Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

expertka8
28. sep 2006

...baby..nesmejte sa.."Čo je to mooncup???" 😲 ..ja to počujem 1.krát 😅

kili
28. sep 2006

niekdy tu boli odkazy, tak sa pozri do zadu. Ja som to tiež počula prvý krát.

katrin
28. sep 2006

expertka, strana prvá, dávala som tam odkazy 😎

expertka8
28. sep 2006

...dík katrin 😉 ..nex nezomriem sprostá 😀

macik
28. sep 2006

já si o mooncupu přečetla poprvé tady a už ho mám doma - bohužel dorazil těsně po menzes, takže zatím nevyzkoušen...nicméně už se těším, že bude pokoj od vložek a tamponů - po debatě tady jsem si při posledním menzes opravdu hodně všímala, kolik se z tamponů uvolňuje vláken a nemyslím si, že to je pro sliznici vhodné...akorát mě překvapilo, jak je velký a to jsem si objednala menší velikost-sice mi právě bylo třicet, ale ještě jsem nerodila. nemyslím si, že k fyziologickým změnám dojde přesně úderem třicátých narozenin a tak jsem to riskla s menší velikostí...uvidíme příští měsíc 🙂

emjee
28. sep 2006

mracik nie, potom by som ho asi nevylovila 😀 ja som odcvakla len malinky kusok
macik tiez si myslim, ze uderom 30 sa toho az tak vela nezmeni; na pohlad je to vacsie ako tampon, ale to stena posvy sa prisposobi a nebudes to citit

melory
28. sep 2006

citala som clanok v ktorom sa odsudzovali tampony a to pre toto vysvetlenie:
tampon je z vaty a vata je z dreva. z tampona sa uvolnuju malilinke ciastocky ihliciek ktore sa zapichuju do maternice. tak ako fajcenie tabaku nieje rakovinotvorne ale z filtra sa uvolnuju ihlicky vaty a tie sa zapichuju do pluc. dlho som nad tym rozmyslala a neskor som tampony vylucila a pouzivam ich len ked treba {kupanie, cvicenie}

nimmo
28. sep 2006

melory: no nevim nevim s tím tvým článkem 🙂 to by pak znamenalo, že lidi co kouří cigarety bez filtrů rakovinou ohrožený nejsou nebo??? každopádně je myslím dostatečně dokázáné, že rakovinu způsobují škodlivé látky (dehet a tisíce látek co tam přidávaj, aby to líp drželo a hořelo) obsažené v cigaretách a ne ve filtru!

melory
28. sep 2006

s tymi prisadami je to "vraj" pravda - ale nezistila sa rakovina ani u jedneho cloveka co fajcil fajku. nieje to moj nazor len ma to zaujalo. dokonca sledovali dvoch fajciarov a jeden fajcil tabak z fajky a druhy cigarety s filtrom a preto na to kapli lebo ten cigaretovy mal pluca napichane bordelom a fajkovy akoby nefajcil - ciste. nie je to zaujimave? inac niesom za fajcenie, vobec! je to svinstvo tak ci tak.

nimmo
28. sep 2006

melory: prosim tě, v jakym časopise si si zase přečetla tohle? 😲 tak za 1. co je to asi za výzkum na dvouch lidech?! úplná blbost
2. ti co kouří fajfku nešlukují - tzn. neinhalují do plic, tím pádem rakovinu plic OPRAVDU nedostanou, ale JEN rakovinu například jazyka či hrtanu

takže až si zase něco přečteš v nějakéch chytrém časopise, nejdřív se nad tím trochu zamysli, než to pošleš dál!!! 😉

yesno22
28. sep 2006

nimno, nikto uceny z neba nespadol a melory to podala len ako info z clanku a nie ako fakt 😉
ja som ziaden vyskum nerobila, nikto v mojej rodine nefajci,ale jedno viem urcite..nie kazdy fajciar bafkajuci fajku dostane rakovinu (jazyka, hrtanu, cohokolvek), viac je ohrozeny clovek, ktory s nim ten dym dycha 😒

melory
28. sep 2006

nebite ma a uz vobec na mna nekricte. a najlepsie ma ani neoslovujte. 😝

emjee
28. sep 2006

no no no, nechajte to tak, ok? nebudeme sa predsa hadat 😉

melory
28. sep 2006

ze to ja nerada. ale som spravne na fore...??? 😀

emjee
28. sep 2006

toto som teraz nepochopila, ale neva
ja len, ze aby to nesklzlo do nejakej hadky, lebo, hm uz je to naklonene 😠

melory
28. sep 2006

emjee - vysvetlenie - no ze ja sa nerada hadam a bola som napadnuta tak som ustupila a ze som na fore tak si mozem napisat nazor a nemusim byt napadnuta. asi si to inac pochopila

