Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

timuss
15. aug 2013

@florentina ak sa tá čokoláda dáva do masla koľko? teda aký je pomer cca? myslím na tie mantinely...

jakelina
15. aug 2013

@timuss já dám na půlku másla asi půl čokolády, je to celkem jedno, přesně nevážím. 😉

jakelina
15. aug 2013

@tertery nechápu co s tím marcipánem chceš dělat na kovové formě????

timuss
15. aug 2013

@jakelina ďakujem 🙂

florentina
15. aug 2013

@timuss no já dávám jak @jakelina ,neb jsem chtěla napsat, že dávám na jedno máslo jednu čokoládu... 🙂

timuss
15. aug 2013

@florentina tiež ďakujem 🙂
a ešte keď sa môžem spýtať kde nájdem na FB-u ten fotopostup od myšiatko?

lokalistin
15. aug 2013

@tertery mozes si urobit bielu a potom na spicku sparatka farbu das do hmoty a hnietis kym nieje rovnomerne zafarbena.Lepit mozes vodou alkoholom alebo su aj original lepidla,ale to si mozes aj doma urobit ja dam trchu hmoty do teplej vody a miesam kym sa nerozpusti a mam lepidlo. Figurky si kludne mozes robit do predu,ale vytvrdnu ti a uz asi nebudu na jedenie. Na figurky su kostice https://www.google.de/search?q=kostice+na+marci...
@jakelina myslim,ze si skusala potahovanie na forme

florentina
15. aug 2013

@tertery taky nevím co děláš s tou kovovou formou a taky jakou myslíš hmotu? Protože většina je bílá, mimo mléčňáku a pravého marcipánu a ano, jak píšeš, barvíš si vždy jen tolik, kolik potřebuješ na konkrétní věc.
Lepit můžeš vodou, bílým alkoholem /třeba vodka/, nebo potravinářským lepidlem. Figurky si můžeš udělat takto dopředu, něco i musíš, když to déle schne, třeba aby postavička stála, nejde ji udělat a hned dát na dort, jinak by ti klesla. Nevím jakou špachličku myslíš, je hodně pomůcek, mrkni do nějakého eshopu, nevím na co tu špachličku chceš. Určitě k základu patří nějaké kostice, váleček a velkým pomocníkem je točna a třeba žehlička na hmotu...

florentina
15. aug 2013

@timuss o dvě strany dozadu dávala mysiatkoo odkaz na ten postup....

timuss
15. aug 2013

@florentina no neuveríš, ale toto som hľadala už pol hodinu a som to prehliadla...už som bola dozadu hádam aj 20 strán....asi som slepá 😅 😅 😅 ďakujem 😅 😅 😅

tertery
15. aug 2013

@florentina @lokalistin @jakelina Ahoj holky, moc díky za odpovědi, ano, zkoušela jsem to položit na kovovou formu, jako na korpus, jestli se mi třeba neroztrhá...Jinak díky za tipy, mrknu na to a ty figurky atd ze dortu se pak asi teda nejí,že? Dělám jakýsi ten falešný marcipán ze sušeného mléka....

jakelina
15. aug 2013

@tertery figurky se jí

jakelina
15. aug 2013

@tertery dáš na nějaký talířek na sáček, přikryješ a pak dáš na dort. Někdo to třeba jako já nemá rád a nejí barvené věci. My to doma vyhazujeme do koše 😝 😀

tertery
15. aug 2013

@jakelina Aha já právě jestli nejsou moc tvrdé...a ještě se chci zeptat z čeho de dělají takové ty detaily, jako černé panenky na očích..

vladiella
15. aug 2013

@sikag no super, to som bola ja... ortu som nakoniec nerobila nestihala som bo sa dovalila rodina skor ako mali... a tortu doniesli ale lepkovu. Len som myslela ze sikulky cukrark tu maju urcite odskusane i lahke korpusy bezmucne s mandlovou mukou ci orieskami... ja mam doma i te bezlepkove muky jizerku, michalik, .... ale predsa len by som skusila prirodzenou cestou nahradit lepok napr tou mandlovou mukou. Tak aspon ja neskusena zaciatocnicka davam sem recepty z netu na nieco bez lepku a tych divnych muk bezlepk....>

http://www.recepty.cz/recept/nebeska-rolada-bez...

