Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

listicka77
17. apr 2007

Holky, já fakt nechci nikoho přesvědčovat. To je osobní rozhodnutí každýho. Moje rozhodnutí je nejíst maso. Nemám s tím problém, nechybí mi a sladkým si to taky nepotřebuju kompenzovat, protože ho moc ráda nemám. Ale rozhodně se tady nechci tvářit nějak nadřazeně, jako že "já jsem lepší než vy, co jíte maso". Můj muž by se bez masa neobešel ani náhodou a taky s ním žiju... Děti ještě nemáme a nevím ještě přesně, jak to budu řešit. Asi je povedu k něčemu, co považuju za "zdravou stravu" a otázku masa nechám na nich. Přece po nich nemůžu chtít, aby maso nejedly, když "tatínek to taky papá". A přece po nich nemůžu chtít, aby ho jedly, když ho sama z etických důvodů nejím. Takže tak.
Lidstvo jí maso už hodně dlouho, takže kdo má pocit, že bez něj nemůže žít, tak asi nezabíjí "zbytečně". Ale určitě bych upřednostňovala maso z biochovů. Jenže sehnat třeba kuřecí je poněkud problém. Když manželovi připravuju kuřecí řízky, tak mám někdy pocit, že to snad ani není ze zvířete, ale z nějaký "umělý hmoty"... Ale to je bohužel i otázka peněz. 😀
Gedren: S těma umělýma botama máš určitě pravdu!

kitka123
17. apr 2007

haluska, deti (teda ty mensi) vetsinou podvedome vedi co telo potrebuje a jestli vyzaduji maso, tak to je celkem logicky potreba bilkovin ... podle me kdyby si jim varila 3 - 4x tydne lusteniny, tak se bilkoviny uspokoji a budou maso min vyzadovat.
Jinak kureci maso bych fakt nejedla a uz vubec ne deti. Mam dost informaci od zdroje a opravdu kure je dnes spis hormonalni vyrobek nez maso

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jezinka
17. apr 2007

Ja jsem sem jenom nakoukla a opravdu me pobavila tahle veta: Jinak kureci maso bych fakt nejedla a uz vubec ne deti. 😀
Ja priznavam, ze deti teda taky nebastim 😉

kitka123
17. apr 2007

jezinka 😀 😀 😀 sorry, strasne jsem spechala, akorat se mi vzbudila mala a chtela jsem to rychle odeslat

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
haluskacz
17. apr 2007

😀 jo tak ani kureci ani deti... 😀
gedren,
smakouna jsem jeste nezkousela. Kde to kupujes? Tady u nas na "vesnici" to neni k sehnani. Da se to koupit nekde pres net? Nebo musim do Prahy?
Zatim jsem zkousela jen sojove kostky 😝 a tofu 😝 😝 , to fakt, ale fakt nemusim.
Ty lusteniny jsou taky problem - ja je jist nemuzu (kojim a krome cerveny cocky je to desna nadymacka) a varit neco jinyho detem a sobe, na to nemam energii.

Ted jsem to teda nejakou dobu moc neresila a proste jsem jela v zabehnutych kolejich, protoze me to zkouseni mirne odradilo.

Co se tyce bot, tak taky mam radsi prirodni nez umele.

haluskacz
17. apr 2007

jeste k tomu vegetarianstvi - asi bych nemohla byt uplnym vegetarianem, protoze to by rodina nevydejchala. Rodinne vztahy mam v zebricku priorit tedy vyse nez zvireci zivot. V tomto ohledu trosku zavidim gedren tu nechut k masu. To by se totiz jeste dalo v rodine akceptovat, ale nejist maso z presvedceni, to tezko. Ale nejak omezit, to jo, to bych rada.
Jeste bych potrebovala taky nechut k cokolade... ale to sem uz nepatri.

sisstin
17. apr 2007

holky..já jen o tom masu...sestřenka byla vegetarián někdy od primy na gymplu..takže asi od 12 let...a vydrželo jí to do 19 😉 bylo to taky z přesvědčení, i když ona tvrdila, že maso jí nechutná...a najednou ho baští jak zběsilá..když změnila školu a je na VŠ..tak nevím, čím to je..rozhodně, když nejedla maso..tak byla strašně hubená...až nezdravě..ale neříkm, že to je tím 😉

