Nájdu sa tu veriace mamičky?

sulamith
6. nov 2006

Chcem otvorit novu temu,ktora mozno viacerym nic nehovori,(a inym zase toho hovori vela)... predsa to len skusim... 🙂 Ja sa za svoju vieru nehambim,a velmi rada by som si na tuto temu pokecela,...je tu este niekto taky...?

tanya32
13. apr 2012

@jankabodka dakujem, to sa ale u nas nestane, zeby sa manzel zacal zaujimat o vieru, chodit do kostola, velmi by som si to priala, modlim sa za to

acacia
16. júl 2012

@jankabodka Spiritualita mužů je jiná, než spiritualita žen. Co v něm Bůh dělá, nemusí být vidět/slyšet, ale strom se pozná po ovoci.

orlando
20. júl 2012

Ahoj dámy, ráda bych se poradila. Pokud jsem mimo téma, tak se do mě pusťte a já tu nebudu otravovat, pokud bych vás nějak dráždila nebo tak. Jinou debatu jsem ale nenašla a ptát se ateistů nechci...Nechci říkat, že mám problém, spíš si nevím rady. Jsem nevěřící a na rovinu říkám, že ani nemám v plánu se věřící stát a totéž můj manžel. O co mi jde - tchýně vstoupila do církve bratrské a je tam evidentně moc šťastná. Teď se po dost letech vdala za svého dlouholetého partnera, otce mého muže. Já jí do otázek víry nemluvím, protože tomu nerozumím. Spíš naopak se ptám, jak to tam chodí apod, abych taky byla trochu v obraze. Dokonce jsme s ní byli i na křtu, protože to pro ni bylo důležité, tak jsem tam dotáhla manžela...Lidé ze sboru, jak tomu tam říkají, mají také malé děti. Vychovávají je ve víře. Za měsíc čekáme miminko a já tam přemýšlím, jaké to asi bude, až k nim budeme jezdit a ona bude někde na mši nebo s "kamarády (nevím, jak jim říkat správně). Já ale nechci, aby na naši dceru někdo kdykoli zkoušel věci týkající se víry. K tomu ať si časem třeba dojde sama, já jí to zakazovat nebudu. Prostě mě docela vyděsilo, když jedna maminka rezolutně odmítala pro mě dětský fakt, že dárky nosí Ježíšek, ale Ježíš Kristus. OK, u nich doma jo, ale u nás ne. A mám prostě obavy, aby své vnučce pak nemotala hlavu...Docela se bojím, co mě ještě překvapí☹Třeba to řeším moc brzy, ale raději bych si tyhle věci ujasnila dřív než později. Protože vy jste věřící, jak jí mám taktně požádat, aby respektovala naši ateistickou výchovu? Mám prostě strach, aby pak dítě nemělo v hlavě guláš...Díky za rady.

adenka84
20. júl 2012

Ahojky všem..
mohu se zeptat toto téma je o více vírách a nebo pouze o jedné a pokud ano tak o které..némám bohužel čas vás číst od začátku děkuji za odpověď..

maja22
20. júl 2012

@orlando Neviem, čo a ako sa praktizuje v cirkvi bratskej, môžeš dopredu svokre povedať, že ťa teší, že je spokojná, že má radosť zo svojej viery, ale zároveň ju prosíš, nech sama od seba nevyvíja nejakú aktivitu v tejto oblasti pre vašu dcérku. Na druhej strane treba počítať s tým, že ako bude malá rásť, sama sa bude vypytovať, bude prirodzene detsky zvedavá na veci, ktoré bude vidieť u babičky, takže k rozhovorom o viere môže prísť úplne spontánne, aj bez svokrinho priameho pričinenia. Malá sa môže pýtať ako jej, tak aj teba, deťom stačia často jednoduché a zrozumiteľné odpovede, netreba sa toho báť. Jedine, že by svokra robila nátlak, ale ak je rozumná, nátlak robiť nebude 🙂 . Akurát sa treba pripraviť, že tá téma sa z času na čas u vás objaví...