roladu som piekla, vyborna! rozmyslam upiect plechy a vykrojit korpusy-kruhy

xx
http://www.recepty.cz/recept/cokoladovy-dort-be...

neskusala ale asi obdoba rolady

xx
kavovy moka mandlovy dort bez mouky
http://dolcevita.blog.cz/0903/moka-dort-nasi-ba...

recept>
Na dortový korpus potřebujeme:
210 g loupaných mandlí (jemně strouhaných)
210 g práškového cukru
7 vajec
Na dortovou náplň a ozdobu:
150 g másla
150 g cukru
3 žloutky
vanilka nebo vanilkový cukr
3 lžíce studené černé a hodně silné kávy

postup
Žloutky utřeme do pěny s cukrem, přidáme strouhané mandle a ze 7 bílků tuhý sníh. Těsto naplníme do dobře vymazané a moukou vysypané dortové formy 27cm a upečeme v předehřáté troubě. Sice neznám vaši troubu, ale při teplotě 165-170 °C by z ní měl přibližně za 45 minut vyjít stejný výsledek.

Na dortový krém utřeme máslo a postupně přidáváme žloutky, cukr a vanilku. Třeme tak dlouho až je krém jemný a pěkně se napění. Po kapkách přidáme kávu.

Upečený dortový korpus rozřízneme, potřeme jednou třetinou krému a ostatní krém použijeme na ozdobu povrchu dortu. Dortík je nižší, ale hodně chuťově výrazný a sytý. Je to úžasný kavárenský dortík, který ladně doprovodí vaši silnou neslazenou kávičku a zvedne náladičku.

xx
http://recepty.vareni.cz/mandlovy-dort-bez-mouky/

mandlovy dort bez mouky

Mandlový dort s příchutí vanilky, medu, rumu a pomeranče potíráme karamelovým krémem. Vhodný moučník pro nejrůznější oslavy, zejména svátky vánoční.
Ingredience

na porcí
1 lžičkamletá skořice 300 gmandle 5 ksvejce 75 mlpomerančová šťáva 4 lžícecukr moučka 1 balíčekvanilínový cukr 1 lžičkaprášek do pečiva 3 lžícemed 1 lžičkarumová esence
KRÉM

1 plechovkaslazené kondenzované mléko 200 gmáslo
PODLE POTŘEBY

 pomerančová marmeláda  mandlové lupínky  máslo na vymazání formy

Postup přípravy receptu

Mandle jemně umeleme. Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Med rozmícháme v zahřáté pomerančové šťávě. Malou dortovou formu vymažeme máslem a troubu předehřejeme na 180 °C. Z bílků ušleháme pevný sníh.

Příprava těsta: Nejdříve promícháme všechny suché ingredience. Do mísy vložíme mleté mandle, prášek do pečiva, skořici, moučkový a vanilkový cukr, Potom do směsi vmícháme žloutky, rumovou esenci, med s pomerančovou šťávou a sníh z bílků.

Těsto naplníme do vymazané dortové formy a pečeme zvolna asi 35 - 40 minut.

Připravíme si karamelový krém. Plechovku slazeného kondenzovaného mléka vaříme ve vodní lázni asi 2 hodiny. Zcela vychladlé mléko vyšleháme s máslem dohladka.

Mandlový korpus podélně rozkrojíme a na řezu potřeme pomerančovou marmeládou. Celý dort potřeme karamelovým krémem a posypeme mandlovými lupínky. Dort odložíme do ledničky a několik hodin necháme krém tuhnout.

