Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

vinka
11. nov 2010

@alex21 no tam je dosť tých robotov.aj ja som robila star wars

alex21
11. nov 2010

@beruska2x @vinka dakujem 😉 podla toho nazvu viem aspon nieco pohladat lebo ked som hladala robot tak mi to vyhodilo akurat kuchynske roboty. 😀 Inka ale su to poriadne prisery 😝

hejdita
11. nov 2010

tak mam na tristvrte dodelanu masinu ale byla to fuska a mam to cele dogrcene jak se mi skladala hmota 😒 😢 😔 😔 😔 jenom jednu stranu sem stihla pekne narovnat a druhou vubec......priste to vezmu odpredu ja sem to rychle od zadu abych zahladila ten vysokansky roh a predek mi tuhnul.....priste budu modrejsi a musim to spojit prouzkem protoze to trosku jakoby precniva pres spodni okraj.....noooo bude to jeste zajimaveeee a je teda podle mne 😀 😀 nybrz sem se nedivala na obrazek a zapomnela sem ze ta horni budka je trochu do stredu posunuta ....no co uz..... 😝 😀 😀 😀 sak ono sa to sni 🤐 🤐 🤐

beruska2x
11. nov 2010

@hejdita co delas za masinku?

hejdita
11. nov 2010
hejdita
11. nov 2010

@beruska2x delam tomaska .... 🙂 zitra dodelam a hodim foto i te krabice tu budu delat cely den ....protoze budu delat jakoze nagrcenou latku.... 🙂

beruska2x
11. nov 2010

@hejdita teda to jsme zvedava, 😉 http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=44588 ja budu ted delat neco takoveho 😅 a i to jsem zvedava 😀

hejdita
11. nov 2010

@beruska2x jeee to je hezkounkeee to by se mi libilo asi by to bylo jednoduchsi na potahovani urcite.....to pujde a ty budes mit hezciiii 🙂 i ja se tesim 🙂

daniz
12. nov 2010

AAAAhojte, strááášne dlho som tu nebola - mala som nejaké zdravotné problémy tak som po operácii ale už celkom OK. Nádherne ste napiekli, a veľa, veľa popísali, normálne som čítala pomaly 2 dni. Ale už budem na dáte.... 😀 😀 😀 . Vinka ten mešec je super, ja taký podobný idem urobiť mamine na narodky v decembri tak uvidíme, ako dopadne.

daniz
12. nov 2010

Vinka, poťahovala si zo spodu??

vinka
12. nov 2010

@daniz ako zo spodu nerozumiem.Myslíš mešec? 😕

mokiri
12. nov 2010

@zlatat
@lucula73
@katrin21

Torta sa mi po upečení neprepadla ani prvý raz z hladkej múky ani druhý raz z polohrubej, ale je pravda, že orechy do cesta som opražila (neviem, či to zohralo rolu).

Prášok do pečiva - polka na 5 vajec.

Toto je ten pôvodný recept:

KORPUS: Orechový korpus (na formu s priemerom 23 cm)
5 bielkov + 75g kryštálového cukru + 1 vanilkový cukor (vymiešať do tuhej peny)
5 žĺtkov + 125g práškového cukru + 200g hladkej múky (teraz už viem, že je lepšia polohrubá, aspoň pol na pol) + 50g opražených mletých orechov + ½ prášku do pečiva + 5 PL horúcej čiernej kávy (dobre vymiešame najskôr žĺtky s cukrom elektrickým šľahačom, potom ostatné vmiešame ručne).
Spojíme obidve hmoty a dáme do tortovej formy, na spodok ktorej sme si dali papier na pečenie a boky potreli maslom. Pečieme cca 1 h na 150˚C.

PLNKA: Orechová plnka
150 ml čiernej kávy + 200 ml mlieka + 4 PL polohrubej múky + 1 vanilkový cukor (uvaríme hustý krém a necháme vychladnúť)
150g práškového cukru + 250 g masla + 50g opražených mletých orechov + trochu rumu (dobre vymiešame)
Spojíme obidve hmoty.

