Nájdu sa tu veriace mamičky?

sulamith
6. nov 2006

Chcem otvorit novu temu,ktora mozno viacerym nic nehovori,(a inym zase toho hovori vela)... predsa to len skusim... 🙂 Ja sa za svoju vieru nehambim,a velmi rada by som si na tuto temu pokecela,...je tu este niekto taky...?

sisulik
1. feb 2007

sulamith...nehovorila som, ze jedno je lepsie nez druhe. a taktiez Boh v Korane sam prikazuje, ze musime sa navzajom respektovat. ja som tiez raz bola krestankou, a k tomu som aj vyucovala biblicke hodiny...vies, keby som napr. ja nerespektovala napr. krestanov, je to akoby som protirecila Bohu. cela moja rodina su krestania, aj vacsina znamych, a vychadzame spolu uplne super..oni o mojej zmene vedia (ved sa to neda nevsimnut kedze nosim satku 😉 ) a beru ma tak ako ma brali predtym. oni respektuju mna a moje nabozenstvo a ja zase ich...a takto to aj funguje.

sisulik
1. feb 2007

ahoj sulamith...je samozrejme ze by sme sa mali respektovat, ked nam to vsetkym sam Boh prikazal. len je smutne, ze vela ludi to nerespektuje, ci uz z radov krestanov alebo moslimov...vsade sa najdu taki ktori su silnejsi vo svojej viere, i slabsi...modlim sa k Bohu a prosim Ho, aby silni zotrvali na svojej ceste a aby slabsi sa posilnili vo viere v Boha a ti ktori neveria, aby nasli raz cestu k Bohu. Ved Boh je len JEDEN a ten isty, nech Ho uz volame Boh, God alebo Allah...ved vsetko su to preklady do inych jazykov.

ja som tiez raz bola krestankov aj som biblicke hodiny vyucovala. a ked som zmenila svoju vieru, som vdacna Bohu za to, ze to moji znamy a najma moja rodina respektovala. mam mnozstvo znamych, ktori ked si zmenili svoju vieru, tak boli odvrhnuti svojou vlastnou rodinou (rodicmi). ked pocuvam ich pribehy, az mi srdce puka.
ak nam napr. moslimom a krestanom bolo Bohom prikazane sa navzajom respektovat, tak preco potom by sme mali Bohu protirecit?
ano sulamith, mame sa vsetci respektovat a mat radi a preto prosme Boha, aby sme si to vzdy pamatali v kazdej situacii a ti ktori na to zabudli, aby si na to spomenuli. svet by bol ovela krajsi... 😉

sulamith
autor
2. feb 2007

Ahoj sisulik, si uzasne Bozie stvorenie....ja vas respektujem... 🙂
...prajem ti aby si bola velmi velmi stastna 🙂