Mandlový dort bez mouky s chutí medu, pomeranče, vanilky, rumu a s karamelovým krémem podáváme ke kávě nebo čaji.

http://blog.veruska.cz/?p=5662

Originál k vidění na stránkách Nigelly, já jej aplikovala následovně:

Na dortovou otvírací formu o průměru 23 cm potřebujete 200 g rozpuštěného másla, 150 g cukru krupice, 160-180 g mletých mandlí, 100 g polenty (instantní a jemná) – můžete nahradit i kukuřičnou moukou, 1,5 lžičky prášku do pečiva, 3 vejce, 1 citron, moučkový cukr.

Postupujte takto:

Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia (horkovzdušně 160), formu vytřete máslem a vysypte krupičkou.
Cukr vyšlehejte s máslem, pak přidávejte postupně vejce po vejci a vždy pečlivě prošlehejte, aby se vejce spojilo s hmotou.
V samostatné míse smíchejte mandle, polentu, prášek do pečiva a kůru nastrouhanou z citronu. Sypkou směs postupně zapracujte do tekuté.
Těsto nalijte do formy a dejte do trouby. Horkovzdušně mi pečení trvá asi 20 minut – upečený koláč poznáte tak, že zapíchnutá špejle vyjde z těsta suchá.
Mezitím vymačkejte šťávu z citronu a smíchejte ji s moučkovým cukrem v množství dle chuti – vznikne sirup.
Hotový koláč vytáhněte z trouby a nechte ve formě. Propíchejte špejlí hojně povrch koláče a nechte chvíli chládnout. Pak lžičkou nanášejte na povrch citronový sirup tak, aby se do koláče vsákl a koláč nechte až do úplného vychládnutí ve formě.
Pak formu otevřete, koláč nazdobte dle libosti a podávejte.

xx
http://www.paleolifestyle.cz/2012/03/03/cokolad...

cokoladovy dort bez jakekoli mouky
Co potřebujeme:

2 vysokoprocentní čokolády (dávala jsem 86procentní)
1 avokádo
3 banány (v původním receptu jsou psány dva, ale takhle je dort vláčnější. Chuť banánu vymizí do druhého dne, ale i kombinace banán-čokoláda je skvělá)
1/2 hrnku medu (agáve, atd.)
1 čajovou lžičku vanilkového extraktu (dávala jsem sušenou vanilku)
1 hrnek kakaa (nejlépe bio)
1 polévková lžíce espressa (nedávala jsem)
1/2 čajové lžičky stévie (nedávala jsem)
6 vajec

Čokoládu rozpustíme. Banány a avokádo dohladka rozmixujeme s rozpuštěnou čokoládou, medem a vanilkou. Přidáme kakao a espresso a pečlivě rozmícháme (rozmixujeme) V receptu se píše, abychom v tuto chvíli hmotu ochutnali a případně dosladili. Přátelsky radím, nedělejte to, jestli ten dort chcete dopéct. Těsto je totiž hříšně dobré 🙂
Po jednom přidáváme a vmícháváme vejce. Finální hmota musí být perfektně hladká. Formu (22 cm, ale klidně míň, jestli chcete mít dort vyšší) vymažeme máslem a vystřihneme kolečko pečicího papíru ve velikosti dna. Přiložíme na dno a také pomažeme máslem. Tenhle trik zaručí bezproblémové vyklopení. Těsto vlijeme do formy a uhladíme. Pečeme na cca 30-35 minut, kontrolujeme špejlí – těsto by nemělo být vevnitř úplně tekuté, ale zase ne úplně suché.

xx

http://www.labuznik.cz/recept/stavnaty-mandlovy...

Ingredience

225g oloupaných celých mandlí
60g mandlových lupínků na ozdobu
máslo na vymazání formy
1 hrnek jemného, krystalového cukru + víc na formu
225g sušených meruněk
kůra a šťáva z vosku zbaveného citronu
2 lžičky pomleté skořice
1/4 lžičky pomletého hřebíčku
1/2 lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
8 velkých žloutků
8 velkých bílků
1/2 lžičky hrubé soli
4 lžíce meruňkové zavařeniny
Vanilkový cukr smíchaný s jemným krystalovým na posypání
Doporučená příloha

Šlehačka, chcete-li.

