Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

potulka
20. jan 2009

ahojte. mozno ste to tu uz rozoberali - pouzivate pri prani v mydlovych orechoch etericky olej, aby pradlo vonalo? ak ano, aky je postup a kolko ho treba? dava sa to do vody, ktoru potom nalejem do avivazovej priehradky alebo ako? dakujem. 🙂

bihan
20. jan 2009

Pár kvapiek nakvapkáš na vrecúško s orechmi 😉

valka
20. jan 2009

ja som davala EO az do nadobky od avivaze do octu...pradlo tiez pekne vonalo, ale iba kym je mokre, potom je ho uz citit iba cistotou 😉

potulka
20. jan 2009

dakujem. akurat som si dnes kupila jeden z lavandinu a mam aj kopu pradla, tak idem na to. hlavne, aby nebolo citit ponozkami, ako sa mi to niekedy stava... 😀

bihan
20. jan 2009

keď prádlo cítiť "ponožkami" znamená to, že sa ti v práčke rozmnožili baktérie, to sa pri eko praní občas stáva.. pridaj ocot miesto aviváže a prádlo vyves hneď ako doperie práčka.

valka
20. jan 2009

potulka, staci 4-5 kvapiek, nie ze to prezenies...😀 ja som sa do levandule zamilovala...

potulka
21. jan 2009

bihan, dakujem za dobru radu. tie ponozky citit len obcas, ale je pravda, ze aj na pradle, ktore s ponozkami vobec neprislo do styku. zahada je teda vyriesena! 😉 avivaz pouzivam len zriedka, vacsinou nedavam nic, lebo sa mi zda, ze orechy na to stacia. ale kvoli hygiene to urcite urobim.
valka - neboj sa, dala som len 4 kvapky 🙂

bambusko
21. jan 2009

potulka, treba vyprat pracku - zbavit ju roznych usadenin. pusti naprazdno na 90, mozes naliat aj ocot 😉

potulka
21. jan 2009

bambusko, vdaka. toto robievam raz za cas kvoli vodnemu kamenu. asi treba este castejsie. tusim idem rovno na to. 🙂

cecil
21. jan 2009

Ahoj holky, můžu poprosit o radu? Jednou jsem někde vyčetla eko domácí čistič na koupelnu...napsala na papírek a papírek ztratila. Byl tam ocet, sůl, voda a možná ještě něco. Neznáte to?

Prostě něco na koupelnu, umyvadlo.... záchod? Popřípadě teda něco kupovaného, ale raději něco dělaného. Dík

audreyd
21. jan 2009

jeje, lucka 😵 vitaj 🙂 no s tým zarábaním slizu nie je toľko práce, mne sa to dokonca páči 🙂 môžem ti zarobiť 😵 a aviváž nepoužívam, mne prádlo viac vonia, keď vlastne nevonia ničím, iba prádlom 😅

herminka
23. jan 2009

Cecil, mám ve svých poznámkách toto (ale nezkoušela jsem):
Univerzální čistidlo – v nádobce s rozprašovacím ventilem smíchejte 600 ml octa, 300 ml vody a 25 kapek éterického oleje s desinfekčním účinkem (eukalypt, bergamot, tea tree, citron)
Univerzální čistidlo II (na WC, nerez atd.) - 100 ml octa, 50 g kyseliny citrónové, 20 ml univerzálního čisticího prostředku, (použila jsem Ulrich), 200 ml vody, 5 kapek tea tree EO

WC myju slizem nebo WC čističem Ecover (sliz se mi zdá lepší), na umyvadlo a vanu se mi nejlíp osvědčilo bělidlo na bázi perkarbonátu (Sonett, Ecover, Eurošarm) - opláchnu horkou vodou, posypu perkarbonátem, nechám chvíli působit a pak hadřičkou vydrhnu (ale velké drhnutí ani není třeba, pouští to skoro samo). Naše 35letá vana je jako nová 🙂 Dá se taky použít sliz, ale ten vyžaduje hodně drhnutí nebo kartáč, a potom není špatný tekutý písek Ecover.

herminka
23. jan 2009

Na obklady používám sliz rozředěný ve vodě.

s.arik
24. jan 2009

ahoj holky, vůbec vás nečtu i když sympatizuji - jenom zkrátka sotva stíhám AP 😀

lezu sem s prosbou na tip na šampon. přírodní. je mi fuk na jaké vlasy nebo z jakého ovoce atd., prostě jenom ať to odmašťuje...jsem nenáročná. pokud možno co nejlevnější.

mi totiž normální šampony strašně smrdí...

nepoužívám žádnou kosmetiku, šminky, ani tělové mléka, parfémy, sprchuji se jenom vodou, mýdlo mám jenom na špinavé ruce, eliminuji veškerou chemii kolem mě a hlavně v mém jídle a na mé kůži........ale šampon prostě potřebuju, vlasy se mastí. zkoušela jsem je mýt jenom vodou nebo citronem nebo sodou nebo i žloutkem, ale nic z toho neodmastilo ☹

takže jsem svolila s investicí do nějakého komerčního, ale přírodního. vůbec se v tom nevyznám, poradíte mi? jediná značka, která padla na AP, byl Lush, ale ten je prý strašně převoněný a to bych asi "nepřežila" 😀

jabrunko
24. jan 2009

sari, ja teda kupujem v DM kozmetiku Alverde, ma to eko test,mala by to byt prirodna kozmetika... cena podozrivo nizka ale co oci nevidia srdce nebli 🙂

