Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

emicka09
18. okt 2010

čau děcka, nastává doba (pod)zimnch plískanic, tak jsm trochu gůglila a našla:
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=2918
http://pleteniproradost.cz/UserFiles/Image/mode...

letuskah
18. okt 2010

ja sa uz druhy rok na toto chystam
http://www.garnstudio.com/lang/fr/visoppskrift....

dievcatko84
19. okt 2010

@emicka09 tu prvu som si hned ulozila 😉 Je to super, fakt asi skusim, aj ked som este na sade ihlic nestrikovala...ale raz sa to naucit musim, nie? 😉

@letuskah tato je krasna,ale ked som vic rozmyslala nebude blbe ze je to zvlnene? ci to sa dava na bundicku? nefuka potom pod to?

ja koncim hackovane podlozky pod caj a pod cajnik, take male jablcka a hlavne je vacsie jablko a tak sa idem pustit do hackovanej ciapky adidas 😉 som nasla navod a uz sa tesim ako potesim brata a bratranca 😉 neviete mi poradit aky asi primer hlav maju "dospelaci"? Ja som pozerala ze 54? a sa mi to zda malo...ale nechcem aby merali, aby bolo prekvapko..

iloha
19. okt 2010

@dievcatko84 většinou od 53 do 56, pak už spíše vyjímky 😉

dievcatko84
19. okt 2010

@iloha tak mysilm, ze keby som ten zlaty stred 54 spravila tak teoreticky by im to mohlo byt,nie? snad nemaju mensie hlavy 😖 ze keby vacsie tak sa fajne natiahne...

iloha
19. okt 2010

@dievcatko84 já myslím, že v pohodě, 54cm by ti mělo stačit. Můj muž taky není hlavoun a oblíknul 53 cm, většina trošičku pruží a povolí. 😉

blovitc120
20. okt 2010

@letuskah ja som amatér, keby to niekto ešte z francúzštiny preložil, tomu google prekladu vôbec nerozumiem, mám problém pochopiť aj slovenský návod v predch. príspevku, ale veľmi sa mi to páči 🙂.

letuskah
20. okt 2010

@dievcatko84 vidis to a nenapadlo lebo pod bundu sa to fakt asi nezmesti ale na bundu ked sa da tak musi byt bez kapucne aby tam nevadila a myslim ze fukat pod to nebude 😉
@blovitc120 tie navody su tam aj po anglicky, ked budem mat trosku viac casu tak prelozim 😉

dievcatko84
21. okt 2010

@letuskah ale je velmi milucka tak vlnita 😉 inak iste spravim, ja stale bojujem so salom mala miuje ciapky chodi v nich aj po byte,ale sal velmi nechce tak ho musim viazat vzadu aby ho nemohla dat dole 😖 a to este ani nie su take zimy.. 😖

ingrids
21. okt 2010

prosba
mala som jednu vzorku, ktorá bola trochu plastická, aj z rubovej, aj lícnej strany vyzerala rovnako, idealna na šál, no jediné čo si z toho pamatam, že bolo treba počet očiek deliteľný 4+3

Bola z takej brožúrky Hratky s očky , vydanej niekedy možno pred 20 rokmi
keby niekto ju spoznal, a sem napísal budem rada, prípadne mal tu brožuru, bola by som rada
mne ju niekto nevrátil

Dakujem

letuskah
21. okt 2010

@dievcatko84 vsak jej ustrikuj nakrcnik _ rolakovy golier a kusok na zakrytie chrbatka a hrude; moj syn to vola maly pulovrik 😀 nieco taketo http://www.pleteneodevy.cz/components/com_phpsh...

dievcatko84
21. okt 2010

@letuskah asi nemas na to nejaky navod,ze? Musim poskusat...ale vyzera to dobre!!! Dakujem!