Postup

Předehřát troubu na 170°C. Položit celé mandle na plech a dát je do trouby. Položit mandlové lupínky na druhý plech do trouby. Opražit obojí do zlatohněda, asi 8–10min.. Nechat vychladnout. Vymastit 25cm dortovou formu a vysypat ji cukrem.

Pomlet celé mandle na jemno. Smíchat je s citronovou kůrou, skořicí, oříškem, hřebíčkem a na velice jemno posekanými meruňkami. Dát stranou.

Pomocí elektrického šlehače našlehat 3/4 hrnku cukr a žloutky do lehka a světla. Přendat do velké mísy.

V čisté míse našlehat bílky se solí a citronovou šťávou do pěny. Pomalu přidávat 1/4 hrnku cukru a našlehat bílky do kopečků. Opatrně vložit bílky do našlehaných žloutků. Dovnitř vložit mandlovo-meruňkovou směs.

Nalít těsto do připravené formy. Péct do zlatohněda. Špejle zapíchnutá doprostřed dorty musí být po vyjmutí čistá (asi 50–60min). Je možné, že se dort peče nahoře příliš rychle a v tom případě je nutné ho volně přikrýt alobalem. Upečený dort přendat i s formou na mřížku a nechat vychladit po 10min. Pomocí kulatého nože uvolnit dort od stěn formy, vyklopit ho a nachat úplně vystydnout.

V malém kastrolku rozehřát meruňkovou marmeládu do varu. Sejmout z ohně a pomocí štětce potřít vychladlý dort. Posypat mandlovými lupínky a vanilkovým cukrem.

Recept je z kategorií: Bezlepkové recepty

xxx
http://www.skucharkou.cz/recept/7027-mandlov-do...

tertery
15. aug 2013

Holky, můžu ještě jednou se ujistit na postup prosím, jeslti se mi někdy vyjádří...
1. V úterý udělám barevné hmoty, ze kterých budu postupně modelovat ozdoby na dort....mám je schovávat do ledničky a vždycky kousek ukrojit, prohnětat a modelovat nebo všechny barvy nechat venku???
2. Ve středu dělám figurky...
3. Ve čtvrtek upeču korpus, vychladnu, rozřežu, slepím máslovým krémem, pak ho celý potřu máslovým krémem a dám do lednice...
4. V pátek udělám hmotu na potažení dortu, rozválím a hned potáhnu na ten korpus z ledničky? Musím to nějak přimáčknout...?
5. Dozdobím vytvořenýma figurkama
6. V sobotu je oslava....

Ještě jeden dotaz (omlouvám se 😀 ) když udělám dvoupatrový...normálně to potáhnu a pak je na sebe položím? Mám nějak to druhé patro zespoda namazat?

vladiella
15. aug 2013

@florentina bezlepkovu temu som tu pozera skor nez tuto ale slabota... aj tak kuknem uno mas Tvoj link. a prepacte ze som to tu zabrala receptami na mandlove torty... snad sa hodi i pre neceliatikov.

dakujem 🙂 farby mam teraz dalsie nove, ale zaujimalo by ci vobec existuju farby prirodne bez ecok nevhodnych pre deti... a modif.skrobu.????

sikag
15. aug 2013

@vladiella dakujem

mamcas
15. aug 2013

@pipka hehe 🙂🙂🙂 no fakt 🙂 pozdravuj aj aj 🙂🙂🙂

jenkka
15. aug 2013

Babulky, vedeli by sme mi poradit, alebo hodit nejaky link...chcem robit minitorticky, cokoladove cesto s visnovym frutafitom a coko plnkou...len neviem ako ozdobit...je to pre kolegov do prace...rozmyslam, ze by som to potiahla cokohmotou a navrh tie biele coko vlasy...len neviem ako by som ich tam pripevnila...alebo neviete mi poradit nejaku stranku, kde by som sa mohla inspirovat? dakujeeeeeeem krasne

jakelina
15. aug 2013

@tertery všechno se dělá z potahu, obarvíš na černo

jakelina
15. aug 2013

@tertery marcipán nemusí být v lednici, uhladíš žehličkou na marcipán, ale tu nemáš, tak asi rukama. Pod horní patro patrového dortu by se měla dát výztuž, dávala jsem dnes pár stran zpět návod jak na to.

