Nájdu sa tu veriace mamičky?

sulamith
6. nov 2006

Chcem otvorit novu temu,ktora mozno viacerym nic nehovori,(a inym zase toho hovori vela)... predsa to len skusim... 🙂 Ja sa za svoju vieru nehambim,a velmi rada by som si na tuto temu pokecela,...je tu este niekto taky...?

ramzesa
6. nov 2006

je takych vela... ale nepacia sa mi taki, kt. rozpravaju, ze su veriaci a nehanbia sa otvorene priznat ze by sli na potrat... ☹ skusenost z okolia

sulamith
autor
6. nov 2006

ach,no ja viem,ze toho posudzovania ja vela,erika ja som sa ta nechcela dotknut,viem ze je vela takych ludi...len nechcem aby sa to vseetko skatulkovalo
nechcem teraz posudzovat ludi,pretoze v kazdom z nas je nieco dobre...
a ja som velmi rada,ze reagujete...
verulka,presne ako hovoris cirkev to sme my 😉

expertka8
6. nov 2006

...ramzesa..nie že nemôžem...takýto zákaz som vo Sv. Písme nenašla...takže takéto bludy nebudem rešpektovať...a v konečnom dôsledku...aj vo veciax viery je potrebné mať zdravý úsudok 😔 ...som presvedčená..že "extrémizmus" v žiadnej oblasti nie je dobrý 😔
...náš ocino tiež nexodí do kostola...ale v žiadnom prípade mi "nezakazuje" deti viesť k viere...malú sme prihlásili do cirkevnej školy...a musím priznať..že sa nám páči táto filozofia školy... 😉

...a ocina si často doberám otázkou..."..čo by tak spravil..keby sa Dajko dal na dráhu kňaza???" 😀 ...mangel tvrdí..že to nie je možné..keďže je po ňom 😀 ...ale rozhodne by sme mu nebránili...toto "povolanie" sa nedá rozkázať..ani vymodliť...rešpektovali by sme jeho rozhodnutie 😉 ....ale to sme sa nexali uniesť ďalekou budúcnosťou 😅

ramzesa
6. nov 2006

co ja viem, nie je nic zle ak sa chce clovek pacit, je ine ked to niekto prehana a provokuje...

expertka8
6. nov 2006

..podĺa mňa je podstatné..na ktoré miesto človek radí svoju vizáž 😔 ...nemám rada úvahy okolia..že veriaci=šmudlovia 😝

ramzesa
6. nov 2006

praveze ked sa zanedbavas je to nespravne

expertka8
6. nov 2006

..moja reč 😉

sulamith
autor
6. nov 2006

mozno niekto nieco povedal,co nie je dolezite(ohladom malovania),nemaluju sa napriklad reholne sestry,pretoze sa pacia Bohu take ake ich On stvoril,no my zijeme konzumnejsie 🙂 a nie je na tom nic zle....ved kazda sa chceme pacit...,a ak si niekto vybral taku cestu ze sa chce pacit Bohu bez licidiel tak beriem,ved to je ok...
co to pre vas znamena"vediem svoje deti ku viere"

bublinkajasminka
6. nov 2006

hmmm čo sa týka líčenia ja sa strašne rada maľujem, upravujem a som veriaca..... proste s vierou to nemá nič posločné...Boh asi bol taký múdry že ak vznikli šminky vedel prečo to robí......aby sme boli pekné aj my....

ramzesa
6. nov 2006

teraz neviem, ci to nepopletiem: v zdravom tele zdravy duch.

verulka
6. nov 2006

Ja som nedala dcerku na nabozenstvo, lebo som mala obavu, ze jej bude niekto tlacit veci do hlavky postarom, bez toho, aby som do toho mohla nejako zasahovat. A ani to neplanujem spravit. Mam etraz sice problem zohnat niekoho, kto ju bude "ucit" aby mohla ist casom na prijmanie. Nesuhalsim so zavedenim nabozenstva od 1.triedy, a podla mna je strasne skoro dat dieta na 1..sv.prijmanie uz ako 9rocne...