ojo
21. okt 2010

ahoj holky 🙂

diskuze žije 😀 já dnes poprvé vytáhla Tomovi ten modrý kompletek, ani rukavičky si nesundaval 😵 😵 docela to tu fouká, ale jak má ušankou zakryté uši, tak je to super 😵

a taky mě překvapilo, že naše hlavy nejsou o moc větší, normálně jsem na sebe navlíkla obě ty pletené ušanky 😀

teď pletu ten svetří podle vzoru od Telinky....fakt super, jde to rychle a vypadá to moc pěkně...už mám hotová záda a začínám předky 🙂

dievcatko84
21. okt 2010

@ojo ja som to tiez nechapala, ze je to taky maly rozdiel...ale ma to logiku 😉 ved deticky maju proporcionalne ku telicku hlavicku vacsiu o dost 😉 ale keby som nerobila pre dospelakov tiez mi to nedojde 😉
A ktory vzor myslis? Ten ze z predu jedno hladko a jedno obratko a spatne len obratko?

ojo
21. okt 2010

@dievcatko84 hej, taký vzor 🙂 no aspoň budem vediet upliest čapku aj pre seba 😀

no chcela som si na seba upliest dáku čapku s kšiltom na zimu...bekovku, alebo dačo také...a z tlustější vlny, ale eště neviem 🙂

iloha
21. okt 2010

@letuskah a @dievcatko84 - nemusíte se bát, je to jen optický klam, pod bundu to dostanete, pokud si ten "kanýrek - zvlnění" neuděláte moc dlouhé, aby nepřekážel na ramenech, to je pak dětem nepříjemné 🙂 Kuklička je fakt moc vydařená 😵
Já osobně s dcerou používám jen (viz obrázek) takový to nákrčník a bohatě stačí. 😉 Obleče se ještě před mikinkou či svetříkem a na to teprve svetřík, tudíž lem mikiny či svetříku drží kraje nákrčníku (nebojte se, vůbec nevylézá) a nikde nefouká......
Tady na obr. ho má Terezka na svetru, a též to stačí 😉
Jinak ta kuklička je fakt boží, až dodělám kuliška a svetřík se sobem, a jestli nikdo nebude chvíli nic chtít, tak to vyzkouším ........ dle mého ten český překlad je docela srozumitelný, jen je tam příliš mnoho číslic kvůli velikostem, ale hurá do toho, ráda vám pomůžu ....mě je to celkem jasné 😵
Už se těším na vaše dílka 😵 😵 😵

dievcatko84
21. okt 2010

@ojo ja tiez planujem bekovku 😉 ale hackovanu, taku ze jeden z predu reliefny a potom stale sa to rozsiruje vzadu co su reliefne 😉 len som zvedava ako budem v tom vyzerat 😉 lebo mam okruhlu tvar..ale kedze mala iste bude chciet byt vonku aj ked bude zima tak hanba nehanba aspon budem vo svojej vlastnorucne vyrobenej ciapke 😉 chi 😉

@iloha no aj ten tvoj je super! A to robis ako? Urobis cast vpredu a potom nejako na okruhlych golierik..ci? Nechapem postupu 😖 mozes mi poradit prosim ako na to? Inak zajtra sa chystam do galanterky a som presvedcena ze je viac dlzok okruhlych ihlic,lebo som ich tam minule zbadala,ale zabudla som sa potom ku nim vratit 😅 takze zajtra to maju spocitane 😉

iloha
21. okt 2010

@dievcatko84 - je to jednoduché - buď 4 oboustranné jehlice a pátou pleteš (tzv. ponožkové krátké cca 20cm) nebo kruhová (ty já nemám ráda, protože ten přechod z jehlice na "umělý drát" - kruh hrozně drhne a mne to zdržuje)
a pak už jen
mělo by ti stačit 120 ok (jehlice č.3 max. č.4 , vlna má oblíbená Merino, Bambina či Batole) a pleteš v kruhu 2 hladce a 2 obrace; pleteš do výšky cca 12 - 15 cm, po té uzavřeš 50 ok a zbylá oka pleteš z lícu hladce a z rubu obrace (už jen na dvou jehlicích), aby se ti nekroutily kraje tak jsem pletla (lícová strana) , *krajové oko, oko hladce, oko obrace a pak již jen hladce a ke konci 2.oko od krajového oko obrace, pak hladce a krajové oko........na rubu pleteš co vidíš*;.........asi po třech cm si z kraje uzavři cca 8 - 12 ok, a pokračuj stejné jako to mezi *...*
a upleteš zase asi cca 8-10 cm než zakončíš tak posledních 5 řad jsem zase udělala na střídačku 2hl,2obrace........a ukončila. To je celé.
Dnes jsem zrovna jeden předávala kamarádce, bílý, a u toho jsem tu část - já tomu říkám - bryndáček vždy po třech centimetrech na krajích uzavřela čtyři oka..........., takže to vytvořilo na krajích takové schody a vůbec se nekroutil.
Jen jsem si ho zapomněla vyfotit ☹

