Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

brunila
7. sep 2013

@simasa no tak to ti nezávidím,ale je krásná...já jsem dělala také monstrum,základna 40x40 cm...až jsem měla spodní patro na desce slepené krémem,deska se prohnula a to bylo teprve spodní patro.Tak jsem musela zaběhnout do stolařské dílny a poprosit aby mi rychle udělali novou podložku v bílé barvě...no nakonec mi kluci pomohli to první patro i přesunout.Dort vážil 22,50 kg a už bych asi nechtěla nic podobného.Kompletovala jsem ho hodinu před odvozem a odnášeli ho dva chlapi.Tady je foto...Takže vím co takový drobeček dá práce...Tobě se podařil!!!!!!!

akzuzs
7. sep 2013

Ahojte pridávam svoje výtvory a idem spať. Konečne pred dvanástou 😀

luciahromadkova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vladiella
7. sep 2013

@luciahromadkova je to moc velky rozdiel potahovat pravym marcipanom jedlu cast torty a postavicky s vyzdobou kt. nejeme spravit z toho smartu?? Vidno to? A este otazocka, ako dlho vydrzia postavicky? Myslim spotrebu- i ked sa nejedia, predsa len budu na casti ktora sa je... A ako ich skladovat aby vydrzali najdlhsie? Predpokladam ze nefarbit, az pred samotnou aplikaciou na tortu? A cim je lepsie farbit praskovymi alebo sa da i gelovkami?? Treba na vyfarbovanie napr kvetov dokupit praskove?? A ktore su dobre?? Fuu som sa rozpisala... Dakujeeem

luciahromadkova
7. sep 2013

@vladiella tak ja pouzivam len smartflex, s pravym marcipanom som nerobila, tak neviem poradit, ale mne sa zda, ze pravy marcipan akurat nie je uplne biely skor takej maslovej farby..., ale da sa podla mna potiahnut marcipanom a postavicky mat zo smartu...
postavicky sa nechavaju vytvrdnut, aby drzali, ja robim tak, ze ich ukladam do skatulky, aby sa na ne neprasilo, samozrejme po vytvrdnuti..., na hmote, marcipane je datum spotreby, tak taku maju aj spotrebu dekoracie robene z hmoty a marcipanu...
gelove farby su urcene na farbenie hmoty, tie sa miesaju s hmotou, este pred samotnym modelovanim dekoracii-kvetov, postaviciek, treba skusit najprv mensie mnozstvo, potom pridavat farbu...
praskove farby su urcene na tienovanie kvetov, malovanie na uz potiahnutu tortu, na doplnenie detailov napr. na postavicke- niekto pouziva stetec a trocha alkoholu-ten po chvili vyprcha, a zaroven pouzitim alkoholu farba rychlejsie schne..., ale sa da sa pouzit tiez potravinarska fixka, kvety sa tienuju praskovou farbou bez alkoholu
napr. fialova gelova farba je otrasna.... skratka mam doma asi 3 ale ani jedna sa mi nepaci, bud miesat s ruzovou gelovkou... tak som si rozmiesala praskovu farbu fialovu vo vode trocha a tou zafarbila hmotu.
ak chces napr. intenzivnu ciernu, cervenu farbu treba gelovku extra, ale da sa aj tak, ze zafarbis hmotu a na zvyraznenie farby rozmiesas praskovu v troche alkoholu a natries to co potrebujes...
ja mam aj praskovky potravinarske z drogerie- detecha, ale tie treba vzdy rozmiesat s vodou alebo alkoholom, nie su pre mna vhodne na tienovanie kvetov, lebo maju drobne krystaliky..., nie je to taky prasok ako praskovky z cukrarskeho obchodu...
na zaciatky urcite staci kupit podla toho aku tortu ides robit...., ja som zacala zakladne gelovky- cervena, zlta, modra, cierna, /hnedu spravis aj z rozpustenej coko a kukuricneho sirupu/ a ostatne som si miesala, potom som dokupila nejake,,,, praskovky som si vybrala podla toho co som potrebovala...
inak smart sa farbi dobre, ale ten pravy marcipan neviem a hmota z cukrikov MMF tam sa intenzivne odtiene tazko farbia, lebo po primiesani farby sa hmota moze zacat drobit a rozpadavat...
co sa tyka praveho marcipanu, musi poradit niekto iny ja s nim nerobim...

