Mojim koníčkom sú izbové kvety. A čo vy?

daniela1977
10. dec 2006

Maminy mate niektore radi kvety ovsem nie take co dostanete.Ja strasne.Najnovsie som sa dala na kaktusi maly by na jar kvitnut tak uvidime.Inak mam doma celkom peknu botaniku aj ked na cinziaku sa moc realizovat neda.

bubulik
13. júl 2007

Ahoj cicuska, tak podla opisu su to roztocce, su to take male pavuciky, a robia aj pavucinky, ktore vyzeraju ako male chumaciky vaty v pazuchach listov. Skodia na vsetkych rastlinach, tak pozor tie napadnute treba izolovat. Likviduju sa velmi tazko. Treba urobit postek trikrat za sebou, ale ma teraz nenapada nazov postreku. Treba si pytat nieco na roztocce na okrasnych rastlinach. je stym velky problem hlavne koncom sezony ked sa rastlinky, ktore sa letnili davaju dnu a s nimi si donesieme aj roztocce a potom sa ich nevieme zbavit vacsinou celu zimu. ☹

cicuska
15. júl 2007

bubulik dakujem skusim najst nieco na roztocce.Myslis ze ked tym postriekam napr. bazalku mozem ju po nejakej dobe aj konzumovat?

A este som sa ta chcela spytat.Dostala som ako darcek rastlinku Calathea a neviem ako sa o ni starat. Mozem listy postriekavat vodou? Vsimla som si napr. ze cez den ma listy akokeby sklopene a na vecer sa vystieraju do stropu. Je to normalne alebo ho mam polozeny na zlom mieste?

bubulik
17. júl 2007

Urcite na kazdom postreku je uvedena aj ochranna doba kolko to nesmies jest. trebars 7 dni. Ale treba si to vzdy pozriet, lebo sa to rozni.
Calathea je rastlina ozdobna listom, ale su aj druhy, ktore kvitnu.Urcite ju mozes rosit odstatou vodou. To ze ma sklopene listy, znamena, ze sa snazi zmensit listovu plochu a tym zabranit odparovaniu vody. je to prirodzene. Ked prestanu tepla tak by to malo byt menej viditelne. 😉

cicuska
19. júl 2007

nooo, tak teraz som naozaj mudra, dakujem velmi si mi pomohla.
Tz vies co ja som taka kvetinarka mam doma vsetko mozne aj nemozne, ked mi uz tak dobre radis tak ta zasa trochu zamestnam s otazkou 😉

Mam taku starsiu yuku, velmi uz vyrastla a listy jej velmi padaju a su aj znicene.Chcela by som vrcholky zrezat a dat zakorenit.Myslis ze ked ich potom zasadit ze by z toho mohlo aj nieco byt? Zacne pripadne rast aj rastlina na povodnom kmienku?

janina
21. júl 2007

ahojte pestovatelky, aj ja mam doma orchidky - phale, ale ked vidím vase fotky tak ticho zavidím. ja ich mam asi dva roky a stale nevykvitli. listy pusta nove aj korene ale kvety nie. aj ich obcas pohnojím, ale nie casto. uz som si myslela ze jedna vypučí ale miesto kvetov vypustila hore na svole nové listy aj s korienkami a mam tak vlastne novu rastlinku len sa ju este bojim oddelit. vyzera to komicky. oni sa tak normálne rozmnozuju? a neviete mi poradit aby znovu tak krásne zakvitli? dakujem za kazdu odpoved

bubulik
22. júl 2007

Cicuska, na juke sa zvyknu objavovat aj korienky na tych zelenych listoch, takze kludne sa to da oddelit a zasadit. Po dlhsom case by mohli znovu vyrasit aj listky.
Janina, to moze byt preto, ze je v ovela vacsom kvetinaci ako bola povodne, alebo nie je priesvitny. Inak nie kazdemu sa podari,aby rastlinka vyhnala novu. Blahozelam, mne sa to este nepodarilo. Kludne ju mozes oddelit a zasadit. Ale crepnik by nemal byt vacsi ako 10 cm v priemere.

