Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

womankc
19. feb 2014

@sofhia nádherné , návod ,a lebo vysvetlivky by neboli????

kadri
19. feb 2014

@sofhia dakujem za ponuku. neuveris, nie som na fb 😀 ale mala som stastie v jednej malej galanterke mali turecku angoru s akrylom, aj farba dobra, tak asi mam vyriesene 🙂

sofhia
19. feb 2014

@kadri tak to je super, preco? uverim, nie si jedina, poznam aj par dalsich 😀

sofhia
19. feb 2014

@womankc navod k comu? navod na ponco som si kupila, tu:http://www.sashe.sk/tvorIvka/detail/uzasne-navod-na-ha...
idem si take robit aj pre seba na jar, a ta ciapocka je len tak od oka, 1 klbko takej vlny mi este zostalo, keby bol zaujem. cely trik je v tej krasnej vlne.

tarra6
19. feb 2014

@kolienko mám z mimibazáru - Příze Lavantha, dvojitě, 5 jehlic č.5
Nejprve pleteme uši
- Č.1 - začneme na 3 oka a v každé druhé řadě přidáváme vždy na začátku a na konci jedno oko až budeme mít 13 ok, poté upleteme 5 řad rovně a odložíme
- Č. 2 - stejně upleteme druhé ucho, jen na konci upleteme 6 řad, práci odložíme
Na jehlici nahodíme 19 ok, dále připleteme ucho č. 1 jak se jeví, při pletení zpět / opět jak se jeví/ na druhé straně přidáme ucho č. 2 a pleteme hladký jersey, ve 3. a 5. řadě na začátku a na konci přidáme vždy po jednom oku, jakmile budeme mít upleteno 6 řad, nahodíme na jedné straně 23 ok a pleteme dokola, stále hladce do požadované výše / 28 řad /, v posledních 8 řadách začneme ubírat, v každé řadě 8 ok, posledních asi 18 ok navlečeme na přízi a stáhneme.
Po začištění nahoru udělám malé copánky a na spodní část velké copánky, které přišiji.
Malé copánky – na jeden copánek od každé barvy 2,4 m, přeložit 4x, provléct do poloviny, uplést copánek / tedy z 8x3 vláken/, ukončím sukem, zastříhnu konce.
Velké copánky – 17 a 18 m od každé barvy, přeložit 16x, uplést copánky a přišít na spodní lem čepice, upravit délku a je hotovo.
alebo - pro cca 2-3 leté dítko. Nejsem v pletení žádný odborník, proto si myslím, že čepičku zvládne každý, kdo umí hladce a obratce. Čepičku jsem pletla z vlny MERINO na jehlicích číslo 3,5. Uvedený počet ok by měl dobře sedět na obvod hlavičky 48-51 cm. I když určitě bude záležet na tom, jak kdo utahuje, ale čepička je díky svému vzoru hodně pružná, tedy variabilní.

Začneme na 6 ok a každou řadu (opravdu každou) přidáme z krajového jedno oko navíc z obou stran – pleteme vzorem 2hl, 2obr a přidávaná oka upravujeme do vzoru. Když je ok cca 28, uděláme si druhé „ucho“ – tj. z druhého klubka upleteme to samé opět do počtu cca 28 ok.

Nyní máme dvě nezávislé „uši“. Obě uši spojíme cca 20 oky a pokračujeme v pletení vzorem 2 hl, 2 obr až do výše cca 2 cm té „spojky mezi ušima“. Poté přidáme cca dalších 20 ok (přední část) a pleteme dokola na kulaté jehlici (dle vlastní zkušenosti to jde lépe na 4 či 5 oboustranných jehlicích!! ) vlastní čepici do výše „čela“, tj. cca 15-16 cm. Pak začneme uzavírat do „kytičky“. Nejprve spleteme vždy 2 oka hladkce v jedno, v další řadě vždy 2 oka obratce v jedno. Od tohoto okamžiku pleteme všechna oka jen hladce a postupně uzavíráme - osvědčil se mi způsob, když upletu jedno oko a další dvě spletu v jedno a pokračuji až do úplného uzavření.

Snad je to alespoň trochu srozumitelné. Na závěr hranu čepičky obháčkujeme a přišijeme střapečky či bambulky na spodní okraj „uší“.

Tak ať se vám daří, ať mají vaši broučci z čepiček radost a ať jim sluší!