dievcatko84
22. okt 2010

@iloha uz mam odpisane 😉 ked odidu nasi tak zacinam strikovat 😉 dakujem!!! Ked kusa sa bojim na tych styroch..ja som tak veeelmi davno 😖 snad mi to pojde.. 😖

ojo
22. okt 2010

nákrčník je super...chystám se udělat až na příští rok...teď bude mít ty šáličky, ať je unosí 😀

@dievcatko84 nebuj, na črychoch je to lehoučké...taky jsem se toho bála jak čert kříže 😅 a trubka jsem nejdřív pletla jen na čtyrech, že jsem i na všech jehlicích měla oka a pak až přišla na to, že to mám plést tou pátou jehlicí 😀 😀 😀

iloha
22. okt 2010

@dievcatko84 držím pěsti, a jehlic se neboj 🙂

bebebrumik
22. okt 2010

Dievčata pomoooc. Idem pliesť po desiatich rokoch-rozhodla som sa pre taku tuniku s kapucnou s kratkymi rukavmi-neporadite ako na to? Kde vy hladte inšpiráciu,pomoc....??? 😨 😅 Vopred vdaka...

iloha
22. okt 2010

@bebebrumik - třeba na mmb......... 😉
Ale já většinou, co mě napadne, nebo někde vidím a líbí se mi to, třeba tady jsou vyrobené věcičky - http://www.fler.cz/ nebo se jukni na www.hackovaniapleteni.cz , ale já tam zatím žádnou tuničku nemám

bebebrumik
22. okt 2010

@iloha dakujem, skusim, a asi aj zaimprovizujem🙂

nostek
22. okt 2010

@dievcatko84 ahoj. ja som robila teraz simi ciapocku a je jej velka. tak rozmyslam, ze ju podsijem. myslim, ze som niekde videla, ze aj ty si podsivala. cim? nejakou tenkou cipockou, alebo latkou nejakou? dak

letuskah
22. okt 2010

@dievcatko84 to ruzov co som sem dala som nasla na nete ako inspiraciu, ja som robila konkretne toto synovi a plietla som to ako rolak od vrchu, naskor 2 hladko 2 obratko, pocet ociek a riadkov podla velkosti dietata, potom som si rozdelila ocka na 4 casti - pre predok a zadok tretina ociek a pre plecia polovica tretiny - teda ak bolo 30 ociek tak 5 - 10 - 5 - 10 a to som strikovala hladko, s tym ze v kazdom druhom riadku som na zaciatku a na konci kazdeho dielu pridala 1 ocko - akoby raglanovy rukav. po cca 5 cm som plecia uzavrela a predok a zadok som spravila cca 15 cm dlhe s tym ze som ich zaoblila - neviem ci sa v tomto popise niekto vyzna 😅

dievcatko84
23. okt 2010

@nostek ja som podsivala takou jemnou natahovacou latkou ale malo by sa takou latkou ako keby byvaju detske deky...neviem ako sa vola..take jemnucke chlbky ma strasne je jemnucka. A tak, ze som si obkreslila ciapku pridavkami, zosila som to a potoom do vnutra dala a okraje zahla do vnutra a zasila na okrajoch ciapocky.

dievcatko84
23. okt 2010

@letuskah odpisane,ale musim este precitat, lebo som z toho puk 😀

dievcatko84
23. okt 2010

@iloha
@letuskah uz mam 6cm 😉 fakt to ide rychlo a nie je to take strasne 😉 Skusim aj jeden aj druhy, mam dost vlny, mama upratovala doma skrine 😉 chi 😉 Vdaka za rady!!!

iloha
23. okt 2010

@dievcatko84 nezapomeň se pochlubit 😵