Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

neurologia
17. feb 2010

suúper pekne...dikes ze si to vyskusala...a ja sa teraz mozem do toho pustit... 😉 bez obav....

henikav1
17. feb 2010

este detailik k tej cokoplasteline, moje osobne postrehy. Rano bola z chladnicky uplne tuha ako skala dala som ju do mikrovlnky a bola uplne tekuta, proste funguje ako normalna cokolada. Musi byt takmer studena, aby sa dala pekne formovat, zavisi to od teploty, ale nelepi sa na prsty, ani na dosku, ked ju chces prilepit ako lupienok na ruzicku, prilepi sa okamzite. Ta ruzicka nie je pekna len preto ze to bola rychlovka medzi dverami ked som uz odchadzala do prace, ale mi nedalo ju nevyskusat aspon narychlo.
ALE!!
Podla mna na 100gramov nestaci 1PL sirupu, ja som rano pridala este 1 kavovu lyzicku a vtedy to uz bolo super, normalna plastelina 😵 😵 😵

zdenallicka
17. feb 2010

Holky, tady mate recept od Ariell:

Modelovací čokoláda:
200 gramů čokolády
1/4 hrnku bílého kukuřičného sirupu

Rozlámanou čokoládu jsem rozpustila ve vodní lázni, ne nad vroucí, ale horkou vodou. Udělala jsem to tak, že jsem počkala až se voda začne vařit, vypnula jsem sporák a pak tam dala čokoládu a míchala až se rozpustila. Sundala jsem ji z lázně a jestě chviličku míchala, aby malinko zchladla. Přidala jsem sirup a míchala až se všecko krásně spojilo. Čokoláda se krásně začala odlepovat od stěn. Dala jsem ji na potravin. folii a nechala vychladnout, zabalila a dala na 2 hodiny do lednice.
Když se vytáhne z ledničky, tak je tuhá, stačí prohníst po kouskách v ruce a krásně se s ní pracuje.
Dobře zabalená prý vydrží měsíce.
Když ztvrdne moc, má se přihníst trochu kukuřičného sirupu.
Při modelování se teplem z rukou bude rozpouštět, tak ji strčte do ledničky zase trošku ztuhnout.

(taky jsem ji tak delala a byla fantasticka..🙂 Jen jsem s ni nepotahovala, delala jsem z ni jen ozdoby.. Osvedcila se mi cokolada na vareni..

zdenallicka
17. feb 2010

Tamto bylo na horkou hmotu, toto je na melcnou hmotu:
Mléčná hmota:
200 gramů mléčné čokolády
2 a 1/2 - 3 polévkové lžíce kukuřičného sirupu

zdenallicka
17. feb 2010

Tak uz jsem to nasla komplet...🙂

http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=14036

zdenallicka
17. feb 2010

Lenkopav, dekuji...🙂

henikav1
17. feb 2010

zdenallicka, dakujem za receptiky, ja som z tejto cokoplasteliny unesena. Najblizsia torticka ktoru spravim pre nas bude z cokoplasteliny.
Okanzite idem objednavat dalsie psenicne sirupy 😵 😵 😵

zdenallicka
17. feb 2010

Klaro, potahovaci hmotu si znova pracuju do valecku a poradne zabalim do folie.. mam ji v lednici..

Podlozky na dort - resila jsem velmi.. muzuv dedecek pracuje s plastem, tak jsem ho poprosila, jestli by mi neurezal nejake podlozky.. popremyslel a dosel k nazoru, ze plast by musel byt aspon 1cm siroky (a ten nema), takze mi urezal obdelnikove, ctvercove a kulate podlozky z preklizky...😉 Muz mi je vybrousi a ja je budu potahovat balicim papirem a budu papiry ladit k dortum...😉 Podlozky mi lidi budou vracet...

Zajimalo by me, na cem dava zakaznikum dorty Alionuska...😉

vinka
17. feb 2010

No múdro Zdenalicka.No ja som už dostala tortu na tvrdom kartone obalenom v lesklom papieri. 😉 A potom som to len vyhodila. 🙂

alionuska
17. feb 2010

Zdeni,ja davam torty na take podlozky..je to lisovane drevo..nieco vyse cm hrube....narezem si to aj sama,ked nie je doma moj drahy...a teraz mi zohnal take plastove,vyzera to ako karton,len je to plast...a je to aj take tenke ako karton...ale ked zlepim dokopy dve tak to tortu v pohode udrzi...neuctujem si za to nic...ja som to mala tiez zadara,ale asi by som mohla aspon povedat,nech mi to vracaju,lebo sa mi to zachvilu minie a potom budem musiet nieco vymysliet nove! 😉 Samozrejme ze vsetky obalujem do ozdobneho baliaceho papiera. 🙂 🙂