janina
22. júl 2007

Dakujem bublik za odpoveď. no ja ich mam v priesvitnom kvetináči, v tom povodnom z obchodu takze velký nie je. mozno malo hnojím alebo mam zle hnojivo alebo neviem mne nic nekvitne ani ibistek. A hej aj ja som bola prekvapená novou rastlinkou lebo ked som bola na prednáske v botanickej tak hovorili ze sa mnozia velmi tazko a to v nejakých laboratornych podmienkach. Ale ja by som radsej tie kvety 😒

madeleine
22. júl 2007

Ahojte baby, mam na vas otazku. V novom byte predosla majitelka mala na balkove skalky... je to niekto, kto sa v tom vyzna? Nejake pozostatky tam este ostali a celkom sa mi myslienka ich tam mat paci... ale neviem ako na to... 😒

cicuska
22. júl 2007

bubulikdakujem za radu vuskusam to urcite.Je to jedno v ktorom rocnom obdobi?

bubulik
22. júl 2007

Cicuska, je to jedno.
Madeleide skalky su rastliny, ktore su velmi nenarocne, potrebuju zeminu bez zivin a tiez pod nu dreneznu vrstvu, aby nestali vo vode. Nepotrebuju ziadne hnojivo, vydrzia aj niekolko dni bez zalievania.Zatial neveim co viac by si chcela vediet. 😉

madeleine
22. júl 2007

Mam na balkone vymurovane akoby valovy - cca s100 x v30 x h40, do jedneho chcem nasadit zeleninku a take tie drobnosti a druhy by som chcela mat okrasny. Chcem si tam vysadit Aloe Vera a tych par skaliek co tam je nejako ozivit a doplnit...

Vobec ale netusim, ako sa take nieco robi... mam niekde v Hornbachu nejake kupit a len doplnit? ze by odspodu stali vo vode asi nehrozi, je to dost hlboke a prehanat s polievanim to asi nebudem ako sa poznam... 😅 su tam dve take kolieska podobne tomuto http://www.dreviny.sk/img_dreviny/00214.jpg, ale iba akoby ten vrcholcek, nie take vysoke, len ako rozvinuta ruza.

Nu a tak by ma zaujimalo, ze kde mozem nieco take kupit, alebo mozno i ustipnut si a doma sama vypestovat... a tak... ako sa starat, to si mi uz prezradila... vdaka... 🙂

bubca
23. júl 2007

bubulik:najprv,aj keď trošku neskoro,blahoželám k dcérke 😵 a prajem jej do života všetko len to najlepšie a nad hlavou iba nebo bez mráčkov...
a teraz prosba o radu.doma mám orchideu phale...nieco,uz sme tu o nich písali a mne zrazu opadali úplne všetky kvietky a ostala vlastne len stonka a listy.kvetinku som zalievala presne podla tvojich pokynov a nebola na priamom slnečnom svetle,tak by ma zaujímalo,či je to normálne,alebo som ju nechtiac a nevedomky skántrila?čo s ňou teraz?

mouse
26. júl 2007

Ahojte pestovatelky 🙂 , viete mi poradit, co s fialkami, ktore pomalicky vysychaju? Vsetkym kvietkom sa u nas dari, len fialkam nie...

kiwuska
26. júl 2007

ked orchidea odkvitne, netreba zrezat celu byl, staci asi jeden cm nad pukom o poschodie nizsie, z naho zacnu po case, ked rastlinka naberie silu znova pucat kvety. Ked sa odreze cela byl ona vyzenie dalsiu. netreba to vsak robit, lebo na povodnej dlhsej bylke boloniekolko tych kolienok, pukov, z ktorych su kvety. A hlavne nie priame slnko. jeden pestovatel mi povedal, ze aj specialna zemina je blbost, lebo tieto typy su vlastne cudzopasniky a ze im stacia kuskzy polystyrenu, kora zo stromov a pomedzi to nejaka zemina.