vladiella
8. sep 2013

@luciahromadkova dakujem 🙂 . Ja som netusila ci mozem kvietky a postavicky domalovavat a tienovat i gelovymi... Ale asi nie, kedze farby nie su tak pekne. Cize dokupim praskove. Ale teoreticky by to mohlo ist, ci nie? Nejak to nariedit v palete vodou??... Bo ich mam kupenych dost a nie su skarede- v obale 😀 Marcipan pred potahom som uz skusala gelovymi a to uz ako tak ide. A o tych farbach z drogerie som netusila...myslim tie krystaliky. 😕

pukica
8. sep 2013

Damy,potrebujem poradit,ja neskusena... iste ste uz nejedna robila torticky na stuzkovu... http://www.tortyadriana.sk/image/900x100/width/... aky priemer by mali mat tie male torticky?A cena sa tu tiez berie podla vahy vsetkych?Poprosim poradit ak ona to,ako vyratat cca sumu za jednu torticku,vrela vdaka za kazdu reakciu a pomoc 🙂

marcelka932
8. sep 2013

mile maminky tak.. toto je mpja zivotne prva torta ktoru som upiekla pre moju lastovicku Emku k jej 1 narodeninkam... a len vdaka vasim typom radam a skusenostiam dakujem vam za moje zodpovedane otazky. tak? co na nu hovorite???

chichinka
8. sep 2013

@luciahromadkova luci si poklad, moc si mi pomohla, dakujem Ti 🙂

broucek2
8. sep 2013

@vladiella z pravého marcipánu jsem dělala jednu dortu a chová se stejně jako mléčný marcipán, kterým potahuji doma dorty normálně. Většinou postavičky na dort dělám ze smartflexu a potahuji vždy (kromě bílých) mléčným marcipánem. Dva takové mám v dalším příspěvku. kytka a indiál s teepee jsou smartflex, zbytek mléčný. Zatím si nikdo neztěžoval

broucek2
8. sep 2013

přidávám poslední dorty. Díky práci už je stíhám jen jednou snad za 100 let. Tyto byly celkem rychlovka, jak orchidej jsem nechala 2 dny předem schnout.

florentina
8. sep 2013

@reruna držím palce, ať to letos je lepší a nemocí co nejméně!

florentina
8. sep 2013

@vladiella můžeš klidně potahovat pravým marcipánem a postavičky mít z Smartfelxu. Já co jde dělám z marcipánu, ale kytky a postavičky aj., co nemám čas nechat tak vytvrdnout dělám z Smartfelxu....vzhledem k tomu, že vše nějak barvíš, tak je to úplně jedno. I kdyby jsi to na sebe dala nebarvené, tak to nevadí, ale prostě bude to mít jinou barvu. Například stojící postavička lyžaře z marcipánu mi doma tvrdla 14 dní, než mohla stát, ale golfistu jsem dělala z Smartflexu, neb nebyl čas a stál již druhý den. Tak pro to. Domalovávat postavičky i cokoli jiného můžeš i gelovkama, ale jde o to, že hrozně dlouho schnou /i když je naředíš alkoholem/ ...i několik dní pak ta věc barví/lepí, kdežto když maluješ práškovou barvou, je to za chviličku suché. Proto gelovky spíše na barvení hmoty. Práškovou barvou se dá barvit i na sucho, i rozředěnou v alkoholu, podle to co s tím děláš, ideální vyzkoušet a uvidíš jak se to chová. Jinak při malování na pravý marcipán je potřeba ho nechat pořádně vychladit v lednici či nechat dlouho vytvrdnout, jinak je hodně měkký a kdyby jsi dělala nějaké obrysy či tak, udělala by jsi si rýhu...ale štětcem, jen tak lehounce se dá taky hned. A jinak obě hmoty se barví stejně dobře /marcipán i smartflex/, není problém i na sytou, jen je potřeba počítat s tím, že marcipán má přirozeně nažloutlou barvu, takže když přímícháváš jinou barvičku, mění to odstín stejně jako kdyby jsi ji míchala s lehce žlutou. Takže když dáš málo modré, může být trošku do zelena a tak, ale když dáš víc barvy, nebo namícháš, tak uděláš i krásně modrou. Neměla jsem zatím problém s ždánou barvou, ani červenou, modrou, černou, bílou aj....