Nedávno jsem pletla čepičku z příze cotton mix - je lehce silnější než merino a obvod mám cca 38-40 cm.
Začneme 4 oka... pleteme do počtu ok 20.... pak druhé "ucho" stejným způsobem.... poté "uši" spojíme16 oky, pleteme vše do výšky 1,5 cm.... na čelo přidáme dalších 16 ok a pokračujeme dokola.... máme tedy 72 ok na 4-5 jehlicích... pokračujeme do výšky čela 13 cm a pak uzavíráme dle návodu.

meggi0201
20. feb 2014

Prosím prosím háčkarky, nemáte návod na balerínky, čo majú vpredu nopkový vzor? Ďakujeeeem 🙂

andreahankova
20. feb 2014

Ahojte. Ja viem už trošičku hačkovat. Ale chcela by som vediet ako hačkujete rukav ????????? Aj okruhli aj princesovy vzor. Prosim pomôžte . Avysvetlite mi to kuchynskou rečou Dakujem. Zatial sa mi to nedari je to pri rukavoch škarede ☹ Ešte raz dakujem za odpovede

hricmajka
20. feb 2014
ellysa
21. feb 2014

Baby mozno to tu uz bolo ale nahodou nemate navod na tuto ciapku.dakujem

lilinka77
21. feb 2014

Ahojte. Viete mi niektorá poradiť ako sa pri štrikovaní čiapky používa pružná niť aby sa čiapka neroztiahla?To sa s ňou upletie prvý rad alebo viac? Ďakujem

ellysa
21. feb 2014

@kadri dakujem velmi pekne 🙂

beatricer
21. feb 2014

pridám aj ja niečo z mojej tvorby

lilinka77
22. feb 2014

@beatricer Nádherné vecičky. Môžem sa opýtať na tie šatočky? Máš na ne návod?

beatricer
22. feb 2014

@lilinka77 návod na šatočky - originál v návode je to tunika tak, som si to trošku upravila

katka13122
22. feb 2014

Najde sa to nejaka sikulka,ktora mi vysvetli ako spravim usi na usanke?diky moc 🙂 navodov mam len dost..

broucek2
22. feb 2014

malé zvíře pro kamarádku, které se cca za měsíc narodí holčička

brculka80
22. feb 2014

Ahojte baby, mate krasne vytvory. ja som akurat zacala s hackovanim, a chcela by som vas poprosit o radu. chcela by som hackovat jarnu ciapku pre dieta. ktora vlna je najlepsia pre take mensie deti a na jar? a kde nakupujete vlnu?

broucek2
23. feb 2014

@brculka80 doporučila bych nějakou bambusovou nebo tenký akryl (něco jako Nicky od Elianu), bavlna studí, ta je lepší na léto)

22danka1
23. feb 2014

kto bi mi poradil jednoduchy postup pletenie papuciek som zaciatocnicka a vsetko co som pozerala na int. je po anglicky dakujem

fatima30
23. feb 2014

kocky prosim Vas ked si urobim sedlo na svetriku ako pokracujem s rukavmi a s ostatnym,je chlapcensky takze nie do acka,mam navod podla ktoreho to robim tam je ale dievcensky typ,neviem ci to niekde spojim ako myslim rukav a hackovat dokola a uberat alebo????
kocky @letuskah @babatenko aj dalsie poradite? dakujem

letuskah
23. feb 2014

@fatima30 normalne pokracuj ako dievcensky akurat tu cas na telo rob rovno be pridavania a rukavy si pod pazuchami spoj a tie dokola. mozes trosku zuzovat aby to na zapesti bolo OK.

fatima30
23. feb 2014

@letuskah
ok ved uvidi co z toho vyjde 😀 😀 😀

anulienkaf
23. feb 2014

@brculka80 na teplejsi jar alebo skore leto je dobra aj 100 % bavlna, nelu som zvykla pouzivat.alebo tiez nicky - ta je miesana

tretulka
23. feb 2014

ahojte, konecne som dokoncila svetrik pre malu, aj ciapocku - ktoru som ale nakoniec prerobila na klobucik,len este nemam foto, melirovana ciapka+nakrcnik tiez pre malu, ja mam z rovnakej priadze, ale pletenu supravu, a dorabam dalsi svetrik, potom hodim foto

kadri
24. feb 2014

@tretulka to je podla toho ruskeho popisu? 1* 🙂

tretulka
24. feb 2014

@kadri aaaaaano, to je on 🙂

adrianka1712
24. feb 2014

Ahojte, tak som sa rozhodla skusit to aj ja. ako mala som vedela hackovat, tak by som si to chcela znovu ozivit 🙂. prosim len o radu...ked chcem zacat, co potrebujem? myslim teda typ hacku, priadzu atd.. Dakujem 🙂

kadri
24. feb 2014

@adrianka1712 stredne hrubu priadzu, na hacik c. 4-5, priadzu nejaku s hladkou strukturou, ktora sa nestrapka, nie je chlpata. budes dobre vidiet kam pichat atd. lepsie ako na velmi tenkej alebo hrubej priadzi. tu su dobre videa

http://www.garnstudio.com/lang/cz/video.php?sor...