florentina
15. aug 2013

@vladiella já do toho bezlepkového tématu nekoukala, zatím jsem to nepotřebovala /ťuk ťuk/, ale tak minimálně tam psaly holky, co se o to zajímají, tak určitě se dá oslovit je. Jinak vůbec nevadí, že sem dáváš recepty, vždy se hodí vše 😉 , jen tady to zachvilku zanikne v textu, tak možná by nebylo od věci to zkopírovat do toho bezlepkového tématu a nebo do tématu marcipánové torty - recepty na krémy aj.... prostě tady do našich receptů....

florentina
15. aug 2013

@tertery hmota z ledničky je ztuhlá a špatně se s ní dělá, takže lépe nechat chvilku venku...nějak jsem teď nepostřehla, zda jsi psala z čeho děláš, nechce se mi to číst zpět, ale pravý marcipán by se měl dávat do lednice a mléčňák asi taky. Ale třeba Smartflex ne, takže záleží od hmoty, ale před zpracováním vždy nechat venku. Vše si pořádně bal do igelitu, ať ti to neoschne. Jinak figurky vytvrdnou, ale většinou né tak, že by se to nedalo jíst. To spíš tenké okvětní plátky, ty jsou fakt tvrdé. Ale znám i takové lidi, co to jí 😅 ....

nika222
15. aug 2013

@luciahromadkova @mysiatkoo @jakelina @florentina dakujemm babule za rady, isto ten ganasche vyskusam ale dnes nee lebo mam toho jak nasr... ale dnes dam tu roztopenu coko a uvidim co to spravi ;)

emilkaaa
15. aug 2013

@lamps aho cukriky sa mi podarilo pozhanať len sa chcem opýtať na 300 g cukrikov koľko mam dať cukru a citronky - približne...dakujem

lamps
15. aug 2013

@emilkaaa citrónku nevádam vôbec 😀 a cukru tak od oka 😀 😀 😀 😀 rozpustené cukríky si presypem do misky s práškovým cukrom a miešam vareškou, kým mi nevznikne taká hustá kaša, potom si nasypem cukor na prac. dosku a cukríkovú kašu vysypem do nej, zapracujem cukor a ak ešte treba prisypem, poriadne vypracujem ak treba ešte prisypem .... ak sa mi to ešte nezdá pridám nakoniec aj trochu Solamylu a vypracujem poriadne rukami, aby bola hmota krásna hladučká. Je mi ťažko takto to napísať, ja fakt ten cukor prisýpam postupne od oka

Ach, dievčence moje, ja som od nedele seknutá v chrbte, ubolená, nevyspatá ešteže nemám tortu tento týždeň, len modelujem kuchára s kuchárkou na svadobnú tortu. Robím to len výnimočne aj to ľuďom, ktorým som to nemohla odmietnúť.

mamcas
15. aug 2013

@jakelina ked mas bielu plnku davas bielu coko? A v mikrovlnke to nebuchne ked to roztapas? Chystam sa totiz tento trik vyskusat 🙂

mamcas
15. aug 2013

@lamps jaaaj to mi je luto 😒 sa setri, aby si bola skoro fit 🙂 drzim palce a posielam pozitivnu energiu 🙂

lamps
15. aug 2013

@mamcas ďakujem, vieš ako sa to hovorí, vraj na pos....tého aj záchod padne 😀 😀 😀 celkovo také nejaké na prd obdobie mám 😝