bubca
27. júl 2007

kiwuska:vďaka za radu...zrezať doslova,alebo môžem aj odstrihnúť?neviem,čo je puk,dnes to preskúmam.aby si rozumela,ja som asi taký záhradník ako krtko,ale kamoši mi na tridsiatku kúpili orchideu a teraz sa bojím,že som ju najako "zachloštila",aj keď až na tie kvety vyzerá,že je ok 😉

anamor
27. júl 2007

mouse pravdepodobne maju vela slnka, priame a malo vody... mozne je,ze su uz stare korene... ked sa fialkam nedari, nebude sa im darit nikdy, tak najlepsie bude sa na ne vykaslat, alebo skusit zasadit nove a obnovit ich...

kiwuska
27. júl 2007

bubca = to na tej stonke su take casti, to hned uvidis, trosku zhrubnute a taky akoby listok, ta nad ty, asi 1 cm najlepsie dosikma, nozikom aje to 🙂 ona chvilku nebude nic robit, to nabeera silu a potom odtial zacne pucat nova bylka a na nej niekolko kvetov. drzim palce

mouse
27. júl 2007

Vdaka anamor 🙂

bubca
28. júl 2007

kiwuska:ďakujem,idem to hneď spraviť,ja som mala fakt strach,že som niečo domrvila. 🙂

bubulik
5. aug 2007

ahojte kocky, mala ma dost zamestnava a tak sem skocim iba obcas,ale ako pozeram, tak ste vsetko vyriesili. 😉

bubca
5. aug 2007

bubulik:jasné,že ťa zamestnáva,"velenie" v domácnosti vždy preberá najmenší člen rodiny 😉
neviem,či som vyriešila svoj problém,stonku na phaleo...som zrezala tak,ako poradila kiwuska,a snažím sa byť trpezlivá,ale nič sa nedeje,to je normálne?ako dlho bude kvetinka oddychovať,kým pustí nové byľky?ako sa má Hanička?

bubulik
11. aug 2007

Bubca, je to normalne, trva to niekedy mesiac, niekedy aj pol roka, rok. Ale nestracaj trpezlivost.
Mala sa ma dobre, je zlata, pokojna, ale velmi lubi jest. Ja ju kojim. Takze skoro cely den sa kojime a spinkame, teda ona spinka. 😉 V noci je to lepsie. Aj teraz spinka s ocinkom a mne sa uz nechce.A tak surfujem. Pa 😉

bubca
11. aug 2007

bubulik:ďakujem,ukľudnila si ma 😵 to je tak,keď zveria takú nádhernú kvetinku niekomu ako som ja,aj koza by bola zrejme lepším záhradníkom 😉 som rada,že sa vám darí a prajem,aby sa darilo aj naďalej 😵

cicuska
21. aug 2007

potrebujem poradit, v kvetinaci sa mi robi takz zeleny ako keby hubovity alebo plesnovy? povlak, ked do toho posprtam tak to smrdi ako nejake huby , zeby plesen? Ako sa toho zbavit? Preco sa to robi? nemoze to uskodit kvetine?

lusa
21. aug 2007

kocky aj ja sa pridavam. ja som chora na kvety. nie som sice typ do zahradky, ale doma to mam samy kvetinac. milujem izbove kvetinky. uz som sa s vami podelila o svoje city ku rastlinkam 😉 a teraz k problemu. mam 2 druhy clathey. a na oboch ten isty problem. listy sa mi osusaju po okrajoch a to sa este ani poriadne neotvoria. snazim sa dodrziavat podmienky, v ktorych maju byt, ale stale je to to iste. viete mi niektora poradit? dakujem.

