Medzinárodný tátoš II.

bubba
5. mar 2009

sem sa sem saaaaaaaaaaaaa

bubba
autor
12. jún 2009

mexx zijes?

bubba
autor
12. jún 2009

prva druha tretia 😀 😀 😀 😀 dovideniaaaaaaa

tripplebi
12. jún 2009

bubba, nie kopský, ale koptský. v Egypte je ich veľa, hlavne v Káhire. tam majú kopec kostolov.

tripplebi
12. jún 2009

Koptská ortodoxná cirkev
Zaradenie: nechalcedonská ortodoxná cirkev (odmietla chalcedonský koncil)
Patriarcha: Shenouda III.
Sídlo patriarchu: Káhira
Počet veriacich: 8–10 miliónov
Misie: Sudán, Etiópia, Austrália, Rakúsko, Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Brazília, Kanada a USA (cca 1,5 milióna členov)
Zaujímavosť: používa alexandrijský obrad

Alexandrijský patriarchát
Zaradenie: pravoslávna cirkev
Patriarcha: Peter VII.
Sídlo patriarchu: Alexandria
Počet veriacich: 200 000
Misie: Keňa a Uganda (cca 150 000 členov)
Zaujímavosť: upustili od alexandrijskej tradície a prijali byzantský obrad

Koptská patriarchálna cirkev
Zaradenie: katolícka východná cirkev
Patriarcha: Antonios Naguib
Sídlo patriarchu: Káhira
Počet veriacich: 250 000 (väčšina v hornej časti Egypta)
Misie: Etiópia, Eritrea, Francúzsko, Kanada, USA a Austrália (cca 10 000 členov)
Zaujímavosť: hlási sa k alexandrijskému obradu

tripplebi
12. jún 2009

som počula, že kopti majú na rukách tetovanie. a tiež tuším nosia zlaté prstene. moslimovia tuším len strieborné. alebo tak dajako to bolo.

bubba
autor
12. jún 2009

héj?nieco take ako nasi oslaski tiez chodia ovesani 😀 😀
a co ta to napadlo ze rpave erikin muz je kopTsky 🙂 🙂 ?

tripplebi
12. jún 2009

Termín Koptové je ekvivalentem ke slovu Egypťané. To bylo odvozeno z řeckého slova Aygyyptos, které vzniklo ze staroegyptského " Ha-ka-Ptah " což znamená "dům ducha Ptahova", vysoce váženého božstva v starověké, egyptské mytologii. Výraz označuje Egypťany, kteří zůstali po arabské konkvistě (639) křesťany.

Koptové jako následovníci, potomci starých Egypťanů jsou nazýváni "Synové Faraonů". Koptové hrají podstatnou, základní roli v celém křesťanském světě, zvláště v prvních stoletích (asi 500 po Kr.) Nábožensky silné pozadí Egypťanů jim pomohlo přijmout křesťanství s horlivostí a nadšením a v jeho hloubce, zejména skrze jejich asketické praktiky, meditace a studium Písma Svatého.

Křesťanství se do Egypta dostalo hlavně zásluhou evangelijní činnosti sv. Marka, který je dnešní Koptskou ortodoxní církví považován za jejího zakladatele. Je však známo, že se křesťanství dostalo do Egypta v malé a zanedbatelné míře ještě před ním. Koptové jsou právem pyšní na apoštolskou minulost vzniku jejich církve, jejímž zakladatelem byl právě sv. Marek; jeden ze sedmi apoštolů a jeden ze čtyř evangelistů. Hierarchií uvnitř Koptské církve je považován za prvního patriarchu z jejich nepřerušené linie 117 patriarchů a také prvním egyptským Mučedníkem. Koptská církev je církví asketickou. Věří v sílu půstu a odříkání. Za půst se však nepovažuje nějaké fyzické cvičení, ale spíše oběť, nebo dar vnitřní lásce v srdci, stejně jako v těle. Koptové provádějí mnoho půstů ročně, někdy i několikadenních.

Koptové, často obklopeni nehostinnou pouští, odházeli meditovat a modlit se do jeskyní a samot v poušti, aby mohli nerušeně směřovat svou mysl pouze k Bohu. Tento fenomén poustevnictví vznikl hlavně díky vlivu a impulsu sv. Antonína Egyptského, který byl Kopt z Horního Egypta a je považován za prvního křesťanského mnicha na světě. Ten odešel jako poustevník do pouště a tam byl pokoušen démony než dosáhl konečného vítězství nad lidským zlem. Jeho následovníci byli potom známi jako "Otcové pouště".