emjee
28. sep 2006

ok, ved ja viem, len som trosku neskor zareagovala ako som mala, a vyslo to az po tvojom prispevku 😉

nimmo
28. sep 2006

ano jsme na diskuzním fóru a myslím si, že nikoho nenapadám, když napíšu že ten článek byla pěkná blbina, a že by se měl nad tim člověk zamyslet než tu informaci pošle dál - kritický přístup k médiím je v dnešní době více než nezbytný, dobrou noc 🙄

madeleine
28. sep 2006

Myslím, že už len tým že dýchame okolitý vzduch dosť ohrozujeme svoje zdravie. 😉 Čo sa škodlivosti tampónov týka, určite je lepšie používať iné prostriedky, ktoré nie sú v priamom styku s pošvou, ktorá je veľmi citlivá. Rovnakú škodu môžu napáchať zlé vložky, nehygienický nechránený pohlavný styk, tri dni nevymenené prádlo, či kúpanie v bazéne/prírodnej ploche, ktorá nosí baktérie... život je skrátka náročný boj o prežitie a aj tak umrieme... 😉

A ktovie aké "desivé" články si jedného dňa prežítame o mooncupe a vrátime sa k bavlneným plienkam alebo týždňu vo vani... 😀

petunie
27. okt 2006

mracik,
tvé zaryté názory na všechno eko, zvláště kojení: proč ho proboha prosazuješ s takovou vervou?? Já jsem do 6 m.jen kojila, (5 kilový kluk měl pěknou páru) menstruace přišla po 4 měsících a nikdy mě ani nenapadlo spoléhat na kojení jako antikoncepci. Neschvaluješ hormonální koncepci - já bych ji taky nebrala, není to ovšem jediná metoda. Ani jednou jsi se nezmínila o kondomu - naprosto nefarmakologickému, nerizikovému a neinvazivnímu prostředku, který se tuším používal už kdysi v Egyptě - tehdy to byla střívka zvířat. Prezervativ, gumička, sprcek - funguje a neubližuje.

Dudlík naplňuje jen přirozenou potřebu dítěte po dumlání. Už v děloze si cucá palec - chce cucat. Raději dudlík, než prstíky. Syn měl hlad pořád stejný.

Nošení v šátku je parádní potenciální průšvih: znám dítě, které se jím stalo na matce tak závislé, že odmítalo být odšátkováno do roka a půl, jinak neusnulo, odmítalo si hrát na zemi, ležet v kočárku . Matka, jedna ze zarytých zastánkyň "všeho přírodního" pohrdající vším moderním včetně lékařů, dítěti způsobila zkrácené svaly, porušený neurosvalový vývoj, opožděnost a ani důrazné varování neuroložky, která u dítěte odhalila syndrom "motorkáře" ji neznejistil. Dítě nohy do O začalo chodit až v 15 měsících. Je na tom snad něco EKO?
Jsem za věci přirozené, ale také za zdravý ROZUM 😲 I Eko zaslepenost zústává pouhou zaslepeností.

mracik
autor
27. okt 2006

Petunia, ja považujem ekológiu za prejav zdravého rozumu. Tiež neuznávam extrémy v akejkoľvek oblasti - ale tam kde sa dá správať ekologicky bez nejakej priveľkej námahy a výdavkov, tak sa snažím.
Čo sa týka nosenia v šatke, babyvaku, dlhodobé nosenie uznávam asi do deviatich mesiacov, potom len nosenie vonku - nie doma. U nás to bolo trošku inak, malý sa nosenia nasýtil vonku, takže potom doma kľudne zaspával v postieľke. Takže všetko s mierou...
A dieťa má samozrejme prirodzenú potrebu sania, takže cumlík je dobrou pomôckou, ak maminka nedojčí. Ja som len písala, že ak má dieťatko cumlík, nedá sa spoliehať na dojčenie pri zábránení ďalšej tehotnosti.

A kondóm - je naozaj jednou z najneškodnejších foriem antikoncepcie, ekologický by bol asi vtedy, keby nebol jednorázový, ale dal sa používať opakovane. Ale aby som bola úprimná kondóm nepoužívame skôr z iných dôvodov -
som veriaca. U mňa sa však hľadiská ekológie a kresťanstva viac-menej prelínajú.

