Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

wera.g
15. aug 2013

@ludkas31 keˇd tam nedáš podložku, tak ti tie slamky nemajú váhu čoho udržať, do vrchného korpusu sa ti ľahko zaboria a tým pádom akoby tam ani neboli. Ide vlastne o to, že tie slamky, alebo výstužné tyčky majú udržať váhu vyššej torty namiesto tej spodnej, bez tých podložiek to nemá zmysel podľa mˇna 😉

muffinka8
15. aug 2013

@mamcas vieš čo, asi bude chyba fakt v surovinách a asi konkrétne vajíčkach, lebo ja som včera aj dnes piekla a korpusy nenarástli tak ako zvyčajne, a všimla som si, že bielka sa síce vyšľahali do tuha, ale nenabrali na objeme ako inokedy 😒

ludkas31
15. aug 2013

@wera.g dik, no mna to tiez napadlo, preto som bola prekvapena , ze v tom videu nedavala tu podlozku...dik 🙂 mozem sa este spytat? mozem dat spodnu tortu s priemerom 23 a vrchnu 18, alebo mam dat spodnu radsej 26 cm s priemerom? dik

florentina
15. aug 2013

@ludkas31 no já ti nevím, ale podle mě ano. Samotné brčka mohou pomoc tomu, že se nebude bortit dort do stran, ale pokud jde o váhu těch vrchních poschodí, tak pokud dáš do brček špejle a pak na to tu podložku, tak váha toho dalšího poschodí neleží pak na tom dortu pod ním, ale na té podložce, která je opřená o ta brčka. tudíž se nebude váhou ten dort bortit do sebe...nevím zda to srozumitelně popisuji, ale pokud bych dala jen brčka a na to další patro, tak se na ta brčka prostě jen napíchne a dál celou vahou tlačí na ten dort pod sebou....

akzuzs
15. aug 2013

Tak piekla som ten mramorák. Teda rovno tri. Moje prvé. Moc ďakujem všetkým za rady a tak si predstavte že do tej veľkej formy ide 8 vajec a je len 3cm teda dá sa len raz prerezať takže som musela tie veľké upiecť dva aby som mala 4 pláty. Teda keby som chcela na jeden šup piecť tak to by som zo 16 vajec a narezal by sa na 4 časti. Do 27 cm ide z 8 vajec a mám ho 7cm vysoký. A ten veľký som piekla na 160 stupňov až 1hodinu 20 minút. Včera som od 12tej do 16tej piekla lebo mi trebalo aj 4 pláty na ten punčák tak som mala radosť. A keby ste vedeli čo sa mistalo. Keď som šľahala na ten punčový do žĺtok s cukrom som pridala červenú farbu a kď som spustila mixér som myslela že je po mne omylom som namiesto červenej dala modrú. Tak na novo lebo tam sa nedá inprovizovať. Odovzdám tortu s tým že je punčová a aj by chutila ako punčová a pri rezaní modrá. 😀 Nevadí. Mám piecť detskú tak dám farebné pláty. Jeden modrý a do druhého pridam trochu žltej a hneď bude zelený. To som ja popleta 😀

florentina
15. aug 2013

@ludkas31 s těmi průměry záleží jak velký chceš dort, pro kolik lidí a hlavně jaké plánuješ zdobení na ty boky... pokud tam nic nebude, či jen nějaký 2D obrázek, tak takový rozestup stačí, ale obecně čím větší rozdíl, tím to lépe vypadá a je tam více prostoru na zdobení...

akzuzs
15. aug 2013

Ozaj chcem sa opýtať má niekto skúsenosť so zamrazenými korpusmy? Ja totiž čo som pokazila tou farbou musím upiecť lebo detskú mám až o týždeň a myslela som si že dám do mraziaka ale neviem aký bude z mraziaka

florentina
15. aug 2013

@akzuzs nic mu nebude, já jsem si mrazila korpus dopředu, když jsem věděla, že pak nebudu stíhat, ale bylo to jen pro rodinu. Chuťově tomu nic není, ale cizím bych to nedala, neb nevím co s tím oni udělají, zda to taky nebudou pak mrazit aj...

