Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

lussy23
27. sep 2010

@nikanika28 čo je to patchwork?

lussy23
27. sep 2010

@katrin21 - Nádherné torty. Tie detské sa mi páčia všetky, potom tá s tou žabkou a s raketou a loptičkou. Kamarátka je veľmi šikovná.

fopardi
27. sep 2010

@katrin21 kde si dala ten link neviem ho najsť

@monkula je tu niekde ten korpus písany presne neviem kde ale je to tak že ked chceš napr zo 6 vajec tak daš 6 PL plohrubej muky a 6PL kr. cukru a trošku kypr. prašku

alionuska
27. sep 2010

@winona24 no ja ti neviem..ja si pripadam normalne🙂 😀 😀 😀 😀

katrin21
27. sep 2010

@fopardi inak je to tusim aj na strane 521..... od evickamalicka

katrin21
27. sep 2010

@fopardi vcera som ho tebe uz davala aj som ta vyznacila, kuk an kto ta spomina a tam si to najdes.....

katrin21
27. sep 2010

inak, baby, ja som urobila tretinovu davku z toho cesta a idem to natriet a potiahnut, co s tou plnkou inak.. zostalo mi , tak to vyuzijeme a spapame🙂 dala som 2vajcia, 11.5dkg cukru, 5dk orechov, 8dkg muky a trochu oleja, rumu a pod.... je to presne do tej formy nizkej vlnkovanej, co som chcela a za 15min upecene🙂 super!

katrin21
27. sep 2010

a skusala som rozriedit aj tu farbu cervenu co mam, kedze na tomto mi je to jedno, ze ako to bude, mala som proste skusobnu vzorku... aha.. som sa vyblaznila trochu 😀 😀 ale nemala som ani stetec, len spajdlou som robila ornamentiky malinke a moc dobre to neslo.. 😀

fopardi
27. sep 2010

@katrin21 😀 myslím že sme sa nepochopili včera sme sa bavili o plnke ok tu mam odkaz ale dnes som pisala o korpuse a mala som na mysli tento 6 vajec, 6 pl cukru (cca 100g), 6pl muky (cca 110g takej holandskej uz zmiesanej s PDP) 😉
preto som nechapala kde je odkaz 😉

katrin21
27. sep 2010

@fopardi
jaaj, tak to uz neviem.. ja myslela link na super korpus, ale tento co som robila, lebo ten bol super 🙂

ja ani neviem, co je PDP 😀

fopardi
27. sep 2010

@katrin21 prašok do pečenia

katrin21
27. sep 2010

@fopardi jeziš!! tak to by ma nenapadlo... 😀 😀 som myslela, ze zase skratka niecoho , co sa niekde objednava, ako K2 a pod.... 😀 😀 😀

katrin21
27. sep 2010

@lussy23
je strasne sikovna, skoda ze s tym skoncila.... velka skoda.. bola proficka🙂 hladucke tvary, detaily.. aj ten konik bol krasny 🙂 vsetko 🙂

bzucinka2
27. sep 2010

@beruska2x mne sa pacia tie druhe viac 🙂

mokiri
27. sep 2010

Ahojte! Kto raz nakukne do tejto vasej temy, hned je "infikovany" a chce to skusit... Kazdy rok peciem synovi na narodeniny dve torty - jeho oblubenu jahodovu na domacu oslavu (piskotovy korpus+cerstve jahody+pudingovy krem so slahackou+cervena zelatina navrch) a druhu cokoladovu do skoly pre spoluziakov na oslavu v triede (cokoladovy brownie, lebo maju zakaz nosit kremove). Ale marcipanovu som este nikdy nerobila.

Popozerala som, ako to u vas krasne zvladla katrin21, okopirovala som si recept na orechovy korpus aj krem, ktore ste jej poradili. Kvalitnych dzemov do toho mam v komore niekolko. Navrch som kupila pravy marcipan neprifarbovany. Ide mi o to, ze by som chcela upiect naozaj kvalitnu marcipanovu tortu, vybornu chutovo a bez zbytocnej chemie. Nechcem tam ziadne prifarbovane zdobenie. Po upeceni a naplneni ju chcem potiahnut tym marcipanom a potom zo zvysneho vymodelovat nejake drobnostky, co potesia navrchu. Nemusi to byt farebne.

Vyuzijem vase skusenosti a chcem sa poradit - skusali ste niektora, co zijete trochu viac na zapad, dat do toho korpusu nie polohrubu muku, ale tu "nasu jednu na vsetko"? (Roky ju pouzivam vzdy na vsetko, dokonca aj piskot mam z nej pekny, tak dufam, ze nesklame). A druha otazocka - nemam mlete vlasske orechy, ale mlete lieskove oriesky. Mozem to do toho korpusu pouzit v rovnakom mnozstve?

