Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

lucka.adis
7. máj 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli by nešlo u některé z Vás objednávat háčkované čepičky pro holčičku 😅 🙂

Děkuji za případné odpovědi, Lucka

iloha
7. máj 2010

Lucko, klidně můžeš u mě.....napiš mi do interní pošty mail a pošlu ti obrázky ať si můžeš vybrat a ev. ceník. Dělám i pletené věcičky a teď se snažím vytvořit i stránky. Ilona

johanka.
8. júl 2010

Nejak je tu ticho. Moje pokracovanie so strikovanim dookola: dosli mi konecne dlhe obojstanne ihlice a vyskusala som ich. Kokso, k tomu mali automaticky pribalovat ochranny odev, alebo aspon okuliare. Ked ma manzel videl s nimi strikovat, smiechu sa nezdrzal, vraj keby mal kameru, tak ma nafilmuje a bude to pustat ako odstrasujuce video nadejnym adeptkam strikovania 😀 Objednala som si z tej znacky aj okruhle a - nezadrhavaju! 😲 Neviem ci je to tou priadzou, alebo som konecne natrafila na nieco rozumne. Mozno konecne dobre okruhle ihlice, lebo na prechode k lanku su vyrazne zuzene, aj lanko je podstatne tensie nez spice, takze to tade pekne klze.

letuskah
9. júl 2010

johanka ved to ze treba kupit inu znacku, ja mam jedny okruhle na figu a jedny su dobre, ale kedze som vyhodila obaly tak neviem ktore je ktore 😀 vela zdaru

lela83
16. júl 2010

🙂 ahojte 🙂

ojo
18. aug 2010

Ahoj holky 🙂

chtěla bych uplést Tomášovi na zimu nějakou čepici, tak bych vás chtěla poprosit o nějaký jednoduchý návod 😉 koukala jsem na MMB a nic moc jsem nevybrala...líbila se mi hrozně ta ušanka, ale podle návodu plést na 5 jehlicích 😲 to nepobírám 😅

tak jestli máte něco vyzkoušeno, byla bych ráda za všechny linky, klidně i ve slovenštině (jsem slovenka 😉 ) nebo jestli máte nějaký dobrý popis z časáku, tak jestli můžete poslat naskenované na email nebo tak 🙂

díky pa 🙂

letuskah
18. aug 2010

@ojo ak mas navod na 5 ihlic to sa pletie do kruhu bez svov, staci ked si dany pocet ociek hodis na 1 normalnu ihlicu, a pleties podla navodu klasicky na dvoch a potom to akurat musis vzadu alebo kde zosit 😉

ojo
19. aug 2010

@letuskah jj 🙂 to píše i paní na tom odkazu od telinky 🙂 to by mi vyhovovalo plést na dvou a vzadu to sešít....jen ale nevím, jak to nahoře uzavřít 😕 😕 když uzavřu všechna oka najednou, tak z toho bude válec, to je jasný...tak asi nějak postupně....můžeš mi prosím poradit, jak?? 😉

telinka
19. aug 2010

@ojo upleties ciapku asi do 2/3 rovno a potom zacnes uberat , ked mas ciapku bez vzoru-hladky uplet rozdelis si podla velkosti ciapky a hrubky vlny pocet miest na uberanie.....napr.pleties 10ociek ,potom dve spleties , 10ok ,2spolu a tak cely riadok , rubnu stranu upleties bez uberania a z lica zase uberas ale uz len 9ok ,2spolu.......... v nasledujucej licovej rade uz len 8ok prepliest 2spolu...ono to uvidis na tom uplete presne tie miesta kde mas splietat , bude ti to same ukazovat a ukoncenie bude do takej "vrtulky" , staci ocka zredukovat tak o 2/3 a potom ich stiahnes spolu a zosijes 🙂
ked je vzor , je to zlozitejsie treba uberat tak aby nebol zdeformovany
tych sposobov j viac , tento mi prisiel taky jednoduchy na opis , dufam ze som pomohla 🙂

telinka
19. aug 2010

este som zabudla dodat ze pri uzavierani vlastne neuzavieras ocka-teda neukoncujes , ale tie co zostanu na ihlici ,tak cez ne prevlecies vlnu a len stiahnes , nic neodstrihavas, tou vlnou rovno ciapku zosijes

ojo
19. aug 2010

@telinka děkuji 😵 takhle je to srozumitelné... 🙂

ono já našla i takové uzavírání...že ta čepka se plete vzor 2hl a 2obr a uzavírání:
Pak začneme uzavírat do „kytičky“. Nejprve spleteme vždy 2 oka hladkce v jedno, v další řadě vždy 2 oka obratce v jedno. Od tohoto okamžiku pleteme všechna oka jen hladce a postupně uzavíráme - osvědčil se mi způsob, když upletu jedno oko a další dvě spletu v jedno a pokračuji až do úplného uzavření.

tak jsem pochopila, že spletu 2hl, pak normoš upletu 2obr a pak spletu zase 2hl v jedno a tak dál a pak že se to jen otočí...pak se plete hladce a postupně uzavírá, že uplete jedno oko, 2 splete, uplete 1oko, 2 splést a tak...