mizulienka
26. júl 2012

ahojte, mozem sa k vam pridat? 😉 som veriaca, rimo-katolicka, mam 2 deti a moj muz sice tvrdi, ze je veriaci ale nechodi s nami do kostola, co ma dost trapi...ale urcite nejakym bozim vedenim som sa dostala k sv. Rite, patronke nemoznych veci, mala muza tiez neverca, ale stale sa zanho modlila a on sa obratil 😉 takze aj ja mam nadej 😉

v nedelu som bola na spovedi a ostala mi v hlave jedna veta....viera bez skutkov nie je skutocna viera.
prajem pekny pokojny den 😉

jankabodka
19. aug 2012

@orlando Ahoj, az teraz som prisla po dlhej dobe tuto na Konika a vidim tvoj prispevok. Tiez som si vsimla, ze mas termin v auguste, tak prajem vela zdravia a sily tebe aj babatku (uz ci sa narodilo alebo este len narodi 🙂 ). Ja pisem z veriacej strany, aj ked som bola vychovavana v uplne ateistickom duchu, ale dobre, cesty s Bohom sa mi skrizili az v dospelosti. Co sa tyka svokry, rozumiem, co preziva ako veriaca, ale rozumiem aj tvojim obavam, ze co bude, ked bude vase dietatko s nou, aj vy... Suhlasim s tym, co napisala maja22, je treba jej povedat o tom, ako veci vidis ty, co by si si priala, co nie. Kedze viem (a asi uz aj ty), ako sa mnohi ludia, ktori sa stali veriacimi, zmenili k lepsiemu, tak sa tes z toho, ze mas veriacu svokru. Ak je uprimne veriaca (co z napisaneho sa zda, ze je), tak ti bude pravdepodobne velkym pokladom a pomocou! Co ja len poznam vselijakych pribehov ohladom svokier, ale aj mam... ako sa spravaju / nespravaju k detom a vnucatam (asi su aj neveriace) - cim nechcem povedat, ze vsetci neveriaci su zli! Ale ked je clovek v spojeni s Bohom, tak by ta Bozia laska z neho aj mala byt citit. Este raz ti prajem vsetko dobre a krasny vztah so svokrou!

eri28
3. sep 2012

Maminy buduce maminy, a snazilky pridavam sa k Vam...a tesim da duchoplnej teme, pretoze, som na nete, denne, kedze mi konci tehulkovanie, a uz nic ine nevladzem, som tu skoro stale 😀 , tak aspon trosku pookrajem, uz neviem co tu mam na nete citat 😅 , tak toto ma potesilo...
Som katolicka, aj ked neskor praktizujem, v detstve to bolo iba tak, aby bolo, a neskor mi Pan ukazal, ze jeho cesty, su tie naj aj pre mna, aj vdaka mojej polovicke, cize nastastie problem, ze partner nechodi do kostola nemam chodi, tam rad, a castejsie ako ja 😀 , len tesim, ked uz budeme svoji, lebo predsa zivot v manzelstve, je dar, a tak sa tesim.... 😀

mima4
3. sep 2012

@eri28 aj sa modlite s priatelom? Mate spolocne citania Bozieho Slova? stiska? 🙂

dedikatessa
3. sep 2012

Viera nie je o tom ci niekto chodi do kostola alebo nie. Pán vidi do nasich sŕdc a kto srdcom verí Pán si ho k sebe priblízi dá sa mu poznat. Nie je dolezité prejavovat vieru nejakymi násilnými skutkami, ale mat Pána v srdci a zit s nim kazdý den. Nase deti mozeme viest k Pánovi ale nakoniec sa aj tak budu musiet sami rozhodnut podla viery svojho srdca 🙂

dominikabartlova
3. sep 2012

@zuziq26 verme v com potrebujeme a chceme ale cirkev????? ved su to len darmozraci..... zneuzivaju deti, starych ludi.... hlavne ze fary maju fajnove, chodia na audinach a na to sa im skladaju ludia.... a to zn euzivanie hlavne, ktovie co sa schovava za murmi nasej fary.... Niesom veriaca a veriaci mi nevadia, ...

