Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

larah
4. jan 2012

kocenky dakujem vam potesili ste ma 🙂 zajtra ma s nim caka 300 km cesta a este k tomu hlasia take zle pocasie 😨

jakelina
4. jan 2012

@pristela 😀 😀 ani mi nemluv, jednou to už je dávno jsem ráno než jsem jela na 6 do práce pekla korpus a po práci jsem chtěla udělat dort. Horký jsem ho schovala nahoru na linku a stejně ho našli a půlku sežrali než jsem přijela z práce. Kdybych jim ho nakrájela a dala na talíř, tak si toho ani nevšimnou. 😀 😀

Už se těším na ten dort co s malým tvoříte, jestli to tak půjde dál, tak budeš ješt muset péct jeden korpus 😉

gagarinka
4. jan 2012

Ahojte, v prvom rade všetkým želám všetko dobré v novom roku, veľa tvorivých nápadov a fungujúce kuchynské spotrebiče 😉

Baby, minule ste tu hádzali recept na krém s opraženými orechmi, nemáte ho niektorá? Ja som si ho zabudla napísať 😠
A z vašich skúseností sa k tomu hodí aký korpus najviac? Keby som spravila orechový, nebolo by to už moc? 😕
Vďaka za pomoc

lukika
4. jan 2012

@jakelina si zlatá díky

heni79
4. jan 2012

Zdravím dievčatá. Môžete mi prosím poradiť?
Dnes som si prvý raz robila poťahovku z MMF, ale poťahovať ňou nebudem, robila som iba ozdoby. Macka, kvety a pod.. Taká predpríprava. Zvyšky poťahovky som dala do sáčkov, no mám ich držať v chladničke, alebo rovno v mrazničke? Nezmení sa kvalita po rozmrazení? Tortu robím až na 18.1., ale chcela som vyskúšať ako sa s tým pracuje.
A neviete fintu ako zafarbiť bielu inou farbou, tak aby vznikla kompaktná farba? Čítala som rady, že dať farbu do vody pri rozpúšťaní cukríkov, ale robila som bielu a farebné potrebujem iba po troške. Čiže by som to potrebovala farbiť dodatočne. Ako na to?
A ešte jedna vec, maľovanie práškovou farbou - dať do liehu a štetcom, ale kedy? Keď je to suché?
Ja viem, kopec otázok, azda sa nájde dobrá duša a aspoň nejaké mi zodpovie.
Vopred vrelá vďaka.

simasa
4. jan 2012

Ahojte,
tiez sa pripajam a vsetkym Vam prajem uspesny novy rok.
A hned aj otazka: Nemate nahodou overeny a dobry recept na oskavrkove pagaciky?
@vecernicci ty mas recept snad na vsetko 🙂 nemas nahodou? Ale aj ostatne babenky, budem rada, ak sa podelite. Vopred dakujem.

jakelina
4. jan 2012

@heni79 stačí mít v lednici, nemraž.
Do bílé přidej trochu gelové barvy a propracuj, jestli nemáš, tak práškovou rozpuštěnou v alkoholu, ale MMF se špatně barví na to spřiprav.
Práškovou barvou můžeš malovat na potahovku, ona není mokrá, jenom se někdy orosí po vytažení z lednice.

jakelina
4. jan 2012

@simasa jejda já ani nevím co to je 😒

pristela
4. jan 2012

@jakelina neblazni, ze piect este jeden 😕 ja blbec som mala doma malo masla , tak neviem ci chlapec aj nejaku cestu bude mat 😝 a to ze kedby to tí tvoji mali nakrajane na stole ani by sa nedotkli dobre poznam 😀 maly sa vcul oblizuje, ze najlepsia torta na svete a ako kazdy rok na oslave chyti lyzicku da si kusok do pusy a ostatne necha so slovami, ze je to hnusne 🙄

