Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

apel
28. feb 2010

ahojky nemáte prosím někdo zkušenosti s práškem na praní klar?Nebo tekuté mýdlové ořechy klar? Díky

carina
7. mar 2010

úúúžasná diskuze! Tak mě to zaujalo, že jsem to za odpoledne přelouskala celé. 😎 Taky se chystám vyzkoušet praní ve slizu, víte co by mě ale zajímalo? Při praní v prášku mám prádlo hrozně hrubé, i po přidání aviváže. Myslíte, že se to při použití slizu zlepší? Už nevím, co s tím, ručníky jsou skoro na vyhození, a to peru max. na 40 stupňů...

carina
7. mar 2010

nevím, jestli za to nemůže tvrdá voda?

luthien.k
7. mar 2010

Někde v diskuzi o látkových plenkách holky psaly, že pro změkčení zhrublých plenek použily kyselinu citronovou, tu, co se normálně dává jako konzervační prostředek, ale jaké poměry atd. netuším. Zkus se tam zeptat, hledat by to bylo asi těžké... 😉
Jinak já si myslím, že je to tvrdou vodou... Sliz určo zkus, já už jsem líná ho připravovat, tak sypu do pračky nastrouhané mýdlo a trochu sody a taky super (k bílému prádlu i ekologickou sůl na praní). Ani Persil mi nepral tak dobře třeba zašlapané ponožky jako obyčejné jádrové mýdlo 😉

jana.sun
7. mar 2010

ahojky,
já používám mýdlový sliz na plínky a na máchání jsem dávala Permon M, ale ted zrovna došel, tak dávám jen trochu octa a nepřijdou mi nějak moc hrubé - a to máme dost tvrdou vodu - asi to bude tou sodou ve slizu
Carina - určo zkus něco na změkčení vody (sodu)
na ostatní praní dávám aviváž od Ecoveru - ta mi přijde super.

jinak holky, já někde četla, že na látkovky - teda konkrétně na bambusky - se nemá kyselina citronová používat, že poškuzuje to vlákno 😕 😕 😕

emjee
7. mar 2010

nahodou som to predchvilou citala:
Dekalcifikační kůra na tvrdé pleny
Rozpusťte 1-2 sáčky (á 100g) kyseliny citrónové v horké vodě (2-3 l) a vyprané pleny ponořte do roztoku na delší dobu, poté vymáchejte jako obvykle.
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

barica
8. mar 2010

na kyselinu citronovou pozor, narusuje bambusova vlakna, takze urcite ne na pravni bambusovy plenek!

ja peru v "instatnim" slizu, kdyz dam mydlove vlocky, krystalickou sodu a ocet, tak mam plenky vyprane, jako nikdy, nikde ani flicek🙂, ale jsou trosku tvrdsi, tak zkousim davat jedlou sodu (pry neutralizuje kyselinu mocovou), mydlove vlocky a ocet, plenky jsou mekci, ale sem tam flicek zustane... pry jsou nejsetrnejsi k prani orechy, ale prijde mi, ze moc nevyperou...

alenk
25. mar 2010

ahojte ekomaminy, pripajam sa k vam.
Nie su orechy ako orechy. Ja sa uz viac ako pol roka trapim s kilom orechov, co som kupila v quelle. Som sa ulakomila na nizsiu cenu (boli asi o dve eura lacnejsie ako orechy v bioobchode). No to vam je sajrajt, domrvene, skarede, tenucke, ledva to mydli, akurat to o to viac smrdi. Musim ich davat do prania ovela viac, vacsinou z nich robim vyvar. MInule som si spravila liter vyvaru a dala zamrazit do sackov na lad do mraznicky. Osvedcili sa mi na podlahy a na nabytok. Predtym som mala na podlahy Alex (ziadne eko), jeden na laminat a jeden na dlazbu, no nijak nenadchol, ziaden lesk, akurat nejaka ta pomarancova vona. Vyvar z orechov pouzivam na laminat a rovnako aj na dlazbu (dve kocky zmrazeneho supnem do kybla a zalejem vodou, od oka) a krasne sa leskne vsetko. Takisto na nabytok, na utieranie prachu, paradny lesk. A prave dnes som si objednala nove kilecko orechov, z biosenu, mala som od nich vzorku a tomu hovorim orechy. Tak sa tesim kedy dojdu 🙂
Najblizsie sa chystam vyrobit si testovaciu davku slizu, len ma pritom nesmie muz prichytit, to by zas oci prevracal 😀