bublinkajasminka
6. nov 2006

verulka - možno máš pravdu....ja budem detičky viesť k viere...môj manžel ide so mnou do kostrola dva krát do roka na vianoce a veľkú noc a ako on hovorí v rámci "kultúry" ale je veriaci a verí v Boha ale nechodí do kostola...vraj jemu to stačí...ja by som ho nikdy nenútila - jediná podmienka bola svadba v kostole a to samozrejme chcel aj on.....takže no problem,....a deti sa budem snažiť ovplyvniť, ja tiež nechodím do kostola každý týždeň - ale chodím

sulamith
autor
6. nov 2006

verulka,co tym myslis po starom?neviem ako to je teraz,nabozenstvo je ako kruzok poobede?

expertka8
6. nov 2006

...verulka...z čoho má strax???..obavy????
...ja si myslím..že zasa nemá logiku tvrdenie..že človek sa má o "viere rozhodnúť..keď bude dospelý"...o čom sa má rozhodovať..keď k tomu nebol vedený???..nemá si z čoho vyberať...

..v žiadnom prípade Ťa neodcudzujem...len som sa pýtala..a zverejnila som svoju úvahu..nič viac...beztak mám dojem..že sme si myšlienkovo blízke 😉

verulka
6. nov 2006

Nabozenstvo je normalne hodina vramci vyucovania a druha cast ma etiku (u nas je to s triednou uc) Po starom myslim vyucovanie ala ked nebudes robit toto pojdes do pekla, resp. nutit do niecoho, nemat moznost vyjadrit svoj nazor- diskusia nepripustna. Tak to byva este aj dne sna hodina nabozenstva- namiesto objavovania cara a krasy viery sa uvedu fakty+veci, kt. sa treba naucit, aby mohlo dieta ist k prijmaniu. To sa mi nepaci.
Ja vychovavam svoje deti k laske, tolerancii a slobode (co vlastne naplna viera)
Ex. neurazam sa neboj 😉 A stou blizkostou suhlasim
nemyslim, ze sa ma rozhodovat az ako dospely (iked podla mna je to v poho)Moje deti su k tomu vedene, som rada, ze sa dcera pyta a informuje ohladom prijmania- uz teraz zhanam osobu ochotnu ju spolu so mnou pripravit na tento krasny krok v zivote. Deti su v skole dost zatazene aj bez toho...

verulka
6. nov 2006

Boze aku blbost som napisala- ze nemyslim a pototm, ze je to v poho. Chcela som napisat, ze je super, ked sa clovek dostane k viere- cim skor tym lepsie, ale zase nikdy neni neskoro- dufam, ze sa chapeme 😉

verulka
6. nov 2006

Baby, viete, ze nam sa podarila dcerka velmi skoro a tento moj zazitok velmi poznacil moj pohlad nato, co je spravne a co nie...Moje deti si dost casto pocuvaju zvlastne poznamky na moj vek, na to, ze cih je tolko a pod. A stalo sa mi, ze ked som prisla na detsku omsu, tak som zacula, ze pozri ona chodi s tymi detmi stale iba sama a vyvratene oci...
U nas maju v skole desnu katechetku- stara pani, ktora nevie ucit, nema extra vztah k detom a dost ich strasi- 2roky sa ju pokusali vymenit, ale nemali nikoho ineho. Teraz vraj dosiel nejaky mlady chalan a je to ovela lepsie...No aj tak neprosim. Zariadim si to ku svojej a dcerkinej spokojnosti 😉

expertka8
6. nov 2006

...verulka..si obdivuhoná žena..matka 😔 😉
...myslím..že xápem Tvoje obavy...môj otec v detskom veku dostal také zauxo od farára..len za to..že povedal..že apoštolov bolo 13..že už nikdy do kostola nevkročil 😒 😠
../drobec sa zobudil..tak sa idem zasa vrhnúť do role matky na plný úväzok 😅 /

...mimoxodom..skvelá téma 🙂

miriam17
6. nov 2006

ahojte aj ja sa pridavam k vam veriacim maminkam..

