Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

mizulienka
24. jan 2013

@aduskatt ta druha moznost je desivejsia 😕 zarobis vobec na seba, ked budes platit 3 miestnosti???

alebo dopadnes tak ako @jakelina pise, ze ta pani chodi za tmy do prace a za tmy z prace.

seximamina
24. jan 2013

baby moze ist pribinacikovy krem pod potahovku? neroztecie sa mi to? ak tortu urobim v piatok, vydrzi mi do nedele? Dakujem za rady.

aduskatt
24. jan 2013

@mizulienka odpisala som🙂)

aduskatt
24. jan 2013

@seximamina roztecie, nemoze, musis dat maslovy

florentina
24. jan 2013

@mizulienka myslím, že největší úskalí celého je zřízení provozovny. Vzhledem k tomu, že se jedná o potravinářskou výrobu, jsou poměrně přísné normy na vybavení a bezpečnost. Tedy bavíme se o výrobně. U prodejny už je to lepší, ale oboje prostě vyžaduje počáteční investici. Není to nereálné, ale otázka je potom návratnosti takové investice. Já bych měla prostory, teď jsem našla jednu nově zřízenou výrobnu mufinků a snad budu mít možnost se tam někdy jet podívat a zjistit co vše je to "stálo" - myslím finančně i realizačně. Nicméně to jako cestu pro sebe nevidím. Návratnost takové investice je přinejmenším velmi dlouhá. Nevím jaké máš zkušenosti s podnikáním, ale já poměrně velké ze své rodiny a i účetní praxe a těch starostí kolem papírově i s odbytem je víc než dost. Prvních pár let, nebo minimálně měsíců tomu musíš věnovat mnoho úsilí a času a dá se to, ale pokud člověk nemá na zaměstnance a máš si ze začátku dělat vše sama - zřízení provozu, výrobu, administrativu, odbyt je to práce od rána do noci, velmi náročná a z počátku místo přínosu financí vede pouze k jejich odčerpání z rodinného rozpočtu. Navíc hodně drobných živnostníků v poslední době co znám a podnikají třeba už od roku 93 letos a v loňském roce končí. Současná doba tomu moc nepřeje. Tím neříkám, že člověk nemůže být úspěšný, zvlášť pokud je člověk odhodlaný, ochotný tomu obětovat hodně (peníze, čas atd.) a hlavně pokud dokáže něčím přitáhnout zákazníky, nabídnout něco originálního, vzniknout v lokalitě kde nic podobného není a je po tom poptávka atd. Jako kdyby to bylo o tom, udělat si živnostňák, moci to dělat doma a buď bude zájem či ne...tak do toho jdu hned. Nebylo by co ztratit, jen získat. Ale tak to není a tak za sebe vím, že je pro mě toto nereálné. Maximálně tak mít obrovské štěstí a náhodou narazit na možnost výhodného pronájmu nějakého vhodného, již zkoulaudovaného prostoru k těmto účelům a mít finanční rezervu na to to na pár měsíců risknout. Udělat před otevřením nějakou účelnou propagaci a pak se "modlit"...ale souhru těchto faktorů tak trochu vylučuji 😀

florentina
24. jan 2013

@aduskatt můžu se zeptat co jsi myslela, že se dá skrýt pod volnou živnost "pomoc v domácnosti"? Nějak mi to uniklo 😅

mizulienka
24. jan 2013

@florentina si poklad, ze si to takto podrobe napisala 😉 dakujem

z toho aj pre mna vykukuju nie velmi realne sance na uspech 😕 s podnikanim nemam vobec ziadne problemy a ja som este aj taky bojko, ale to vsetko by som podstupila, lebo sa nie velmi chcem vratit do prace...tak rozmyslam o inych cestach 😕

ja som vyuceny uctovnik-auditor, ale po skonceni skoly som odisla do zahranicia a ked som sa vratila uz som sa tomu nevenovala, takze mozno este nejake nie velmi narocne ucto by so zvladla 😉

mamina1978
24. jan 2013

@florentina Superne napisane , pravdive a smutne zaroven......... 😢

aduskatt
24. jan 2013

@florentina vobec nepoznam vas zivnostensky zakon, takze sa ti k tomu neviem vyjadrit.........v slovenskom je volna zivnost, ktora sa vola pomoc v domacnosti a priamo tam je vymenovane, pranie, zehlenie, varenie, ....takze pomoct na oslavu s tortou mozes uplne legalne

elienka
24. jan 2013

@aduskatt a keď sme pri tom podnikaní, ako sa tebe darí s tvojím eshopom?