lenki33
24. jan 2009

s.ari podla mna zalezi aky lush si vyberies, ja mam rada "prevonene" tak moc neporadim, ale urcite su tam aj jemnejsie,mylsim ze tento by mohol byt naj eko
https://www.lush.co.uk/index.php?page=shop.prod...
ale napr dobry sampon je aj z nobilis tilia - mandarinkovy,mala som aj rozmarinovy ale ten na dlhsie vlasy horsi, kvoli rozcesavaniu, ten mandarinkovy je jemnejsi, myslim ze ked ho nepouzivas moc, tak to nie je ani s cenou take hrozne

bihan
24. jan 2009

Lush je síce voňavá bamba, ale to sú to také prírodné vône, žiadne umelé parfémy, ja ich zbožňujem 😀

anastazie
24. jan 2009

sari, zkus urtekram nebo laveru..weledu, logonu (btw lush neni prirodni kosmetika, pouzivaji konzervanty aj.u nekterych produktu..nemaji ani certifikat)..
proste koukni na cenu a vyber ten nejlevnejsi 🙂) ja pouzivam laveru (mandlova nevoni vubec)
vetsinou tyhle sampony moc nevoni, ani nepeni 🙂
ale jabrunko ma pravdu, alverde z dm je asi nejlevnejsi prirodni kosmetika, kterou muzes u nas koupit 🙂

lenki33
24. jan 2009

tak uplne prirodne sampony asi nerobi nikto,mylsim ze v tomto je lush a lavera alebo weleda na rovnako 😅
ale celkom by ma zaujimalo ci si niekto vyraba doma "sampon"?? a ako sa to robi 🙂

bihan
24. jan 2009

Lenki, to nerieš.. Lush nie je prírodná kozmetika, lebo nezhnije po 3t 😀 Oni fakt nemajú certifikovanú "prírodnú" kozmetiku, lebo v niektorých výrobkoch používajú aj chemické látky.

anastazie
24. jan 2009

lenki, ale delaji se 🙂 staci se kouknout na slozeni
treba tady:
http://www.urtekram.cz/produkty/sampony.html
ale je pravda, ze to slozeni nectu vzdycky, protoze kdyz si kupuju certifikovanou prirodni kosmetiku, tak mam pocit, ze maji vsechny produkty ok 🙂

jinak sampon jsem si doma nikdy sama nevyrabela, ale myslim, ze sarik nebo herminka zkusenosti mit budou 😀

s.arik
24. jan 2009

Aničko, vyrobit šampon jsem nezkoušela, nemám recept.
jenom vím že žloutek, citron, ocet ani soda neodmastí 😒

moc vám děkuji za tipy, pokud v tu nenarazím na blízkou DM, asi si objednám tento http://www.vitektrade.cz/e-shop/sampon-bez-parf... 🙂 i když je to teda asi 2,3x dražší než ten mainstream co jsem si kupovala obvykle.

anastazie
24. jan 2009

sari, vsak to byl regulerni "sampon" (ten zloutek, citron a ocet se sodou), tak to asi lenki myslela, ne? 🙂)

lenki33
24. jan 2009

urtekram nepoznam, zlozenie citam 😉
toto su tenzidy z lavery : Ammonium lauryl sulfate, Lauryl Glucoside, Lauroyl sarcosinate, cocos betaine
bez tenzidov vyrobit sampon je problem, tak isto ako krem bez emulgatorov (aj ked tam je tych prirodzenych moznosti viac) ale detailne tomu nerozumiem nie som chemik 😉

lenki33
24. jan 2009

sari ty si to miesala vsetky 4 veci spolu 😕 to musela byt chutovka 😀
ja viem ze niekedy byvaju kurzy na vyrobu prirodnej kozmetiky, tak si myslim ze tam preberali aj sampony
ja som si skusala vyrobit len krem, ale bez toho emulgatoru neudrzatelna konzistencia 😅

bihan
24. jan 2009

Anastazie, zabudli ste na kokosové mydlo.. bez neho to umývať nebude.. tak stačí nastrúhať z kocky na prepieranie plienok a domáci šampón je na svete ;)

anastazie
24. jan 2009

lenki,
lauryl glucoside, c.betaine jsou ale prirodni tenzidy (ten prvni je prirodni tenzid na bazi glukosy a kokos.oleje 🙂
a tak..nekde mam seznam, taky nejsem chemik 🙂 ne vsechny nazvy, co zni chemicky take chemicke jsou 🙂 ale vetsinou to opravdu nectu, protoze jsem si u certif.kosmetiky zvykla, ze maji produkty v poradku 🙂
to u urtekramu je slozeni jednodussi, co 😀

sari, tak ten jsem nikdy nezkousela

olinka6226
24. jan 2009

vidim ze sa tu rozbehla ziva diskusia 🙂 btw lenki nieco nove o dodavke?

cecil
24. jan 2009

Herminko díky moc! Ten universální čistič č.2 to je on co jsem ho ztraitla! 😀 Fakt díky . A teď to lejstro vylepím na lednici, tam se mi to aspoń neztratí 😉 .

lenki33
24. jan 2009

jo a tam je aj to kokosove mydlo co spominala bihan 😀 /to bol pochopitelne vtip/
ja netvrdim ze lush je prirodny ale su tam produkty,ktore dost prirodne su 😉 niektore maju cisto prirodne zlozenie
a este k tej lavere ten prvy sulfat asi zrovna prirodny nie je 😕
ale ok necham to tak dala som len sarikovi tip na necertifikovanu kozmetiku 🙂