Marcipánové torty. Rady a postupy

nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

mia1111
2. mar 2012

@mariann2 - hej, videla som Tvoju tortičku, len ja neviem tak rovnomerne šúľať hmotu, sa mi to lepí na ruky 😀 . No veď uvidíš, čo som vytvorila 😅

anibas
2. mar 2012

@bzucinka2
Ingrediencie
100 g masla – margarín hera, palmarín,
2 PL medu, 2 vajce,
250 g kryšt. cukru,
1 ČL octu,
1 PL jedlej sódy,
700 g hladkej múky

Krém:
250 g masla,
900 ml mlieka,
250 g kryš. cukru ,
3 karamelove pudingy ,
2-3 PL medu ,
mleté vlašské orechy – ja som nedala, naši nechcú orechy,

Postup prípravy
Sódu s octom zmiešajte, do hrnca dajte maslo, med, cukor a vymiešajte.
Potom pridajte ocot zo sódou a znovu vymiešajte. Zmes dajte na oheň a za stáleho miešania pridajte vajce.
Stále miešajte, až sa na povrchu objaví pena a zmes zhnedne, potom ihneď odstavte.
ešte do teplého vmiešať muku a hneď s cestom pracovať, rozdelit na 6 častí a vyvalkat pláty.
Ja vaľkám pláty asi 3-4 mm na hrúbku, koliesko asi o priemere 24 cm, potom ho s tortovou formou hned vykrojím, aby bol presne kruh a dám na papier na pečenie, orezané okraje pridám k dalšej časti a opäť vyvaľkám kruh, orežem s tortovou formou, dám na papier. Celkom 6x. Posledné okrajky – aspoň 10x10 cm dám upiecť na postrúhanie a posypanie vrchu Marlenky.
Pečú sa rýchlo , rúra musí byť poriadne rozohriata na 200 C, ked dáš cesto znížiť na 175 C, pozor na zhorenie – asi 5-6min. možno viac podľa rúry, oni narastú do výšky 2x viac, najprv zblednú a ked sú upečené, tak sú pekné zlatožlté. To som pochopila až pri 3 ceste.
Papier dávať dole ešte z horúceho korpusu.

plnka: upáliť 250 g cukru na karamel ,zaliať 700 ml mlieka a nechať variť kým sa karamel nerozpusti. Do vriaceho kar.mlieka vmiešať 3 karamelové pudingy /môžu byt aj 2 vanilkove a 1 karam./ rozmiešane vo zvyšku mlieka a uvariť puding, ešte do horúceho vmiešať 250 g masla a 2-3 PL medu .
Hotový krém /ešte je teply, ked ho natieram / natierať na cestá a ukladať.
posledný 6 vrch natrieť na tenko len aby sa prilepili omrvinky / upečené okrajky dám do sitka a rukou drvím na vrch Marlenky/ a posypať na vrch marlenky aj s posekanými orechmi/nemusia byt/.
Občas pridám nasekané orechy aj do plnky medzi pláty. Treba skusit.

yokralovnayo
2. mar 2012

Baby chcem upiect dcerke tortu na oslavu... koláče a zákusky pečiem stále,ale s marcipánom som ešte nepracovala .. Dá sa vyrobiť aj doma, alebo sa kupuje už hotový??? a je to náročné? nemáte nejaký dobrý recept, kde hlavne nejde maslová plnka? a na všetky torty - myslím tvary, treba zvlášť formu? či korpus sa vyreže a pečie na pekáči? 😕 ak máte niektorá čas a zasvetíte ma do tohto budem moc rada 😉

anibas
2. mar 2012

@yokralovnayo recept na MMF - fondant máš na úplne prvej strane - recept Alenik 😉 plnku používame akúkoľvek - kto má čo rád, tortu robíme buď v okrúhlych formách, alebo štvorcových alebo vyrezujeme požadovaný tvar z korpusov upečených na plechu 😉 😉

jakelina
2. mar 2012

@mariann2 ty jsou boží a ta trubka je jak živá 😉

pristela
2. mar 2012

Taak som to uz odfotila , des to fotenie 😖 torticka je moja "klasika" višňa šlahačka
@mariann2 suprove su !!!! i ked ta pre babku pre mna zvlastna kombinacia farieb 😉 ale ked taku chceli 😅

mamina1978
2. mar 2012

Ahooooj nasla som krasnu isnpiraciu na velku noc...............zajkov......
A tu je aj recept
http://www.torten-talk.de/t44220f33-Ei-mal-ande...

Tu fotku je na tej original stranke lepsie vidiet....kuk......... 🙂

mia1111
2. mar 2012

@pristela - je nádherná 😵 😵 😵 . Prečo ja neviem takto kresliť-maľovať ? ☹ Máš šikovné ručičky 😉

miciatko
2. mar 2012

babeny neviem co sa stalo ale zrazil sa mi krem ten z maskarpone ja nechapem co sa stalo, co teraz??, da sa stym daco urobit ci ne, prosim rychlo radu

pristela
2. mar 2012

@mia1111 andelicka to nieje malovane, takze dokazes , je to vyrezavane z hmoty, tak to chceli oni aj obrazok Minnie mi poslali 😉

mates22
2. mar 2012

@reruna však to on vyběhl, ale já mám hodně vysokou formu, ne takovou tu klasickou, takže až ven se nedostal - je vysoká 14 cm, na jeden dort bude těsta asi moc, byl by děsně vysokej až bych tam dala ještě krém, ale to nevadí, ten korpus je mňam, tak si kus schováme jen tak ke kávě, my moc plňky s MM nemusíme

zanet2009
2. mar 2012

Holky, mažete korpus marmeládou a na to krém nebo jenom krém? a jakou vrstvu?tak 0,5cm krému nebo víc?