dominikabartlova
3. sep 2012

@orlando ja by to zatrhla..... resne toto som chcela povedat nevadia mi veriaci pokila ma nepresviedcaju... ja verim urcite v nieco nadpozemske.... kamarat je silno veriaci ale neobtazuje ma recami a to sa mi paci... a inokedy ked je nalada tak aj pokecame a taaak ked ma nieco zaujima.... je nemmusim cirkev ako taku

dominikabartlova
3. sep 2012

@orlando starsie generacia a viera je katastrofa si myslim..... mladi ludia beru vieru lespie.... neobtazuju ale starsi asi presviecaju mne by to tiez vadilo toho coho sa aj ty bojis.. )Pevne nervy ti fakt prajem a hlavne zdravicka malinkej 🙂

mima4
3. sep 2012

@dominikabartlova ale toto je tema pre veriace mamicky...pre ich zdielanie sa v zivote a vo vztahu s Panom Jezisom.

eri28
3. sep 2012

@mima4 kazde rano ruzenec sa modlime, ja si citam pismo, iba v nedelu, to co sa cita v kostole, a on si cita kazdy den sam... 😉

orlando
3. sep 2012

@jankabodka
@maja22
@dominikabartlova
Děkuju za milá a povzbuzující slova. Až přijde na věc, tak si o tom promluvíme. Teď to nebudu lámat přes koleno, třeba to řeším úplně zbytečně.. A až se malá začne vyptávat, tak se budu snažit ji víru nějak vysvětlit a ve spolupráci s ní, protože bych jí taky mohla nakukat nějaký nesmysly a to bych nerada nějak zkreslovala její víru.... Ono je to totiž ještě složitější, že u nich v církvi (ve sboru) to podávají dost složitě a budu muset najít cestu, jak takovou složitou věc podat dítěti. Diskuze na téma víra zakazovat nechci, náboženství je součástí života spousty lidí a je důležité pochopit i je. Jsem si ale jistá, že najdeme společnou cestu a s tchýní to nějak dáme časem nějak dohromady ke spokojenosti všech🙂 Není podle mě sprívné se o tom nebavit vůbec.. Jinak moje tchýně je fajn, jsem za ni ráda🙂 Ještě jednou díky za názory🙂 Hodně zdraví vám i dětičkám!

eri28
3. sep 2012

@mima4 este radi pocuvame gospel, hudbu a chvaly... 😀

dominikabartlova
4. sep 2012

@orlando pravdaze treba vsetko s rozumom 🙂 🙂

dominikabartlova
4. sep 2012

@mima4 som veriaca, nieje urcene hore nabozenstvo ci som zle citala? ja som za vieru ale nie za cirkev, je to len banda.... 🙂

mima4
4. sep 2012

@dominikabartlova Po ovoci poznate cloveka. Krestan neodmieta cirkev, lebo je jeho sucastou a je jeho poslanim v nej sluzit. 😉

dominikabartlova
4. sep 2012

@mima4 po ovoci poznate cloveka?? to co je za hovadinu???? skor podla pravopisu poznam debila alebo nieco ine, ale podla ovocia? 🙂 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mima4
4. sep 2012

@dominikabartlova prepac, ale radsej nebudem pokracovat v diskusii s tebou... clovek ktory sa rozhodol pre zivot s Kristom nenazyva ineho pre jeho pravopis debilom... 😠

eri28
23. sep 2012

@dominikabartlova to sa nepreklada od slova do slova, vsak nic by som nepochopila, kebyze si pismo prekladam takto ☹
skus sa nad tym zamysliet, trosku z ineho uhla, alebo si to nechaj vysvetlit, maminy ti napisu k tomu neaky peiklad napriklad 😉 .......

