Nájdu sa tu veriace mamičky?

sulamith
6. nov 2006

Chcem otvorit novu temu,ktora mozno viacerym nic nehovori,(a inym zase toho hovori vela)... predsa to len skusim... 🙂 Ja sa za svoju vieru nehambim,a velmi rada by som si na tuto temu pokecela,...je tu este niekto taky...?

zuzulik
6. nov 2006

sunny ,ale Teby by nemalo zaujimat to,ze ostatny si to do kostola pridu len odstat,rozpravaju sa medzi sebou a z omse nemaju nic...to nie je o ostatnych,ale o Tebe 😉(samozrejme nie o tom,ze si budes prezerat tvare ostatnych a pozorovat ich,ci sa medzi sebou zhovaraju alebo nie 🙂)ale pokial mas Ty z omse dobry pocit, vnimas ju a nieco Ti ,,da,, ( ako to sama pises) tak nie je co riesit ....nemyslis 😉

ramzesa
6. nov 2006

ja aj ked celu omsu nahanam drobca (v poslednom case uz velmi netreba) odchadzam aspon s dobrym pocitom.ta atmosfera.to vsetko okolo. mne sa v tom nasom kostole velmi paci. niekedy naozaj neviem o com bola kazen pretoze s detmi sa to nie vzdy da,ale tesim sa tam.
a zuzulik ma pravdu, to nie je o inych,kazdy je zodpovedny sam za seba a za svoju rodinku... mna tiez k viere nikto od mala neviedol, jednoducho som mala stastie na spravnych ludi, ktori isli naozaj prikladom...

ramzesa
6. nov 2006

zuzulik-si kosicanka?

zuzulik
6. nov 2006

pekne si to ramzi napisala ..... som mala stastie na spravnych ludi, ktori isli naozaj prikladom...
podla mna co sa tyka viery a veriacich skutocne nie je nic krajsie ako mat moznost stretnut, poznat ludi, ktori vieru,tu lasku v Boha skutocne ziju...

peha
6. nov 2006

ahojte, dufam, ze mozem prispiet aj ja. 🙂
urpimne - nie som veriaca a nie som ani pokrstena.
ale ja mam svoju vieru. verim v dobro, verim v lasku, verim, ze nieco niekto tam hore je, ci su to sily, osud, alebo Boh, ja to asi nepomenuvam.
moj muz je pokrsteny, ale do kostola nechodieva. ale to este neznamena, ze sme ini, ci lepsi ci horsi ludkovia, ako niektori veriaci, a hlavne taki, co pochlebuju, aki su veriaci.

sunny, uplne s tebou suhlasim, aj ja mam doma takeho budhu a dobraka, co sa da na chleba natriet, tiez s plesinkou 😵
parkrat sme boli spolu v kostole, svadby, pohreby, omse a tak. a aj jasom mala casto ten pocit z ludi, ze si to tam prisli odstat. alebo len aby dedina, ci ludia nepovedali, ze tam neboli. a z toho mi bolo trosku clivo.
ked chodime po vyletoch, obaja mame velmi radi kostoly. su carovne, su magicke, je tam zvlastna ticha atmosfera.
videli sme strasne vela kostolov aj tu na slovensku aj v zahranici. v zahranici je bezne, ze su kostoly otvorene pre verejnost kedykolvek. a viete co nas u nas zaraza, ze casto su zavrete a ludom nepristupne. nevsimli ste si to niekedy? keby ste chceli len tak vojst do kostola, a rozjimat, proste neda sa to.

co sa tyka nasich deti, dame im slobodne rozhodnutie. ukazeme im, povieme, ze je tu viacero nabozenstiev, a ze si mozu vybrat, ktore im bude blizke vierou a presvedcenim. ci uz z nich budu mali budhisti, zidia, krestania, je nam to uplne jedno. zelame si z nich vychovat dobrych a cestnych ludi, ktori budu presvedcat inych i seba o svojej viere nielen slovami, ale aj skutkami.
aby sa nehanbili na ulici niekomu podat pomocnu ruku.
aj minule sa mi to stalo. videla som lezat na ulici pani, zjavne opitu, ale nieco mi nedalo a chcela som jej pomoct vstat. mali ste vidiet tie pohlady ludi, sediacich na zastavke busu. a ja tehula s bruchom a bolavymi krizami som jej sla pomoct. a ta pani mi este vynadala, ze ona tam chce lezat. tak som sa snazila jej pomoct a potom som sla domov. a mala som z toho rozpacite pocity....
ale to je bokom.

a este k tym detickam - v grecku je bezne, a vo viacerych krajinach, ze deti beru vsade so sebou, a to je krasne na tom zivote 😵 😵 😵

ramzesa
6. nov 2006

peha-mozno tie kostoliky su zavrete preto, aby ich ludia nepustosili... u nas je to bezne... vsetko co sa da sa ukradne ☹ niekde v zahranici sa ludia ani nezamykaju.

