Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

ervotoc
21. sep 2006

mracik povedz nieco také mamine ktora pri kojeni dvojčiat otehotnela tri mesiace po porode 😕 je vela žien ktore aj ked pravidelne kojili otehotneli...zas netreba zatvarať oči a tvrdiť že sa to nestane....
suhlas jasnačka je to biznis antik.a pod,
bell ani náš okrem materskeho mlieka nič ine nepil,,

sorathia
21. sep 2006

Ja se hlasim mezi ekomatky - rozhodne latkove pleny, rozhodne miminko do satku, rozhodne vsechno co nejprirozenejsi cestou....

ervotoc
21. sep 2006

ja som rada ze sem zavítala doktorka,je to super,mať info z prvej ruky 🙂 ale neviem este aká doktorka,niekde si spominala ze na hodinach ortopedie tušim 😕 tak vtedy ma napadlo ze asi studuješ médu 🙂 fajn sa to tu zbiera,rozne povolania,nove info a tááák
ja nie som "ekomatka"nemam látkove plienky...nemam vsetko bio,eko,prirodné,ale skor pol-na pol 😕 vo vsetkom co sa zivot,stylu tyka..

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babyna
21. sep 2006

teda holky ja si ten keeper nedokazu predstavit....asi bych ho pri vyndavani vylila 😖 a prijde mi to popravde docela nechutne, ale kazdeho vec.

cyclo_danka
21. sep 2006

Ano, gedren, to by aj mna zaujimalo - nemoze sa to vyliat pri vyberani?

mracik
autor
21. sep 2006

Čau danka, prepáč, že som sa neozvala, tú faktúrku som nenašla, ale stál asi 1400 SK

mracik
autor
21. sep 2006

Ahoj ervotoc, ja som očiarka, chcela som ísť na internu, ale kombinácia interna + aro(môj muž)+deti sa mi zdala vražedná...
Očné je predsa len kľudnejšie.
Takže ak má niekto problémy so škúlením, slznými kanálikmi a tak, rada pomôžem...

gerden, v čom sa keeper inak používa?

cyclo_danka
21. sep 2006

Ahoj mracik, to je v pohode, aj tak dakujem!

emjee
21. sep 2006

mne sa este nevylialo pri vyberani 😉

kattum
21. sep 2006

tu som nasla o ekologickom kojeni http://www.lpp.sk/kojenie/kojenie.htm#1

Podla tohto navodu, ja kojim ekologicky uz 9 mesiacov a menstruaciu som dostala uz po 5.mesiaci. Tak neviem.

bajunka
21. sep 2006

Ahoj tak jsem koukala na ten mooncup i na keeper,ten jsem teda na českých stránkách nenašla, rozdíl je asi v tom,že mooncup je vyroben ze silikonu a je průhledný, a keeper je z přírodní gumy a hnědou barvu,ale nevím co je lepší a proč, tak se chci zeptat na vaši zkušenost s tou či onou variantou.
Přemýšlím,že si nějaký koupím,ale nevím který(který je lepší 😀 )
Od jakživa nosím tampóny představa,vložky mě vždy děsila, u tampónu mi vadí ke konci ta "vysušenost" a aspoň udělat něco pro přírodu.

brundik
22. sep 2006

Na tema kojeni a otehotneni jsem nasla na internetu odpoved porodni asistentky. Zni takto: "kojení není antikoncepcí, musela by jste tzv. plně kojit po 3 hodinách i v noci, jakmile plně nekojíte, hormony se vyplaví do krve a je zde možnost ovulace - vyplavení vajíčka z vaječníků. Pokud nemáte menstruaci, je to v pořádku, znamená to pouze že nemáte dostatek estrogenu a nevytváří se dostaečně množství sliznice v děloze. Přesto že nemenstruujete můžete mít však ovulaci a můžete o těhotnět."
Pridavam link, kde jsem to nasla: http://poradny.pritelkyne.cz/poradny-1/tehotens...
Takze pri ekologickem kojeni (jestli jsem to dobre pochopila, kdyztak me opravte), kdy se koji podle potreb miminka asi zasada kojeni po 3 hodinach splnena neni, tak bych na to opravdu nespolehala.

mracik
autor
22. sep 2006

Ano kattum, niektoré maminky dostanú menštruáciu aj takto skoro, potom sa už na to, že dojčíš nedá spoliehať,

kili
22. sep 2006

bajunka, mne sa zdá, že žena by nemala stále nosiť tampón. V návode je, že pri silnej MS má mať tampón len 4 hodiny, a podľa mňa to neznamená, že potom si môžeš dať ďalší. Pretože tampón do seba skoro nič nevstrebe, skôr slúži ako štupel, a tak tekutina by mala niekedy vytiecť aj von. Neviem isto či to tak je, ako to tu píšem, ale tak som to pochopila. Ale ten mooncup alebo keeper vyzerá fakt, dobre, tak keď nemáš rada vložky, mala by si používať radšej to.
Ja uvažujem o tom, že by som si ho tiež kúpila. Ale plánujem, že už MS nedostanem 😀 a po pôrode sa aj tak používa iná veľkosť, tak už počkám, čo bude. 😉

mracik
autor
22. sep 2006

Ano Brundik, dieťatko musí byť kojené cez deň min. každé tri hodiny cez deň, každé štyri v noci, my sme to bez problémov spĺňali, ale sú detičky, čo nepapajú celú noc
keď budem mať čas, tak spíšem všetky zásady, aby sme v tom mali jasno...