katkak23
8. sep 2013

A posledna konecne pokoj - pokus o poziarnika Sama ale ani za svet mi nechcel vcera vytvrdut v tom teple.... 😒

katkak23
8. sep 2013

A posledna konecne pokoj - pokus o poziarnika Sama ale ani za svet mi nechcel vcera vytvrdut v tom teple.... emoticon

lokalistin
8. sep 2013

@brunila je krasna

lokalistin
8. sep 2013

@marcelka932 super aj ten skero vedla torty

mysiatkoo
8. sep 2013

@vlada111 dakujem... a ano - pouzivam ganaz 😉

mirinecka
8. sep 2013

aj sa hambím sem pridať moje výtvory po tých nádherných vašich, obdivujem všetky a baby čo si robíte doma MMF klobúk dole, taký bordel po tom čiže robota naviac, aj to sa nemusí podariť, teda aspoň mne sa teraz nedarila. Chcela som ušetriť veď bola len pre nás aj tak poťahovku nikto neje okrem detí 🙂 ale bolo to naposledy už budem len SV kupovať, viem že mám na torte na bokoch nerovnosti a pritom bola úplne vyhladená do rovna ale asi málo vychladená pred zarovnávaním, málo času tak to ešte sadlo alebo asi nemám dávať plnky až ku koncu aby sa netlačili von? 😕
Mc Queenová je sunquicková od @lawli vynikajúca odporúčam :D

mirinecka
8. sep 2013

jaj foto

simasa
8. sep 2013

@brunila Ďakujem 😵 Tvoja je nádherná 😵 Aj ja som to ukladala na drevenú dosku obalenú. A už keď som naplnila prvé poschodie, mala som čo robiť pri prenášaní 😝 Priemerná výška poschodí 13 - 14 cm. Keď sme ju poskladali, tak som sa to bála dať späť do chladničky, to by to sklo určite neudržalo. Ktovie, či to všetko pojedli 😅

aduskatt
8. sep 2013

@pukica cena sa pocita za kus, ja som robila rozmer 7x7x7 a pytala som 4 EUR za kus.....

vladiella
8. sep 2013

@florentina super! Vdaka, budem skusat, ked dokupimsuroviny bo marcipan je u nas prudko jedly 😀 , preto mi je luto ho davat na "nejedle" casti 😅. Ale strasne sa tesim, ze plnku a korpus uz mam nacviceny, tak este dotiahnem ganache s potahovanim marcipanu a natrenujem vyzdobu. Stale totiz nemozem uverit, ze tie vsetky krasne kvietky nie su umele!! 🙂 a ze sa to stiha tak rychlo tvorit. Ja som strasne pomala a pri vsetkom dlho zbytocne premyslam- sa bojim... Su nejake prwskove tu oblubena znacka? Btw a zlata farba je tiez praskova??

mirinecka
8. sep 2013

kočky jedna otázka zvyknete tortu niečim postriekať trebárs leskom, lebo tie moje farby sú také nevýrazné 😒

dm1
8. sep 2013

kocky zdravim po dlhsej dobe nemam na Vas moc cas co ma mrzi lebo neskutocne krasne torticky pridavate len to nestiham vsetko sledovat :(. ja pridavma len take rychlovecky z pred tyzdna a este predtym. ta sestrickovska fotena mobilom na zivo vyzerala trosku lepsie 😝. Buduci tyzden ma caka velka opacha 3-posch. detska s kopou zvieratiek tak sa namodelujem dosytosti. to ma aspon bavi aj ked mohol by to za mna niekto upiect a naplnit 😝 😀

eliska22
8. sep 2013

moje tohtovíkendovky 😉 tá monsterka je z jedlej oblátky 😝

eliska22
8. sep 2013

@mirinecka a čo používaš pod poťahovku? lebo ja dávam maslo s odrezkami z korpusov a tortu mám krásne hladkú pred potiahnutím a niekedy tiež nestihne poriadne vytuhnúť a v pohode 😉

aduskatt
8. sep 2013

@mirinecka podla toho, aky chcem efekt, ked perletovu tortu, tak striekam, inak nie🙂

lawli
8. sep 2013

@brunila Ďakujem za odpoveď ,si zlatá 🙂

Kočky nejdu mi upozornenia 😒 brunilku som si všimla náhodou, nezvyknem všetko čítať...tak ak niekto niečo píšte IP 🙂

gumidekmomo
8. sep 2013

ahojte babulky chcela by som robit RED-VELVET ale do formy stvorec 30x30 z kolkych davok ma piect aby som to na dva krat prekrojila..robil uz niekto taku velku z toho?