eliana
2. feb 2007

Vela som uvazovala o prirodzenych metodach ,pred svadbou som si myslela, ze to bude u nas tak fungovat. Po svadbe sme chceli babo, aj som hned otehotnela.Potom sme chceli druhe,ale tak,aby sa narodilo v lete,ked ma muzik prazdniny, aby som na to na zaciatok nebola sama.Starsi mal 20 mesiacov. A tak,kym neprisiel tan cas, kedy som chcela otehotniet pouzivali sme antikoncepciu,nam najviac vyhovuje prerusovanie. Potom po porode druheho sme opat pouzivali toto. Chceli sme tretie,ale z domova a tak tento sposob pouzivame dodnes. Manzel studoval 5 rokov VS-denne, penazi sme nemali nazvys, teraz uz pracuje,no robi si doktorat a napriek tomu sme mali tretie. Do kelu,ako mi moze niekto tvrdit,ze robime hriech? Deti milujeme a chceme mat velku rodinu,nie sme egoisti,co si uzivaju slobodu a peniaze a s lenivosti nechcu deti. Ale mat dieta len tak hocikedy by som asi nezvladla. Viem ze biling.metoda je 100 %,ale len ked sa nepomylim...a to sa moze lahko stat. Ludsky org. je nevyspytatelny. A potom, cez neplodne dni sa mi vobec nechce a cez plodne ano. To sa mam cely zivot zapirat. Nemat pohl.styk,ked sa mi chce a mat ho,ked nechce? Preco by antikoncepcia mal byt zla? ze je umela? neprirodzena? Kolko je oklo nas neprirodzenosti. Rano ma bolela hlava,dala som si ibuprofen. Umele? vsak. Urobila som teda zle? Mama nasej dcerky,kt. mame v pestunstve sa dala uz sterilizovat.Ma styri deti a zije s nimi v unimobunke,piate dala do domova,lebo ho uz nevedela zivit. Je hriech,ze sa dala zneplodnit? Raz som sa na tieto veci pytala knaza na spovedi a on mi nedokazal povedat,ze robime zle, vraj to tvrdi cirkev,ale kazdy clovek je iny a ma ine dovody a tak ze je to aj na svedomi.Od vtedy sa z toho nespovedam. Nedokazem to videiet ako hriech. Tolko moj nazor na antokoncepciu.

mracik
2. feb 2007

eliana, toto je veľmi citlivá téma a je pravda, že sa o nej moc ani nehovorí, čo je škoda. Je mi ľúto, že som ešte nestretla kňaza, ktorý by niečo o prirodzených metódach vedel. takže oni to väčšinou zahrajú do autu. Je jasné, že mamička, ktorá už má pár detí, tak nemá odvahu na sebe niečo "skúšať".
Ja som vlastne prirodzené plánovanie rodičovstva začala praktikovať v období, keď už som mala prvého synčeka, najprv som nemala partnera, takže to pozorovanie bolo takpovediac bez stresu, neskôr som začala chodiť s mojím mužom, ale vtedy už som aj tak túžila po bábätku, takže nejaká chybička by mi vlastne aj urobila radosť... 🙂
Fungovalo to super, trošku ťažšie obdobie nastalo, keď sa mi narodil druhý synček, ja som plne kojila, nemala som menštruáciu. Vtedy som objavila symptotermálnu metódu, spravila som si kurz, zistila som, že existuje také niečo ako ekologické dojčenie. Je pravda, že som mala trošku strach, sem-tam som si urobila aj babytest - predsa len, človek nikdy nevie...
Potom som zatúžila po treťom dieťatku, takže som mohla použiť PPR aj na naplánovanie termínu pôrodu. Chcela som v máji, nakoniec to bude asi začiatkom júna.

Som sa riadne rozpísala 🙂, takže v skratke, PPR používam ôsmy rok, zatiaľ funguje bez problémov, robí mi radosť spoznávať svoje telo, to ako funguje podľa Božieho plánu. A tá občasná abstinencia vlastne ešte zvyšuje moju túžbu po milovaní...

tobina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mracik
5. feb 2007

baby, nechcela by som aby v tejto téme vznikali hádky, ale nedá mi neoponovať...

čo sa týka toho, či je používanie antikoncepcie hriech, alebo nie... Podľa toho ako si hriech definujeme. Ak je hriech niečo, čo ma vzďaľuje od Boha, určite ju to za hriech považujem.

Inak je zaujímavé, že takmer všetky baby, čo poznám a používajú PPR sú lekárky, alebo majú aspoň manželov lekárov. Myslím, že je to tým, že o tom ako funguje HK, aké má nežiadúce účinky, ako ovplyvňuje psychiku ženy a pod. vedia pomerne dosť (aj keď v osnovách toho bohužiaľ až tak veľa nie je). Ja som úplne odmietla HK až vtedy keď som si prečítala kopec odborných kníh o antikoncepcii, takže nebolo to len preto, že by som slepo poslúchala cirkevné predpisy.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
verulka
6. feb 2007