Dakujem za cenne rady a zelam vam, nech sa vam aj nadalej dari tak ako doteraz v peceni chutnych torticiek pre vase milovane deti...

lenka.pav
27. sep 2010

ahoj mokiri, byvam viac na zapad 😅 , ale aj tu dostat hladku muku. mam ju do korpusov radsej ako tu universal. a tie lieskove oriesky su v korpuse tiez velmi chutne, pouzi ich v normalnom mnozstve ako vlasske. korpus bude mat trosku inu chut, mozno este lepsiu ako s tymi vlasskymi (mne teda chuti viac, asi aj preto, ze tie lieskove su menej vsedne).

lenka.pav
27. sep 2010

niekto sa tu tusim pytal aj na prsa. tie robim v nerezovych miskach - niekedy len z puncoviny, tie posledne som robila z rolady: urobila som si miniroladku, naplnila dzemom, nakrajala na rezy a nimi som vyplnala misku. treba vyuzit odrezky.

mokiri
27. sep 2010

Dakujem, lenka.pav, pravdaze, dostat tu polohrubu aj velke mnozstvo roznych inych, len som ich 20 rokov nepotrebovala... a zrazu mam strach dat tu svoju univerzalnu, ktora je dost hladka, do tej marcipanovej torty, co ma tak laka... (Hadam len teraz nezacnem kupovat inu... alebo kvoli tejto torticke ano... ak sa dievcata zhodnu a poradia mi radsej neriskovat, lebo mi to "zbetonovatie", tak sa poobzeram po inej podla cisla, ktore sedi na slovensku polohrubu).

vinka
27. sep 2010

@lenka.pav ty kokos jake fajné didi jak silikony. 😀 😀 😀

lenka.pav
27. sep 2010

mokiri, mam recepty aj na korpus z polohrubej muky, ale mam pocit, ze je az moc jemny, zle sa prekrajuje, drobi sa. z hladkej ho mam krasne nadychany, ale pritom kompaktny, dobre sa reze na tri casti.
vinka, dikes, snazila som sa 😀, misky z ikey maju super tvar 😀

mokiri
27. sep 2010

@lenka.pav, neviem, ci sa rozumieme, s hladkou mukou nemam problem, to je ta univerzalna. Dievcata vsak odporucali orechovy korpus vyslovene s polohrubou mukou. A taku nemam.

Ak robis korpusy z hladkej a si spokojna, tak mam vyhrate. Napises mi svoj tip na top korpus z hladkej? Vdaka.

lenka.pav
27. sep 2010

ja uz peciem len tento, aj jeho orechovu variantu:
http://www.tortyodmamy.sk/?q=content/nastavovan...

mokiri
27. sep 2010

@lenka.pav, velka vdaka!

(Zaujimave, ze niektore peciete korpusy len z hladkej a niektore len z polohrubej... Vy ste cukrarky hladkarky a cukrarky polohrubarky... No toto...)

hejdita
28. sep 2010

prosim prosim jak se dela doboska alebo jak sa to piseci vola ta takova moc kprupusov tenuckych a s nejakym kremom chcela by som skusit......dakujem 🙂

katrin21
28. sep 2010

@mokiri

ja som robila s polohrubej ten korpus a aj ine robim z tej a nic sa mi nedrobilo, bolo to OK..prevze , v zivote som taky uzasne pevny, hutny korpus nemala, krajal sa super!!!! ja zase nerobievam z hladkej a to som uz upiekla v zivote veeeela tôrt, len nie marcipanovych... tu tvoju muku nepoznam, ale ved ked si z nej uz torty piekla, tak preco by to teraz nemalo byt OK?? kludne ju daj 🙂

a dakujem za pochvalu, cenne rady mi dala aj ta kamoska, co som davala link, ake torty robi, to skor o manipulacii s marcipanom a pod.... ako ho vyvalkat, preniest a vyhladit.... a tu som dostala fakt dobry recept 🙂 za co babam dakujem 🙂

rybca
28. sep 2010

@mokiri y osobnej skusenosti moyem napisat, ze baby zijuce na zapad od ciech inu moznost ako piect z hladkej muky nemaju...🙂

evitkamalicka
28. sep 2010

ahojte kocky,
tak ja tento tyzden robim torticku mojmu drobcovi k narodeninam, ale len taku malu symbolicku

mokiri
28. sep 2010

@rybca, presne tak, ale len my lenive, co sa nam nechce zaostrit lepsie zrak po obchodoch (lebo su aj ine, len nie vsade)... V zasade sa pouziva jeden druh na vsetko (vyzera ako hladka, ale tiez sa neda povedat, ze je to 100% slovenska hladka), aj vo vsetkych receptoch je ako ingrediencia jednoducho uvedene - "muka", nikto neriesi aka. Kupime tu muku na vsetko a smik ju vsade, kde treba. Funguje to.

O par dni sa dam do toho, dievcata (urcite su obidva recepty na korpus vynikajuce, ci uz ten od "polohrubarok" ci "hladkarok"). Rozmyslam, ze urobim skusobne zopar muffinov podla toho receptu na korpus, aby som videla, ako sa ta nasa muka bude spravat s tymi orieskami. Len tak z 2 vajicok, potom muffinky zjeme s tvarohom. Az po tomto pokuse sa pusim do tej marcipanovej torty. Dam vam potom vediet, ako som to zvladla (aj s tym vyzdobenim naprirodno).

katrin21
28. sep 2010

@rybca aj v Taliansku je len jemna muka... 😝

nelinka79
28. sep 2010

ahojte mozem dat do marcipanu susene mlieko aj detske ako sunar?