Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

nadulici
5. nov 2009

caute baby, chcela som sa vas opytat ci mate skusenosti s pouzivanim kliestikov na kraje torty, teda ci je praca s nimi nejaka zlozita, ci treba mat v tom cvik, alebo to zvladne aj laik....tusim u sofi som to videla na tortach...dufam ze som videla dobre.. 😀 😀
a este by ma zaujimalo ake podlozky reliefne su dobre, a ci nemate nejaky typ na lacnejsie....co som pozerala pytaju za ne dost vysoke sumy...baby radia podlozku z ikei- co sa dava do suflikov, ci mi neviete poradit nieco podobne, ale so zaujimavejsim vzorom....vopred dakujem 😵 🙂

sofi07
5. nov 2009

ano Bianca, modra a cervena da fialovu 🙂
nadukici, tentokrat si dobre videla :D robila som s tym dvakrat. tiez som sa toho bala. robila som to cez kusok potravinarskej folie a slo to dobre, aj ked to nie je dokonale. a este je dobre, ked je potah vyvalkany na hrubsie, lepsie sa s tym robi.
a s tymi podlozkami ti neporadim, fakt je, ze su nekrestansky drahe, ale niektore vynachadzave zienky pouzivaju tie stare klasicke valceky na malovanie, co sa kedysi na steny davali 🙂

nadulici
5. nov 2009

no neviem s tym valcekom 🙂 , asi ziadny nemame 🙄
a ako asi na hrubsie, cca...a netrhalo sa ti to?
chcela som si objednat z peceniahrou, ale tam nikde nevidim vysledny vzor aky by mal vzniknut, ako si mam potom vybrat? 🙄

bianca
5. nov 2009

nadu ja neviem presne asi co chces som 😅 😅 😅 co to je reliefna podlozka ?

nadulici
5. nov 2009

no podlozka so vzorom, ked na nej vyvalkas marcipan otlaci sa ti vzor a je to take potlacene, byvaju aj valceky take na vzorovanie 😉

nadulici
5. nov 2009

ale su dost drahe, preto sa pytam ci baby nemaju nejake zlepsovaky 😕

sofi07
5. nov 2009

nadulici, kukni sem : http://forum.dortomanie.cz/viewtopic.php?f=192&... (ale musis tu byt zaregistrovana, aby ti to otvorilo)
potah vyvalkat tak na 4-5 mm

hejdita
6. nov 2009

tak nakonec i kdyz sem koupila mandle tak udelam ten potah z tech bonbonu z lidlu.......prosiiiiiiiiiiiiiiiiiim jak se to jmenuje kolik to asi stoji a kolik budu potrebovat na dva dorty velke jeden 25x25 a druhy 15x15 posim 😔

a jeste prosim kolik budu potrebovat toho mlika suseneho celou krabicu vypotrebuji? nebo ne? abych vedela ci mam koupit dve a cukr moucka bude jeden stacit....vy uz mate zkusenosti tak se vas ptam.....dekuju moc za vase nazory rady a pomoc 😅 🙂

hejdita
6. nov 2009

potrebuji snehovo bilou potahovaci hmotu tu nekdo psal ze se to da omyt ty bonbony z toho lidlu....je to tak?

vevusiatko
6. nov 2009

Baby ak by ste mi vedeli poradit...Kde v BA robia chutne a lacne torty??? CHcem malej na prve narodeniny asi na motiv macka pooh 🙂 Nechcem len tak ist do prvej cukrarne rada by som bola kebyze mi nieco odporucite 🙂

cessy
6. nov 2009

hejtida ty aj citas co ti tu piseme 😠 ?????ja som ti hodila presny link na vyrobu potahu z MMF....citala si to vobec????tam susene mlieko vobec nejde 🙄 aky potah vlastne ides robit???? 😕

nadulici
6. nov 2009

sofi dakujem, a normalne sa mi ta stranka otvorila aj bez zaregistrovania, takze super 😵

hejdita napis nam aku potahovku spravis z uvedenych ingrediencii, tiez ma to zaujima...a korpusy mas uz upecene???

hejdita
6. nov 2009

hej citam si to 😕
Jak vyrábím hmotu z marshmallow a potahuji dort
[15.5.2008]