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
listicka77
17. apr 2007

Sisstin, já samo nevím, jak to bylo s tvou sestřenkou, ale je spousta mladých holek, co říkají, že jsou vegetariánky, ale ve skutečnosti jsou spíš anorektičky. Ale vegetariánství určitě nějaký vliv na postavu má - myslím, že obezita je u vegetariánů asi dost neobvyklá. Mně teda dost lidí taky říká, že jsem hubená. Včetně známých, to mě vždycky může čert vzít, když slyším "ty jsi strašně hubená!" nebo ještě lépe "ty jsi nějak zhubla!". A nevěří mi, že jsem furt stejná už iks let. Tuhle mi to dokonce tvrdil manžel, že jsem byla dřív tlustší, tak jsem se musela na ukázku narvat do kalhot, které jsem nosila, když jsme spolu začali chodit a pořádně se do nich nevejdu. Že maj řeči tchýně se švagrovou, na to jsem si zvykla, podle nich bych měla mít asi nejmíň 75 kilo, abych byla pořádná ženská, ale od vlastního muže mě to trochu ranilo. Ale z čeho mám být tlustá, když nemám ráda ani sladké ani tučné (obojí jen v malé míře)?

Haluško, ono s tím sójovým masem jde hlavně o to, jestli se dobře připraví. Můj masožrout ho klidně jí, a to nejsem žádná přebornice. Ale v dobré restauraci si člověk může na sójovém pěkně pošmáknout (ale to je spíš výjimečné, aby ho někde dělali). Jinak šmakoun docela ujde, to klidně zkus. Samotné tofu je celkem bez chuti a zápachu (nebo spíš s lehkým zápachem sóji), ale velmi snadno přijímá jiné chuti, takže se dobře koření. A různé ochucené varianty jsou také dobré. Já ho většinou hodím na pánev s nějakou zeleninou a kořením.
Jak je to s dětskými chutěmi, to ještě nevím, ale myslím, že "naučit" děti na zdravou stravu je vklad do života k nezaplacení (ale s tím vydělením z kolektivu je to pak asi zase jiný problém).

lusinta
17. apr 2007

haluska-sojový maso je blé...chutná mi jen na 1způsob-zapečený v troubě,ale i to je lepší Robi.A tofu je nejlepší uzený..tak zkus.Třeba na pánvičce směs,můžeš tam dát i kuřecí i tofu,mňam mňam...

kitka123
17. apr 2007

lusinta, sojovy maso se zas nedoporucuje pro male deti, ze pry je to taky alergen

haluska, to chapu ze nevaris extra pro deti, taky to uz nedelam, resp. varim jenom pro dite a my si to nejak dochutime. A k tem lusteninam, ja jsem je teda jedla cele kojeni, proc ne, kdyz uz nam i v porodnici varili cocku. Ale jasne, nesmi to delat problemy.
Jo a mimochodem, znas nejakou kojici matku, ktera neji cokoladu?

Vegetarian by teoreticky mohl byt tlusty, kdyby jedl hodne peciva, buchet atd, ale vetsinou vegetarianstvi souvisi celkove se zajmem o telo a stravu, takze to asi nehrozi. A znam spousta lidi, co maso par let nejedli pak se k nemu vratili, vsak ono si telo rekne co mu treba

haluskacz
17. apr 2007

holky,
diky za tipy. Zkousela jsem s tim docela dost kouzlit, poridila si spoustu ruznych korenicek a stejne mi to nechutna. Jeste zkusim toho smakouna, ale dopredu jse skepticka ☹ proste nase rodina je desne masozrava, muj otec se zrejme minul povolani, ze neni reznikem (porad o tom basni) a maso je proste zaklad vseho. Ale verim, ze kdybych ho aspon omezila, tak se mi taky povede rychlejc zhubnout a treba bych se citila i min unavena. No, jen se k tomu zase odhodlat...

kitka123
17. apr 2007

gedren, ja to s tim stravovanim deti vidim tak, ze dokud to muzu ovlivnit, tak se budu snazit o zdravou stravu, do dvou let bez diskuze, budujou se budouci stravovaci navyky, imunita atd, no a potom hold zacne byt konfrontovana i s jinym jidlem, tomu se neda vyhnout. Ve skolce by ti kastrulky stejne netolerovali, vim, ze v beznych skolkach maji problem i s tim, aby napr. nedali diteti mlecne vyrobky, kdyz je alergik, astmatik a ma zakaz potvrzeny od doktora. Argumentujou vetsinou tim, ze ostatni deti to taky pak nechteji atd. Deti proste chteji jist to co vsichni, takze by sis asi kastrulek zase odnesla plny domu 🙂 Ale ve vetsich mestech uz jsou nastesti alternativni skolky, treba tady v Bratislave jsem zjistila jednu, kde vari zdrave, podle mych predstav, takze reseni jsou

haluskacz
17. apr 2007

jsou i skolky, kam se da prinest vlastni jidlo, ale to rozhodne nejsou skolky statni. Jeden cas jsem o takove soukrome skolce (anglicke) uvazovala, ale pak jsem to z financnich duvodu zavrhla ☹