kili, ty si nikdy nepoužívala tampóny?

brundik
22. sep 2006

Mracik, to bys byla hodna. Tohle tema me zaujalo a rada se o tom dozvim neco vic (ikdyz to pro me jeste neni aktualni, ale doufam, ze brzy bude 😉 ).
Kili, ja nepouzivam nic jineho, nez tampony a nemam s tim problemy. Krev se do tamponu volne vstrebava, proto i tampon zvetsi svuj objem. Proto jsou take ruzne velikosti tamponu podle sily MS. To, ze existuje mooncup, jsem se dozvedela dnes od vas a moc me to zaujalo.

kili
22. sep 2006

používam tampóny, len mi to tak pripadá.

mracik
autor
23. sep 2006

Zásady ekologického dojčenia s predĺženou neplodnosťou:

1. dieťatko je plne dojčené, nedostáva inú stravu ani tekutiny, s výnimkou liekov a vody v tropických horúčavách, tieto sú podávané lyžičkou alebo striekačkou.
Je kojené min. každé tri hodiny cez deň a každé štyri hodiny v noci, čím častejšie a dlhšie je kojenie, tým je riziko otehotnenia menšie.

2. dieťatko nepoužíva cumlík

3. Matka od dieťatka neodchádza, max na 1-2 hodiny, berie dieťatko všade so sebou, najlepšie v babyvaku alebo babyšatke.

4. ak už mamička dostane menštruáciu, nie je možné sa ďalej spoliehať len na dojčenie, môže sledovať svoju plodnosť zásadami PPR. Prvých šesť mesiacov v zásade menštruácia predchádza ovuláciu, takže prvá perióda je anovulačná, tzv varovná.

Riziko otehotnenia v prvých 3 mesiacoch je takmer nulové, ďalšie 3 mesiace asi 1 %, neskôr je riziko asi 6%. Toto riziko otehotnenia po 6.mesiaci je možné znížiť na menej ako jedno percento súčasným používaním metód PPR

baruna
23. sep 2006

Cože riziko otěhotnění téměr nulové?? Co je to za blábol? Já myslela,že na tohle se věřilo naposledy před válkou 🙂
Tomu opravdu věříte? Tak to klobouk dolů - 2 moje kamarádky na to také spoléhaly a jedna otěhotněla na konci 6-ti nedělí a druhá do 4 měsíců od porodu. Jo a kámošky samozřejmě plně kojily, jak si miminko řeklo.

bellezza
23. sep 2006

ervotoc kukni do IP

mracik
autor
23. sep 2006

baruna a dodržiavali všetky zásady, čo som tam napísala???

baruna
23. sep 2006

No právě, že jo. Jsme na tom tak nějak stejně, nemáme pro mimča hlídání, takže ani nic jiného nezbývá. A baby vak je super věc - nejen, že máš mimi u sebe, ale navíc máš i volné ruce. Ale to jen na okraj.
Já bych se rozhodně na antikoncepci typu kojení nespoléhala. 😢
Myslím, že je spousta možností, jak se chránim, ale tahle asi moc spolehlivá nebude.
A ještě jsem chtěla k těm plenám. Pokud vím, stále ještě nikdo nedokázal, které pleny jsou ekologičtější. Na jedné straně je spotřeba vody, prášku na praní + el.energie na praní a žehlení na straně druhé buhví co se děje s jednorázovou plenou po použití.

mracik
autor
23. sep 2006

Pravdu povediac ja som mala tiež trochu strach, takže som si aj prvých šesť mesiacov sledovala hlien, teplotu aj krčok. Prvú ovuláciu som mala až po 1 a pol roku kojenia - keď som začala chodiť do práce.
Moja švagriná síce plne kojila, ale malá jej v noci spala, používali cumlík, vozila ju v kočíku, keď boli v meste alebo u lekára nekojila, sem-tam jej dávala čajík - otehotnela po 4 mesiacoch...
Inak moja babka mala deti vždy po dva a pol roku po sebe, nikdy som nevedela ako to robila, však žiadnu anti nepoužívala, už to viem... 😕

ervotoc
24. sep 2006

no moja mama otehotnela s brachom tri mesiace po porode a menstruaciu nemala 😕

bellezza
24. sep 2006

ervotoc, menštruácii predchádza prvá ovulácia...nemusí ju mať.
bola supersamica 🙂

mracik
autor
24. sep 2006

ervotoc, dodržiavala všetky zásady? Ani moja švagrinka nemala predtým ako otehotnela menštruáciu, ale ako som písala nekojila ekologicky.

Je dôležité dodržiavať VŠETKY zásady.

emjee
24. sep 2006

kili tampon je ako stupel? 😀 to by som nepovedala, je ako spongia, ked nestihga nasavat pretecies
to skor ten mooncup alebo keeper je ako stupel 😀
ale tak tampony ako aj mooncup su bezpecne, ak sa pravidelne vymienaju / vylievaju, pretoze ms krv sa zacina rozkladat az po kontakte so vzduchom a toho tam dole az tolko nemate (samozrejme, ze tam nie je vakuum, preto treba dodrziavat 3-5 hodin. casy vymeny)

mracik
autor
24. sep 2006

hlavnou nevýhodou tampónov je, že vsajú do seba aj výlučky žliaz v pošve, nielen krv z maternice, takže narušujú prirodzené kysle prostredie

mracik
autor
28. sep 2006

emjee, gerden a ďalšie baby, čo používajú mooncup, odstránili ste celú tyčinku?