ramzesa
6. nov 2006

ja som uz ako dieta vzdy rozmyslala nad tym ako to vsetko je... niekedy nas ucili,ze clovek je z opice... ono Biblia to nepopiera... ale uz len to,ze mam svoje "ja" ze myslim,ze rozmyslam nad tym skadial pochadzam a na co tu vlastne som,uz len to vyvracia tvrdenia,ze duchovno nie je... je velmi vela veci okolo nas co sa logicky vysvetlit nedaju...tak preto,ze nevieme dokazat Boha tak neexistuje?

sulamith
autor
6. nov 2006

matka Tereza povedala:"katolik nech je dobrym katolikom,zid nech je dobrym zidom,protestant....."suhlasim s tym,ide o to aby sme boli dobrymi ludmi a neposudzovali druhych,ale vlastnym zivotom aby sme zviditelnovali Krista,a potom ludia povedia:"ozrite ako sa miluju......"

verulka
6. nov 2006

Peha, podla mna je viera v Boha viera v lasku, slobodu a toleranciu...A kopec inych pozitiv. Je vcelku jedno ako si to kto nazyva...
Ja som bola od detstva vedena krasnym sposobom k viere. V puberte som to cele odmietla a hladala rozne ine sposoby vyjadrit ten svoj vnutorny pocit. Vtedy bolo v mode studovat ine nabozenstva..A nakoniec som sa dobrovolne vratila spat...
Ja beriem deti vsade zo sebou a neg. reakcie tak dokonale ignorujem, ze si ich uz ani nepripustam (fakt ich mam okolo seba hrozne moc)
Do kostolika sa pytaj uaj oni, lebo na tych omsach je to take uvolnene. Teraz dokonca tu v BA urobili "program" pre deti pocas omse - v UPC. Uz sme tam dlhsie neboli. Tam je najuzasnejsi farar akeho som stretla. Krstil mi deti, sobasil nas- je velmi otvoreny a tolerantny. KRasne sa s nim diskutuje(to uznal aj ten moj ). Toho sa chystam poprosit, aby mi pomohol pri priprave na 1.sv. pr. Snad neodmietne...

ramzesa
6. nov 2006

ano, najdolezitejsie je aby sme boli "Ludmi".

ramzesa
6. nov 2006

verulka-aj ja sa uz "tesim" na to ako budu vsetci cumiet... my mame zatial len dve deticky a tie tiez nosim vsade so sebou, (lebo nie vzdy mozu ostat doma s ocinom a s nikym inym ich nezvyknem nechavat) a uz teraz sa stretavam s roznymi reakciami. Ved ked som mala len synceka taka "mlada" tak to uz bolo cosi. A tak skoro mam aj druhe... a ked som sla po ulici,tak za mnou jedna zena vravela druhej cosi ako: nezavidim, ja som mala co robyt s jednym. A ked som prisla k Dr. na jedno vysetrenie s dvoma, tak sestricka ze ma mohla radsej objednat na inokedy, aby som prisla len s jednym. A druhe kde necham, doma? 😕 neviem preco by nemohli obaja so mnou.
A chystame sa aj na tretie, stvrte... ved co je na tom. 😀

sulamith
autor
8. nov 2006

ramzesa,neboj,to je poho,ze budes chodit vsade s detickami,a ludia nech pozeraju,no a co...ti co su uz starsi tak zabudli na to za to tak robili tiez...ved ktovie ake budeme my 😎

anika
8. nov 2006

ahojte maminky a buduce maminky, aj ja sa k vam hlasim 🙂

danka2
8. nov 2006

Ahojte 🙂 Ja som tiež veriaca, do kostola sice idem ked mám chut, nikedy pravidelne teraz skor nepravidelne. Ramzesa ja patrím pod Furču a tiež máme detské omše🙂 A čo je tam fajn je že ked ti dietatko velmi "vystrája"
možeš s ním kludne ist do sakristie a pohrat sa tam s ním.....aj ked nechápem ludí, ktorí tam sedia a pohoršene sa divajú na teba ak tam dieta nesedi ako 5 penazí. Ved tie detičky nerobia nič zlé a nakoniec sám Ježiš povedal - nechajte prist svoje dietky ku mne....no a tiež máme super kaplána, ten nás sobášil, bude aj krstit naše bábätko ...niečo také ako píše verulka 🙂

marika6
8. nov 2006

ahoj, my sme tiež kresťania. Som z Bratislavy. Rešpektujem Božie pravidlá, s Bohom komunikujem o všetkom /od kupovanie nových topánok až po výber partnera/ a myslím že sa to naozaj oplatí, lebo to vždy vyjde najlepšie ako môže. Veľmi sa mi páčil názor, že sa nedá oddeliť viera a cirkev. I keď sv. omšu neprežívam nejako zvláštne. Boh povedal svätiť nedelu, tak to dodržiavam. Ale myslím že viera nie je o nedelnej omši, alebo o kostole či náboženstve, ale o úprimnom vzťahu s Bohom, čítaní jeho slova a o každodenom živote.

alzbetka
8. nov 2006

ahojte, aj my sa hlasime 🙂

alzbetka
8. nov 2006

ahoj ramzesa, som si precitala ako chodis vsade spolu s detmi. no a co je na tom. ja tiez nemam kam dat malu,(ja pochadzam zo zahoria a manzel z vychodu a zijeme v ziline) a tak ju beriem vsade so sebou.