Pokud vim, tak ve waldorfskych skolkach vari vegetariansky, tak to by taky mohlo byt reseni.

puncochacek
18. apr 2007

Já jsem nějakou dobu pracovala v Krči ve školce Hurbanova jako učitelka a tam se zaměřují na makrobiotickou stravu pro děti. Je to speciální školka, kde se integrují postižené děti do kolektivu zdravých dětí. Bylo to tam v pohodě, takže kdo bydlí na Praze 4, doporučuji.

haluskacz
18. apr 2007

puncochacku,
je ta skolka specificka jeste necim krome te makrobiotiky a integrace? To zni celkem dobre, akorat teda nebydlime na Praze 4 ☹

puncochacek
18. apr 2007

halusko, celá školka je zaměřená trošku alternativně, řekla bych že je to takový kompromis mezi normální školkou a alternativní. Školka má v prostorách vlastní bazének pro děti, výřivku, saunu, takže je jednou týdně právě saunování a rehabilitace i pro zdravé děti. Školka vozí děti i do toulcova dvora na hipoterapii, děti se učí na flétničku, tvoří keramiku (školka má svou pec) jednou týdně cvičí jógu, dělají míčkovou automasáž. Je tam k dispozici i logopedka. Jednou týdně se tam vždycky konal klub maminek, takže i tam je možno si školku prohlédnout.

Mě se tam velmi líbilo, pracovala jsem tam jako učitelka 2 roky a děti mají opravdu k dispozici všechno co bych si představovala i pro své dítě. Opravdu doporučuji. Je v sídlišti Krč, v ulici Hurbanova...

puncochacek
18. apr 2007

http://www.dic-saop.cz/ zde najdete o této školce víc informací

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kitka123
18. apr 2007

puncochacek, to je fakt moc pekna skolka, skoda ze takove moznosti maji jenom prazske maminky ... moje segra napr. bydli v Jihlave a tam jsou jenom statni skolky a tak jeji holcicka pekne papa k obedu drstkovou a gulas 😢

haluskacz
18. apr 2007

gedren,
diky. Tak snad az se nekdy vykopu do Prahy, zakoupim.

puncochacek
18. apr 2007

no my to máme taky dost z ruky (Malešice) takže budu dávat zřejmě do normální školky zde v okolí. Alternativa, kterou máme blízko, je Toulcův dvůr www.toulcuvdvur.cz , ale tam je zase nával, tudíž to vidím na normální školku.

haluskacz
18. apr 2007

skoda, ze nejsme vsechny ze stejne casti Prahy, to bychom si mohly skolku zalozit 😀

novako
18. apr 2007

Holky vegetariánky nemáte strach, že když nebudete malým dětem dávat maso, že jim bude něco chybět? Železo, bílkovina ... Nějak si to nedokážu představit a to mi maso stačí tak max. třikrát do měsíce.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kitka123
18. apr 2007

novako, predpokladam, ze zadna maminka se nerozhodne nedavat detem maso, aniz by vedela cim to kompenzovat

puncochacek
22. apr 2007

novako: já jsem vegetariánka, nicméně dítěti jednou týdně maso dávám, chci to nechat na něm a právě proto, že jsem vegetariánka, tak mám už zmáknutou stravu náhradní. Řekla bych, že v konzumaci jiných bílkovin jsem možná ještě důslednější, než když bych jakože vegetariánkou nebyla. Ale jak už jsem tady psala, já to nedělám z přesvědčení, že zachráním svět...dělám to proto, že mi maso nechutná.

Jak jste na tom ve svém okolí s popelnicemi na bioodpad? U nás na Praze 10 je možnost třídit ho do Toulcova dvora (tam třídím i hliník) a pak v ulici Dřevčická ve Strašnicích. Každopádně mě to trošku čílí, že na tak velkém sídlišti jaké je u nás, není ani jedna popelnice na biodpad. Takže nezbývá než vyvážet. Pro mě to třeba problém není, ale myslím na lidi, kteří třídí jen díky tomu, že mají popelnice u nosu.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz