Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

jakelina
31. jan 2013

@tinamk jedině odeber krém a zašlehej ještě máslo a pudink bez cukru, aby to nebylo tak sladké.

mailli
31. jan 2013

@aduskatt @jakelina @dada2007 @pristela

holky, namátkově ten dotaz adresuji vám, ale je tak nějak pro všechny tady 😅 potřebuju vymyslet dort pro chlapíka ke 47. narozeninám a jediná podmínka prý je, aby byl ve tvaru slzy... jinak prý nechávají všechno na mě - což je na jednu stranu fajn, ale nejsou schopní mi ani říct, jaké má ten člověk zájmy ☹

tak mě napadlo se zeptat, jestli by někoho něco nenapadlo... 😅

zuzana92101
31. jan 2013

@sachmetttt Tu je moj osvedceny recept na korpus. Ja osobne robim uz len ten, vzdy sa mi podari, takze uz neexperimentujem.
Toto je na tortu priemer 26cm. Pecie sa cca. 45 min, zalezi od rury, od velkosti formy...takze treba sledovat, raz som ho piekla uz aj hodinu. Pri 150 st. C.
KORPUS:
7 vajec
105 g krystalovy cukor
1 vanilkovy cukor
175 g praskovy cukor
350 g hladka muka
3/4 PDP
7PL horuca voda

Z bielok, kr. cukru a vanil. cukru urobime tuhy sneh. Zltka vymiesame do peny s pras. cukrom, potom pridame po lyziciach horucu vodu, 1/2 muky zmiesanu s PDP. Ak toto mame, potom uz rucne primiesame na striedacku sneh so zvysnou mukou.
Zarucujem, ze sa ti podari a bude mnamkovy.
Baby tu robia casto mramorak, mne sa nepodaril ☹ , tak uz som ho potom ani neskusala. Skusit mozes aj ten, recept je na prvej strane myslim.

Parizskym kremom nikdy nic nepokazis. Ja osobne davam don aj maslo, aby torta lepsie drzala, ale je to potvora krem. Zakazdym sa mi sekne, aj ked si davam pozor na teplotu masla. Potom ho preslahavam aj 2x a uz je dobre.
Pribinacikovy som este neskusala, aj ked uz sa chystaaam, dooobre dlho. Kazdy chce klasiku...coko, orechy, karamel...uz mam z toho oci krizom 😀.

Ale kombinacia kremov je podla mna super, ved pokial je to poschodova torta, tak to mas ako dve samostatne torticky, to mas jedno, co das do ktorej, myslim, aku kombinaciu 😉.

jakelina
31. jan 2013

@mailli to je těžko a jaká barva to má být. Něco v hnědé a k tomu nějaký dominantní jeden květ ??? Jinak pro chlapy se blbě vymýšlí, když o něm nevíš vůbec nic.

mailli
31. jan 2013

@jakelina no právě, je to dost oříšek něco vymyslet... teď mi psali, že jezdí kamionem (hurá, aspoň něco), ale ten bych modelovala jen v krajní nouzi... asi budu vymýšlet za pochodu, ale je to teda něco... 😅

mizulienka
31. jan 2013

@tinamk ja by som k tomu kremu dala aj najeke kyselkavejsie ovocie, lebo ked tam je salko a este aj milka cokolada, urcite to bude sladke....mozno lesnu zmes alebo maliny....

mizulienka
31. jan 2013

@tinamk aha ospravedlujem sa, teraz este raz citam a ty tam nespominas salko, to som si asi iba ja pomyslela v hlave 😕 😕 ach jaaj je to uz so mnou zle 😀

davala si do pudingu cukor? ak nie, tak to v konecnej verzii nemusi byt sladke...ochutnaj a podla potreby bud daj kyselkave ovocie alebo pikantnejsi dzem...napr ribezlovy

sachmetttt
31. jan 2013

@zuzana92101 ty si zlato 🙂 dakujem ak sa ti bude chciet budem rada ak napíšeš i osvečené recepty na plnky 🙂

tinamk
31. jan 2013

@mizulienka @jakelina dakujem vam za rady cukor som nepridavala len jeden vanilkovyl tak to snad nebude cele moc sladke uz som to naplnila nic som tam nepridavala ale nevedela som ci by sa tam hodili maliny al. dzem tak nabuduce budem vediet,ze aj ano.dakuje sa 🙂

patka6
31. jan 2013

Mamicky, ktory marcipan si mam kupit ked idem prvy krat robit tortu? A ake farby su lepsie praskove alebo gelove? A ked potiahnem tortu tak ju treba este niecim natriet alebo postriekat nejakym alkoholom ? Poradte mi prosim nejake zakladne finty ako na to , aby som to nepokazila, dakujem vam krasne 🙂

sisix
31. jan 2013

@aduskatt no uprimne v techto predmetech by meli davat jen jednotky. Copak clovek muze za to ze nema nadani na vytvarku ci telak a o zpevu ani nemluvim.