@heni79 mmf mozes dobre zabalenu v klude skladovat aj mimo chladnicky, kompaktnu farbu ziskas len a iba dlhym miesením , s gelovkami je to ovela rychlejsie, alebo ked si ju dobre rozpustis v kvapke alkoholu, arome , ja rozpustam vo vode 😉 poslednu otazku som nepochopila 😀 😀 ved praskovu farbu ked s nou chces malovat musis mat "tekutu" nie , tak jasne ze farbu rozpustit zas v kvapke niecoho 😀 a pak do toho namacas stetec a malujes

heni79
4. jan 2012

@jakelina
Ďakujem, to som potrebovala, rozumný hlas skúsenejšej. 😀
Jáj a ešte, keď budem tortu poťahovať MMF, mám ju zvonku natrieť krémom a ten nechať stuhnúť - ako dlho? A potom potiahnuť. A akým krémom? Stačí napr. vymiešaná napr. Hera s cukrom?
Lebo plnku budem robiť úplne inú. 😕

pristela
4. jan 2012

holky, pravy marcipan sa tiez zacne topit na slahacke???

heni79
4. jan 2012

@pristela
Som to napísala ako hotentot. 😅 Myslela som, či sa dá farbiť rovnako suchá hmota, aj taká ešte tvárna, živá.
😀 Čerstvo spracovaná.

njonja
4. jan 2012

@mizulienka citam trosku dozadu - mas uz tie recepty na korpus bez bielkov? resp.je to este aktualne? ak nie, daj vediet, nieco mam aj ja...

pristela
4. jan 2012

@heni79 😀 😀 😀 😀 jasne , da sa 😉

vecernicci
4. jan 2012

@simasa tak to taky netuším, co si pod tím představit 😀

pristela
4. jan 2012

@vecernicci
@jakelina vy neznate škvarkové pagáče ? neverííím , ja ich teda nelubim 😝

@simasa http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=18543

jaja555
4. jan 2012

@mamina1978 nadherná tortička. No a ten tanierik šťastia , dokonalá nádhera. Si šikulka. Obdivujem tvoju šikovnosť . No a pri štyroch deťoch ... klobúk dolu.

jakelina
4. jan 2012

@pristela já jsem nevěděla co to je oskavrkové, to jsem nikdy neslyšela.
@heni79 natři nejlíp máslo s cukrem a drobečky z korpusu, já Heru nemám ráda, tak nevím jeslti je to dobré pod potah.

vecernicci
4. jan 2012

@pristela tak to tady teda neděláme, škvarky miluju ještě teplý čerstvě vyškvařený s čerstvým chlebem, mňaaam 😵 tak a teď jste mi děvčata udělaly chutě a půjdu si namlet a vyškvařit sádlo, zrovna mám kilčo v lednici 😀 😀 😀

heni79
4. jan 2012

@jakelina
Ešte raz vďaka.

A trochu mimo, oškvarkové pagáče sú úplne super. Mám skvelý recept a pečiem ich už pomaly ako na bežiacom páse. 😀 @vecernicci Možno by stálo za to vyskúšať. 😉

jakelina
4. jan 2012

@vecernicci já kdybych snědla teplé škvarky, tak z toho asi umřu. Já vůbec nemůžu takové těžké jídla. 😒

vecernicci
4. jan 2012

@heni79 tak hoď recept, zkusit se má všechno a já jsem pro všechno, co se jídla týká 😀
@jakelina a to já zase můžu, bramboráky, škvarky, to je moje, ale taky mi je někdy těžko, manža mi pak říká, že když si nevidím do pusy, tak ať trpím😀

vera_vila
4. jan 2012

@heni79 Stačí nechat na chvíli v lednici, aby ten krém pod tím držel tvar a neroztékal se Ti pod rukama, jak budeš tu hmotu uhlazovat... Hera s cukrem by měla stačit, ale já radši používám obyč. máslo nebo maximálně tak Zlatou Hanou, Heru tak akorát do perníčků 🙂