miciatko
2. mar 2012

baby viete mi poradit ohladom tej zrazenej plnky, prosim

yamahafazer
2. mar 2012

@miciatko neviem ja som ho robila iba raz a straaasne davno,ale tam sa ani nema co zrazit si ho dobre vyslahala a mala si ho dobre zachladeny?skus este preslahat alebo tam skus dat kusok masla jedine alebo fakt neviem ja ho nerobievam

lawli
2. mar 2012

tak na dnes hotovo 🙂

lawli
2. mar 2012

@pristela pozerám ,že sme mali skoro rovnakú objednávku 😀 ...krásne sa ti vydarila 😵

miciatko
2. mar 2012

@yamahafazer sak tomu nerozumiem, mne sa zda ze to urobilo to maskarpone, no smarim to do kosa

mariann2
2. mar 2012

@pristela no aj na mňa je to divoká kombinácia farieb, ale takú chceli, som sa ich dva krát pýtala, či aj tú hnedú tam, že hej, čo chceli, to majú 😖

reruna
2. mar 2012

Tak ženy! Pročetla jsem ještě vaše rady, v podstatě všechno dělám jako vy, ten sníh jsem nedělala poprvé až dnes, ale prostě někdy se mi povede a někdy ne a ani po tom, co jsem všechno pročetla a promyslela jsem nepřišla na to, proč někdy je super krásný nadýchaný a jindy ne.
Ale dala jsem mu ještě jednu šanci a udělala ho znovu - použila jsem úpně stejné ingredience jako před tím, ale tentokrát jsem to dělala přesně podle postupu - půlku cukru jsem vyšlehala s bílky, sníh byl pěkně tuhý, pak jsem šlehala žloutka s druhou půlkou cukru (dávám teda moučkový jako v receptu), pak na 3X hladkou mouku OO extra (před tím jsem ji měla taky, z Lidla jsem měla minule...), nastřídačku s tím olejem, horkou vodu nakonec a šlehala jsem to ručním elektrickým mixerem, sníh vždy dávám až nakonec opatrně lžící a opatrně míchám, no a do třetiny kakao a dělám mramorový, forma 20 cm byla naplněná do 2/3, těsto bylo tentokrát takové správně nadýchané, jak má být, peču na 150-160 už asi hodinu, je krásně vyskočený asi 2 cm nad vršek, ale nepřetíká, není boule, DRŽTE PALCE, ať se tentokrát povede, nebo jestli se i teď propadne, tak já už fakt nevím, jedině si pozvat @pristela domů, ať peče se mnou 😀

reruna
2. mar 2012

@zanet2009 vždycky mažu korpus marmeládou, pak krém

zanet2009
2. mar 2012

@reruna děkuji a asi jakou vrstvu krému? mám i kompotované mandarinky, lze je použít na marmeládu pod krém?nebo raději ne?

vlada111
2. mar 2012

@pristela krááásna dievčenská tortička, a tá mašľa...

zanet2009
2. mar 2012

@reruna držím pěsti, aby se mramorák povedl.

vlada111
2. mar 2012

@reruna budeš spokojná, je to super korpus. Vždy sa vydarí 😉

reruna
2. mar 2012

@vlada111 no právě že mě ne - někdy jo a někdy ne☹

reruna
2. mar 2012

@zanet2009 to záleží na tobě, jakou vrstvu krému máte rádi, asi tak mezi 0,5 -1 cm. A mandarinky dát můžeš

vlada111
2. mar 2012

@reruna hm nechápem, u mňa je ten najspoľahlivejší ☹

artepf
2. mar 2012

@reruna tak to nechápu, že se ti jednou podaří a jednou ne 😕 , mně se teda zatím podařil vždycky (ťuk ťuk). Šlehám celá vejce najednou, jak už jsem psala, ale s cukrem krupice, asi tak 3 až 4 min, potom přidám olej, vodu, tu dávám vlažnou, ne horkou a hl. mouku smíchanou s práškem do p., popř. s kakaem, oříšky, atd. Já formu vymazávám, většinou Herou, a vysypávám hrubou moukou. Na průměr 23 cm dávám ze 4 vajec, těsto je vždycky tak do poloviny formy a mám z toho vždycky korpus až k vrchnímu okraji. A na 150 st. cca po té hodině je krásně propečený, hned ho vyklopím, takže se srovná i případný menší kopeček.
Prostě to nechci zakřiknout, ale jak tady holky píšou, zatím byl vždycky krásně vysoký a hlavně každému strašně chutná, protože je to spíš takové bábovkové těsto 😝 😝 😝 .

pristela
2. mar 2012

@lawli jeee, aj ja vcul kukám, že sme sa skoro trafili 😀 😀 paradna je!!!
to uz len cakam , niekto tu ted tiez robi Thomasa, tak ak sa aj tu trafime spolu 😀 😀 😀 😀