florentina
24. jan 2013

@mizulienka zlatko, já jsem tě nechtěla v žádném případě nijak odradit. Ale celá naše rodina je rodina živnostníků a celou dobu co od školy účtuji dělám zase pro jiné živnostníky. Nejsem tedy expert, ale znám z blízka mnoho příběhů. Viděla jsem už hodně nadšenců...někteří jsou úspěšní, jiní neúspěšní a někteří jsou třeba né příliš úspěšní, ale tak zapálení do toho co je baví, že to léta dělají, i když z práce mají jen velmi malý výdělek za velmi těžkou práci. To mají totiž všichni společné, že tomu museli věnovat monoho hodin práce ve dne i v noci a to nejde jinak,než na úkor rodiny. To je můj hlavní důvod, proč bych do toho já nešla. Už jsem si toto zažila a teď když mám dcerku, chci se věnovat prioritně jí. Jako vždy záleží na konkrétním zaměstnání a živnosti, každému vyhovuje něco jiného a vše má své plus a mínus. Ale moje osobní zkušenost, jako zaměstnanec jsem šla do práce a i když z práce často pozdě a někdy i rozčílená, tak když jsem si sedla večer úplně hotová v obýváku, věděla jsem, že mám od práce padla, že teď s tím co mi v práci leží na stole už nic neudělám. Co se týká živnosti, neměla jsem ale nikdy klid, protože vždy bylo ještě potřeba něco dodělat, takže jsem mnoho večerů trávila prací a nebo aspoň výčitkami, co vše bych ještě měla udělat...ale je to i o mé povaze.

aduskatt
24. jan 2013

@elienka vyraba sa🙂

jakelina
24. jan 2013

@mizulienka jestli máš auditorské zkoušky, tak to určitě máš perspektivu najít práci. Je škoda toho nevyužít, určitě nebylo snadné získat to kulaté razítko jak se říká. 😉

mizulienka
24. jan 2013

@florentina moja mama je zivnostnicka v uctovnictve a je to presne takto ako rozpravas 😕

florentina
24. jan 2013

@aduskatt děkuji 😉 . Je mi jasné, že mluvíš o slovenském podnikání, ale popravdě hodně těchto věcích je u nás stejných. Já to neberu tak, že z toho budu pro sebe vycházet, rozhodně se podívám, zda u nás něco podobného je. Jen mě vůbec nenapadlo, že by se pod toto dala výroba dortu napasovat. Ale to co píšeš zní zajímavě. Samozřejmě předpokládám, že by šlo o výrobu dortu přímo v té domácnosti, v které vypomáháš. Ale i tak děkuji za námět...kouknu na to 😉

mizulienka
24. jan 2013

@jakelina ja som iba vystudovala uctovnictvo-auditortstvo ale auditorske skusy uz nemam, to by som musela posobit aspon 3-5 rokov v audit.firme a potom zlozit skusky, ja som hned po skole odisla do zahranicia a uz som si to neurobila

jakelina
24. jan 2013

@florentina právě ta moje známá má výrobnu i obchod nebo teda takovou místonost, kde si to ti lidi objednávají a řeší tam s nimi ty dorty atd.. Tak nadávala, že zrovna vždy, když dělá něco co potřebuje dodělat, třeba s čokoládou atd.. tak někdo vejde a musí to nechat ležet a jít tam. Je totiž většinou sama, jenom občas si platí krátkou výpomoc a to nikdo nechce dělat, za pár korun na hodinu co jim ona může nabídnout. Víš jak to je, kdybys dělala někomu dort a ještě měla třeba dvě hodiny někoho platit, tak už na tom dortu nemáš vůbec nic. Ona vždycky říká, než někomu vysvětlím co po něm chci a jak to má udělat, tak to mám dvakrát sama hotové. Spíš jí to třeba pomáhají balit, třeba cukroví do krabic, odmývat plechy, nádobí a tak. 😉

aduskatt
24. jan 2013

@florentina tam nie je stanovene, ze musis byt fyzicky v tej domacnosti, takze vychadzajuc z toho, oni maju oslavu a ja im pomozem tym, ze upeciem tortu, nikde sa nedefinuje, kde ju mam piect.....🙂