ramzesa
21. aug 2007

ahojte maminky,tak mne vzdy vsetko zvedlo, co bolo odkazane na moju starostlivost. Dokonca aj syncekova syrotka. Ako sa taky kvietok opatruje? A narcisi v kvetinaci? uz mam iba cibulky,ale netusim co s nimi, vraj ich prezimovat niekde v tme a chladku. no ja som hotovy antitalent 😅 . A neviete mi poradit nejake bytove kvetinky s nenarocnou udrzbou a vhodne pri detoch? Nech to tu nie je take chladne bez kusku zivota 😕

erossaa
8. sep 2007

🙂 dobrý večer vám, čítala som tu o orchideách, chcela by som doporučiť českú stránku www.living.cz, ja som sa tam dozvedela neuveriteľne veľa o pestovaní orchideí. a vždy vám tam pomôžu s problémom. keď sa dostanete na stránku, treba kliknúť na odkaz Záhrada a pokojové kvety. tamnájdete fórum na všetky rôzne témy o kvetinkách. mne strašne pomohli. 😉

cicuska
16. sep 2007

lusa / myslela si asi Calathea vsak? No to by zaujimalo aj mna lebo ja mam tiez takyto problem a dokonca ju aj pravidelne postriekavam makkou vodou aby mala viac vlhkosti ale vysledok stale rovnaky schne viac a viac 😒

katy2
16. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ako mam prezimovat netahave muskaty, a mozno zaroven ich aj rozmnozit pre buduci rok? Da sa ich rozmnozovat uz teraz alebo mam cakat do jari? Vdaka za kazdu radu...

bubulik
28. sep 2007

Ahojte kocky, ako tak pozeram, nebola som tu teda hodnu chvilu! 😵 Hanka ma zamestnava stale viac a ja naivka som si myslela, ze to bude stale menej 😀 😀 😀 ale teraz k vasim problemom 😉
Cicuska: Zeleny povlak v kvetinaci sa tvori tak isto ako aj biely vtedy ked sa polieva rastlina skor ako poda v kvetinaci preschne. Inak som o tom pisala o niekolko stran dozadu 😉 Je tam rozdiel len v druhoch plesne.Takze musis rastliny polievat az vtedy ked to skusis prstom(chytit zeminu ) a je sucha. Pokial citis vlhkost, nepoliat!!!!!Rastlinkam to neskodi 😉 Myslim tu plesen 😉
Lusa: Kaletei(Calathea)musia mat pravidelnu zalievku bez premokrenia, to neznamena poliat "kazdy utorok", ale vzdy ked je to ciastocne preschnute a nie suche, alebo mokre 😉 Ak to dosiahnes malo by to byt ok.
Ramzesa: Syrotka je asi sirotka, ze? 😉 To je dvojrocna rastlinka, to znamena, ze kvitne v druhom roku a po odkvitnuti hynie. Cize je to v pohode pokial Ti vyhynula. Inak je to vonkajsia rastlinka, takze nevhodna do vykureneho bytu. Lepsia je na balkon 😉 Co sa tyka narcisov v kvetinaci, tie sa vlastne len prirychluju. Ak ich ches mat aj na rok kvitnuce, tak ich treba v prvom rade zostrihnut az po cibulku. Cibulky vybrat von do papieroveho sacku a znovu zasadit asi v decembri, aby ti kvitli okolo Velkej noci.Co sa tyka kvetin vhodnych pri detoch tak si treba dat pozor hlavne na tie ktore maju skodlive stavy ako napr. difenbachia, brectan a tie co maju farebne okrasne plody, lebo si deti myslia, ze sa mozu jest. Nenarocne su napr. africke fialky,paprade, lopatkovec, dracena 😉
Katy2: Co sa tyka muskatov tie sa rozmnozuju v auguste aj tahave aj netahave. Vezmu sa odrezky a zasadia sa do zeminy na vysev a mnozenie, lebo ta ma najmensi obsah zivin.Stare sa prezimovavaju pri teplote okolo 10 stupnov, niekedy vo februari sa presadia do novej zeminy zakratia a zacnu prihnojovat. Samozrejme aj v zime sa musia obcas poliat a potrebuju aj trochu svetla. 😉