co myslíš?? ale i tvůj návod je dobrý 🙂

telinka
19. aug 2010

@ojo no tiez jeden zo sposobov...kedze tam uz je vzor ,tak je prisposobeny tomu vzoru aby nebol zdeformovany , ale teda vzdy ocka redukujem na 2/3, to sa mi osvedcilo najviac, tento sposob som pouzila napr.na tejto ciapke , ale plietla som 4hl 4obr 🙂 http://www.mimibazar.sk/rodinne_foto.php?id=683479

emicka09
19. aug 2010

@telinka - koukam, ze mas v albu nadhernou cepicku
http://www.mimibazar.sk/rodinne_foto.php?id=679...
jak jsi, prosim te, delala ten kytickovy pruh, jeslti to teda neni tajemstvi? 😉

emicka09
19. aug 2010

@telinka - diiiik! 😵

ojo
19. aug 2010

@telinka já budu asi dělat ten vzor 2hl a 2obr, ale použiju teda ten tvůj způsob ukončení jak si napsala 10 plést, pak 2 splést atd. 🙂

já právě našla tuhle ušanku http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=1946 🙂 tak asi začnu jak to tam paní píše, ale způsob použiji z tvého odkazu, že budu plést na dvou jehlicích 🙂 a jen dám asi o pár oček míň, aby seděla Tomášovi 🙂

letuskah
19. aug 2010

@ojo ta capica vyzera super, tusim ju aj ja spravim mlademu 😵 len si sprav vzor, na trebars 20 ociek a to si zmeraj ake je siroke a podla toho prerataj kolko ociek ti bude treba na celu capicu aby si nemusela hotovu pracu parat 😉
a to uzatvaranie co ste pisali nechapem, ja to vzdy robim bud podla navodu alebo od oka, tak ako pise Telinka, akurat ze ja likvidujem az polovicu ociek a az potom pretahujem priadzu cez tie co ostanu 😅

ojo
19. aug 2010

@letuskah jo to je dobrý nápad s tím změřením... 🙂 paní tam píše na obvod hlavičky 48-51..což teď jsem Tomášovi měřila a má cca 49cm, tak ten popis můžu použít 🙂

no ten popis uzavírání , co jsem psala je podle tohoto návodu 😅 taky jsem to nepochopila, ale od telinky to chápem lepši 🙂

letuskah
19. aug 2010

@ojo no ale ide o to ze ty mas inu vlnu a mozes pri strikovani viac utahovat alebo naopak robit volnejsie, preto ti to nemusi sediet, aj pri rovnakej vlne a ihliciach mozu byt velke rozdiely

ojo
19. aug 2010

@letuskah jo pravda 🙂

jinak našla jsem doma takové jehlice spojené "drátem" to je asi ta kulatá jehlice, že?? 🙂 tak si zahrávám s myšlenkou, že bych nakonec tu ušanku pletla do kruhu, to by asi bylo snadnější 🙂

jen nevím, jak to uzavření 😕 musela bych ho dělat asi podle návodu, když bych pletla dokola na té kulaté jehlici no a mám tam pak nechat ty 2/3 zbylých ok a svázat ?? nebo to douzavřít?? 😕 😕 abych to pak uměla zavřít 😅

letuskah
19. aug 2010

@ojo aj na okruhlej to mozes tak uzavriet ako pisala telinka, to je jedno cim pleties, len si musis bud zapametat alebo oznacit kde je zaciatok kazdeho riadku, akurat ak je ta okruhla moc dlha a budes mat malo ociek tak sa ti to bude tazko pliest, to potom radsej na tych 5 ihliciach
http://www.ehow.com/how_4876488_knit-with-needl...

ojo
19. aug 2010

@letuskah aha...tak tyhle jehlice nemám 😅 ale ta okruhla neni moc dlouhá...no uvidím podle těch ok 🙂

jo a teda když to budu uzavírat, jak píše teli, tak vlastně nebudu plést ten rub, že? že upletu 10ok, 2 spolu, 10ok, 2 spolu až do konce a pak hned na začátku začnu, že upletu 9 ok, 2 spolu a tak dál až mi zůstane tak 2/3 nebo polovica a ty stáhnu, je tak? 🙂

letuskah
19. aug 2010

@ojo hej nebudes pliest rub ale uplet vzdy jeden cely riadok bez ubratia a az potom v dalsom uber, v podstate v kazdom druhom budes uberat tak ako keby to bolo aj na dvoch ihliciach akurat ze budes mat stale hladko a nebude obratko 😉

ojo
20. aug 2010

@letuskah jo aha, takže ubírat každou druhou 🙂 díky 🙂

tak jsem včera nahodila a zjistila jsem, že jsem zapomněla přidávat oka na krajích 😅 😀 😀 😀 ale už jsem si vzpomněla 😀 tak se jdu na to vrhnout 🙂

letuskah
20. aug 2010

@ojo vela zdaru a daj potom foto 😉

ojo
22. aug 2010

@letuskah no tak ta okruhla je opravdu o kousek delší 😖 musela bych mít hoooodně natažená ty oka, aby to šlo plést 😒 už mám právě upletounou i tu zadní spoujku, tak nemůžu teď plést jen na dvouch...no ale našla jsem ty oboustranné, ale jen 3, ale ještě i 2 stejné okruhle, tak jsem na tý jedný tu krajní jehlici normoš odstřihla, je o kousek kratší, ale snad to neva a použijuji jako čtvrtou 😅

ale jde to rychle 🙂

amunet
26. aug 2010

ahojte
potrebovala by som ustrikovat v kratkej dobe dve malinke ciapocky hrupsie bola by niektora ochotna!!!! zaplatim obrazok poslem mailom

ojo
27. aug 2010

holky, tak ušanka je hotová 🙂 nakonec jsem ji dokončila podle návodu, páč když jsem začala způsob od telinky, tak mi přišlo, že budu deformovat vzor, tak jsem to musela zpět odpárat 😅 ale v pohodě jsem to uzavřela 🙂

už jen se chci zeptat, jak mám obháčkovat kraj čepičky?? 😕 😕

letuskah
27. aug 2010

@ojo jej super, daj fotku ked sa ti bude dat 🙂 s obhackovanim ti ja nepomozem ale robi sa to kratkym stlpikom ak sa nemylim, ale tomu sa ja z daleka vyhybam lebo to neviem 😅