ptala, co je to tam za ptáka? No tak mi zase sklaplo 😖

muffinka8
21. feb 2013

Ahojte 🙂 chcela by som radu 😕
Robím 2 poschodovú tortu pre kamarátku. Torta bez poťahu má 3,5 kg, poťah bude isto mať 1 kg. K tomu som ešte robila 4 postavičky Macka Pooh. Suroviny (aj s poťahom) som zrátala na 24 €. Keď sa pýtala na cenu, tak som vravela 40€ 😕 myslíte, že veľa? Ako keby to nebola známa, tak si vypýtam viac, lebo fakt ma to stálo veľa času a ešte aj bude kým dokončím. Koľko by ste pýtali vy keby to bola vaša známa?

dada2007
21. feb 2013

@aduskatt 😅 😅 😅

dada2007
21. feb 2013

@muffinka8 ak to je kamoška na život a smrť..malého či malej krstná...tvoja naj dôverníčka.....tak takým ja osobne dávam za suroviny-takéto mám dve-najnajkamošku a bratrancovu ženu(že im dvom dávam tak) a ostatné....nech sa páči, za normál sumu........za to že sa pozdravíme na ulici....prehodíme pár slov na chodbe v škôlke.....alebo deti nám chodia na spoločný kružok....nebudeme dávať všetkým za lacáka....čiže je to naozaj na tebe, ako sa rozhodneš.....

dada2007
21. feb 2013

@florentina ja si to neviem predstaviť, ceniť takto tortičky....to niekto ti povie 2poschodové, dolu taká plnka, hore taká, navrchu chcem toto a toto....a ty hned vysypeš cenu? alebo až ked dokončíš tortu,až potom sa dozvedia, kolko si minula na nákup surovín a plus cena práce? či ako to je? dakujem za odpoved 😉

timotejkabrejkova
21. feb 2013

Žienky a tortu mám natrieť maslom a dať stuhnuť do chladničky, alebo až keď stuhne a ja ju vyberiem tak až potom ju mám potrieť maslom???

jakelina
21. feb 2013

Holky dělaly jste tenisovou raketu?? Nemáte nějaké inspirace z vašich dortů?? Děkuji.

aduskatt
21. feb 2013

@timotejkabrejkova ja naplnim, natriem maslom a tak dam stuhnut

mizulienka
21. feb 2013

@mamina1978 super, tesim sa s tebou 😉

inac baby idem na to stretko, tak vam potom poviem, ako bolo 😉

ajka82
21. feb 2013

@timotejkabrejkova jak ti je lepsie, ja robim aj aj...podla toho ci je plnka tuhsia alebo nie, nech sa mi to moc nezmiesava

ajka82
21. feb 2013

@mizulienka tak som zvedava, ci sa budem musiet nabuduce uz bezhlavo odtrhnut od deti a ulozit ich niekde 😉

timotejkabrejkova
21. feb 2013

@ajka82 Ďakujem

timotejkabrejkova
21. feb 2013

@aduskatt Ďakujem

ajka82
21. feb 2013

jeeejda baby, mi normalne obed zabehol...zvoni mi tel. skryta identita... ze dobry, ja som prisiel pre tortu medvedika... 😲 a ja rozmyslala, ci som na nieco zabudla, lebo o ziadnom medvedovi reci nebolo, potom ze jaaaj, ale vy asi myslite tu figurku na tortu s kockami ze? 😅 tak mi uplne odlahlo...

vlada111
21. feb 2013

@jakelina krásna, pekne si vymyslela tú stuhu na meno

vlada111
21. feb 2013

@dm1 Dani ja vymiešam šľahačku dotuha, stužovač netreba. potom pridám tvaroh a krém olé a jemne mixérom premiešam. potom dám smotanu podľa potreby.

vlada111
21. feb 2013

@mamina1978 en aby im nepovedala za akú cenu to robíš 😀

dm1
21. feb 2013

@mamina1978 super vidis len aby im neprezradila cenu za ktoru si to piekla a nemysleli si ze to je normal 😝

patka6
21. feb 2013

@muffinka8 vdaka hadam sa mi to podari dobre spravit 🙂

patka6
21. feb 2013

Mamicky ako dlho peciete mramorovy korpus a pri kolkych stupnoch? vdaka 🙂

zuzana_1
21. feb 2013

Baby rychlo radu prosiiiiiiim

Do pribinaku sa dava creme ole iba prasok,alebo uz uvareny?! 😕

lucula73
21. feb 2013

@zuzana_1 prášok!!! 🙂 🙂

patka6
21. feb 2013

@timotejkabrejkova ja idem tiez robit pribinacikovy krem s malinami mrazenymi 🙂 A ides to teda netries tym maslom este pred tym ako to das do chladnicky? A to spravis len tak ze maslo s cukrom vyslahas? Vdaka 🙂

makda
21. feb 2013

@patka6 mramorovy ja zvyknem piect pri 150 stupnoch cca 1hodinu (21 cm forma)

