Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

eliana
20. nov 2006

Jej to je super tema,ze eko maminky.Aj ja by som chcela byt.Snazim sa. Uz som absolvovala dva prirodzene porody,jedno dojcenie bez dudlov a cajikov,ale az do 7 mesiacov a potom s cajikmi do roka 😉 ,maly velmi ine nechcel,este obcas banan a ovsene vlocky.No a potom kojenie az do troch rokov. A vela som ho nosila v satke.To je uzasne.Bez toho by bola mrtva.Vtedy som mala v byte krasny poriadok.Maly spal v satke a ja som s nim chodila po byte a aby som nechodila len tak pre nic za nic, nuz tak som upratovala. 🙂 Skoda,ze uz je velky,teraz mam slusny bordel. Co sa tyka plienok,velmi som to chcela,pouzivat latkove,aj sa o to pokusala-ale lenivost alebo nazvyme to unava zvytazila.
O tom mooncupe si urcite nieco precitam,uz dlhsie o niecom takom uvazujem.Uvidim.

emjee
20. nov 2006

pravdupovediac neviem si tie latkove vlozky dost dobre predstavit - jedine tak na doma, ale inak 😠 ja som fanusik mooncupu ako ste si uz asi precitali 😀

saska73
20. nov 2006

tie látkové vložky nechápem, to si každé 3 hodiny žena zamení a potom ich večer doma hromadne perie ?

emjee
20. nov 2006

no ved preto si to viem predstavit len doma - das novu a pouzitu hned preperies, inak neviem ako by si nosila pouzite odniekial domov 😅

mracik
autor
21. nov 2006

Ja mám látkové vložky doma, ale používam ich len na zachytenie spermy po milovaní 🙂, na tento účel sú super
Počas menštruácie si to neviem celkom dobre predstaviť, možno spolu s mooncupom.
Ten som si inak kúpila, ale nesthla som ho ešte použiť, keďže som hneď na to otehotnela, takže najbliššie možno za tri roky... 🙂

beba
23. nov 2006

Aj ja by som sa k vam rada pridala. moj muzik je podobne postihnuty 😀 a celkom sa mu dari nakazit aj mna a uz som si kupila aj ja latkove vlozky, no momentalne lezia v skrini a gdako sa mi ich pouzivat nechce. Uprimne povedane necitim sa s nimi velmi pohodlne a to pranie 😝 ...Dajte vediet ake vlozky mate a ako sa vam dari tvorit trosku menej krvaveho odpadu 😀 .
Inac celkom dobra vec su aj pratelne plienky (popoliny a pod.)

simona.w
24. nov 2006

Ahoj, ja jsem prave na netu objevila ekologicke koule na prani, ktere se daji do pracky a jiz se nemusi pridavat zadny prasek ci avivaz, tedy se mene zatezuje zivotni prostredi a je nizsi spotreba vody, jelikoz se zkrati machaci cyklus.
Pry to funguje na bazi ionizovaneho kysliku, ktery aktivuje molekuly vody, ktere pak penetruji hluboko do vlaken pradla a odstrani spinu. Ma to vydrzet asi 1000 pracich cyklu, takze docela dlouho.

Mate s timto nekdo zkusenosti? Ja sice pouzivam ekologicke prasky na prani, ale i kdyz mene nez klasicke pripravky, i ty zatezuji zivotni prostredi.

http://www.ecozone.co.uk/product_info.php?produ...

lusinta
27. nov 2006

vím,že existují mýdlové ořechy-super věc,ale koule neznám...zdá s emi to docela úlet🙂 ty látové vložky si taky dovedu představit jen na doma a to si ještě nejsem jistá,jetsli bych s etoho praní neštítila🙂no nevím...látkovky chci používat..čekáme mimi v březnu,tak už to plánuju a sbírám info..protože teď existuje tolik druhů,-já jsem myslela,že nakoupím popoliny a bude...ale jsou i konopné a plno jiných firem...S jakýma máte zkušenost vy?

mracik
autor
28. nov 2006

My máme popolinky a kombinujeme so starými flanelovými plienkami od babičky
Teraz rozmýšľam, že ešte dokúpim české haipa-daipa
Tie gule som už niekde videla, ale zdali sa mi dosť drahé a mydlové orechy sa dovážajú z veľkej diaľky, takže to je ekologické len v krajinách kde rastú 😉

helabella
28. nov 2006

My máme taky popolinky a ještě k tomu totsbots a ty jsou skvělé. Jsou sice velikostní (tedy nevydrží jedna velikost na celou dobu nošení plínek), ale zase menší než popolinky, takže mi přijde, že děťátku lépe sedí. A navíc se vyrábějí i barevné... 🙂

sorathia
28. nov 2006

helabella: a popolinky 3v1 nebo jake? Kolik plen? Jak casto perete? Prosim vic informaci.

mracik
autor
28. nov 2006

sorathia my máme popolinky froté, samostatne plienočk a horné nohavičky, mám len 12 plienok, ale kombinujeme s obyč. plienkami - nohavičky a separačky dávam vždy popoliny. Popolinky naozaj lesšie sedia starším detičkám. Periem asi raz za tri dni, do práčky sa zmestí 12-15 plienok.
Používa niektorá z vás plienky Haipa-Daipa?

sorathia
28. nov 2006

mracik: a klasicke plenky 70*70 se daji vyskladat tak aby se vesli do kalhotek popolinek? ja sem prave planovala klasicke plenky a na ne kalhotky bambino mio... ale jak tady tak koukam tady nikdo bambino nepouziva...