ludkas31
15. aug 2013

@florentina chcela by som pre synceka nieco taketo - inspiracia od pipky tusim 🙂, a malo by to byt asi pre 15 ludi, myslis , ze ta mensia velkost bude stacit?

mamcas
15. aug 2013

Zenusky ked som dostala objednavku na 12-16 porcii, aku tortu by ste piekli? Myslim korpus samozrejme 😀

jakelina
15. aug 2013
jakelina
15. aug 2013

@mamcas 23 cm

ludkas31
15. aug 2013

@jakelina vdaka, idem pozret 🙂

ludkas31
15. aug 2013

@jakelina no a prave, pise tam, ze torta ktora ma 3 a viac poschodi- tu treba vystuzit...tak mam vystuzovat aj jednoposchodovu?

jakelina
15. aug 2013

@ludkas31 na jednoposchoďovou nedáváš další patro, tak co bys chtěla vyztužovat??? 😲 😲 😲

ollako
15. aug 2013

ahojte baby, kolko cokolady mi bude treba na tortu 20 cm, chcem skusit tie boky ako mantinely a vrch poliat, no som zvedava, ci sa mi to podar...asi by som si mala najprv vhr poliat a spravit docasne mantinely z alobalu, alebo z coho? naliat cokoladu dat zachladit a potom tiee boky si dam na foliu, alebo na papier na peecenie? , a pricapit na boky? ci?

ludkas31
15. aug 2013

@jakelina no jedno poschodie...mas prizemie 🙂 a poschodie...hihi, a oni tam pisu ze 3 a viac sa vystuzuje....🙂 ale vystuzim, to, istota je gulomet...a dik za postup, je to super napisane a odfotene, aj pre takych ako ja...hihi

akzuzs
15. aug 2013

@ludkas31 ja teraz robím tu svadobnu a je dvojposchodová a budem vystužovať špochlami minimálne na 5 miest. Boky a stred lebo budem mať istotu že mi napadne. Ak budeš robiť dvoposchodvú pre istotu si vystuž za to nič nedáš a vyhneš sa katastrófe

viera6
15. aug 2013

Sladulienky prosím vas nemáte nejaké inspirácie na tortu Lego ...

florentina
15. aug 2013

@ludkas31 bude ti stačit ten menší určitě.... a k tomu vyztužování, záleží i na krému a zda to budeš někam přepravovat či si dáte jen doma, ale já vyztužuji každý vícepatrový dort pro jistotu...není to nijak extra náročné a lepší udělat to zbytečně, než pak mít z dortu hromadu...

florentina
15. aug 2013

@viera6 já dělala tento

akapulko
15. aug 2013

tak moja vcerajsia vraj div(n)a svina 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 moj muz ju tak okomentoval 😖 😖

viera6
15. aug 2013

a este otazocka ako robite tie kocky lega,neoplatí sa mi koli jednej torte kupovat formicku..

jakelina
15. aug 2013

@viera6 tak si udělej sama. 😉

mamina1978
15. aug 2013

@viera6 V dvojke teme je aj postup na lego kocky. Aj ja som robila lego deko na tortu , urobila som si kocku a potom vyvalkala na hrubie hmotu a so slamkou vypichovala tie cuplicky , potom nalepila na kocku a hotovoooo 😉 to zvladne aj ty , nemusis kupovat formicku 😉

mamina1978
15. aug 2013

@akapulko podareny je ten tvoj diviacik 😉 🙂

mamina1978
15. aug 2013

mia1111 dakujem krasne este raz za krajku , hned som sa s nou pomojkala , no na vyskusanie mi neostava cas,vcera som dokoncila jednu tortuchu , dnes robim este jednu na zajtra a potom odchadzame 😝 Ale je nadherna 😵 😵 😵 😵

mamina1978
15. aug 2013

@lokalistin nadherna tortucha s hodinkami 😵 😵 😵 😵 😵 😵
Jaaaaj moja momentalne nemam cas na nic, len rychlo obdehujem 😝 😅 😅

mamina1978
15. aug 2013

@1zaza nadherne , super vypracovane vsetky tortusky 😵 😵 😵 😵 😵

mamina1978
15. aug 2013

@simasa ta je bombovaaaaaaa a tie gulickyyyyyyyy 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