Dnes uz pol dna studujem net kvoli eko jednorazovkam, ze co si nachystam do porodnice. Baby, mate niekto vyskusane Wiona plienky? Su sialene drahe, viem, len ze ci to niekto neskusal. Dik

tynushqa
25. mar 2010

Ahojte, pridavam sa k eko maminkam.
Ja mam teraz ale jednu otazocku. Ma tu niekto biowashball??? uz som si to skoro teraz objednala, ale radsej sa opytam 😉

tynushqa
25. mar 2010

No uz som ju objednala 😀...kurnik mali by mi vypnut ten internet. Ale podla mna to bude dobra investicia. Potom dam vediet 😉

alenk
26. mar 2010

tynushqa, tak to poznam 😅
inak dnes som nasla na nejakej nemeckej stranke moltex mini 138ks za 25,99 (to su tri baliky po 46, co u nas stoja 14 - 22). to je aj dobra cena nie? akurat ze neviem po nemecky, tak si neviem nastudovat ze kolko je postovne 😀

marika80
26. mar 2010

Kocky zajtra o 20.30 je hodina zeme 🙂

zdienka
10. apr 2010

baby, ktory deodorant je ok pri kojeni? ja som pouzivala alverde, ale co ja viem, vsetky tie rastlinne zlozky a oleje a tak... dik!

alenk
12. apr 2010

zdienka, neskusala si krystal? napr. http://www.bio-market.sk/deodoranty-a-parfemy/k...
ja sice nemam prakticku skusenost s kojenim, ale planujem ho pouzivat v tom case, hlavne na doma, lebo predsa len nezabranuje poteniu a teda sa robia flaky na obleceni, riadne.

zdienka
13. apr 2010

alenk no, mam doma, ale estge som neskusala, lebo nikde neviem najst ci sa to moze,....

alenk
14. apr 2010

aha, no, rozmyslam, ze problem by mohol byt, jedine keby sa to dostalo nejak na prsnik, ze by to babo zotrelo alebo olizlo, ale inak myslim ze v pohode, nie? ale najlepsie by bolo keby niekto mal praktickejsiu skusenost 😉
tak ale urcite je to vhodnejsie ako nejaky antiperspirant, nuz neviem. ked na nieco prides, daj vediet

alenk
15. apr 2010

tak konecne som spravila zaber z orechov, co som minule spominala, porovnanie dvoch roznych kvalit. mozno to niekomu pomoze.

zdienka
20. apr 2010

inak alenk, ja mam odskusane molltexky a su super. akurat ze v porodnici som skoncila na pampers lebo boli privelke (nezohnala som newborny), najlacnejsie vychadzaju alany z dm, ale tiez su privelke.. su ale baby ktore aj do porodnice sli s latkovkami...

tynushqa
20. apr 2010

Ahojte,
tak pri kojeni nepomoze absolutne ziaden deodoratn! aspon taka je moja skusenost 😉 😝
No a Biowashball uz mam doma a uz veselo periem. Na bezne pranie nie velmi spinavych veci je fajn tak ako keby som prala s orechami alebo so slizom, skvrny najskor preperiem zlcovym mydlom a pekne to operie. Zase na muzove spinave a mastne monterky to nie je az tak dostacujuce, to pridam polovicnu davku slizu a je to v pohode. Akurat jedina vyhrada, ze to az tak neeliminuje pachy ako bolo spominane, skusala som prat plienky s tym bez prasku no a bol citi moc ale s tym mam problem aj ked periem s orechami. S tou gulou periem uteraky a take normalne veci, ked periem biele s tym tak pridam sol na pranie Puer.

Inak Alenk, odkukala som od teba to zamrazovanie vyvaru z orechov a fakt je to super, vezmem 2 kocky dam do vody, troska octu a mam super prostriedok na podlahy a nemusim to stale varit a nepokazi sa to 🙂)) Takze diiik 😀

alenk
20. apr 2010

zdienka dik, skusim este pozhanat tie moltexky, som v predstihu. tiez som dumala ze zoberem do porodnice latkovky, ale neviem si to prave predstavit... ako by to muz nosil domov v tom vrecku na pouzite plienky a sam pral? 😀

tynushqa, super ze si dala vediet o tej guli, kamoska prave nad tym uvazuje, tak posuniem info dalej. a to zamrazenie, to tiez nie je moj vlastny napad, tiez som odkukala, ale ten ocot do toho som este neskusala, tak dik za vylepsenie. uz som kdesi citala ze aj etericky olej do toho, tak mozno aj to skusim.

bambusko
20. apr 2010

moltexy ako alternativu k latkovam odporucam, pre mna su jedine, ktore nesmrdia po pocikani, inak mne z toho pachu ciknutych jednorazoviek dviha zaludok... kupovala som tu, rychlo dodali, naj cena, co som nasla 🙂

http://www.biologika.sk/e-obchod-p_1-70-hygiena...

alenk
4. máj 2010

kam vyhodit flasticku od weleda oleja? moze sa to dat do bezneho kontajnera na sklo, ked to je olejove?

mneme
4. máj 2010
mneme
4. máj 2010

vcera som v detskom oblecku v Tesco (!) natrafila na nohavice a tricko z biobavlny 😕 co sa deje, ze aj tento mamut naskocil na modnu vlnu? da sa tomu verit?

alenk
5. máj 2010

no, pokial viem, tak zatial ten zakon o oznacovani bio neplati (ten prisnejsi), takze kludne to moze byt tak, ze je to zosite bio nitou a latka ako taka s bio nema nic 😒 verila by som tomu tak s rezervou asi , urcite si nedovolia uplne klamat, ale asi to nebude ani uplne bio.
ak to je vyrazne drahsie, tak by som pockala na nejaku ich fajnu akciu 😉
inak napriklad aj c&a ma bio detske veci, ale na omak sa mi to teda vobec take nezda

mneme
5. máj 2010

na visacke pisu, ze je to 100% organic cotton. praveze vobec nie su drahe, to ma na tom zarazilo

zajaciq
13. máj 2010

ahojte, hura nasla som vas. mam taku jednu otazocku, s cim cistite detsku vanicku/kyblik? ja som si na kyblik zadovazila speci zinku, nech tam nejdu bakterie z inych ploch a zatial som to umyvala horucou vodou a trosku tekuteho pripravku na vane. ma to daleko k ekologii..

a este, taka trosku odveci otazka - v com vycistit plesen (ciernu) z protismykovej gumy do vane? 😅 😅

vrele dakujem za nejake napadiky

emjee
13. máj 2010

zajaciq ja som teraz skusala vanicku kupelnovym cisticom od froscha, krasne islo vsetko dole

zajaciq
14. máj 2010

dakujem , ked pojdem nabuduce do DM, kupim. aj tuhe zlcove mydlo uz chcem kupit, tekuty ulrich dochadza na nase dvojdnove naloze 😀 dufam, ze to tam najdem 😅

mneme
14. máj 2010

my sme kyblik a neskor j vanicku vmyvali horucou vodou a potom vyutierali do sucha. ziadny, ani eko cistic by som tam osobne nedavala