ramzesa
8. nov 2006

alzbetka-no ono keby som velmi chcela, tak ich aj mam kde nechat, mam super svagrinku a babky by sa tiez o nich pobili 🙂 ale nie som ten typ, co dietatko len tak odlozi. Bola by som cely cas nervozna a pretelefonovala by som aj gate 😀 . Syncek je uz vacsi, jeho mozno skor, ale akonahle sa dietatko ocitne u niekoho, tak ho ten niekto chtiac nechtiac vychovava...a nie je to velmi dobre... poznam to na sebe, kazdy ma vychovaval inak... 😒

sulamith
autor
9. nov 2006

ahojte maminky,vsetky vas tu pekne vitam 😉

aktak
9. nov 2006

ahojte, ja som evanjelicka, nestihla som kuknut este celu debatu ale snad tu nesom sama 😉

sulamith
autor
9. nov 2006

ahoj,prijimame ta do klubu 🙂

miselinik
9. nov 2006

Ahojte aj my s manželom sme veriaci a dávame bábo pokrstiť, ale nevieme ešte kedy. Manžel je v čechách a ja som na Slovensku a je to ťažké aby sa to všetko skĺbilo - aj pôrod aj vianoce a krstiny. Takže budeme mať trošku problém to dať dokopy.

aktak
9. nov 2006

my rozmyslame mat krst (ak budeme aj ja aj maly ok samozrejme) 27.12 😀 s takou vianocnou atmosferou 😵

miselinik
9. nov 2006

Ja my by sme to chceli 26.12 ale ešte sa náš pán farár musí vyjadriť, pretože 27.12 budeme mať doma hostí a to asi 28 ľudí a skĺbiť to bude problém.

verulka
9. nov 2006

Baby, my sme krstili ked mali 2-3 mesiace bez stresov atak...To podla mna az tak nesuri. Mali sme krasny krst v kaplnke, kde sme boli iba my a nasi hostia. Plna kaplnka ludi, ktori vitaju 1 dieta- bolo to pekne. Mne sa nepacia take masovky

lumi
9. nov 2006

Ahojte kocky.
My sme syna krstili mesiac po narodeni, co bolo este dost skoro. Este som nebola fit ani ja, maly cely ten den ( a aj dalsie tri mesiace) preplakal a naspinkal ani pol hodinu.Z krstu som nic nemala. Bola to riadna zataz a k tomu varenie, kojenie a ten plac. Hosti sme vela nemali, boli u nas len maleho krstni.
Teraz by som krstila po tych 2 mesiacoch ako Verulka. Je to urcite lepsie, ste uz s babom na seba viac zvyknuti a mate uz v pameti, co kedy asi potrebuje. Inak nie je podstatne kedy krst bude, ale je dolezite aby bol. Ved je to najdolezitejsia sviatost a my sme zodpovedne za to aby dietatko tuto sviatost prijalo. Ved sa stava Bozim dietatkom a to je uzasne, nie? 🙂

alzbetka
9. nov 2006

ahojte babule, my sme krstili mesiac po narodeni, vsetko bolo v poho. malu krstil kamarat a okrem krstu mala prespala cely den 😅 .

lidka619
9. nov 2006

ahojte, aj ja sa k vam pripajam, som tiez veriaca, rim-kat, takisto aj cela moja rodinka. My sme obidve deti krstili asi mesiac po narodeni, presne podľa cirkevneho harmonogramu v našom kostole ú prvú nedeľu v mesiaci/ 😉 , vtedy byvaju u nas hromadne krsty. Starsiu sme krstili samotnú, nebol uz ziadny krst, ale mladsia mala krst spolu s dalsimi 6-timi detickami - katastrofa, pretoze to bolo velmi dlhe, a vsetky babetka naokolo plakali, tak sme nasu len tak kolisali na rukach, aby sa nezobudila, a nastastie vydrzala. Rozplakala sa az na konci, keď bolo pozehnanie. Tak sme to super zvladli.

rebeka
9. nov 2006

jeeej, ahoj baby, aj ja sa hlasim doklubu,.. aj ked este nie som maminka 😅

rebeka
9. nov 2006

Konecne som si precitala cele tri strany 🙂

Expertka: nedavno som pocula skvely vtip. Boh stvoril zvieratka a velmi sa mu pacili, potom stvoril muza a velmi sa mu pacil. Potom stvoril zenu a povedal: Aaale, ved ona sa domaluje. 😀

Inak tiez mam za manzela "bezboznika", ale dost casto chodi so mnou do kodtola. Nenutim ho, ale nastastie tu mame mladeho skveleho farara a aj mileho novoknaza 🙂
Celu dobu som si hovorila, ze ked budeme mat deti, aspon ich bude mat kto kocikovat pred kostolom a ja si v klude vychutnam omsu.

Btw.: mala som obdobie, ked som chodila skoro kazdy den do kostola, a bola som spokojna. Potom bolo obdobie, ked som skoro uplne prestala chodit a citila som, ze to nie je dobre... Velmi mi chybalo to nedelne pozehnanie na cely tyzden.