florentina
21. feb 2013

@dada2007 hele ale ono to není tak složité jak to vypadá, jen ty první výpočty jsou opruz.
Co se materiálu týká, tak mám nahozené v excelu tabulky, kde mám rozpis na korpus a krémy /když dělám nějaký nový, tak si ho tam dopíšu/ a mám tam nasazené ceny. Když se změní, nakupuji většinou v Lidlu, tak změním i v tabulce...ano má to jisté zpoždění, takže vycházím z údajů co mám, když někdo chce něco, řeknu cenu, pak jdu nakoupit a když se zdraží, tak se to promítne až do dalšího dortu. Takže tratit můžu jen na nějaké jedné konkrétní zakázce jednou za čas, ale ony se ty ceny zase tak nemění průběžně, jen skokově a nebo když je něco v akci. Ale když je to na jeden malý dort, neřeším, když nakoupím v akci, je to tedy plus pro mě. Jen kdybych měla nějakou velkou zakázku, jako třeba ten 22kg dort, tak tam jsem ověřovala cenu předem, abych neprodělala já a nenatáhla je.
Co se týká režie...jako některé položky jsou konstatní...jako je jedno jak velký peču korpus, peču ho většinou stejně dlouho, mísu mám stále stejnou ve které šlehám, takže zabere stejně myčku atd. Některé položky jsou závislé na velikosti...jako velikost pečícího papíru atd., ale to samozřejmě nejde počítat na cm pokaždé, to je jasné. Takže tu režii mám rozdělenou na dvě složky, jedna je konstantní a druhá je spočtená na obyč. dort průměr cca 24cm a dle velikosti normálně počítám procentuálním poměrem...zase mám nastaveno v excelu. Jako kdybych to počítala fakticky, tak ano, asi bych napočítala o párátko méně či více atd...prostě byl by tam nějaký rozdíl, ale to už je zanedbatelné.
Nejvíc pro mě ze začátku bylo problematické odhadnout kolik spotřebuji hmoty či barvy (zkoušela jsem na dortech pro rodinu, kterých byla zatím většina) dopředu, ale teď už to mám vcelku v oku.
Když na dort dělám pak něco navíc...třeba teď budu dělat mašinu a vím, že na ní dám sojový suk a tatranku navíc, tak prostě jednoduše připočtu. Zrovna tak, kdybych věděla, že tam bude 50 růží na drátkách, tak ty drátky a tak....
Paradoxně nejtěžší bylo pro mě stanovit si cenu za práci. Zaprvé pro to, že cena za hodinu není reálná, dort by byl moc drahý a zadruhé, zatím nejsem tak rychlá, když si vezmu vás zkušené ženušky a tak by to bylo pro lidi nespravedlivé, nemohou platit za mou pomalost. Takže jsem si také stanovila nějakou cenu za patro, s tím, že když je složitější zdobení, tak ji měním směrem nahoru. Nebo když se mi stalo /zatím jen jednou/, že chtěli schůzku, ta trvala přes 2hodiny, chtěli x návrhů a dopravu atd., tak jsem samozřejmě do ceny pak promítla i tento čas.
No a samozřejmě ještě položka daně a odvody /udělala jsem si teď nějakou tu živnost/, ale to už je jiná kapitola.
No tak snad jsem to nějak srozumitelně popsala, trochu zjednodušeně, ze začátku bylo časově náročné to nějak vymyslet, hlavně spočítat, udělat ty tabulky, ale samozřejmě nějaký systém jsem v tom musela udělat, nejde, přesně jak píšeš, počítat každé párátko na každý dort, to by bylo časově neúnosné. Tenhle systém funguje, teď mi kalkulace na jeden dort zabere cca 5minut. Samozřejmě pokud by byla nějaká zakázka něčím atypická, tak by to zabralo více.
Takže snažím se o co největší přesnost, ale samozřejmě drobné odchylky výpočtu oproti realitě tam jsou, ale zkoušela jsem to na pár dortech spočítat /cenu dle reálu a cenu dle mého nastaveného výpočtu/ a rozdíl byl v řádech pár korun a to je pro mě přijatelná odchylka. Takže zní to složitě, ale ve finále je to jednoduché. Na každou zakázku mám tak list v excelu, kde si rovnou napíšu i datum, zadání, složení a ostatní a mám to přehledné a jasné, zkopíruji patřičný rozpis surovin, cen, režie...excel mi to pěkně vynásobí, sečte a je to.
No tak si teď říkám, že si o mě po přečtení tohoto příspěvku většina asi bude myslet, že jsem pošuk 😀 , ale holky mě to nevadí 😎, já to jinak neumím, mám ráda ve věcech jasno a navíc mě to prostě divné nepřijde, jsem na takové kalkulace z jiné živnosti zvyklá.

patka6
21. feb 2013

@makda vdaka no mam to na 150 , ale ja mam 26 tak to asi aj dlhsie bude ... oj to mi mala aj vstane zatial :( A netreba do toho nazerat vsak? aby to nesplaslo 🙂

tamianati
21. feb 2013

@katkak23 ďakujem 🙂 sama som prekvapená, ako ma to chytilo! 🙂

zuzana_1
21. feb 2013

@lucula73 dakjeeem 😀 tenkrat poprve robim 😝 a zdrcla sa mi slahacka,tak trochu ☹ tak bude trochrn hrudkovy...nejaky grif ako na tu slahacku blbu? Boze,ja som taky nepriatel s nou 😀