eri28
23. sep 2012

@dominikabartlova alebo teda napisem ti k tomu ja 😉
po ovoci, napr nieco ako podla skutkov, co koname vo svojom zivote, ked ma strom pekne ovocie napr, ja aj chutne a dobre, ale ked ja strom skazeny, napr hnile jablko, nerobi nic dobre a uzitocne v zivote, ....
po ovoci poznas cloveka, uff neviem ci ti to je zrozumitelne, ale z mojej strany snaha bola... 😅

eri28
3. okt 2012

@orlando ahoj, ani ja som sa neplanovala stat krestankou 😀 , pokrstena som sice bola, aj prve svate prijmanie a birmovku som mala za sebou, ale ako dieta som tomu nepripisovala vahu, kedze doma sme nepraktizovali nic, modlidba bola iba na Vianoce pri veceri, a nasi do kostola nechodili, skor sme to mali ako taku rodinnu tradiciu, a ani v puberte som tomu nerozumela, kedze prisla moja prva laska, vztah z Bohom so neriesila...
Prislo to az ovela neskor, ked ma v praci oslovila kamoska, ci nechcem kuknut do jedneho kostola na chvaly....
To ti len pisem, ze nemusis planovat, Boh ma z kazdym z nas plan, a mozno raz ta, cez niekoho oslovi, a ked mu povies ano, tvoj zivot nadobudne novy rozmer....
To som ti tu nechcela kazat, to ma len napadlo, ze ti napisem na uvod, snad si sa nenahnevala, moj plan bol chodit do kostola, az ked budem stara a pred smrtou 😀 .........
No a kedze som tak, trosku hladala cestu k Panu, jednu dobu som chodila aj do cirkvi bratskej, boli tam fajn ludia aj pastor, ale kedze som mala ako baby krst v cirkvi katolickej nebola som pre nich uz moc zaujimava, chceli ma pokrstit, ale to by bolo uz neplatne 😅
Ale mam na nich fajn spomienky, cize svokru urcite moc neries, aj ked viem si predstavit, co asi citis, lebo ona pravdepodobne zmenila svoj zivot, a bojis sa, aby to nepreslo na tvoje mimi, asi by som aj ja mala take pocity...
Ci to bude tak, alebo tak, ked ti bude zasahovat velmi do sukromia a rodiny, kludne ju zrus, ze ty mas svoj zivot, a tvoje dieta si raz vyberie samo, co bude chciet, ze nechces, aby ti ju vychovavala, ako ze hned cirkev a zbor, lebo ani ty nemas potrebu sa menit, nech nezasahuje do vasej rodiny, snad najdete spolocnu rec a pochopenie 😅 , uvidis drzim palce...

p247
24. mar 2013

funguje este tato diskusia? dakujem

imanuel
5. júl 2013

@sulamith Ahoj, začala som si čítať príspevky k diskusii, pre mňa aj môjho manžela véééľmi podstatné a dôležité viesť naše dievčence k viere. Chodiť s nimi pravidelne na bohoslužby, čítať im pred spaním Bibliu, modliť sa s nimi, zaspievať kresťanskú pesničku,... Samozrejme, rozprávať sa s nimi o svete, vzťahoch, o tom, čo je správne a čo nie. A asi najdôležitejšie, správať sa doma naozaj "kresťansky", byť im vzorom. No a pravidelné modlitby s manželom o ochranu a požehnanie a milosť, aby sa oni raz tiež rozhodli byť veriacimi. Tak trošku z môjho života, teraz to čítam, tak reagujem, myslím že túto tému dočítam do konca. Marieta.

ewellina
5. júl 2013

@imanuel Ahoj. 🙂 Táto téma asi nie je veľmi aktívna. Viac veriacich mamičiek nájdeš asi tu: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/rimsko-katolicka-cirkev/

aj keď v poslednom čase je tam akosi tichšie.

ewellina
5. júl 2013

@imanuel Teraz som si všimla, že asi nie si katolíčka... Tak prepáč, že som ťa navigovala do katolíckej témy. Možno to ožije aj tu v tejto téme. 😉