Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

deni_v22
15. nov 2009

ahojte,
mila tema 🙂, odkedy mam malu dceru, chytla ma stara vasen - pletenie 😵

chcela by som sa opytat, ci ste sa niektora nestretli s navodom, ako upliest takyto vzor - http://www.styloveciapky.sk/showimage/?id=6123
Ako mam dosiahnut, aby tie vypukle casti tvorili vlnku.. Hladala som trosku na webe, ale nepodarilo sa mi nic vhodne najst..
Dakujem 🙂

iloha
15. nov 2009

Deni, to vypadá jen na obrace, ale plete se na kruhové jehlici.
Nevím, jak bych ti to popsala nejlépe, X - znamená obrace a - hladce (myslím jen tu vlnku)
předtím pleteš jen hladce

1ř. - - - - - - xxxxxx- - - - - - - - - -xxxxxx- -- - - - - - - - - - - xxxxxx
2ř - - - --xxxxxxxxxxxxx- - -- -xxxxxxxxxxxxxx- - - - - xxxxxxxxxxxxxxxx
3ř. xxxxxxxx- - - - - -xxxxxxxxxx- - - - - - -xxxxxxxxxxxxx- - - - - - - xxxx
4ř. xxxx- - - - - - - - - - -xxxx- - - - - - - --- - - -xxxxx- - - - - - - - - - - - - x
nejlepší je si vzít čtverečkovaný papír a zkus si tam tu vlnovku vyrobit z křížků, pak to použiješ při pletení

telinka
15. nov 2009

kuko....na kazdej vlne ci bavlne na stitku je napisana doporucena velkost ihlic a hacika ...podla toho sa treba riadit orientacne , ak viacej utahujes treba kupit vacsi , alebo naopak 😉

deni_v22
16. nov 2009

iloha, vdaka za radu, skusila som to podla tvojho navodu, ale vznikaju schodiky ☹ a v originali je ta vlnka pletena akoby v jednom riadku..no neviem, asi si najdem jednoduchsiu predlohu ...

bambusko
16. nov 2009

deni, pozerala som ten vzor a vlny sa tvoria tym, ze nie je rovnaky pocet riadkov licneho zerzeja, cize podla nakresu niektore ocka len prehodis na druhu ihlicu a nepleties, staci asi 3-4r. potom cez vsetky ocka v riadku urobis obrateny zerzej - tu vypuklu vlnku. kedze to bude stahovat uplet, treba dasliu vlnku urobit opacne, tam kde bol oblucik dolu, urobit zase hore, nech sa pocet riadkov vyrovna - vzadu ti ostanu volne nite ako pri vypletani viacerymi farbami. neskusala som, je to len teoria, ale kazdopadne zaujimavy napad 🙂

deni_v22
16. nov 2009

bambusko, dik, potesila si ma 🙂, presne potvrdzujes moju teoriu, tiez si myslim, ze tie ocka treba postupne presuvat a poza ne tahat nit... vlnoviek je na obrazku parny pocet, dve a dve sa navzajom doplnaju, takze myslim, ze mas pravdu aj v druhej casti svojej teorie 😉 skusim si to vecer rozpocitat a skreslit..

deni_v22
16. nov 2009

bambusko, vdaka za spravne "nakopnutie" 🙂 funguje to..chce to este sa trosku pohrat s poctom ociek a riadkov, aby vlnky vysli vyssie, ale prvy pokus - kuk - https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

bambusko
16. nov 2009

deni, super 🙂 1* som rada, ze teoria nasla uplatnenie v praxi, ozaj zaujimavy vzor. a hladala som vo svojich knizkach aj na nete a nic podobne som nenasla. si sikulka 😉

iloha
17. nov 2009

Bambuska dobrý typ, to mě nenapadlo a přitom je to tak jednoduché 😉
Holky, hnedle to zkusím též, líbilo by se mi to dvojbarevně, já něco podobného našla v jedné knize, ale vlnky jsou tam dělané jako "rozbouřené moře" - očka se porůznu splétají, ale je to jen hladce. Zkoušela jsem to ofotit ale není to moc čitelné ☹

ojo
17. nov 2009

musko kuk sem 🙂
http://www.pleteniproradost.cz/index.php?option...