Aj ja by som rada HA odmeitla, ale v podstate nemam ine vychodisko...Zamyslam sa nad tym uz dlho. Teraz som skoro rok bola "cista" a bolo to super. Mrcha sice opat bolela, bola silnejsie...ale inak super.
Fakt, ze si neviem predstavit tie stresy pri prirodzenych metodach pred prichodom kazdej mrchy...
Mracik, ja si ta velmi vazim a aj tvoje argumenty neberiem na lahku vahu. S niecim suhlasim, s niecim menej. 😉

ramzesa
6. feb 2007

Ahojte mamicky, veeelmi dlho som tu nebola. Mracik ja som tiez proti vsetkym umelym prostriedkom na zabranenie pocatia. Ale k PPR som sa zatial dostala len teoreticky. Ale dufam, ze sa k tomu dostanem uz aj prakticky 😅 .

eliana
14. feb 2007

ano je to citliva tema, tazko ju jednoznacne vyriesit. Ja osobne niesom zastancom horm. ant. nikdy som ju nebrala. A ked som naposledy mala nejake problemy s bolestami hlavy a busenim srdca a vsade sa ma ako prve lekari pytali,ci beriem antikoncepciu, tak viem,ze ju ani nikdy brat nechcem. Ale su aj ine moznosti. A neviem, vzdaluje pouzivanie antikoncepcie od Boha?

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cubatour
15. feb 2007

Ahojte, ak mozem zapojim sa do debaty, aj ked este nie som mamickou 😔 Neviem, aku vieru vyznavate, nestihla som si precitat vsetky prispevky 😉 ja som katolicka, moj svagor je knaz, ktory nas aj sobasil. My s manzelom sme sa na toto pytali, teda konkretne manzel, aka je rovnica antikoncepcia verzus Boh. Nepytal sa to jeho brata /mojho svagrika knaza/ 😅 😀 lebo mu to bolo blbeee 😅 😀 . Ale odpoved dostal od ineho knaza a ta znela:
ano, ak pouzivate v manzelstve antikoncepciu alebo inu metodu, ktora zabranuje oplodneniu a robite to preto, ze deti nechcete, je to hriech. Aj ked nie smrtelny ani nic podobne. Ak ste sa brali v kostole, tam sa Vas knaz pytal: "Ste ochotni prijat deti ako dar Bozi ......" a nasledne ste prisahali.. takze tak. My sme antikoncepciu mali cca pol roka po svadbe. Takze zalezi to tiez na okolnostiach 😉 🙂

vevaoli
20. feb 2007

Ahojte holky. Citala som vase prispevky, nie vsak uplne vsetky. Este niesom mamina.A zaujala ma posledna tema.Antikoncepcia. Som tiez veriaca, ale nikdy som o A neuvazovala ako o hriechu. Pan Bozko nam sice udeluje deticky, ale niekedy sa tomu treba trosicku vyhnut, kym si clovek vyriesi financnu situaciu. Ja som s manzelom uz spolu 7 rokov, z toho 1,5 roka po svadbe. Deticky mam velmi rada, ale zatial ich nemam, aj ked tuzbu po nich v sebe uz dlho ubijam.Teraz nam staci uz asi len rok, a chceme mat babatko. Ked sme sa vzali, nemali sme este svoje byvanie, a chceli sme sa najskor zariadit, a potom mať babatko vo vlastnom domove.HA-cku som sa dlho branila, a pouzivali sme ine metody, ale nakoniec som zistila, ze HA nieje az take zle, a ak sa dokazes s lekarom otvorenen porozpravat, a vysetri ta, dokaze ti dat tu spravnu antikoncepciu. Nemienim ju vsak brat dlho, uz o pol roka ju vysadim, a budeme čakat na zazrak z hora. Nasa financna situacia sa riesi, a do konca roka by mohla byt v norme. Teda sa nebranim daru dietata, len som ho troska poposunula, aby sa mohlo mat ono, aj my s nim dobre.