gulicka
27. okt 2006

toto je jedna z "najzivsich" debat na fore 🙂 - zaujimave citanie

petunie, uplne s Tebou suhlasim - vsetko, co zachadza do krajnosti suvisi zo zaslepenostou,
a naozaj kazdy clovek/-viecik je iny

ervotoc
27. okt 2006

petu,ved si zober z mračik slooov len to co chceš,aj ja to tak robim,nie som eko matka,ale niektore veci su fajn,trebars aj bio 😉 na tom frčim v poslednom čase,ved mračik priniesla aspon dalsi novy pohlad,nove-mne nezname veci,ktore si tu aspon prečitam,ved ma nenuti ich kupiť,či pouziť či čokolvek....inak kondom,nooo hej neni vobec ekologicky vieš kolko miliard sa ich minie 😉

dorotka
27. okt 2006

na ano kondom naozaj nie je ekologicky (je to latex ) ale pride mi bezpecnejsi a zase zdravsi ako antikoncepcia

mracik
autor
27. okt 2006

Inak ak môžem k tomu extrémizmu

pre mňa sú už prejavy extrémizmu
napr. používanie bezplienkovej metódy - látkové plienky sú stredná cesta
nepoužívanie žiadnych obmedzení v plodení detí - PPR je podľa mňa tiež strednou cestou

v medicíne odmietanie akýchkoľvek očkovaní, absolútne odmietanie cisára
Ja sa snažím dávať antibiotiká len keď je to nutné - nie prikaždom infekte a pod...

Pre niektorých ľudí je napríklad už aj vegetariánstvo prejavom extrémizmu - podľa mňa je to až vegánska strava...

ervotoc
27. okt 2006

no to hej,ja som 4 rčoky nejedla maso a uz ma v tom čase-pred asi..hmmmm ježiši to muz je tooolko.. 😕 😕 😕 pred 9rokmi posielali viete kam....pritom som bola zdrava,mala som nahradu,len mi nechutilo..je tam toho,ale niektori ludia co z toho dokazu spraviť-nooo sci fi 😀 😀 veganov poznam,nechapem,ale neodcudzujem,,,kym mi to niekto nenuti a neohrozuje ma... 😕
to odmietanie očkovania,krvi,cisáru atd..nepochopim tiez..s kamoškou lezala pakistanka,hrozilo ze pride o dieťa a bojovala do poslednych síl len aby jej nič nedali-lebo jej viera jej to nedovoluje,ťuk,ťuk toto je extrem to hej,ohroziť život dieťaťa a seba a hulákať a vyvadzať A robiť nočnu moru vsetkym okolo...len preto ze raz si nierkto niečo zmyslel... 🙄

petunie
27. okt 2006

Mracik, odtud vitr vane - mela jsem podezreni. 😉 Ta rozdílnost náhledů nejspíš pramení z toho, že považuji jakékoliv náboženství, především pak křesťanství za velké ujařmení a znásilnění zdravého rozumu, vůle a svobodného ducha. To je ovšem už jiné téma.
Já jsem z jiné škatulky- mou prací i životním postojem je hlavně kritické myšlení, různé úhly pohledu a následné rekapitulace a přehodnocování dopadů. A ztoho pramenící pružnost!
Vůči módnímu a zcela vyprázdněnému slovu EKO jsem dokonale imunní.

mracik
autor
30. okt 2006

Petunie, už od narodenia sme všetci zaraďovaný do rôznych skupín, bez toho aby sme si to uvedomili, či je to ešte v škole, potom po vyštudovaní odboru, alebo už len podľa toho kde sa narodíme. To, že som zaradená v nejakej skupine neznamená, že sa musím vo všetkom podriaďovať a nerozmýšľať kriticky. Všetko, čo príjmem za svoj názor musím najskôr spoznať, skúmať z rôznych hľadísk, až potom sa pre to rozhodnem.
Napríklad spomínané PPR - neprijala som ho automaticky preto lebo ho uznáva KC, otázku antikoncepcie som riešila niekoľko rokov, študovala som veľa aj o hormonálnej antikoncepcii, vnútromaternicových telieskach... Nakoniec som sa rozhodla pre PPR, lebo bolo pre mňa najlepším riešením z hľadiska morálneho, medicínskeho, praktického a aj kvoli tomu, že je prirodzené a ekologické.
Čo sa týka pojmu ekológie, máš pravdu v súčasnej dobe sa z nej urobil dobrý obchod a takmer na každom výrobku nájdeš nápis EKO. To samozrejme ignorujem a riadim sa podľa zdravého rozumu. Ale v dnešnej dobe sú už vyprázdnené aj také pojmy ako sloboda alebo láska - nájdeš ich takmer v každej reklame...

jaja25
1. nov 2006

Ahoj mracik. Tak to ma velmi potešilo, že okrem spoločného povolania, máme aj spoločné hodnoty. Aj my používame PPR a sme nanajvíš spokojní. 😉

lusinta
14. nov 2006

a máte někdo zušenosti s látkovýma vložkama (na mamaja je nabízejí, třeba i brokátové-ty vypadají extra hezky🙂???