Fotky pre @maca77 :
(ber to s rezervou, tú moju výzdobu, my sme na jednoduché)

maca77
12. nov 2010

@mokiri veď sú pekné, tá s kvietkami je veľmi milá 😉

mokiri
12. nov 2010

@maca77 🙂 Nášmu malému to úplne stačilo, zdobili sme to spolu. Ale pri tom poťahovaní pravým marcipánom sme to tak pritláčali, že tá torta (jemná prejemná z hladkej múky), bola potom pričapená a stratila tú nadýchanosť. Preto to rozhodnutie druhú nepotiahnuť, ale len posypať orechmi a ozdobiť. 🙂

katrin21
12. nov 2010

mokiri: zlata torta 🙂
ja orechy davam vzdy surove pomlete 🙂 a vzdy je to chutne 🙂 aj moja mama🙂

daniz
12. nov 2010

@vinka ano, myslím ten mešec.

hejdita
12. nov 2010

babyyyyy taaa varna je taka hustaaaaaa??????? 😕 😕 😕 😕 😕 😕 aj ked tam este neni cukor??????? 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 @zdenalicka ty by si mi to mohla osvetlit 😀 😀 😀 😉 🙂 kujuuu

katuskad
12. nov 2010

@hejdita ano, varna je dosť hustá a ked tam zapracuješ cukor, tak sa to zjemní 😉

vinka
12. nov 2010

@daniz nie to som tak super založila,že vyzará ako potiahnutý.Som z boku poťahovala.Zmerala som si výšku mešca a tak vyválkala hmotu orezala na obdlžnik a bokom poťahovala.Hore urobila ako ztiahnutie a potom som dorobila motúzok a bolo.šlo to lepšie ako aká kolvek torta.Lebo čím viac sa poťah pokrčil vyzeralo to realistickejšie. 😀

hejdita
12. nov 2010

jeeej dekuju...robim prvy krat lebo potrebujem ciernu a ze natu sa dobre chyta aj bez predbarvenia na hnedo a cervenu kusinok tak som chcela skusit....a nevadi ked tam supsnem troch akyselky lebo nemam doma aromu mandlovu 😕

katuskad
12. nov 2010

@hejdita nevadí, kludne môžeš. inak ja ked ju robím, tak vždy dávam iné množstvo cukru, lebo pri jednom sa lepí, pri druhom je tvrdé, zásiví od druhu cukru, tak ho pridávaj opatrne, a ak by sa lepila, tak sa neboj pridať viac cukru, prípadne strčiť trocha nezakryté do chladničky stuhnúť a potom s tým pracovať 😉 ja pracujem len s ňou, držím palce

duckei
12. nov 2010

Ahoj,

zítra se chystám dělat svůj první dort s marcipánem a chtěla jsem se zeptat, kde seženu (nebo jak vyrobím) tu základní potahovací bílou hmotu? Jestli to je teda vůbec marcipán.
Našla jsem v obchodě akorát toto: http://www.carla.cz/marcipan-tycinka/ a to se mi zdá spíš k snědku, než na rozválení 🙂
Díky moc za radu 🙂

daniz
12. nov 2010

@vinka ďakujem, dobrý nápad... 😉 😉

zdenallicka
12. nov 2010

Hejdi, varnu musíš taky zabarvit kakaem, abys ji měla černou..🙂 A je hustá, ale cukr a aroma to zjemní..🙂 Ono ti to potom ztuhne trochu, já v poslední fázi propracovávám se škrobem..🙂

hejdita
12. nov 2010

@duckei na prvni strane dolu prispevek od alionusky ten nejdelsi tam mas postup na vyrobu potahovaci hmoty MMF tedy z marsmallow a bonbony se daji sehnat v lidli a to rubino ktere se daji omyt vodou a tim ti zvnikne byla 😉

hejdita
12. nov 2010

@zdenallicka aha uz je zafarbena 😉 je teda tmave seda ale pry ty farby jeste trochu ztmavnou tak su zvedava kdyz tak mam jeste kousek nenafarbeny tak pisni prosim jak tam mam zapracovat to kakao kdyby nahodou....a bude to drzet kdyz uz to mam jakoby spracovane???? kdyz tam dam jeste dalsi prasek??? 😕

duckei
12. nov 2010

@hejdita no wooow 🙂 Vzhledem k tomu, že na maršmelácích jsem závislá, tak jich mám doma vždycky kopu, ani nikam nemusím chodit 😀
Díky moc.

Akorát...píše tam několikrát "cera", to je nějaký slevenský tuk? (Jako u nás je Hera, Illa a tak?)