O koptské církvi lze mluvit teprve po chalcedonském koncilu (451), který zbavil úřadu alexandrijského patriarchu Dioskura a odsoudil ho jako nositele monofyzitského bludu. Navzdory pravověrným biskupům, kteří přesídlili z Konstantinopole do Alexandrie, velká většina egyptského lidu zůstala vždy monofyzitní jak z náboženského přesvědčení, tak z odporu vůči cizí - byzantské - moci. Vznikla tak koptská národní egyptská církev, oddělená od církve univerzální. Organizační struktura koptské církve je monarchistického typu: v čele stojí patriarcha, kterému pomáhá rada biskupů jmenovaných patriarchou; ritus používá alexandrijský. Roku 1741 část koptské církve uzavřela unii s římskou církví.

Od 2. stol. docházelo ke sporům o podstatu Ježíše Krista. V centru stála otázka, zda jsou v Kristu zastoupeny obě přirozenosti, Boží i lidská, stejnou měrou. Monofyzité zastávali názor, že v osobě Ježíše Krista je jen jedna přirozenost, totiž Boží. Koncil v Chalcedonu v roce 451 odsoudil monofyzitismus jako bludnou nauku. Učení monofyzitismu vycházelo z nauky alexandrijského patriarchy Cyrila (+444), který prý nerozeznal neoddělitené spojení dvou přirozeností v Kristu (viz hypostatická unie). Cyrilovu nauku rozvinul opat Eutychés, který tvrdil, že se lidská podstata Kristova se v božské "rozplynula jako kapka medu v moři". Tím se Kristova lidská podstata (substantio) lišila od podstaty naší, čímž byla ohrožena celá nauka o Kristu jako zprostředkovateli spásy.

Podle mínění dnešních Koptů, však jejich cirkev nikdy nevěřila v monofyzitismus tak jak byl jako nauka představen na chalcedonském koncilu. Monofyzitismus znamená víru v jednu přirozenost. Koptové však věři, že Bůh je dokonalý ve svém božství a dokonalý ve svém lidství. Tyto dvě přirozenosti byli spojeny v jedinou přirozenost nazývanou "přirozenost vtěleného Slova". Koptové tudíž věří ve dvě přirozenosti spojené v jednu (beze změn a zmatků…)

Koptové vytvořili také nádherné umělecké předměty zejména ikony, vlastní vzácné texty a díla, mají svou hudbu, používají vlastní kalendář. V současné době je Koptů jen v Egyptě něco kolem devíti milionů a asi 1.2 miliónu je Koptů žijících mimo Egypt, nebo věřících uznávajících Koptskou církev.

tripplebi
12. jún 2009

no lebo Erikin muž je Egypťan, má tam rodinu a tak predpokladám, že je kopt. myslím, že ostatné odnože kresťanstva majú v Egypte len veľmi mizivé zastúpenie.

mexx
12. jún 2009

Zijem. 😎

loskiferos
12. jún 2009

Ako fajíííín 😀 😀 😀

erikasadek
12. jún 2009

trippleby tak teraz si ma oslnila, prepacte , zehlila som cely den...

ano bubba nemyli sa je kopt a ja tiez , presla som pred sobasom , na koptsku vieru..

pre mna to iste krestan ako krstan... 😉

tetovanie , ano , maju na zapasti, krizik..

za ktori , mnohy su podrezavany , teda podrezavaju im krk..

velmi s ao tom nerozprava v nasich , koncinach ale je to mu tak.. muslimi sa s nami krestanmi nebavia... tam.. 😠

erikasadek
12. jún 2009

trippleby, ano , su potomkami starej faraonskej rise.. prvy krestania... 😉

mozem porovnat ked sme boli v muzeu v kahire a pozrela som si stare sochy, starych faraonov a vobec tych soch tak presne take iste , svaly , telo .. a ploche nohy.. 😀 preslavene ploche egyptske nohy.. 😀

bubba
autor
12. jún 2009

halooooooooooo preco nema loskiferos fotos?? 😅 😅

erika a v com sa odlisuje koptska viera od krestnaskej?

erikasadek
12. jún 2009

bubba od krestanskej nie, ale od nasej katolickej..
v zaklade sme vsetci krestania.. 😉

erikasadek
12. jún 2009

omse su ine, ich zmyslanie je trocha ine...,
krst je nei hromadne, krstenie, ale skoro 2 hodinovy akt, ako za starych cias plny modlidieb , a dieta ide plne do kade.. samozrejme tepla voda..

iank ja som bola znova krstena, pred sobasom.. to bol zazitok.. na cely zivot...
ale inak , viera je ta iste, len ritualy su ine.. 😉

jenna7082
12. jún 2009

ach tí katolíci 😅

erikasadek
12. jún 2009

jenna mne nevadi katolik , kopt orthodox , vsetci sme krestania...