mracik
autor
28. nov 2006

bambino mio má Gedren, alebo Gerden? Niekde o tom písala...
klasické plienky skladám dvakrát po dĺžke, potom raz priečne, vojdú akurát, lenže môj macko má už dva a pol roka, čiže do veľkých nohavičiek.

sorathia
28. nov 2006

mracik: a na zacatku si byla na papirovkach nebo na cem?
Gedren si kupovala tu sadu od narozeni po nocnik, ale ja bych prece jen radsi vyzkousela ruzne znacky, a typy. Co planujes Ty na druhe miminko?

mracik
autor
28. nov 2006

jednorazovky a obyč. plienky, na pamperskách mal ťažkú plienkovú dermatitídu, takže sme prešli na obyčajné, potom som objavila popolinky, ale bol už trochu väčší, pre malinké bábätko sa mi zdajú dosť objemné, preto teraz rozmýšľam, že kúpim tie české Haipy-daipy, aj tak mám popoliniek len 12, budem ich kombinovať. Ešte neviem, aké dokúpim nohavičky, ak budem mať zasa valibuka, tak tie najmenšie nebudem potrebovať... ale to nemôžem vedieť dopredu 🙂

inak obyčajné plienky sa dajú do popoliniek - nohavičiek u malých bábetiek skladať na draka - ale ja som to ešte neskúšala

odkiaľ zbieraš info o plienočkách? skúšala si cez českú stránku latkovepleny?
tam je veľa info, aj skúsenosti od mamičiek a ešte česká stránka vbavlnce.

sorathia
28. nov 2006

mracik: ano tu stranku znam, ale stale si nepripadam rozhodnuta. Tedy jasne vim ze jednorazovky v zadnem pripade - koupim jeden balik kdyby neco abych mela do porodnice ikdyz tam jsou erarni, ale pro jistotu. No a pak uz chci mit pripravene latkovky. Manzel je pro klasiku klasicke pleny a klasicke kalhotky z Igelitu nebo z ceho to je, ja bych zkusila zaexperimentovat. O Haipa-daipa sem vubec neslysela, jdu probadat net

sorathia
28. nov 2006

mracik: juu tak koukam na haipa-daipa a cenove jsou priznivejsi nez popolinky nebo bambino. Az by si enkde sehnala nejake informace o tom jake jsou pri pouzivani, tak se o ne podel. Predem dik

mracik
autor
28. nov 2006

klasické plienky v kombinácii so separačkou sú v poho, ak dieťatko nemá moc riedku stolicu, ale nohavičky si určite kúp popolinky alebo bambino mio. To sa vôbec nedá porovnať.
Čo manželíček je taký šetrný 🙂 ? Ten môj teda riadne. Vravel mi, že som šialená, keď chcem minúť toľké prachy na plienky. Ale teraz už uznal, že sú fajn.

sorathia
28. nov 2006

no to on ani neni tak setrny jako straaasne konzervativni, jeho sestra vychovala dve deti na klasice a on se na prebalovani hodne podilel a navic ma takovou povahu, ze mu vsechno prijde v pohode. Jenze zakladnim argumentem je to ze s miminkem doma budu ja 🙂
Fakt je ze kdyz nekomu reknu cenu za 1 kalhotky bambino mio tak se na mne lidi koukaji jak na blazna - ale to ze je vyuziju xkrat oproti papirovkam to uz si nikdo nespocita 🙂

mracik
autor
28. nov 2006

inak nohavičky ti úplne stačia dva kusy v každej veľkosti. Ja mám tri a je to zbytočne veľa...

sorathia
28. nov 2006

mracik:ja jsem vycetla ze 4 kusy od kazde velikosti a kdyz jsem to prednesla doma, tak se to moc nelibilo, taky manza rikal ze dvoje musi stacit 🙂
Ja vyzkousim ty haipa daipa, libi se mi tou barevnosti, to ze jsou ceske a v neposledni rade ten cenovy rozdil take neni zanedbatelny.. vecer to oznamim doma 🙂

mracik
autor
28. nov 2006

tak už si ich našla 🙂
aj mne sa páči, že sú také farebné, české (keď už nie slovenské), aj cena je celkom fajn.

sorathia
28. nov 2006

mracik: a peres s tim slizem, o kterem se na latkovepleny i jinde pise?

helabella
28. nov 2006

Sorathia,
promiň, že píšu až teď, ale malá vyžadovala moji pozornost 🙂 Mám asi 8ks popolinek (myslím ultra fit) a pak 8 ks totsbots. Pak ještě zavazovačky a do těch vkládám normální skládací plenky. Peru občas každý den, občas obden, ale přihodím k tomu i naše prádlo, takže proto peru častěji. Jinak peru ve slizu a funguje to perfektně.

sorathia
28. nov 2006

helabella: diky za info 🙂 super... ja se uz tesim az sliz vyzkousim, a funguje i na bezne pradlo, tedy peres v nem vsechno?

helabella
28. nov 2006

Většinou v tom peru úplně všchno. Jen naše čas od času přeperu v normálním prášku s aviváží, aby to bylo provoněné 🙂 Do toho slizu přidávám i žlučové mýdlo na skvrny, takže plínky jsou pak pěkně vyprané.

mracik
autor
28. nov 2006

sorathia, ja v ňom periem všetko, ale dávam viac sódy oproti návodu, čo je na nete - máme tvrdú vodu

sorathia
28. nov 2006

mracik: a ovonavas to necim, myslim etericky olejicek nebo tak?
My zatim nepereme, nemame pracku 🙂

mracik
autor
28. nov 2006

Do aviváže dávam levanduľový olej - pár kvapiek a ocot - asi za tri polievkové lyžice, prádlo potom krásne vonia, ocot vôbec necítiť