Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

katako
15. nov 2007

ekomaminky, obracím se na vás s prosbou o radu. Používáme látkové plínky. Peru je obden. Jenže mi nedošlo, že máme pračku napojenou na teplou vodu. Teď prý máme spotřebu teplé vody skoro stejnou jako studené, potvrzené včera na bytovém. Co je lepší z hlediska ekologie či financí, ohřívat vodu až v pračce (napojení jen studené vody + delší praní, větší spotřeba el. energie), nebo nechat napojenou na teplou vodu? Děkuju za rady 🙂

johanda
15. nov 2007

Katako, řekla bych, že lepší je napustit do pračky teplou vodu, než ohřívat v pračce studenou. Na máchání ale přepnout zpět na studenou, jestli ti to jde. Napiš jakou máte pračku z hlediska spotřeby el. E a vody. Moderní "áčkové" pračky spotřebují minimum vody i elektřiny.

listicka77
15. nov 2007

Katako, já tomu nějak neerozumím... To je nějaká chytrá pračka, co má připojení teplé a studené a z toho si mixuje tu správnou teplotu? O tom jsem ještě totiž neslyšela. Ale myslím si, že je levnější použít tu teplou, co ti přijde potrubím, než to ohřívat elektrikou v pračce.

amalia_wrr
15. nov 2007

ahojte maminky....listicke 77 dakujem za odpoved..

chrobaak
15. nov 2007

ahojte, necitala som vasu diskusiu, ale ak sa mozem spytat: mate skusenost s pranim s orechmi? zvazujem, ze by som to skusila. vyperie to dobre? 😕

katako
15. nov 2007

chrobaak, o ořeších už bylo hodně na diskusi o praní ve slizu. Moc dobře nepere, navíc se dováží z daleka.

Lištičko, pračka je napojená na teplou i studenou vodu. Jak moc je chytrá, nevím.

Johando, pračka to není nová, je to Philco WDS 1074 T. Je i se sušičkou, kterou ale nevyužíváme. Na spotřebu snad nebude špatná, máme ji po rodičích (no má asi 7 -10 let)a oni většinou kupují A spotřebiče. Samotné máchání se děje ve studené vodě, v rámci programu nevím, prádlo studené není, ale možná se ta trocha vody ohřeje od tepléhp prádla.

listicka77
15. nov 2007

Katako, asi jsem nějak pozadu, o pračkách co si berou i teplou, jsem fakt ještě neslyšela. Ale pořád si myslím, že dálková teplá voda je levnější, než ta ohřívaná v pračce.

amalia_wrr
16. nov 2007

chrobaak, ja som s orechami veľmi spokojná, mne sa vypere všetko, prádlo po nich vonia tak prirodzene, no niekedy dám aj kvapku aviváže... 🙂 objednala som si ich cez net, na stránke BARATA, sú tam veľmi lacné...oproti ostatným....1 kg = 180 korún... 😉

chrobaak
16. nov 2007

vdaka amalia 🙂 mozes mi prezradit, na akych teplotach sa ti najviac osvedcili a kolko ich tam davas? tusim som citala ze 5 na jedno pranie....
precitala by som si aj spominanu diskusiu o slize, ale je velmi dlha. neviete zhruba, na ktorej strane sa o orechoch pise? 😨

listicka77
16. nov 2007

Chrobáku, zrovna tuhle jsem někomu o ořechách psala. Já s nimi moc spokojená nebyla. Moc to nepere dle mé zkušenosti (a podle testu v Ekolistu je účinnost jen něco málo přes 50%). Taky se to dováží z hrozné dálky. Prádlo po nich má zvláštní pach, který nemusí každému vyhovovat. Já přešla na sliz a jsem naprosto spokojená.
Pokud máš možnost někde koupit třeba jen malý testovací balíček, tak to určitě udělej.
Ale znám osobně dvě ženské, které v nich perou a asi jsou spokojené.

chrobaak
16. nov 2007

vdaka, listicka 🙂
porozmyslam este o tom...

listicka77
17. nov 2007

Ve včerejší MF Dnes byl test pracích prášků. O ořechách tam psali tohle:

Indické ořechy jsou ekologické, ale nevyperou

Některé obchody nabízejí na praní ekologickou alternativu chemických prostředků: indické prací ořechy. Jsou to rozdrcené skořápky plodů stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus, které rostou v Indii a Nepálu. Slibují, že vyperou jak bílé, tak barevné prádlo. Francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs podrobil ořechy testům prací účinnosti a testům vlivu na životní prostředí společně s průmyslovými pracími prostředky. Výsledek? V ekologických testech bezkonkurenčně nejlepší, ale v testu praní nebyly lepší než čistá voda.