luciahromadkova
31. jan 2013

@patka6
ja odporucam smartflex velvet ma rozne prichute- vanilka, mandla, ceresna- tieto chutia nam, potom este pomaranc, cokolada, jahoda- tie menej, na 1 tortu staci bal. 1,4 kg cena okolo 10 e, kupis v e-shopoch s pomockami

gelove farby su na zafarbenie hmoty, praskove na tienovanie, dofarbovanie- vid. tu http://www.tortysnov.sk/diskusia/tema/gelove-pr..., voda a alkohol sa dava do praskových farieb na tienovanie v malom množstve

takze zavisi od toho čo by sa rada robit
Akurat 1 rada pod potahovu hmotu nesmie ist pudingovy /ak tam das viac masla tak ano/, slahackovy, tvarohovy krem, iba maslovy, resp. vymiesas maslo s praskovym cukrom a tym obmazes tortu, inak sa bude hmota topiť. Naplnit tortu mozes slahackovym, tvarohovym, pudingovym kremom, ale vrch a boky obmazes tym maslom s cukrom a na to das tu potahovu hmotu. Ak este cosi pytaj sa.

patka6
31. jan 2013

@luciahromadkova dakujem za tipy a rady 🙂 oj tak to je ozaj dost 10 eur veru na ten potah, a to staci ked to potiahnem a len na to dam co chcem, nejake kvietky a postavicku? A ozaj postavicky sa mozu robit z toho isteho marcipanu? Takze mne asi stacia gelove farby ako tak citam co pises , kedze ja tym chcem vlastne len zafarbit hmotu 🙂

patka6
31. jan 2013

@luciahromadkova A ked chcem lepit postavicku dokopy tak si musim kupit jedle lepidlo ci staci voda alebo nieco ine?

sisix
31. jan 2013

@patka6 voda

patka6
31. jan 2013

@sisix a dobre to drzi ?

sisix
31. jan 2013

@patka6 sno a jen trosku, steteckem nanes. JA nepouivam nic jineho. A holkdy jeste delaji to, ze trchu hmoty + trosku vody a udelaji kasicku a tim taky lepi ale to spis vetsi veci.

luciahromadkova
31. jan 2013

@patka6 potiahnes v pohode, a zdobis, postavicky tiez z toho aj kvietky, je to celkom dobra hmota 😉 ak nechces vela investovat do farieb mozes aj tie praskove /detecha/ z drogerky len nebudu take intenzivne ako gelove.
Lepis v pohode s vodou, nemusis mat lepidlo, ale da sa aj trocha hmoty rozmiesat s vodou na taku kasicku a tym.

patka6
31. jan 2013

@luciahromadkova tak to je fajn ze netreba ani lepidlo🙂 a to normalne v drogerii dostat jedle farby? a kolko asi stoja? lebo chcem robit dcerke na narodeniny tortu a takze to ja ozaj nevyuzijem

aduskatt
31. jan 2013

@sisix suhlasim...syn je lavak, ucka rozda noznice, kedze dopredu nepovie, ze budu potrebovat, on s pravackymi nevie strihat, tak vyfasuje stvorku, lebo kym co to vystrihne zvoni a nema cas na ostatne, tak asi tak......preto som mu ani nic nehovorila

larah
31. jan 2013

@aduskatt nechápem, že ešte v dnešnej dobe robia v škole ľavákom problémy 😠

aduskatt
31. jan 2013

@larah keby im povedala dopredu, ze noznice, tak doma ma lavacke, doniesol by si ich a ziadny problem

lussy23
31. jan 2013

@vecernicci krásne tortičky
@evvina krásne
@eliska22 nádherné
@blcha ako skutočné nádherné ruže

lussy23
31. jan 2013

@adrika202 krásna
@dedenini krásne torty obe

larah
31. jan 2013

@aduskatt no ved práve to že nepovie, aby bola na koni , ako kedysi........sory dobré učiteľky

vecernicci
31. jan 2013

@slasima tady si všechny tykáme 😉 😉
a dělám mléčný marcipán 20 dkg sušeného mléka polotučného, 20 dkg cukru moučka, aroma, 3-4 lžíce pšeničného sirupu, ale já si doma vařím glukózu, 3-4 lžičky oleje a 30-60 ml vody, podle situace 😀 všechno pořádně propracovat do konzistence modelíny, když se lepí, přidat cukr, když je tuhý, namočit ruce a propracovat 😉
právě ho jdu dělat, ale já ho dělám rovnou dvě kila v robotu 😉

jinak holky, mám hroznou radost, Víťa má samý jedničky, myslím, že na třetí třídu je to super, natož když je dysgrafik 😉
fakt mu změna učitele moooooc prospěla 🙂

zuzana92101
31. jan 2013

@sachmetttt ak bude cas, tak urcite, ale ako pozeram, to patri asi do inej temy 😉, aby sme to nemiesali. Ja som si to predtym ani neuvedomila. Peciem, takze len tak odbieham, ked bude trosku pianko, tak urcite 😉

sachmetttt
31. jan 2013

@zuzana92101 tak mi to potom napíš do IPa je to 😉 moc moc moc moc dakujem

lussy23
31. jan 2013

@vera1132 krásnučká
@sisix parádny je
@aduskatt krásna

lussy23
31. jan 2013

@maya30 krásna tortička
@bambula1307 krásna
@sisix krásne dielka
@nika222 nádhrná