jinak já bych potřebovala poradit, jak se pletou dírky na knoflíky 😕

bambusko
17. nov 2009

ojo, zavisi od toho, ake velke. na male, alebo pri hrubej priadzi staci spliest 2 ocka a nahodit 1 nove, na vecsie ukoncis v mieste buducej dierky 2-3 ocka a v dalsom riadku ich zase naberies ako na zaciatku pletenia 😉

bezaz
18. nov 2009

ahojte baby, zatial som este nezacala nic tvorit, ale ked vidim, kolko penazi pytaju za obycajny pleteny svetrik, asi zacnem..
chcela som sa poradit, ci nepoznate nejaky dobry web, kde by boli postupy, pripadne velkosti

telinka
18. nov 2009

bambusko....a ty kam si zmizla ???sak tu o teba uz ani pohladom nezavadim 😅

ja som si kupila mlyncek na pletenie....tak pletiem saliky ako divaaa 😀 😀 😀 ale aj ciapocky k nim pekne poctivo rucne...http://www.mimibazar.sk/rodinne_fotografie.php?... su vysledky mojho snazenia 🙂

bambusko
18. nov 2009

telinka, prestahovala som sa 😀 aj s celou partiou 😉 si sikovnica 1* 😅

bezaz, na predchadzajucej stranke som davala link na polopatisticky fotopostup 🙂

bezaz
18. nov 2009

bam dik 😉

iloha
19. nov 2009

Telinko, jaký mlyncek? Neznám, poraď, prosím??????

iloha
19. nov 2009

Telinko děkuji, super 🙂

iloha
21. nov 2009

Teli a zkoušela jsi i rovné pletení, třeba záda či tak? Já jsem našla, že existuje i nějaká zarážka a můžeš ujímat?
Jinak čepička a šálky máš úžaasné 😵

telinka
21. nov 2009

iloh...neskusala som este rovne pletenie ale da sa , kupovala som to len kvoli salom a este chcem upliest take rovne pasy a pozosivat do deky aby som zuzitkovala to velke vrece zbytkov co mam doma a je mi to luto vyhodit 😅

bambusko
21. nov 2009

telinka, a nie si z toho mlynku vymleta? 😀 myslim, ci ta to bavi, lebo je to uplne ine ako s ihlicami, len si tak krutit 😕 svokra ma pletaci stroj a mna to teda neocarilo 😒

telinka
21. nov 2009

bambu dufam ze vymleta nie 😀 😀 😀 ten salik je hotovy za 30-45min.takze to je take ozivenie medzi rucnym pletenim ci hackovanim , tak rychlo by som ho neuplietla rucne 😉

zuzka72
22. nov 2009

Telinka-mrkla jsem na ten mlýnek a moc to nechápu, to jako točíš klikou a ono se to samo plete? Hledce? To je nějaká novinka, zázrak, to jsem v životě neviděla, jsem z toho paf! 😎

telinka
22. nov 2009

zuzi je to ako ked pleties na 4och ihliciach....zvonku hladko vnutri obratene a len tocim a tocim a tocim a plete sa samo😀 😀 😀 , neni to novinka 😉

bezaz
1. dec 2009

ahojte, idem to tu trochu ozivit
prosim o radu, ako mam upravit "strih" na mensiu velkost, ci len odhadom? 😅

anka11
1. dec 2009

a kde sa dá kupiť ešte ten stroj na pletenie .. vyzera to zaujimavo 🙂

bezaz
2. dec 2009

anka ten pletaci stroj maju aj u nas v obchode, ale urcite sa to da kupit cez net, len treba popozerat 😉

anka11
2. dec 2009

ďakujem ... tak určite pohľadám niekde ... ak to nie je drahé tak vyskúšame ... aspoň na nejaké dečky a šáliky je to isto super ... 🙂

lenkove
5. dec 2009

ahojte babulky,
ja som po dvadsiatich rokoch chytila do ruky ihlice 😎 a hned ma prekvapuju terminy 😀
prosim vas, co je to "anglicke hladko"? 😕 viem pliest hladko spredu a zozadu.. je niektore z nich anglicke hladko? 😕
vdaka za pomoc 😀

bambusko
5. dec 2009

lenkove 😀 hladko zozadu je anglicky 😉