jakelina
24. jan 2013

@mizulienka právě můj manžel na ty zkoušky taky chtěl jít, ale nakonec nešel. Má známého auditora, co mu dělá všechny audity co potřebuje. Ty zkoušky jsou dost přísné a i drahé. 😝 😝 😝

aduskatt
24. jan 2013

@florentina btw, nie je to z mojej hlavy, ale jedna tetuska na hygiene to poradila🙂

florentina
24. jan 2013

@jakelina to mi právě přijde zvláštní, že má jednu místnost a má to legální. Já vím, že u nás musí být minimálně oddělené prostory na úklidové prostředky, toaletu aj. Taky musí být nějaká hygiena při výrobě atd. No moc by mě zajímalo jak to má. Je taky otázka, jak dlouho to má zkoulaudované. Protože před určitou dobou /nevím přesně roky, ale souvisí to s přijatou normou z EU/ bylo to zkolaudování jednoduší. Jako pokud by to měla nějaké novější, tak se jí zeptej, zda by nebyla třeba ochotná poskytnout pár informací. Já se sice ptala na hygieně, hasičích, živnostňáku a tak, ale každej říká co vše musí být, od projektu přes x norem...ale většinou to je tak, že některé věci se dají legálně obejít, upravit a tak a já bych právě chtěla mluvit s někým, kdo má tu komplexní zkušenost a ví co projde. Třeba vím, že pracovní plocha musí být nově v nerezu a tak, ale nevím, kolik jich minimálně musí být atd., vzhledem k tomu, že bych třeba měla konkrétní podnikatelský záměr jen na výrobu sladkého atd. Prostory totiž mám a kdyby to bylo reálné, třeba bych se jednou k něčemu, i přes ty všechny úskalí co jsem výše napsala, odhodlala🙂

jakelina
24. jan 2013

@florentina asi jsem to špatně napsala, ona má víc místností. Píšu že má výrobnu i obchod, nepochopily jsme se.

florentina
24. jan 2013

@aduskatt tak jsem našla u nás našla tuto volnou živnost 😉 :

Poskytování služeb pro rodinu a domácnost:
Poskytování služeb pro rodinu a domácnost, zejména zajišťování chodu domácnosti (vaření, úklid, praní, žehlení, péče o zahradu a podobně), individuální péče o děti nad tři roky věku v rodinách, příležitostné krátkodobé hlídání dětí (včetně dětí do tří let věku), péče o osoby vyžadující zvýšenou péči, obstarávání nákupů a jiných záležitostí souvisejících s chodem domácnosti a jiná obstaravatelská činnost.
Obsahem činnosti není péče o děti do tří let věku v denním režimu, ostraha osob a objektů (osobní strážci, hlídači a podobně) a další činnosti související s chodem domácnosti, jež jsou předmětem živností řemeslných, vázaných a koncesovaných.

florentina
24. jan 2013

@jakelina promiň, jsem to nepochopila....a tohle už mi dává smysl 😉 !

mizulienka
24. jan 2013

dakujem dievcata za vsetky rady a tipy, najviac sa mi pozdava ta s tou volnou zivnostou 😀

@aduskatt este by ma zaujimalo, ze by som asi musela vykazovat aj nejake cinnosti suvisiace s upratovanim alebo nejakou inou pomocou v domacnosti, ci by som mohla bez problemov uvadzat iba pecenie? 😉

vecernicci
24. jan 2013

holky, já asi umřu, chytila jsem nějakou chřipku jak "prase" 😝 😝 😝 od včera mám čtyřicítky, do toho kluci marod, prostě když se daří, tak se daří 😠

aduskatt
24. jan 2013

@mizulienka nemusis, nemoze Ti stat urcovat, co konkretne budes robit, ak si SZCO....aj tak im ide iba o to, aby si im zaplatila odovody a dane........

aduskatt
24. jan 2013

@mizulienka a mozes si dat aj ine, trebars velkoobchod a maloobchod,... ja mam asi 10 zivnosti

mizulienka
24. jan 2013

@aduskatt aha, no potesila si ma, msuism hodit rec s muzom, aj ked ten je v tejto veci ako moja mama, ze co ja vysokoskolacka budem robit torty, hehe ako keby mi ten titul bol na nieco platny 😠 😠 😠

romy01
24. jan 2013

@stankapk - ahoj, chcela by som sa opýtať, tváričku, ruky a vlasy sú z čokolády? To si robila ty, či sa to niekde kupuje?

jakelina
24. jan 2013

@vecernicci tak honem do postele a ležet