heni79
4. jan 2012

@vecernicci
300 g hladká múka
300g polohrubá múka
30 g droždie (čerstvé, samozrejme)
400 g oškvarky
2 žĺtky
2 PL bravčová masť
3 dcl kyslá smotana (najlepšie vysoko tučná, tak 16% a vyše)
1 dcl mlieko
1-2 ČL soľ (podľa toho, či sú škavrky slané, alebo nie, ja dávam vždy 2 ČL)
1 vajce na potretie.
Do vlažného mlieka sa štipkou cukru dáme droždie, keď nakysnú, môžeme pracovať.
Z múky, kvásku, žĺtkov, masti, smotany a soli vymiesime cesto a vyvaľkáme ho. Oškvarky pomelieme natrieme na cesto. To poskladaáme zo strán na taký akoby štvorec a necháme 1 hodinu odpočívať. Po hodine rozvaľkáme a opäť poskladáme. Necháme odpočívať 20 minút. Proces ešte raz zopakujeme a čakáme ďalších 20 minút.
Potom cesto vyvaľkáme na hrúbku prsta a vykrajujeme pagáče.
Ja pečiem na papieri, takže bez mastenia. Ak čisto na plechu, je potrebné ho vymastiť.
Vrch pagáčikov potrieme rozšľahaným vajcom.
Po vychladnutí je dobré ich dať do uzavretej nádoby, aby zostali mäkké.

Jáj a okrojky, to čo zostáva pomedzi dávam piecť tak, ako to je, prípadne menšie iba pritisnem k sebe. Nepremiesim ich, lebo takto si tiež zachovajú vrstvenie. A na domáce rýchle zejedenie za tepla je to úplne jedno, aký to má tvar. ;)

heni79
4. jan 2012

@vecernicci
A zabudla som, klasika, dať ingrediencie dovedna skôr, nech masť trošku povolí . Základ bez kvásku vymiešam robotom v miske, nech to pekne rozbije a "zmiesi", po pridaní kvásku už miesim iba ručne. Cesto potrebuje ľudské teplo, ako i prevzdušnenie. 😀

larah
4. jan 2012

baby, ked uz sa tu bavite o slanych, tak aj ja nieco pridavam: Klastorne osuchy
1 kg hl. muky
3 hrste polohr. muky,
1dcl oleja
7dkg kvasnic
3 ČL kryst. cukru
2 ČL soli
1/2 l mlieka
Nechat vykysnut, rozdelit na 4 casti.
1 Heru vymiesta so solou a 8-10 strucikov cesnaku. Natrieme na rozgulane cesto, zvinieme ako roladu ale na sirsie. Nakrajat na trojuholniky. Potriet vajickom (mozme posypat sezamom), piect na suchom plechu.

heni79
4. jan 2012

@larah Jéj, niečo podobné robím, len bez tých "hrstí" múky a cesnaku. Ale cesnak je fajn inovácia. Ja to evidujem pod názvom Juhoslovanský slaný koláč. A posýpam sezamom, alebo syrom.
😕 Neodbočujeme moc od témy? Asi aj áno. 😅 Tak ak by chcel niekto recept, asi radšej IP. Aby to tu admin nestopol. Lebo to by bola škoda preveliká.

pristela
4. jan 2012

holkyyyy, mrknite na toto tu, cely album 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 WOW http://www.flickr.com/photos/fairycakesfaces/pa...

larah
4. jan 2012

a este pagaciky nasladko:
2-3 strednej cukrovej repy
kvasnice
1 kg polohrubej muky
1 palmarin
2 hrste celeho maku
2 hrste cukru
trosku soli
2 vajcia
1 bielok na potretie
Repu ocistime, rozstvrtime a varime 1,5 hodinu a nechame trochu vychladnut. Este teplu postruhame nadrobno, pridame kvasnice. Do druhej misy si dame muku a roztopeny palmarin. Do muky potom pridame repu, mak, cukor, sol, vajce a vypracujeme. Vykrajujeme pagace a kladieme na plech. Nechame vykysnut, potrieme bielkom a upecieme.

evelin116
4. jan 2012

@lamps a je pravda ze ak zmijem tu ruzovu tak bude cisto biela? lebo neviem ako by som ziskala taku bielu z marcipanu..ja robim marcipan zo suseneho mlieka a p.cuk. a je zlty nie biely