ale je pravda ze v nasich koncinach je moc katolickej cirkvi velmi silna.. a niektory to tazko znasaju.. a prechadzaju , na nekrestanske viery co je skoda.. 😠 😖

tripplebi
12. jún 2009

celkom by ma zaujímalo, ako vypadá vnútro takého koptského chrámu a vidieť koptskú omšu.

erikasadek
12. jún 2009

mozem ti povedat ze su velmi jednoduche , nie je to take prepychove ako v nasich , chramoch... , je to orhodoxny styl, ale nei taky prepichovy...

koptska omsa, neexistuje , aby knaz kazal, to a to, politika nic, len je omsa, v starych tradiciach len modlidby.. teda spievane....
a na konci , je podavana sakristia, uz ani neviem napisat presne , ... 😅 ale nie oplatky, aao u nas ale chlieb..len a len knaz ho dava rovno do ust. apotom , vino.. naozaj ma chut krvy .. neskutocne...

moj asvadba bolo to iste , ziadne , pytanie ci si beriem mojho muza, len hodina spievanych modlidieb,a potom , len vymena prstenou a spojenie.. nasich ruk, zostup ducha svateho .. . nic viac na nase pomery neromanticke..alel co som prezila sa neda popisat.. bola tam taka silna sila pritomna, taka silna laska.. nedokazem to slovami popista.. a to iste citil aj moj muz. takze nie som paranoidna..

este jedna vyhoda.; tu v koptskom kostole v parizi je ich par , je miestnost specialna pre deti , s matkami, takze vsetko vidia apocuju , len nerusia inyc , ved viete placom takze deti mozu aj vstat ked sa nudia aj si poskakat babatka poplacu matky ich tam v klude pocas omse nakrmia.. a kazdy je spokojny.. 😉

tripplebi
12. jún 2009

tá časť pre matky s deťmi v kostole je dobrá vec

erikasadek
12. jún 2009

tak to naozaj je, ver mi. ocenila som to.. par krat inak my velmi tam casto nie sme.. 😅

jenna7082
12. jún 2009

mne je fuk ci koptský, ci rímsky ci grécky katolík....mozno som zaujatá, ale asi aj viem preco. je to skratka vlastna skusenost a na tej sa dá stavat a vtedy to ma zmysel a vtedy to ma opodstatnenie....ako aj erika ma, ze teda ti to nieco dalo v tom okamihu, tak nech sa paci....

ale mne sa konkretne ucenie kat. cirkvi, ci takej ci onakvej (sak co su obrady, ach jaj, zivot je o inom) proste nepaci, to vnucovanie strachu a prehnanej pokory.....

Boh je láska, je uzasny, ziadny diktátor, dal nam slobodnu volu a tym nam povedal viac, nez cimkolvek inym - slobodnu volu, schopnost tvorit (aj z nicoho) 😵 😵 😵

ale iba som chcela tym povedat, ze ako to citim 😵 😵 😵

erikasadek
13. jún 2009

jenna ja osm to iste moja, tiez sa mi nepaci , cirkevne karanie a vobec celkovo.. u mna je vioera o niecom inom.. nie v kostole a.. podobne boh je okolo a nemusim ho hladat v kostole.. 😉

je to dlha debata, ale citime to podobne... 😉

ale musim uznat z eu nich som sa nestretla s niecim , ako u nas s v katolickom.. je vela veci co sa mi nepacia, knazi sa tam tiez muzu zenit co je podla mna uzasna vec.. 😉

tripplebi
14. jún 2009

čo sa robí s koňom, v poslednej dobe mám problémy sa sem dostať

erikasadek
14. jún 2009

aj mne blbol.... 😠

mexx
14. jún 2009

Mne blbne tusim furt. 🙄

tripplebi
15. jún 2009

ale už to zjavne ide 🙂

mexx
15. jún 2009

No zjavne ano. Konecne. 🙂

erikasadek
16. jún 2009

haloo kde ste kto???????????????????????? 😕

leishmania
16. jún 2009

no som vas docitala o tej koptskej cirkvi, chcela by som videt taku omsu....vedela som ze ich zaijaju moslimovia...a ze ich aj kradnu, koptske zeny, to som pocula...erika ked ste tam chceli mat svadbu tak si musela prestupit ci by vas aj tak zosobasili? apredtym si bola katolicka ci co? 🙂

dnes jedna mamicka pri porode tak kricala, ze to som este nezazila...bolo ju pocut az na operacku kde sa cisarksy robil 😅 inak sa mi ta robota lubi, len som zistila ze je to straaaaaasne vela administrativy, kolkosa clovek napise na pc, to je hroza...aby som sa strojopis naucila...by mi to usetrilo cas, len komu sa chce po veceroch...