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

marshmallow bonbóny, moučkový cukr, sušené mléko, mandlové aroma, čokoláda, olej

POSTUP PŘÍPRAVY

viz obrázkový postup
Nedělám si žádný patent na vyrábění hmot ani na potahování, možná tímto právě jen rozpoutám diskusi, ze které se v konečném efektu poučím i já.

proč používám hmotu z marshmallow?
Byla první, kteru jsem vyzkoušela, od té doby jsem nenašla jinou, se kterou by se mi pracovalo tak dobře (nevyzkoušela jsem ale všechny!) Chuťově jsem ji obohatila esencí a sušeným mlékem, bonbóny tedy v hmotě mají funkci ovlivnit modelovací vlastnosti.
Hmota je taková pružná, téměř se netrhá, pokud nechceme, není lesklá (dá se potřít lehce vodou nebo olejem a lesklá je).
Hmota tolik netaje jako marcipán díky čokoládě a vůbec těm Marshmallow bonbónům, ale nalze na to plně spoléhat. Spíš je ten proces pomalejší.
Pro tmavou čokoládovou variantu přidáme tmavou čokoládu a společně s cukrem a sušeným mlékem sypeme kakao.
V současné době používám na dorty hmotu White icing, která ale není tak dostupná, protože ji můžete pořídit jen ve specializovaných obchodech nebo na internetu.
POkud vám hmota z marshmallow nebude vyhovovat, zkuste i mléčnou modelovací hmotu od Arielll.

ZOBRAZIT POSTUP S VELKÝMI OBRÁZKY

do misky vymazané olejem nasypeme bonbóny, na dort o průměru formy 23cm jsem dala trošku víc, než půl sáčku. Přidáme cca dvě lžíce vody.

zahříváme v mikrovlnce na plný výkon asi 20 sekund, v průběhu můžeme promíchat lžící potřenou olejem (to aby se na ni hmota nelepila)

teď bod, který nemusíte udělat, přisypeme trochu čokoládové polevy nebo čokolády a vmícháme do hmoty, znovu zahříváme, dokud není vše tekuté a spojené (v této fázi přidáme barvivo, v tekutém se dobře rozpouští, používám práškové i gelové)

přisypeme půl napůl moučkový cukr a sušené mléko a nakapeme esenci, smícháme. většinou vždy přisypávám po troškách. Ve chvíli, kdy už lžící hmotu těžko míchat, vyklopím ji na pracovní plochu posypanou moučkovým cukrem a prodělám, dokud nepřestane lepit.

vyválíme na Solamylu. Může se stát, že je hmota moc tuhá, pak ji dáme na pár sekund do mikrovlnky (záleží podle velikosti, ale raději méně než více, přidat můžete vždycky). dneska jsem měla hmotu dokonce takovou, že jsem při vyvalování nemusela téměř podsypávat, ale zato jsem se více nadřela při rozvalování, byla tužší. Díky tomu ale zase gumovější, netrhá se, je taková pružná...

Dort, který je slabě pomazaný a důkladně vychlazený (já dávám do mrazáku) přemístím na talířek, který je nejvíce stejně velký, jako dort, klidně i méně. Na něj přeneseme dostatečně velkou vyválenou placku hmoty na potahování a nahrubo hřbetem ruky marcipán na bocích srazíme dolů

talířek není pod dortem vůbec vidět

kvůli ulehčení práce ustřihnu přebývající okraje s dostatečnou rezervou cca 3-4cm. je to praktické i z toho důvodu, že se vám hmota neušpiní od krému a můžete ji znovu použít

hmotu zahrneme pod dort, stále jakoby hmotu od dortu vytahujeme a za rukou hřbetem druhé ruky přitlačujeme (jejda, tenhle můj popis asi nikdo nepochopí)

Nakonec hmotu "u paty" dortu ustřihneme. Je stejně ale jistotou dort dole olemovat;) třeba válečkem.

v tmavá variantě s čokoládou na vaření a kakaem

no a u kazdeho toho odstavecku sou obrazky.......ktere se sem nedaji dat jo a nedam cokoladu.....

nechapem proc mne podezrivate z toho ze si to nectu mrzi mne to......nemam este upecene neb svadba je za tyden takze proste zhanim predem vy ste to snad taky zhaneli predem a ne tesne pred....... 😔

hejdita
6. nov 2009

toto to je .... 🙂

hejdita
6. nov 2009

cessey no to je ta co si mi poslala link tak fakt neviem preco sa cudujes ze sa tam dava mlieko susene 🙄

hejdita
6. nov 2009

pardon cessy 😅

bianca
6. nov 2009

hojte

nadu ja som videla vyvalkany na obyc gumovej decke z trhu a bolo to super.Vies take ake boli moderne pred rokmi alebo este aj cez gumeny obrus vzorovany.