bihan
20. feb 2007

Ja som evanjelička a moja pani farárka vždy hovorila, že je väčším hriechom priviesť na svet dieťa, ktoré je nechcené, než sa chrániť antikoncepciou kým pride čas na to, aby prišlo dieťatko do sťastnej rodiny plnej očakávania a lásky.

mracik
20. feb 2007

baby ale nemusíme sa predsa rozhodovať, či antikoncepcia alebo 10 detí. Veď práve PPR slúži na to odloženie rodičovstva na vhodnejšiu dobu. Nechcem to už tu ďalej rozoberať, lebo vidím, že antikoncepciou nám trochu zamrzla téma... ☹

Pre baby, ktoré sa chcú pobaviť o antikoncepcii a PPR navrhujem pokračovať tu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

luciaj
20. feb 2007

Ahojte maminky, pripajam sa aj ja a chcem sa vas zaroven opytat, ci mi viete niektora poradit najblizsi kostol pri Sustekovej ul. v BA (Petrzalka), lebo tam byvam len kratko. Zatial som tam nasla len salezianov ale nie normalny kostol. tak chodim do sv. martina, ale ked uz budem mat kocik, tak daleko sa mi nebude chciet chodit. dakujem

bellasandra
20. feb 2007

Ja len na okraj- ze suhlasíms bihan 🙂

cat
20. feb 2007

bellasandra, ja tiež. Ten sľub v kostole som brala tak že keď budem čakať dieťa, s láskou ho vychovám a nepôjdem na interrupciu z nijakého dôvodu typu kariéra..ale kedy to dieťa porodím, to je hádam na MNE. Nikto mi nemôže nanútiť 15 detí proti mojej vôli. Ja si vôbec nepripadám že žijem v nejakom hriechu keď beriem HA. PPR aj HA je o tom istom, oboje je predsa vedomé bránenie sa počatiu- takto to vnímam ja, a beriem že každý nato máme vlastný názor..

vevaoli
21. feb 2007

cat, tvoj nazor sa mi velmi paci. naozaj je to jedno, ktoru metodu vyuzivas, je to o tom istom. Ja sa na svoje babatko velmi tesim, len ho chcem dobre zaopatrit, preto este ten rocik, kym to bude v pohode. Ale neviem sa ho dockat, kym sa onho posnazime.Samozrejme, keby sa teraz prihodilo, ze budeme cakat, tak sa vobec nic nedeje, prijmem ho s velkou radostou. 🙂

sulamith
autor
21. feb 2007

Chcela by som vyzdvihnut prirodzene metody planovania rodicovstva. 🙂
Boh volá človeka, aby bol svedkom a tlmočníkom večného plánu lásky. Reč tela je viac ako len sexuálna reakcia.
Človek je však človekom aj tým, že je schopný sebaovládania.

Prirodzená metóda je založená na ovládaní prírodných síl a sebaovládaní.
Antikoncepcia ničí podstatnú dimenziu človeka, berie mu subjektivitu a robí z neho predmet manipulácie.

Je možné naučiť sa presne zistiť plodnosť ženy, rozoznať plodné aj neplodné obdobie a slobodne si zvoliť pohlavné spojenie umožňujúce alebo neumožňujúce počať.

Muž si váži svoju plodnosť. Keď si uvedomí, prečo nechce prísť o svoju plodnosť, je schopný uznať, že plodnosť jeho ženy je takisto vzácna a rovnocenná. Keď dokáže rešpektovať jej menštruačné krvácanie - o čo väčšiu hodnotu má jej plodnosť!
Každý manželský pár sa raz bude zodpovedať pred Božou tvárou zo svojho rodičovstva. Boh, keď tvoril svet, nepotreboval od nikoho dovolenie. Keď však privádza na svet nového, rozumného a slobodného človeka, privádza ho až vtedy, keď sa sami rozhodneme, keď Mu to umožníme. Je to od Neho najúžasnejší dar: čin plný dôvery a lásky k nám.