Idem si vas pomaly precitat spatne....lebo ste toho zas popisali.... 😀

zdenallicka
17. feb 2010

Karton taky neni spatny... ja ted prave resim tu podlozku na ten dort ke krtinam - je mi lito jim ji nechat a zas aby jeli 30km s podlozkou zpet, mi prijde trapne..☹ Tak kamosce bud napisu, at mi priveze na vymenu jinou (jak si pojede pro dort), nebo ji budu muset rict, at mi ji vrati... preci jen jich mam jenom sedm... 😒

sse
17. feb 2010

Dievčence dnes nezabudnite hlasovať za naše šikulky vo Valentínskej súťaži 🙂

Pokiaľ viem sú tam 3 tortičky, ale ak by som sa mýlila dajte vedieť nech môžem poslať hlas 🙂

vinka
17. feb 2010

Zdenalicka a prečo nedáš na karton?Obališ ho do alobalu alebo ozdobného papieru a máš po probléme.Ak si myslíš,že to neudrží tak daj dva kartony na seba a je po probléme. 🙂

zdenallicka
17. feb 2010

Ja yt dorty nemuzu najit - hodte mi odkaz, prosim...

henikav1
17. feb 2010

sse, dakujeme za pripomienku, uz aj idem hlasovat 😉

henikav1
17. feb 2010

super, krasnucke, takze ja mam odhlasovane. Vsetky hviezdicky boli sive, to znamena ze este nikto nehlasoval, alebo ze jednoducho to naschval nie je vidiet? Asi to druhe, aby sme nevedeli ako je kto na tom.
Tak babulky vela stasticka. Este poviem aj mame aby za vas hlasovala 😵

sofi07
17. feb 2010

dakujem za hlasy, idem aj ja zahlasovat, sse, super si to zhrnula, nemusim hladat 🙂
heni, takze cokoplastelina super? chystam sa uz na nu dlho, ale akosi nebolo prislezitosti a casu. mozno buduci tyzden. cessy, co je s tebou, som ta tu dlho nevidela...
zdeni, ja tiez davam na karton, mam take pevne z billy, zaballim do ozdobneho papiera,na to celofan a je krasna podlozka 🙂

neurologia
17. feb 2010

zeny uz som zahlasovala..uz ma chytala panika bo ma nechcelo prihlasit...a ja som mala zapnuty caps lock.cize velke pismena a nevsimla som si to.... 😅
inak dakujem za pripomenutie... 😉
mojho muza uz zo mna chyta panika bo uz uvazujem ze si kupim nejake fraby a vykrajovacky ...aby som vedela pekne dekorovat tie moje vytvory...ale takto s nicim sa tvorit neda... 😉

vinka
17. feb 2010

baby už som vám zahlasovala.A dala som vám všetkým excelentné. 😀

alionuska
17. feb 2010

Dakujem! 🙂 🙂 🙂

neurologia
17. feb 2010

vinka ved ako inak....aj ja som davala to najsamlepsie hodnotenie si zasluzia za tie rady co mi tu davaju... 🙂

llumka
17. feb 2010

jeej vy ste na mna nezabudli
zahlasovane vsetky excelentne 😉

sofi07
17. feb 2010

dajem, ja som tiez uz zahlasovala. excelent! 🙂

lenka.pav
17. feb 2010

dakujem a zahlasovala som uz aj ja 😵 😉

aveline
17. feb 2010

aj ja som zahlasovala 😉

neviete mi, prosim, nejak lopatisticky vysvetlit ako obalit tortu, aby tam nezostali zahyby? Uz som to raz pozerala na youtube, ale tam to nebolo poriadne vidiet a zda sa mi, ze sa mi tam robia cim dalej, tym vacsie zahyby.

a este mam otazocku: co sa robi zle, ak sa krem "zgrcne"? susede sa v priemere 2 z 5 kremov zgrcnu a neviem jej poradit. Mne sa to zatial stalo len raz, ked som robila krem z ladovych gastanov, vsetko bolo ok, dovtedy, kym som pridala stuzovac. Neslo mi s tym nic spravit, tak som ho vyhodila.
dakujem

vinka
17. feb 2010

dala s maslom spolu naraz.To sa musí pomaly dávať puding do vyšlahaného masla. 😉 A mne sa urobila asi jeden malý záhyb ale tam bolo na tenko.Je potrebné velký kruh vyvalkať. 😉 Mna zaujíma,že prečo sa mi od krému odlepovalpotah.či je lepšie pod to dať krém alebo lekvár.

lenka.pav
17. feb 2010

avelin, potahovku musis mat dostatocne velku, aby sa ti tie zahyby nerobili. Mne sa plnka zgrcla len raz a to vtedy, ze som nemala rovnaku teplotu pudingu a masla. inak niekedy dam aj naraz maslo a puding a vyjde to. ale mozno zavisi aj od receptu, ako je husty puding a kolko masla sa k nemu pridava.

aveline
17. feb 2010

lenka, dakujem za link 🙂 pozriem, ked sa uraci ist internetu rychlejsie 🙄
potah mi precnieva odhadom vzdy tak 15 cm, niekde viac, niekde menej.......to je malo?
s tym kremom je to asi hotova alchymia, tieto zakladne veci sa suseda snazi dodrziavat a aj tak sa jej nedari, ked sa jej zgrcol krem na poslednu tortu, tak sme krem dali aj nahriat a znova vyslahali, ale aj tak to nebolo celkom hladke.
tu je link na tortu, ktoru som zdobila dnes pre jej svokru /vidiet tam aj tie nestastne zahyby/:

http://www.tortyodmamy.sk/?q=narodeninove/narod...

vinka, ja davam krem pod potah a oddeluje sa mi to tusim viac vtedy, ak potah pri valkani viac podsypem solamylom