nadulici
6. nov 2009

hejdita- ja som myslela ze pecies na tento vikend, ved som sa len spytala ci uz mas upecene, ci sa podaril recept od alionusky.......
a ja som z MMF este neskusala, aj ked stale planujem ale nejako nestiham, ale pocula som ze sa do nich dava len praskovy cukor, preto som bola zvedava podla akeho receptu pojdes....tak sorry...

nadulici
6. nov 2009

jeeeeej bianca, teraz ma napadlo, ze som taky gumenny obrus videla v nasom obchodiku z lacakmi, super, tam este dnes pobezim...to by ma samotnu nenapadlo, len dufam ze to bude fungovat, ved skusim a uvidim, uz sa tesiiiim....dik...

bianca
6. nov 2009

nadu no ja som to prave tiez neskusala ale videla som na jednej stranke a bolo to super.Tiez to skusim len musim vyhlasit patranie po tom doma lebo u nascih bude tych hovadin plna skrina.Mama to neznasa a babina to co vyhodi skladuje - sak co keby sme to este potrebovali a ten cas prave nastal 😀

hejdita
6. nov 2009

ale nic se nedeje jenom se byla z toho trochu vykulena ze ste se do mne tak pustili i kdyz ste to tak nemysleli 😅
predstavte si sebe na vasem miste taky by ste to tak vzali 😉 asi 🙂

hejdita
6. nov 2009

ale, sebe na mojem miste 😅 jsem chtela napsat to 😀

cessy
6. nov 2009

hejdita sorry, ja som ti dala zly recept, stale som bola v tom ze je to ten klasicky len s cukrom a MMF.
este raz prepac 😉

hejdita
6. nov 2009

cessy clovek je omylny, to nic uz som klidna 😀 u mna je to len na 5 minut he.....ale aj za tych 5 minut si clovek dokaze pohnojit vsetko...ze? 😅
co je to MMF 😕

hejdita
6. nov 2009

to je to marsmallow?

cessy
6. nov 2009

MMF je mrshmallow

idem ti pozriet ten recept co robime asi vsetky co sme tu a zobime potah z MMF 😉

cessy
6. nov 2009

Baby,ja potahujem len s marschmalow fondantom,ktory si robim sama.Je to z tych penovych cukrikov ,ktore sa daju kupit v Lidli.Volaju sa teraz Haribo chamallows rubino.Su to take velke pampusiky ruzove...Ak chcete mat hmotu na potahovanie bielu,len ich umyjete pod tecucou vodou od toho ruzoveho cukra.A zostane vam snehobiela.Potom tam pridam dve lyzice citronky a dam to na chvilku do mikrovlnky zohriat...je to iba chvila,nesmiete to prehriat..to budete vidiet,ako sa to dviha ta pena.a potom to vyklopim do 750 g preosiateho praskoveho cukru a treba to spracovat na cesto.Ruky si potierajte cerou,aby sa vam ta hmota nelepila...
A ked je hmota spracovana,valkajte to na nejakej folii,ktoru potriete tiez cerou..aj valcek...potom sa to tou foliou lepsie prenasa na tu tortu.Hmotu si mozete zafarbit potravinarskou farbou na akukolvek a vzdy ked s nou pojdete pracovat si ju na chvilocku nahrajte v mikrovlnke..ona zmakne a super sa s tym robi...aj ozdoby a ruzicky..
V mraznicke vydrzi dlho,ja ani neviem kolko.Len hmoztu treba zabalit do sacku mikrotenoveho,aby neuschla.A tiez kesd s nou pracujete si ju skryvajte do toho sacku,lebo na vzduchu rychlo schne!
Netreba sa toho bat,je to jednoduche a strasne dobre..mnam mnam

cessy
6. nov 2009

toto som skopirovala z prvej strany. napisala to alionuska.ja to robim presne takto, len to nevyvalkam na folii, ale len na prac doske a prenesiem na tortu

ali dufam ze neva 😅 😕 😕 😅 😕 🤐 😵

nadulici
6. nov 2009

cessy a vodu netreba?