Boh nerobí nič nedokonalé, či nedostatočné. Žiada od nás spoluprácu a nežiada nemožné. Pokúsme sa uveriť systému plodných a neplodných dní ako úmyslu a poslaniu. Nesnažme sa Boží poriadok obchádzať a vyhovárať sa na jeho vylepšovanie a vedu i techniku.

bellasandra
21. feb 2007

Sulamith- no ja neviem- zdá sa mi to také nerealne 😕

sulamith
autor
21. feb 2007

bella,viem ze urcite malo kto si trufne na velku rodinu(co je samozrejme).Po zohladneni viacerych faktorov-ekonomickych,socialnych,lekarskych sa musia manzelia rozhodnut pre pocetnost svojej rodiny.Je to ich vlastne rozhodnutie a ziadna ina osoba alebo autorita im nemoze prikazat mat viac alebo menej deti. Plodnost manzelov je zvlastnym putom medzi nimi...daruju sa jeden druhemu....

luciaj
21. feb 2007

ja len tak na okraj temy PPR, resp. bilingsova metoda. otehotnela som totiz absolutne mimo mojho ovulacneho obdobia, takze by som sa na to az tak velmi nespoliehala. nie zeby som nebola rada, lebo sme babatko chceli, ale prislo prave vtedy, ked podla PPR nemalo prist. takze si myslim, ze to nie je az take 100%-ne (ale som aj rada, ze nie je, pretoze teraz cakam babenko 😅 ).

rebeka
21. feb 2007

ahojte babulky, peknu popolcovu stredu prajem 🙂 jej tema ppr 🙂
My sme otehotneli hooodne rychlo a myslim si, ze vdaka tomu, ze som presne vedela kedy su plodne dni. ale ci bilings funguje ako antikoncepcia budeme skusat pred druhym tehu 😅 .. keby nahodou 😅

mracik
22. feb 2007

Keď som sa zoznámila s mojim mužom a dostali sme sa k téme antikoncepcia, vysvetlila som mu, že používam metódy PPR a HA odmietam.
Pozeral na mňa ako keby som prišla z inej civilizácie, veď VŠETKY baby užívajú HK a nemajú s tým žiadny problém. Tak som mu pekne vysvetlila, že nerobím rozhodnutia s ohľadom na to, že ich robia všetci ostatní, ale preto že ich považujem za správne. Zarazilo ma aj to, že napriek tomu, že končil medicínu, počul nanajvýš o kalendárovej metóde.

Najprv sa musel viac-menej prispôsobiť, neskôr to prijal. A teraz keď občas niekomu so záujmom vykladá o PPR a o tom ako funguje, tak ma to napĺňa šťastím. Som presvedčená, že rešpektovanie vlastnej pliodnosti náš vzťah obohacuje, aj keď pravdaže nie je ideálny...

čo sa týka bilingsovej metódy, tiež ju nepovažujem až za takú spoľahlivú, pretože sleduje len jeden znak a aj ten je subjektívny. Myslím, že je vhodná len pre dobre zaučené dievčatá s pravidelným cyklom. Symptotermálna metóda je oveľa spoľahlivejšia, hlavne v období dojčenia alebo prechodu.

melory
22. feb 2007

mracik- prosim ta, aka je symptotemalna metoda? alebo nemas na to link?

melory
22. feb 2007

http://stm.szm.sk/Stm.htm

nasla som zatial toto

rebeka
22. feb 2007

mracik: len taka mala uprava. bilings je vhodny hlavne pre nepravidelny cyklus. 😉 (teda uplne 100% ak ho pouzivas na otehotnenie.)
Ale mam vo svojom okoli vela ludi, ktory sa tvaria, ze bilings funguje aj ako antikoncepcia. 🙂

melory
22. feb 2007

zrejme to funguje ked sa to nerobi naplno...inac je to nespolahlive, nie?