sulamith
autor
6. nov 2006

vitaj miriam 🙂

ramzesa
6. nov 2006

mamulky,ja som na nabozenstvo ako dieta nikdy nechodila.Az ako 17 rocna som sa prihlasila- na krstnu nauku. To nabozenstvo bolo naozaj o niecom. mali sme uzasneho mladeho kaplana, ktory na kazdom stretku povedal aj nejaky vtip na danu temu.vtedy som pochopila,ze aj knazi su uplne normalni ludia a malo je pravdy na tom co ludia nahovoria. dala som sa pokrstit a da sa povedat,ze pohlad na to vsetko zmenil moj terajsi manzel... konecne som spokojna. 🙂

a v kostole som sa stretla aj s niecim takym: drobcek ked bol este mensi,tak sa rad prechadzal s manzelom po kostole, kedze sam este velmi dobre nechodil,aby nezakopol a obsediet sa mu nechcelo...a kedze sa drobec rad usmieval,tak ho jedna "mila" stara pani, vyhodila aj s manzelom z kostola.Lebo ju vyrusovalo,ze sa na nu male dieta usmialo!!! Manzel sa jej po omsi spytal,ze akym pravom,tak mu aj "milo" zanadavala. Tak potom sa ani niet co cudovat,ze vela ludi ma k nam taky postoj aky maju... je to velmi smutne... ☹

zuzulik
6. nov 2006

aj ja som si vsimla,ze mnohym v kostole vadia deti,vraj ich rusia.... len neviem ako inak sa ma to male stvorenie prejavovat ak nie prave tym svojim smiechom,placom,blabotanim,pistanim a pod...
napr.ked som bola v Grecku,tak tam je uplne normalne,ze sa v kostole deti hraju (hoc na zemi s autickom)alebo,ze sedia pod kazatelnicou, ze si tam chodia hore dole .... ved su to deti a ako inak sa tam mozu citit dobre ak nie takto....

ramzesa
6. nov 2006

zuzulik-ano,presne tak.V kostoliku,kde radi chodime su aj detske omse, co som rada. Je tam dost deticiek a clovek sa citi taky volnejsi, nie je taky napäty. Aspon ja to nemam rada,ked musim byt v kostole vkuse v strehu, aby nahodou nieco drobec nepovedal,kvoly ostatnym... ale ked ju nestihneme,tak musime s dospelimi... ale aj tam chodi dost vela deti... a nepaci sa mi,ked na detsku sv. omsu pridu dospeli,kt. su chori a len kaslu a kaslu, kychaju a tak. Je to dost bezohladne. 😠

sulamith
autor
6. nov 2006

zuzulik vitaj,mas pravdu,ked sme boli v anglicku,tiez sme s tym nemali problem,nasa mala sa tak rozplakala(a uz som videla tie pohlady)a nikto nic,nevsimali si nas,mala som taky dobry pocit(waw)po omsi sa na nas vsetci usmievali,bola som milo prekvapena...

sulamith
autor
6. nov 2006

ramzesa,pod aku farnost patris?

ramzesa
6. nov 2006

stare mesto? neviem ako je to podelene, ale bola som krstena a aj sobaseny sme boli v Dome Sv Alzbety

ramzesa
6. nov 2006

ale chodime do Ursulinok na Mäsiarsku

sunny6
6. nov 2006

-aj ja som veriaca,teda i ked do kostola nechodim,verim ze boh je vsade 🙂
-moj manzel neveri v nic 😀 ,ked uz si ma vybrat,vybral by si budhizmus,lebo aj on je taky moj budha bez vlasov 😀
-neviem,nikdy som nebola vychovana ako silno veriaca,a moje dieta bude mat tiez slobodne rozhodnutie.Nebudem ho nutit chodit do kostola,alebo na nabozenstvo-ved ak samo nechce,nema to zmysel-nie??
Mojho byvaleho mama,ho vzdy nutila chodit do kostola,aj som si to raz odstala a vtedy som si povedala-a naco?pozorne som si vsimala tvare a ludi v kostole a prislo mi to az smiesne,lebo vacsina ludi vyzerala ze si to fakt len prisli odstat a omsa im nic nedala nanajvys polka dna fuc 😖 -boli duchom uplne prec,niektory sa medzi sebou rozpravali o vcerajsom dne,proste to mozem robit aj doma. 😨

zuzulik
6. nov 2006

ramzi,chodite na tie detske omse??? myslim,ze su prave u Ursulinok,alebo sa mylim ??? 😉

ramzesa
6. nov 2006

ano tam chodime,len teraz sme chori,tak sme tam neniesli bacily.len manzel bol za vsetkych 🙂