(Jinak je ale netestovali. A myslím, že Francouzi trochu přeháněj, pění to, tak to snad musí být o něco lepší než voda, ne?).

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amalia_wrr
17. nov 2007

ahojte... 🙂 chrobaak, ja periem už len s orechami, biele normálne na 60 stupnov, farebné na 40 .. na jedno pranie, dávam tak 5 - 6 polovičiek šupiek - lebo to sú len prepolené šupky orecha....mne sa vyperie všetko a to mám malé deti, keď je niečo veľmi špinavé, predperiem to v pracom mydle...dokonca tie orechy používam niekoľkokrát tie isté na ďalšie pranie...píšu že sa môže viackrát v tom oprať... 😉 kúpila som si aj eko prostriedok na riad, ale mám z toho pocit, že je to tiež len biznis,lebo čo sa týka obalu, tiež sa musí dáko vyhodiť...ja odpad separujem, recyklujem, tekuté veci sa nedajú dať do obalu bez umelej hmoty, alebo nejakého hliníka atď...keď ju miniem, vyskúšam tie orechy aj na riad....chrobbak, ak chceš pošlem ti poštou na vyskúšanie zopár orieškov... 😉
sto ľudí, sto chutí , ako sa vraví..ale niet nad to keď má človek vlastnú skúsenosť, nech už sa to týka, hocičoho....xixi 😅 😉

chrobaak
19. nov 2007

amalia, dakujem, netreba. ja som si ich objednala a vyskusam 🙂 aspon riad s nimi umyjem. 😉
a asi skusim aj ten vas sliz 😀 😝
vdaka za rady 🙂

pd900bo
19. nov 2007

amalia-wrr ahoj tak aj ja som sa konecne zaregistrovala doteraz som si len citala. Inak som ti posielala na mail ako sa vyraba ten sliz, ale uz si to mozno nasla aj niekde inde, ak nie tak kukni.. 😀

amalia_wrr
20. nov 2007

ahoj pd 900 bo, no koho tu človek nestretne 😀 😀 😀

etuska
4. dec 2007

Ahojte maminy,sem -tam sledujem tuto temu,este som ju nestihla preluskat..Otázočka:Akú prírodnu kozmetiku používate?-Weleda je dosť drahá.Viete o nejakej slovenskej/českej alternatíve??? 🙂

listicka77
4. dec 2007

já používám www.ckhi.cz 🙂

etuska
5. dec 2007

vdaka za info,mrknem sa tam

etuska
6. dec 2007

Ahojte,natrafila som na super stranku,dufam, ze sa este v historii tohto fora neobjavila,takze: www.ponuka.alter-nativa.sk 🙂
Príjemné prezeranie. Ja som ju náhodou objavila až dnes a konečneee mám darčeky pre každého 🙂

etuska
8. dec 2007

listicka77, je dostat kupit tieto vyrobky aj na Slovensku?

monkula
8. dec 2007

Ahojte ekomaminky, mám takú otázočku, do ktorého kontajnera sa hádžu krabice z mlieka, džúsov a podobne, do papiera to vraj nepatrí, pretože je ten papier voskovaný, či čo, kam s tým? Ďakujeem.

luko
8. dec 2007

do plastu 🙂 ale musia byt umyte zvnutra a sfunknute, aspon tak mi odpisali z OLA 😉

luko
8. dec 2007

etuska a skusala si ALverde? ta je lacnejsia 🙂

monkula
8. dec 2007

Luko, ďakujem Ti, aspoň zase o niečo odbremením našu prírodu...

luko
8. dec 2007

za malo 🙂
ja som este pisala do Ola, ci tam mozem hadzat aj vymyte plastove obaly z cistiacich prostriedkov, ale ze tie NIE ☹ pride mi to skoda, ked ich musim vyhadzovat do komunalu ☹

etuska
8. dec 2007

Luko, vdaka za radu,mrknem na nete. Konecne podobne eko-zmyslajuce maminy 🙂

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
listicka77
8. dec 2007

Etuska: Když se podíváš na ty stránky, tak úplně dole je link "zahraniční zastoupení", je tam i kontakt na Slovensko, včetně telefonního čísla na objednávky, ale e-shop na Slovensku jejich vlastní asi není. Ale teď jsem našla tohle: http://www.mimishop.sk/studiopohody/aktualita.p...
(sice je to taky český e-shop, ale píšou tam, že je možné platit i na účet na Slovensku).