Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

ena
20. sep 2006

inak, ja si myslim, ze aj vacsina neekomamiciek co koji, tak do 6 mesiacoch neprikrmuje..

mracik
autor
20. sep 2006

kili pokiaľ kojí "ekologicky", tak možnosť otehotnenia prvých 6 mesiacov je niečo pod 1%, neskôr asi 2%, ako skoro by si chcela ďalšie?

katrin cumlík znižuje frekvenciu sania dieťatka, čím menej často kojíš, tým je riziko otehotnenia väčšie

dorotka nie je kojenie ako kojenie

a ena to je pravda, ale ja som myslela hl. iné tekutiny, tie mamičky často dávajú

kili
20. sep 2006

mracik, ja by som chcela druhé čo najkôr. Ale ešte je to ďaleká budúcnosť. Zatiaľ sa snažíme o prvé. Beriem lieky na ovuláciu, ktoré možno aj tak nebudem môcť brať, keď budem kojiť, takže budeme musieť aj tak počkať. To sa ešte poradím s doktorom.

kattum
20. sep 2006

mracik, prosim ta vysvetli mi, co si myslela tou vetou: "nie je kojenie ako kojenie"

akurat teraz vysiel cesky casopis Aperio venujuci sa ekomaminkam a podobne, je velmi zaujmavy, nieco najdete i na tomto linku: www.aperio.cz, tam su i moznosti kupy na SLovensku, ci objednania cez interent.

stranky zaoberajuce sa ekologicky setrnou domacnostou:http://www.aperio.cz/odhazy.shtml

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bellezza
20. sep 2006

mracik, ono je to velmi individuálne, ja som do 6mesiacov iba kojila, žiadna prevarená voda, ani čajíky, nič, iba materské mlieko. A vtedy keď si zapýtal. A menzes prišiel 4 mesiace po pôrode...
Ono je rozdiel, keď ti bábo spí v noci 4-5hodín v kuse a za noc si potiahne 2x. A je iné, keď si dieťa pýta jesť každé dve hodiny.
Cumlík, ak je ortodontický silikónový, môže ukludniť a pomôcť. Inak si dieťa cumlík spraví z teba alebo z prsta a to sa veľmi ťažko odnaúča. Videla som aj zanedbaných dospelých s prstami v puse.

mracik
autor
20. sep 2006

Gerden čo je ekologické nemusí byť nenormálne, čudovala by si sa, ale poznám maminky, ktoré kojili podľa budíka...

Bellezza vidíš, ešte som zabudla napísať, že dieťatko musí byť kojené min. každé tri hodiny cez deň a každé štyri hodiny v noci
Inak podľa mňa cumlík je náhradou za prsník a nie naopak
Ja som bola pre mojho macka tým cumlíkom, kojila som takmer v kuse a nikdy som ho nevidela mať pršteky v puse...

ervotoc
20. sep 2006

bell 😀 😀 keby len v puse 😀
co mas nove?co Tomasko?ako?
naš tiez nechcel cumel,ani flasu,tu vobec hned sa odstrcil,prsty má len ked nema po ruke hryzátko,myslim ze kvoli zubkom...
gedren ja urcite nekojim podla nejakych hodin,ale podla drobca,je to mytus,kojiť po troch hod 😉
rovnako ako je šialené myslieť si ze ked kojiš neotehotnieš..

bronau
20. sep 2006

Ahojte .Podla mna by vystiznejsie heslo o kojeni malo zniet : "Nie je dieta ako dieta." Kazde sa ku papaniu stavia inac, poznam mamicky, ktore kojili o dusu , presne ako ma byt , kedy dieta chcelo, denne, v noci, no a po 12 -13 mesiacoch sa im babo odstavilo same, naslo si proste ine zaujmy a kojenie mu uz prvorade neboli. Moj maly stratil zaujem az teraz. A to som sa bala, ked ma vsetci strasili, ze odstavit ho bude priserne, ze si budem musiet natriet na bradavky "horcicu". Ale bolo to uplne v pohode, jednoducho z toho vyrastol. A od malicka nechcel ani cumel, ani flasu ani si prsty nestrkal do pusy a dokonca ani ziadne hracky, kusatka a bohuzial ani nic na jedenie. Takze pokojna prechadzka po hypermarkete , ked dieta kludne zuve rozok ostala iba snom.

mracik
autor
20. sep 2006

ervotoc, nie je to šialené, pri dodržovaní určitých pravidiel je to najspoľahlivejšia forma "antikoncepcie"
Ja osobne som kojila "ekologicky" 1 a pol roka, potom som nastúpila do práce a kojila som "civilizovane" (hrozné výrazy, ja viem 🙂 ), do mesiaca prišla MS, o dva mesiace ovu.
Nie je dobré odsúdiť niečo, čo nepoznáš 🙂

bronau
20. sep 2006

Aj to s MS po porode je individualne, ja som "ekologicky" - teda ak pod tymto myslite "dat dietatu kedy chce, kolkokrat chce" - do 2 rokov a MS som dostala presne rok po porode (to sme do roko kojili ozaj kazde 2 hodiny a j v noci, lebo nechcel nic jest a sli mu zuby). A niektore zeny dostanu MS po sestonedeli a mozu sa aj ukojit. A tak sa to urcite neda zovseobecnovat, kazda z nas ma inu hormonalnu hladinu a "funguje" inac.

dorotka
20. sep 2006

mracik moja mama je bylinkarka odmalicka som nepoznala cierny caj to som videla len u babky a u kamosiek chorobu liecim vzdy kombinacia lieky caje a pokial sa da iba cajmi ale zaroven je detskou sestrou a co som sa od nej naucila je ze prirodou si je dobre pomahat pokial to ide ked to nejde je narade medicina 😉

zonja
20. sep 2006

mracik: ahoj, nechci ti nějak brát iluze, ale to, že nemáš menstruaci vůbec neznamená, že nemáš ovulaci, ta může být i skrytá a otěhotnět klidně můžeš, i když ta pravděpodobnost je o dost nižší. pokud nechceš hned druhé dítě a do půr roku po porodu se ani otěhotnět nedoporučuje, asi bych na to moc nespoléhala. asi bych spíš brala jako antikoncepci miminko, které dokonale zaměstná 😀
jinak se také doporučuje půl roku po ukončení si dát pauzu, aby se tělo maminky trochu po velké zátěži dalo dohromady.

cat
20. sep 2006

uf teda po začiatku tejto debaty som si pripadala ako totálny neinformovaný blb, pojmy ako mooncup či ekologické kojenie počujem 1 krát v živote.. Inak nechce sa mi veriť že by niekto kojil podla budíka, to sa dá? 😀 mne sa zdá choré budiť spiace dieťa len preto že uplynuli stanovené 3 hodiny..hoci v pôrodnici nám to tak kázali 😲

mracik
autor
20. sep 2006

zonja, samozrejme viem, že ovulácia môže predchádzať menštruáciu, ale prvých 6 mesiacov je to veľmi nepravdepodobné, neskôr je už dobré sledovať krčok maternice a hlien, teploty sú vtedy dosť rozhádzané, takže tie som nemerala.

Eko dojčenie funguje podobne ako progestínová antikoncepcia - to je anti pre dojčiace maminky, ale je prirodzená

Pokiaľ už maminka dostane menštruáciu, hoci je len v 3 mesiaci, už sa treba riadiť prirodzenými metódami tehotenstva, ja som ju dostala po 1 a pol roku - už som to písala

Dorotka - ja som lekárka a farmakoterapiu tiež používam, len keď fakt musím...

emjee
20. sep 2006

vratim sa k mooncupu - je to pohodlne ako tampon, dokonca by som povedala, ze este pohodlnejsie 😀 ja to pouzivam uz asi pol roka a nemala som nikdy problem (dokonca sa to da pouzit ked este len cakas ms a nemas cas sa furt chodit kontrolovat na wecko, ci uz mas alebo nemas 😀 co sa s tamponom teda neda)

mracik
autor
20. sep 2006

emjee, este sa chcem spýtať, či používaš aj "záchrannú" vložku, či nepretečie v dňoch silnejšej MS

ikke
20. sep 2006

oneee, a to sa musi aj vymienat? ako casto... 😕 😅

emjee
20. sep 2006

oneee 😀 to vyberies, vylejes obsah do wecka, ocistis (bud pod tecucou vodou alebo papierom), nasadis naspat a hotovo (vylievas podla potreby, ja som si zvykla vzdy ked idem na wecko - ked uz som tam, nech to mam vsetko ok - je to vyhoda, ze aj v slabsie dni, ked ti tam vela nenakvapka, to lahko vyberies a das spat, s tamponom ked nie je dostatocne nasiaknuty byvaju problemos)
ano, ked niekam idem a mam prve dni ms, pouzivam aj zachrannu 😀 ale zatial nejak extra nepretieklo, urcite tampony pretecu viac (aspon u mna, lebo prve 3 dni mam fakt silne - ob super mi vydrzi ledva ledva 2-2,5 hodiny)

mracik
autor
20. sep 2006

emjee dik za info, potešila si ma, lebo u mna tiež OB super...nic moc...

emjee
20. sep 2006

inak mam teraz asi 6 fungl novych zabalenych ob super na predaj 😀

verulka
20. sep 2006

Teeedam ja ziram 😕 mooncup, vyzera to fakt zaujimavo...Musim to premysliet, ale pozdava sa mi to...Musim najst co najviac info

selu
20. sep 2006

akorat mi holky prosim povezte jak mooncup pouzivate v praci? U nas je napr. jedna mistnost WC se tremi toaletami a jednim umyvadlem pro cca 20 bab a nedovedu si dost dobre predstavit to vymyvani nadobky... 😅

emjee
20. sep 2006

selu bud flasku s vodou, alebo toal. papier prip. vlhcene obrusky (napr. lactacid) 😉

nevesta
20. sep 2006

Fuu, tak toto je teda dost zaujmava debata... Mooncup, neviem, pre mna urcite nie. Ani si neviem predstavit to cistenie v praci 😕 by som asi umrela, keby niekto vosiel vo chvilke, ked idem cistit 😲 No neviem, ja nepouzivam ani tampony, pretoze sa s nimi necitim pohodlne, ale to uz je o inom, nejak si neviem predstavit tu nadobku s nejakou tycinkou a vobec to cele 😅
Ekologicke kojenie = antikoncepcia? No neviem. Kazda zena je ina ma inu hladinu hormonov, ovulacia moze byt aj skryta... Urcite by som sa na to nespolahla, tot moje nazory...

mracik
autor
20. sep 2006

Nevesta ovulácia sa vždy nejak prejavuje, u každej ženy sú však tie znaky rozdielne, niekto má viac hlienu, iná baba zasa dokáže viac pozorovať krčok...
nevesta, ja by som sa na to nedala, keby som si neprečítala množstvo štúdií, informácií, nepoznala dobre ženský cyklus, vrátane hladín hormónov a ich vzťahov...až potom som tomu začala dôverovať

Priznám sa, chcelo to odvahu spoľahnúť sa na to, predsa len, keď zjete tabletku, je to také markantné...

nevesta
20. sep 2006

Mracik to asi ano, opat zalezi aj na hormonoch, ale nie kazda zena sa tak pozna... Ja som z tejto diskusie ziskala dojem, ze je to 100 percentna metoda, ktora funguje u kazdeho... V podstate som chcela upozornit, ze to tak nieje, je vela zien, ktore sa daju ovplyvnit, ziskaju nejaky dojem a beru to ako 100 percentne spolahlivu metodu 😅 Dalsi nazor do diskusie 😉

mracik
autor
20. sep 2006

hmmm, nie je 100% len asi 99%, veď ani horm. kontracepcia nie je stopro...
ale len keď sa žena dobre pozná a naozaj sleduje TT, hlien a krčok teda ak hovoríme prirodz. plánovaní rodičovstva...

Keď hovoríme o ekol. dojčení v prvých 6 mesiacoch, tam je to jednoduché, len trba dodržiavať spomínané zásady,

Je však pravda, že spomínané metódy sú spoľahlivejšie u prírodných národov
My už predsa len žijeme v strese, nezdravo, u nás sú časté poruchy cyklu...

Ešte chcem povedať, dúfam, že žiadna baba sa nespoľahne v takejto dôležitej veci len na net-debatu, kde nie sú komplet. info, ale si prečíta aj knižky alebo ide na kurz

nevesta
20. sep 2006

Mracik, odpisem zajtra, prave som ti napisala siahodlhu odpoved, ale mi to nepridalo 😠 😠

Inak, pls na 99 percent u teba, ok? Alebo to mas aj statisticky overene? 😕 Vies, podla reakcii sa mi nezda, ze dokazes prijat aj ine nazory...

Dobru noc 😉

mracik
autor
20. sep 2006

Hmm samozrejme, že to mám štatisticky overené, asi 1% je chyba metódy, to sa približne všade zhoduje, chyba užívateľa sa pohybuje od 3 do 25% - v materiáloch propag. antikoncepciu
inak občas v štúdiách býva údaj asi 25% nespoľahlivosti, a niekde malým písmom je napísané, že ide o kalendárovú metódu, ktorá je fakticky nespoľahlivá...

Nemyslím si o sebe, že neviem prijať iný názor, len na antikoncepciu som citlivá, je to riadny biznis a farmakol. firmy zámerne klamú

myslím si, že PPR pomaly zažíva boom, podobne ako dojčenie, veď aj spolu súvisia

Inak dobre sa s tebou debatuje, rada si vymieňam názory s ľuďmi, ktorí majú iný názor a napriek tomu argumentujú na úrovni...